dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 501 z 1021
Pokaż wyniki od 10.001 do 10.020 z 20416
  1. #10001
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.
    Balbin mam SDC 3fazowe i jest tak samo...i chyba jest jak piszesz, bo nawet jak mam 30na powrocie to sprezarka zalicza 2wl/wyl... chyba taki soft

  2. #10002
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadMac Zobacz post
    Nie chciałem nic zmieniać do czasu, kiedy wszystko wyschnie ale tak z ciekawości podbije krzywą o 4 stopnie.




    Chodziło Ci o to, że odszranianie nie ma wpływu na trwałość sprężarki?
    Trwałość sprężarki wyliczona jest na 20 tys godzin. Biorąc pod uwagę 2tys godzin rocznie daje to 10 lat. Odszranianie jest procesem nieuniknionym więc ilość wlaczeń i wyłączenie producent przewidział w cyklu życia urządzenia. Oczywiście jeśli mieści się to w ramach zaleceń, czyli nie częściej niż 1 na 15 minut. Sdc i Mdc 1 fazowe nie mają innego rodzaju defrostu. Gbyby miało to negatywny wpływ na trwałość urzadzenia Japończycy wymyśliliby inny rodzaj ochrony. 5 lat gwarancji sprężarka przetrwa.

  3. #10003
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Balbin mam SDC 3fazowe i jest tak samo...i chyba jest jak piszesz, bo nawet jak mam 30na powrocie to sprezarka zalicza 2wl/wyl... chyba taki soft
    3fazowa - 2 wentylatorowa ma 2 rodzaje defrostow. Proces odszraniania uzależniony jest od wielu czynników. Logika działania jest skomplikowana. Ważne są wskazania czujników, oraz ustawienia sterownika, choćby wybrany sposob grzania. Urządzenie samo dobiera odpowiedni tryb zabezpieczenia. Nie warto nad tym się zastanawiać.

  4. #10004
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    3fazowa - 2 wentylatorowa ma 2 rodzaje defrostow. Proces odszraniania uzależniony jest od wielu czynników. Logika działania jest skomplikowana. Ważne są wskazania czujników, oraz ustawienia sterownika, choćby wybrany sposob grzania. Urządzenie samo dobiera odpowiedni tryb zabezpieczenia. Nie warto nad tym się zastanawiać.
    Balbin mam 3 fazową 1 wentylatorową i jest tak samo jak w 1 fazowej.
    Tak z ciekawości orientujesz się jaka jest cena takie sprężarki?
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  5. #10005

    Domyślnie

    Kolejne pytanie do tych którzy ogarnęli już tą pompe. Kiedy włączyłem prace na harmonogramie ( zadana temperatura 21 stopni) na sterowniku pokazało 19 stopni,a pompa nadal się nie włączyła. Nie miało to miejsca gdy harmonogram nie był ustawiony tylko chodziła na zadanej temperaturze, wtedy to gdy spadło do 20 stopni od razu zaczynała grzać. Dodam,że kalibrowałem temp. bo dwa niezależne termometry pokazywały 1,5 stopnia więcej niż sterownik. Czy może mieć to związek ?

  6. #10006

    Domyślnie

    Nie powinno byc zadnego problemu harmonogram tylko wlacza i wylacza pompe w ustawionych okresach a sterownik pilnuje temperatury.Kalibracja nie ma nic do rzeczy.
    Raczej cos nie tak z ustawieniami moze wprowadzales jakas zmiane w trakcie wlaczonej pompy nieraz tak ma ze zmiana wchodzi w zycie dopiero jak pompe wylaczysz i wlaczy sie na nowo od harmonogramu

  7. #10007

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Nie powinno byc zadnego problemu harmonogram tylko wlacza i wylacza pompe w ustawionych okresach a sterownik pilnuje temperatury.Kalibracja nie ma nic do rzeczy.
    Raczej cos nie tak z ustawieniami moze wprowadzales jakas zmiane w trakcie wlaczonej pompy nieraz tak ma ze zmiana wchodzi w zycie dopiero jak pompe wylaczysz i wlaczy sie na nowo od harmonogramu
    Ok. A ta kalibracja to dobrze rozumiem? Dotyczy ona tylko wskazań sterownika? Czy to jakaś inna zmiana mająca wpływ na działanie pompy?

  8. #10008
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał KupiłemSeTaczke Zobacz post
    Ok. A ta kalibracja to dobrze rozumiem? Dotyczy ona tylko wskazań sterownika? Czy to jakaś inna zmiana mająca wpływ na działanie pompy?
    W trakcie włączone pompy nie dokonasz istotnych zmian w sterowniku. O jakiej kalibracji piszecie? Czy macie na myśli temp wewnętrzna sterownika?

  9. #10009

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    W trakcie włączone pompy nie dokonasz istotnych zmian w sterowniku. O jakiej kalibracji piszecie? Czy macie na myśli temp wewnętrzna sterownika?
    Chodzi o to że sterownik przekłamywal temperature, bo na innych termometrach miałem w domu ok 1.5 stopnia więcej niż na sterowniku. Gdzieś znalazłem że można skalibrować i na wyłączonej pompie przestawiłem po naciśnięciu trzech przycisków na raz i wejściu w czujnik. Tam było można przestawić co pół stopnia

  10. #10010
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał KupiłemSeTaczke Zobacz post
    Chodzi o to że sterownik przekłamywal temperature, bo na innych termometrach miałem w domu ok 1.5 stopnia więcej niż na sterowniku. Gdzieś znalazłem że można skalibrować i na wyłączonej pompie przestawiłem po naciśnięciu trzech przycisków na raz i wejściu w czujnik. Tam było można przestawić co pół stopnia
    Czyli wszystko zgodnie z instrukcją. Pamiętaj o dużej histerezie +-1stopien. Jeśli temperatura mieściła się ponizej zakresu histerezy to pompa powinna działać. Poza temperatura jedynie harmonogram może ja wyłączyć.

  11. #10011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    NA PRZYSZŁOŚĆ BARDZO PROSZĘ ABYŚCIE PISALI O TYPIE POMPY O KTÓREJ SIĘ WYPOWIADACIE BO TWORZY SIĘ NIEPOTRZEBNE ZAMIESZANIE.
    ISTOTNE JEST ZWŁASZCZA CZY POMPA JEST DWU WENTYLATOROWA CZY JEDNO CZY TRÓJFAZOWA CZY JEDNOFAZOWA i.t.p

    A najlepiej umieścić taką informację w stopce lub umieścić w niej odnośnik do takich informacji.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #10012
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.
    Nie zgodzę się, SDC potrafi się odszronić nie wyłączając sprężarki
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  13. #10013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Nie zgodzę się, SDC potrafi się odszronić nie wyłączając sprężarki

    Przeczytaj post pod spodem
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #10014

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Nie zgodzę się, SDC potrafi się odszronić nie wyłączając sprężarki
    To podaj ten magiczny sposób bo ja swojej sdc 7kw nie moge zmusic zawsze staje 2 razy

  15. #10015
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nastar

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Dobino k. Wałcza
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cześć.
    Widzę, ze czasem dość mocno wnikacie w temat. Nie wszystko jeszcze rozumiem ale uczę się. Pompę mam od 5 miesięcy i zaczynam kombinować jak ustawić ją optymalnie pod względem zużycia prądu. Mam zwykłą taryfę w Enei, żadnych weekendowych czy innych tanich. Stawka liniowa m
    Pompa ma małe sprzęgło 50L i mam założony podlicznik zużycia energii, który założyłem 22.10.2019r. Jak do tej pory średnie zużycie mam na poziomie 22kWh/dobę. Obecnie jest to ok. 31-33kWh/dobę.
    Temperatura w domu to 22,4-22,8stC i jest OK.
    Obecnie pompa działa non stop w harmonogramie:
    00.00 - WŁ CO (krzywa -3st.C)
    18.00 - WŁ. CO+CWU (krzywa 0st, CWU 44st.C)
    Sama krzywa jest następująca:6/35, -10/45

    Dziś 20 minut po defroście temp. powrotu była 35st.C

    Proszę o podpowiedzi czy takie ustawienia są OK ? Co można poprawić ?Dom nie ma za bardzo możliwości akumulacji ciepła w podłodze - większość to grzejniki. Chciałbym uniknąć taktowania pompy oraz zbyt dużego zużycia energii. Komfort cieplny jest priorytetem i poniżej 22st.C nie schodzimy.
    Tryb życia rodziny jest taki, że od 7 rano do 19.00 w tygodniu nikogo nie ma w domu. Weekendy cała rodzina w domu.

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    Trwałość sprężarki wyliczona jest na 20 tys godzin. Biorąc pod uwagę 2tys godzin rocznie daje to 10 lat.
    No to prawie łapię się na średnią krajową Mam pompę od 5 miesięcy i obecnie mam 1099 WŁ/WYŁ oraz 883 godz. pracy. Na początku było dużo gorzej ze stosunkiem włączeń do czasu pracy. Ale uczę się dopiero pompy i jej ustawień.
    Ostatnio edytowane przez Nastar ; 05-12-2019 o 22:16
    Dom 260m2,ściany 40cm Porotherm+15cm styro, poddasze 20cm wełna, podłoga 10cm styro, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna. Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW, 3f. Instalacja: 13 grzejników (w tym 1 CV33, reszta normalny wymiar) + 3 drabinki w łazienkach + 46m2 podłogówki (kuchnia, hall, 2 łazienki).
    PV: 9,8kWp Q-Cells Q-Peak Duo + SMA 8kW.

  16. #10016
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Nastar
    ja bym proponował zamontować sterownik pokojowy- PC się wyłączy kiedy będzie nagrzane.
    Dodatkowo oszczędzisz znacznie czas pracy sprężarki -z tego co ja doczytałem , to są liczone na 50 000h (a nie 20 000h jak tu ktoś podawał).
    Kolejna sprawa - sprawność.Przy ciągłej pracy z niską modulacją masz najsłabsze COP-y przy niskich modulacjach.
    Zamiast obniżać/podwyższać KG ,proponuję obniżać temp w godz nocnych o 1-2 K .
    Odnośnie G12W było już tu pisane nie raz- żyjąc tak samo jak w G11 mamy ok 15-20% mniejsze rachunki za prąd za cały dom (u mnie w G12W wychodzi 0,42pln brutto vs G11 0,51pln ).
    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #10017
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nastar

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Dobino k. Wałcza
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    56

    Domyślnie

    A jeśli podłączę regulator pokojowy to jak wtedy ustawić krzywą i harmonogram ?
    Dom 260m2,ściany 40cm Porotherm+15cm styro, poddasze 20cm wełna, podłoga 10cm styro, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna. Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW, 3f. Instalacja: 13 grzejników (w tym 1 CV33, reszta normalny wymiar) + 3 drabinki w łazienkach + 46m2 podłogówki (kuchnia, hall, 2 łazienki).
    PV: 9,8kWp Q-Cells Q-Peak Duo + SMA 8kW.

  18. #10018
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Najpierw musisz się zdecydować czy grzejesz harmonogramem czy regulatorem. Harmonogram to grzanie w określonych godzinach (często bez oczekiwanego efektu temperaturowego). Regulator to grzanie do zadanej temperatury. W przypadku harmonogramu też można ustawić górną granicę grzania, ale w wielu modelach fabryczny termostat pokojowy jest niewiele wart. Oczywiście można połączyć jedno z drugim, tylko trzeba najpierw określić cel i ustalić możliwości pompy.
    Parę stron było to zresztą dokładnie wyjaśnione.
    Ostatnio edytowane przez Pablo_11 ; 06-12-2019 o 08:18

  19. #10019
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    To podaj ten magiczny sposób bo ja swojej sdc 7kw nie moge zmusic zawsze staje 2 razy
    w załączniku masz jak się odszrania, sprężarka nie robi stop, włącza tylko grzałkę
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	437819  
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 06-12-2019 o 08:25
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  20. #10020
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Przeczytaj post pod spodem
    nie bradzo rozumiem, pod spodem nic takiego nie ma co wnosi do odszraniania
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

Strona 501 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony