dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 974 z 1021
Pokaż wyniki od 19.461 do 19.480 z 20417
  1. #19461

    Domyślnie

    Kilka ciekawostek o nadchodzącej serii K:

    - HP 9kw przy -20 osiąga ledwie 5kw, seria J osiągała 6,2kw
    - TCAP K ma gorsze COP niż TCAP J, a przy -20 dużo gorszy (1,84 K vs 2,28 J)
    - deice mode 2 już nie istnieje w TCAP, odmraża się tak samo jak HP z grzałką, za to można włączyć opcję DHW Defrost i wtedy pompa będzie rozmrażać się wodą z bojlera
    - w trybie cichym można wybrać czy priorytetem jest cisza, czy moc (wtedy pompa stara się pracować cicho, ale jak potrzeba więcej mocy to dostarcza)
    - opcja efficiency powoduje powolne dochodzenie do temperatury zadanej zamiast pełnej mocy tak jak do tej pory (teraz to opcja comfort)
    - można podłączać zewnętrzne ciepłomierze/mierniki pobranej energii prosto do pompy (chyba jakieś dedykowane?)

    A seria L to same monobloki z elektroniką w jednostce wewnętrznej. Panasonic sprytnie połączył wady monobloka z wadami splita
    L ma za to jedną zajebistą rzecz - żeby podczas defrostu włączyła się grzałka temperatura powrotu musi spaść poniżej 7 stopni, a nie 27 jak w reszcie. Coś dla @MiG25
    Ostatnio edytowane przez Gepam ; 01-06-2023 o 18:56

  2. #19462
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Jak bym tylko ja miał temperaturę powrotu poniżej 27 stopni i jednostkę dwuwentylatorową... Myślę ,że dużo ludzi tak ma ,że włącza się deice mode 2 , i nawet o tym nie wiedzą.Jak będę kupował następną pompę (mam nadzieję ,że nie prędko czyli za min 15 lat) , to będę na o zwracał uwagę
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #19463

    Domyślnie

    A czy w jednowentylatorowych poniżej -10 stopni zawsze włącza się grzałka, nawet jak powrót jest większy niż 27 stopni? Jeżeli tak to zastanawiam się co wychodzi ekonomiczniej przy takich mrozach - deice mode 2 (jego też nie da się uniknąć poniżej -10?) czy zład + grzałka.
    Ostatnio edytowane przez Gepam ; 02-06-2023 o 10:59

  4. #19464

    Domyślnie

    Pytanko

    na pompie mam w statystykach takie wartości poboru prądu (normalnie grzałem sobie do końca kwietnia):

    styczeń 328kwh
    luty 401kwh
    marzec 314kwh
    kwiecien 167kwh
    maj 36kwh (sama CWU)

    Nie wiem z czym to porównać, czy to dużo/mało/średnio wg waszego uznania?

    dom po podłodze ponad 200m (w charakterystyce energetycznej ma 188m2, wg mnie 165m2 użytkowej), 30m garaż nieogrzewany, grafit ściany 20cm, wełna 28cm na poddaszu, korzystne ułożenie względem kierunków) W styczniu nie było drzwi wewnętrznych do garażu to tylko na słowo honoru kartonem było to odgradzane

    3 osoby, w drugiej połowie stycznia się wprowadziliśmy
    Ostatnio edytowane przez zergeling ; 02-06-2023 o 14:21

  5. #19465

    Domyślnie

    Najpierw to trzeba by porównać z podlicznikiem , bo pompa może Cię oszukiwać , ona nie ma prawdziwego pomiaru ( nie ma woltomierza ,amperomierza , watomierza) , tylko te wyniki na "oko" podaje. Tak samo zresztą z produkcją ciepła ( np nie odejmuje defrostu).

  6. #19466
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinnk

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Marcinkowice
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    24

    Domyślnie

    Kolego.... piszesz o prądzie a podajesz kwh..... żartobliwe to tak jak Kaczka dziwaczka poszła do apteki kupić mleka 5 deka"



    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Pytanko

    na pompie mam w statystykach takie wartości poboru prądu (normalnie grzałem sobie do końca kwietnia):

    styczeń 328kwh
    luty 401kwh
    marzec 314kwh
    kwiecien 167kwh
    maj 36kwh (sama CWU)

    Nie wiem z czym to porównać, czy to dużo/mało/średnio wg waszego uznania?

    dom po podłodze ponad 200m (w charakterystyce energetycznej ma 188m2, wg mnie 165m2 użytkowej), 30m garaż nieogrzewany, grafit ściany 20cm, wełna 28cm na poddaszu, korzystne ułożenie względem kierunków) W styczniu nie było drzwi wewnętrznych do garażu to tylko na słowo honoru kartonem było to odgradzane

    3 osoby, w drugiej połowie stycznia się wprowadziliśmy
    T-cap 9kW. Dom 140m2, podłogowej ok 180m2. 20% podłogówka, 80% - kaloryfery.

  7. #19467
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinnk Zobacz post
    Kolego.... piszesz o prądzie a podajesz kwh..... żartobliwe to tak jak Kaczka dziwaczka poszła do apteki kupić mleka 5 deka"
    Ale jak ma te wartości pobranej energii elektrycznej podawać? W litrach?
    No dobra, mógłby napisać kWh zamiast kwh ale i tak wiadomo o jakie jednostki chodzi.
    Chyba że masz inny kreatywny sposób na podanie poboru ee przez PC to posłucham...

  8. #19468

    Domyślnie

    No to słuchaj
    Prąd to raczej w Amperach się podaje ( choć pewnie jeszcze bardziej poprawnie to natężenie prądu jest) , ale w kWh to na pewno Energia elektryczna .

  9. #19469
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    No to słuchaj
    Prąd to raczej w Amperach się podaje ( choć pewnie jeszcze bardziej poprawnie to natężenie prądu jest) , ale w kWh to na pewno Energia elektryczna .
    No dobra, macie mnie
    Miałem na myśli że w uproszczeniu każdy tu podaje ee (czyli prąd) w kWh. Czasem zamiennie zużycie prądu=energia elektryczna i tyle

  10. #19470

    Domyślnie

    Taa , a Zakład Enegetyczny to elektrownia

  11. #19471
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    A towarzystwo ubezpieczeń to ubezpieczalnia

  12. #19472

    Domyślnie

    No to teraz wyjaśnij dlaczego nie , bo dla mnie towarzystwo ubezpieczen jest ubezpieczalnią ( no ale może czegoś nie wiem, a wszystkiego wiedzieć nie muszę)...

    A Zakład Energetyczny to jest dystrybucja energii, oni zajmują się krótko mówiąc liniami energetycznymi i podłączaniem obiorców, i w żadnym zakładzie energetycznym nie ma generatorów ,i nie wytwarza się tam energii , tym zajmują się m.n. elektrownie , i tu jest zasadnicza różnica.

  13. #19473
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Dokładnie , też mnie śmieszy ,jak w Żyrardowie ktoś idzie do elektrownii

    I tak , ma na myśli zakład energetyczny - PGE.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #19474

    Domyślnie

    czesc, planuje montaz 7kw KIT-WC07J3E5 i pytanie czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.

  15. #19475

    Domyślnie

    Cytat Napisał MKM2700 Zobacz post
    czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.
    https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...epla-altherma/
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #19476

    Domyślnie

    Cytat Napisał MKM2700 Zobacz post
    czesc, planuje montaz 7kw KIT-WC07J3E5 i pytanie czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.
    Galmet w swoim poradniku ABC instalatora zaleca, dla PC 6 kW optymalną wężownicę 2,47 m2 i minimum 1,85 m2.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wezownica CWU - Airmax.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	465332

    PC każde grzanie CWU będzie robiła na obniżonej modulacji kompresora, takie grzanie będzie trwało dłużej i z gorszym SCOP.
    Niby się da , ale zalecana wężownica powinna mieć bliżej 2,5 m2 powierzchni.

    Fakt, że ta porada jest dla Galmeta Airmax , czyli PC typu On-Off (bez modulacji mocy). Przy PC inwerterowej może tragedii nie będzie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-06-2023 o 22:54
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #19477

    Domyślnie

    Pytanie o Panasa a wy mu podajecie dane dla Daikina i Galmeta

    Cytat Napisał MKM2700 Zobacz post
    czesc, planuje montaz 7kw KIT-WC07J3E5 i pytanie czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.
    Panasonic zaleca minimum 1,4m2 dla 200l i 1,8m2 dla 300l dla pomp poniżej 9kw. Jaką masz pojemność zbiornika?

  18. #19478

    Domyślnie

    Skąd masz te zalecenia Panasonica ?
    I dlaczego jest ona zróżnicowana od pojemności zbiornika... Przecież powierzchnia 1,4m2 będzie tak samo oddawać ciepło ,czy zbiornik ma 200l czy 300l , a nawet 300l lepiej ,bo więcej "objętości" do nagrzania.

    Inaczej , skoro wężownica 1,4m2 daje radę w zbiorniku 200l to tym bardziej będzie dawała radę w 300l . Oczywiście pod względem taktowania , bo to ,że pompa się zmoduluje ,i nie będzie pracować z pełną mocą to bez dwóch zdań.(No i będie to dłużej trwało ,ale tak to jest z małymi wężownicami).

    Ja mam 9kW i wężownicę 3,4m2 , grzeję do 46stopni , i z tego co kojarzę , to jak było na zewnątrz ok 35 stopni , to pompa raz się zatrzymała jak kończyła grzanie ( po czym wystartowała ponownie - ewidentne taktowanie - brak odbioru ciepła). Oczywiście 7kW może się zmodulować niżej i produkować mniej , ale czy do dwukrotnie mniejszej wężownicy , tak żeby nie taktować - śmiem wątpić.
    No ale może to jest jakiś kompromis - mała wężownica , pompa żeby nagrzać CWU parę razy się włączy i wyłączy ( taktowanie).
    Ostatnio edytowane przez Techno ; 10-06-2023 o 13:46

  19. #19479

    Domyślnie

    https://www.panasonicproclub.com/upl...ka_2021_v3.pdf Strona 5. To jest najnowsza wersja tego dokumentu i faktycznie nie ma już wzmianki o pojemności zbiornika i kilowatach pompy. Jest tylko podział 1/2 wentylatorowa.
    Starsza wersja wyglądała tak (również strona 5): https://www.panasonicproclub.com/upl...ea_2020_v7.pdf

    Panasonic w swoich dedykowanych zbiornikach PAW-TD20C1E5 i PAW-TD30C1E5 daje wężownicę 1,8m2, więc chyba wie co robi. Może jakieś oszukane te twoje 3,4m2? Co to za zbiornik?

  20. #19480

    Domyślnie

    Daikin we fabrycznym bojlerze 180L też ma wężownicę 1,8 m2.

    Ja podałem minimalną i optymalną powierzchnię wężownicy wg Galmeta (bo taki poradnik znalazłem). Panasonic minimalną podaje niższą.

    Ale moc przenoszona z PC przez wężownicę do bojlera - to już jest fizyka i będzie bez różnicy od producenta PC.
    Gdy dążymy do uzyskania najlepszego stosunku COP - to optymalna będzie wężownica 1,8 - 2,5 m2 dla PC 6 kW
    i 2,5 - 3,2 m2 dla PC 9 kW.

    Przy tym skoro chcemy czepiać się detali - to tak, fabryczne zbiorniki mają przy 180-200L wężownicę 1,8 m2.
    I nie koniecznie jest to optymalna powierzchnia oddawania ciepła (mocy generowanej przez PC), a równie dobrze może to być księgowy kompromis.
    Kompromis między jeszcze dobrym COP, a większą marżą producenta na baniaku z tańszą bo mniejszą wężownicą. Ot takie gdybanie.

    Ja mam bojler firmy trzeciej Joule 200L nierdzewny dedykowany dla PC z wężownicą 2,5 m2 i gdy szukałem, to była największa wężownica wśród bojlerów 200L.
    Bojlery 300L miały wężownice bliżej 2,8 - 3,2 m2.

    Jeśli ten bojler z wężownicą 1,6 nie jest większy jak 200L - to może dać radę.
    Ale COP może być niższy niż gdyby była wężownica 2,5 m2.
    O ile niższy - to już nie potrafię ocenić.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-06-2023 o 22:57
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 974 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony