dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1478 z 1521
Pokaż wyniki od 29.541 do 29.560 z 30404
  1. #29541

    Domyślnie

    Akurat mam policzone, to wkleję dla PGE Warszawa. Jest to 0.3985zł/kWh.

  2. #29542
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Łódź- Teren I taryfa - 0,751 II taryfa - 0,397 i opłaty stałe przy III fazach - 23,33/mc
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  3. #29543

    Domyślnie

    Owczar, a jak masz ustawioną cyrkulację CWU? Ja mam co godzinę na 6 minut i to w zupełności u mnie wystarcza aby woda nie wystygła.

  4. #29544
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ma w odcinkach czasowych - rano od 8 do 11 i potem od 16 do 24. Weekendy cały dzień.
    4 min cyrkulacji, 10 min przerwy.

    Jak o 15 nagrzeje zbiornik CWU do 48 stopni, to z reguły koło 20-21 temp jest już niższa o 7 stopni (zbiornik 450l).

    Wydłużanie postoju nadal zapewnia ciepłą wodę, ale jest wyraźnie chłodniejsza, a mimo wszystko straty nadal są podobne, więc uznałem, że nie ma sensu. Większość rur jest na styropianie 3-4cm, ale zdarzają się odcinki gdzie jest tylko otulina PE plus pianka ile się dało wcisnąć. Bo oczywiście mimo próśb, pierwszego dnia hydraulik zrobił po swojemu, więc ratowałem ile się da. Dopiero od następnego dnia zrobił jak prosiłem.

    Jak w końcu uruchomię automatykę, to będę myślał nad innymi algorytmami obiegu, ale tak naprawdę nie ma złotego środka i cyrkulacja będzie musiała swoje wziąć
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #29545

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    W marcu 104 kWh na CO+CWU.
    U mnie praktycznie w pierwszych dniach marca skończył się sezon grzewczy - licznik czasu pracy sprężarki pokazuje mi w marcu tylko 12 godzin na CO a 52,5 godziny na CWU - przyczyna sporo słońca w marcu mimo dosyć mroźnych niektórych nocy.
    To masz szczęście że mieszkasz w takich ciepłym miejscu , bo niektórzy takiego szczęścia nie mają ..

    U nas (kujawsko-pomorskie) było w marcu 26 dni z temperaturą minusową , wiec bez ogrzewania nie ma żadnej szansy na komfortową temperaturę cały dzień w domu.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #29546
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    To masz szczęście że mieszkasz w takich ciepłym miejscu , bo niektórzy takiego szczęścia nie mają ..

    U nas (kujawsko-pomorskie) było w marcu 26 dni z temperaturą minusową , wiec bez ogrzewania nie ma żadnej szansy na komfortową temperaturę cały dzień w domu.
    Cześć kaszpir007... bardzo możliwe, że średnia temperatura marca była u mnie kilka dziesiątek .. a może nawet stopień czy dwa wyższa niż w kujawsko - pomorskim. Ale co to ma wspólnego ze szczęściem? w innym miesiącu może być na odwrót.. mieszkamy prawdopodobnie w tej samej strefie klimatycznej.
    Ale mam wrażenie, że wyczytuję ironię w twoim poście..?
    Jeżeli chcesz o czymś podyskutować to chętnie tylko raczej nie w tym poście. Zaproponuj gdzie to pogadamy..
    Pozdrawiam.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  7. #29547
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    641 kWh w marcu - c.o. + c.w.u.:

    Około 130 m2, styropian 13 cm, strych ocieplony w miarę dobrze, ale dom z końca lat 30-tych ubiegłego wieku, więc trochę "dziurawy". Temperatura 21-23 st.C z wyjątkiem sypialni, gdzie staram się utrzymać do 19 st. Na korytarzu też ok. 19 st. Tylko grzejniki - przewymiarowane, zwłaszcza w łazienkach.
    W drugiej połowie marca wstawiłem bufor 100 litrów w szereg na powrocie, więc pewnie w przyszłym sezonie będzie można tu i ówdzie temperatury obniżać.

    Ceny energii elektrycznej - od 2 lat tylko opłaty stałe. Być może jak trochę prądu zabraknie na koniec roku to dorzucę trochę ciepła z gazu. W styczniu poszło 71 m3 gazu, ale tylko dlatego, że eksperymentowałem.
    VR-mam takie pytanko : po co Ci gaz skoro masz PC i PV ?
    Pytam z czystej ciekawości.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #29548
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    VR-mam takie pytanko : po co Ci gaz skoro masz PC i PV ?
    Pytam z czystej ciekawości.
    Pzdr
    Można to nazwać dywersyfikacją.
    Sprawy potoczyły się szybko - najpierw do ogrzewania domu gaz (za grosze, bo rodzina od lat tym się zajmuje), PC w ubiegłym roku, by skonsumować własny prąd, bo jak wiesz po 12 miesiącach przepada. Panelami bawiłem się od 2015 roku, miałem zrobić mały off grid, ale jak się rozpędziłem to jest to co jest. Katalizatorem były procenty na lokacie aż 4,06 zł od 12 tys (z hakiem). Wrzuciłem wszystko w prawdziwe PV. To drugie przyłącze PV doszło, bo "nie będę się kopał z koniem", a dzięki temu własnego prądu jak na razie od 2 lat starcza.

    Sąsiad poszedł za moim przykładem (wg moich wskazówek) zrobił podobnie, ma PV prawie 10 kWp i we wrześniu 2019 założył PC.
    Ma też od 2 lat umowę z gazownią, że założą mu gaz - jego przyłącze ma kosztować 2,5 tys. złotych, ale jak na razie czeka, bo jeszcze nie puścili rury z gazem przez ulicę.
    Ja gaz mam pociągnięty opłotkami.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #29549
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Można to nazwać dywersyfikacją.
    Sprawy potoczyły się szybko - najpierw do ogrzewania domu gaz (za grosze, bo rodzina od lat tym się zajmuje), PC w ubiegłym roku, by skonsumować własny prąd, bo jak wiesz po 12 miesiącach przepada. Panelami bawiłem się od 2015 roku, miałem zrobić mały off grid, ale jak się rozpędziłem to jest to co jest. Katalizatorem były procenty na lokacie aż 4,06 zł od 12 tys (z hakiem). Wrzuciłem wszystko w prawdziwe PV. To drugie przyłącze PV doszło, bo "nie będę się kopał z koniem", a dzięki temu własnego prądu jak na razie od 2 lat starcza.

    Sąsiad poszedł za moim przykładem (wg moich wskazówek) zrobił podobnie, ma PV prawie 10 kWp i we wrześniu 2019 założył PC.
    Ma też od 2 lat umowę z gazownią, że założą mu gaz - jego przyłącze ma kosztować 2,5 tys. złotych, ale jak na razie czeka, bo jeszcze nie puścili rury z gazem przez ulicę.
    Ja gaz mam pociągnięty opłotkami.
    Dzięki za zaspokojenie mojej ciekawości.
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #29550

    Domyślnie

    27.03 22:00 - 02.04 22.00 - 100 kwh na co i cwu porażka
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 02-04-2020 o 21:48
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  11. #29551
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy taka porażka?

    Masz cyrkulację CWU? Jeśli nie to, to licz jakieś 2kW na CWU na dzień, czyli 12kW.

    OZC liczone dla 20 czy dla 23 stopni? Jeśli dla 20, to weź pod uwagę, że średnia temperatura dobowa ostatnio nie jest zbyt wysoka. Podejrzewam, że średnia temperatura będzie oscylowała wokół 5 stopni. Czyli średnie obciążenie cieplne wyniesie ok 3kW.
    6x24x3=432kWh.

    Średnie COP przyjmijmy 4 plus zyski słoneczne, bo trochę ich było. I bez większego problemu można zużyć 100kWh energii elektrycznej w 6 dni.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 02-04-2020 o 23:20

  12. #29552
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    W marcu 104 kWh na CO+CWU.
    U mnie praktycznie w pierwszych dniach marca skończył się sezon grzewczy - licznik czasu pracy sprężarki pokazuje mi w marcu tylko 12 godzin na CO a 52,5 godziny na CWU - przyczyna sporo słońca w marcu mimo dosyć mroźnych niektórych nocy.
    Podaj, jeśli możesz, całkowite zużycie energii spisane z głównego licznika, za powiedzmy ostatnie 7 m-c, lub cały rok.
    Bo przy tym zużyciu co podajesz co miesiąc, to wychodzi jakieś 800 kWh za sezon, przy COP nawet 4, to jakieś 3200kWh?, z tego połowa to na grzanie CWU, to po co zamontowałeś pompę? Jak dom się ogrzewa od słońca?

  13. #29553
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Pytam się kolegi ,,ketjof" o zużycie całej energii bytowej, bo gdzieś 2 m-c temu podawał, że jego całkowite zużycie za rok to ok. 5300 kWh, więc coś ten dom grzeje?
    Na tym forum wielu użytkowników też podaje porównywalne, lub lekko większe zużycie za cały dom, ale nikt z nich nie podaje takich wyników ( cudów ) za samo ogrzewanie co i cwu?

  14. #29554
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Pytam się kolegi ,,ketjof" o zużycie całej energii bytowej, bo gdzieś 2 m-c temu podawał, że jego całkowite zużycie za rok to ok. 5300 kWh, więc coś ten dom grzeje?
    Na tym forum wielu użytkowników też podaje porównywalne, lub lekko większe zużycie za cały dom, ale nikt z nich nie podaje takich wyników ( cudów ) za samo ogrzewanie co i cwu?
    Mnie to w ogóle nie dziwi , ja 2018-2019 - całość na dom z licznika 5500 kWh

    a tu cię zaskoczę jeszcze bardziej - 2019 - 2020 ( licze do września ) - już widzę że nie będzie to więcej jak 4000-4500 kWh
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  15. #29555

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    27.03 22:00 - 02.04 22.00 - 100 kwh na co i cwu porażka
    Wybrałeś PC, która nie ma miliona postów nt. ustawień. A pewnie tu jest pies pogrzebany. Dostroicie się tj. Ty, PC i Twój dom i będzie lepiej. Na razie jest ok. Te 16.6 kWh na dzień przy 11 kW smoku nie jest porażką.

  16. #29556
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Podaj, jeśli możesz, całkowite zużycie energii spisane z głównego licznika, za powiedzmy ostatnie 7 m-c, lub cały rok.
    Bo przy tym zużyciu co podajesz co miesiąc, to wychodzi jakieś 800 kWh za sezon, przy COP nawet 4, to jakieś 3200kWh?, z tego połowa to na grzanie CWU, to po co zamontowałeś pompę? Jak dom się ogrzewa od słońca?
    Cześć,
    mogę ale znowu to rozpocznie niepotrzebną dyskusję w tym wątku.. wszystko już było, chętnie podyskutuję dlaczego mój dom zachowuje się tak a nie inaczej ale proszę żeby moderator przeniósł tą dyskusję np. do jakiegoś wątku o domach mocno energooszczędnych/ pasywnych. I was, jeżeli jesteście ciekawi, to też proszę żebyście się tam przenieśli.
    Nawet w tym wątku już wcześniej na wiele z twoich pytań odpowiedziałem.
    O.K. --skrótowo:
    Stany licznika"przy płocie" :
    19.03.2019 1T- 1770kWh, 2T- 5776 kWh
    19.03.2020 1T- 3040kWh, 2T-9725 kWh
    Podlicznik PC pokazuje rocznie - razem z CWU ( na razie 2 pełne lata, trzeci rok po zimie widzę że też będzie podobnie ) poniżej 1500 kWh
    Proporcja zużycia CO/CWU (szacowana na podstawie licznika godzin pracy sprężarki na CO i CWU ) to 500/1000
    Na pewno mam wyższe SCOP bo temperatury DZ u mnie nigdy nie spadły poniżej 9/6 ( stopni wlot do PC/wylot z PC)
    Po co zamontowałem pompę? - udało mi się dać za gotową kotłownię opartą na PC gruntowej z odwiertami (dotacja) 15 K PLN
    Nie przeczę, że zyski zużycia prądu na inne cele niż zasilanie PC, ogrzewają mi dom ale czy u Was tak się nie dzieje.
    Pewnie, że wolałbym ugotować obiad czy zrobić sobie kawę z COP=4 ale, póki co, tak się chyba jeszcze nie da

    Pozdrawiam,
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  17. #29557
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Cześć,
    mogę ale znowu to rozpocznie niepotrzebną dyskusję w tym wątku.. wszystko już było, chętnie podyskutuję dlaczego mój dom zachowuje się tak a nie inaczej ale proszę żeby moderator przeniósł tą dyskusję np. do jakiegoś wątku o domach mocno energooszczędnych/ pasywnych. I was, jeżeli jesteście ciekawi, to też proszę żebyście się tam przenieśli.
    Nawet w tym wątku już wcześniej na wiele z twoich pytań odpowiedziałem.
    O.K. --skrótowo:
    Stany licznika"przy płocie" :
    19.03.2019 1T- 1770kWh, 2T- 5776 kWh
    19.03.2020 1T- 3040kWh, 2T-9725 kWh
    Podlicznik PC pokazuje rocznie - razem z CWU ( na razie 2 pełne lata, trzeci rok po zimie widzę że też będzie podobnie ) poniżej 1500 kWh
    Proporcja zużycia CO/CWU (szacowana na podstawie licznika godzin pracy sprężarki na CO i CWU ) to 500/1000
    Na pewno mam wyższe SCOP bo temperatury DZ u mnie nigdy nie spadły poniżej 9/6 ( stopni wlot do PC/wylot z PC)
    Po co zamontowałem pompę? - udało mi się dać za gotową kotłownię opartą na PC gruntowej z odwiertami (dotacja) 15 K PLN
    Nie przeczę, że zyski zużycia prądu na inne cele niż zasilanie PC, ogrzewają mi dom ale czy u Was tak się nie dzieje.
    Pewnie, że wolałbym ugotować obiad czy zrobić sobie kawę z COP=4 ale, póki co, tak się chyba jeszcze nie da

    Pozdrawiam,
    Przekonałeś mnie.
    Przy twoich nakładach, jak twierdzisz: dom pasywny ( ściany jak z termosu - 30cm styropianu, okna górna półka, itd.), do tego pompa ciepła gruntowa ( koszty utrzymania dolnego źródła ), wentylacja mechaniczna ( dodatkowe utrzymanie ), okna jak się domyślam z wystawą na południe, które w lecie masz ciągle zasłonięte, bo byś się zagotował.
    I twój dom 150m/2 potrzebował za cały rok 5219kWh.
    Mój dom, stary poniemiecki ( oczywiście odnowiony z głową ) o powierzchni grzewczej po podłogach 200m/2 zużył jak do tej pory od 05.09.2019 - 03.04.2020r - 5006 kWh i do tego doliczam zużycie za pozostałe 5 m-c ze ( 5 x 350kWh = 1750kWh ), co da ok.= 6750kWh
    To zużycie energii jest przy ogrzewaniu grzejnikami i pompie PW, gdybym miał podłogówkę ( czego żałuję, że nie wykonałem przy okazji remontu posadzki ), to myślę że zamknął bym rok w ok. 6000kWh, a jakie moje nakłady,a jakie twoje?, o kosztach utrzymania nie wspomnę?
    Nie traktuj tego jako ,,czyje na wierzchu", po prostu zobrazowałem sytuację.

    Pozdrawiam
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  18. #29558
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Nie chodzi mi nawet o to żeby kogoś przekonać, chociaż cieszę si, że mi (być może ) uwierzyłeś.
    Chodzi mi raczej o to żeby świadomi czytający nie mieli komunikatu od grupy ludzi z forum, że moje zużycia to bzdura/ cud itd.
    Odnośnie nakładów jakie poniosłem na ten efekt. Każdy czytając moją stopkę i przeglądając moje posty widzi, że to nie była najtańsza budowa.
    Ja uważam- subiektywnie- , że jak na dom bliski pasywnemu nie jest źle ( 3500 PLN za m2 - 150 m2 podłóg części ogrzewanej i 50 m2 nieogrzewanego garażu za dom wykończony z 200m2 kostki brukowej i tarasu + ogród). Oczywiście część robót przy domu- właściwie głównie w ogrodzie zrobiłem sam. Ja wyliczyłem, że dodatkowe nakłady związane z dojściem od standardu energetycznego minimum do takiego jak mam to było ok. 20 K PLN.
    Zresztą jak piszesz o twoim remoncie to ja znając siebie gdybym poprzednio mieszkał w jakimkolwiek domu ale całym swoim ro też bym go remontował.
    Tak nie było, środki na nowy dom miałem więc stąd decyzja o budowie, której teraz NIE ŻAŁUJĘ.
    Reszta nakładów oprócz tych 20 K, żeby osiągnąć tak niskie zapotrzebowanie na energię to się liczy nie w PLN tylko godzinach spędzonych na poszerzaniu wiedzy, żeby być pewnym przy „fachowcach” i mówić proszę budować tak a nie inaczej - NA MOJĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ- mimo że oni „Panie tak się nie buduje - to nie będzie oddychać, to się musi wietrzyć”
    Podałeś zużycie całego domu od września - ja też znalazłem moją fotkę licznika z 19.09.2019 /choć u mnie to jeszcze zdecydowanie przed sezonem grzewczym.
    - zużycie 19.09.2019 do 19.03.2020 2753kWh
    - z podlicznika PC (niestety nie cyknąłem zdjęcia we wrześniu ale sezon grzewczy w tym roku u mnie zaczął się dopiero na przełomie listopada i grudnia) od 1.11.2019 - 1.04.2020 777kWh w tym ok. 450 kWh CWU (nie chce mi się teraz dokładnie z motogodzin pompy sprawdzać miesiąc po miesiącu)
    Jeszcze sprawa okien. Tak mam w elewacji południowej 13 m2 przeszkleń ale,
    uwierz mi, że nie zrobiłbym dla celów nazwijmy to proenergetycznych ani centymetra kwadratowego okna więcej niż zrobiłem ze względów estetycznych. A sprawa przegrzewania w lecie- tak wydałem pieniądze na żaluzje fasadowe, które można ustawić tak, że światła w domu jest dość, widok na ogród jest a słońce nie przegrzewa. Nawiasem mówiąc żaluzje to był pomysł żony, który trochę kontestowałem na początku - ze względów finansowych i energetycznych - ale uległem i też teraz nie żałuję. Klimy w domu nie potrzeba, maksymalna temp w lecie 25 stopni (sporadycznie). Pomaga też chłodzenie powietrza nawiewanego z DZ pompy ciepła.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ketjof ; 04-04-2020 o 10:33 Powód: Dopisek o pracy własnej
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  19. #29559
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    27.03 22:00 - 02.04 22.00 - 100 kwh na co i cwu porażka
    A pewny jesteś ,że to wina PC.

  20. #29560
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z tych danych wynika że na ogrzewanie domu, przez 5 miesięcy, poszło 327kWh.
    Czyli średnio dziennie jakieś 2.2kWh
    Zakładając że pompa obiegowa podłogówki pobiera jakieś 100W.
    To oznacza że dom grzałeś tylko pompą obiegową podłogówki.
    Dobry wynik.
    Tylko poco ta podłogówka?
    Bez niej zaoszczędził byś te 327kWh.
    Widzisz stos, założenia żeby przyjąć to trzeba mieć dobre dane i nie zawsze można przyjąć jakąś tam średnią wartość bo domy pasywne (nawiasem mówiąc bardzo nie lubię tego słowa bo ono zaraz powoduje u innych odruch ...”o musisz być bogaty że chcesz mieć dom pasywny... trzeba cię skroić na kasie bo ci się w d.... poprzewracało...) się mają nijak do tych ogólnych średnich. Mówię o tej mocy pompki obiegowej ale także o „umiejętności” wykorzystywania przez te domy zysków bytowych i słonecznych
    1) Po pierwsze pompa obiegowa CO ma u mnie modulowaną moc, nie pracuje całą dobę, nawet jak pracuje sprężarka nie pobiera 100 wat bo jest dobrze zrobiona instalacja - z małymi oporami
    2) W tym roku w listopadzie sprężarka przepracowała na cele CO tylko 26 godzin, potem grudzień -styczeń chodziła już chyba około 2 godzin dziennie na CO, luty już sporo mniej, a w marcu jak dobrze pamiętam 12 godzin, reszta to jest praca na CWU i wtedy obiegówka ma chyba bardzo mały pobór mieląc tylko przez wężownicę w zasobniku.
    3)Specjalnie dla ciebie przejrzałem ile było dokładnie na CWU przez te 5 miesięcy - wyszło troszeczkę mniej - 84 kWh na miesiąc..więc 357kWh na CO x COP 5 ( myślę, że mogę tyle zakładać dla temperatur DZ 10/8 - minimum w tym roku 9/7- zresztą jak pytałem producenta pompy to mówił, że można nawet 5.5 w takim przypadku założyć)= 1785 kWh ciepła —— tyle mniej więcej wyliczył mi mój projektant ... asolt wyliczył mi dwa razy więcej.. ale nie mam mu tego za złe. Potrzebowałem jego obliczeń dla kontroli bo też te wyliczenia mojego projektanta wydawały mi się nierealne. Zresztą asolt też musiał coś zakładać np. Zyski bytowe, nasłonecznienie itd a przy tak małych zużyciach to wszystko ma duże znaczenie. Zresztą obecne zimy też chyba nijak mają się do średniej wieloletniej jaką asolt musi przyjąć.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

Strona 1478 z 1521