dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 760 z 1021
Pokaż wyniki od 15.181 do 15.200 z 20417
  1. #15181
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krychacz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Mrzezino
    Kod pocztowy
    84-123
    Posty
    18

    Domyślnie

    Hej
    Czy może ktoś podać jaką minimalną modulację mocy mają pompy:
    SDC 12 kW
    T-CAP 9 kW

    Z góry dzieki!
    Dom 150 m2 powierzchni grzanej budowa 2018 r. Posadzka styropian grafit 20 cm, ściany styropian grafit 25 cm, poddasze wełna 40 cm. Jest rekuperacja Vaillanta VAR 360/4. PV 8,8 kWP, PC Aquarea J 5kW Split.

  2. #15182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krychacz Zobacz post
    Hej
    Czy może ktoś podać jaką minimalną modulację mocy mają pompy:
    SDC 12 kW
    T-CAP 9 kW

    Z góry dzieki!
    Mam 9kW/TCap ;
    - przy temperaturach < - 4C ; moc minimalna to ok; 3,5 kW,
    - przy temperaturach > + 4C ; moc minimalna to ok; 4,0 do 4,5 kW,
    Pompa 12 kW będzie miała podobnie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #15183

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Skąd wiesz jaką kolega ma podłogówkę ? Każda jest inna , u mnie 28 to max np...
    no bez przesady, normatywnie podłogówkę robi się na 35C.. 45C to mocno ciepła podłoga i "sauna" w domu.. chyba że podłogówka spartolona (za duży rozstaw rurek) i trzeba podwyższać temp wody aby w mrozy jakoś to grzało
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  4. #15184
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.
    Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #15185

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.
    Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...
    czepiasz się słówek.. nie wiem po co . może brakuje ci Arturro72
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  6. #15186
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.
    Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...
    Wczoraj zapodałem takową normę ale Mod uznał to za "zaczepkę" i dostałem dołek na 24h
    Ale ja wywodze się z dawnej opozycji i ponownie proszę :

    "wg Polskiej Normy PN – 85/N-08013 temperatura grzejna podłogi nie powinna przekraczać 29oC. Często też zaleca się aby temperatura podłogi dla miejsc przeznaczonych do stałej pracy w pozycji stojącej nie przekraczała 27oC. Przy czym są to wartości limitujące maksymalną temperaturę powierzchni podłogi"

    Podsumowując, jak widać wyżej, nie ma możliwości, żeby ktoś zaprojektował podłogówkę pod temp.zasilania 45st.C...

  7. #15187
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    @Andrzej5101 , sterowana przez pompę ciepła ? Pompa Ciepła co najwyżej potrafi wyłączyć i łączyć obiegówkę za buforem . Deltę mógłby ustawić zawór mieszający , jakby się dokupiło płytę opcjonalną... Ale nikt tak nie komplikuje.


    @zbyszekwojtal , teoretycznie delta byłaby ta sama , jeśli przepływy od strony pompy i od strony grzejników byłyby identyczne. W praktyce niemożliwe ( choćby z tego powodu ,że pompa moduluje przepływ , a ten zależy od kilku czynników , choćby od obciążenia).

    Dla grzejników deltę raczej się większą ustawia ( np. 7 ,8 stopni).
    Dlaczego instalator nie zamontował bufora ,ale w szereg na powrocie z grzejników ? Wtedy nie trzeba byłoby drugiej obiegówki ....
    Może obiegówka nie jest w stanie pokonać oporu tego zaworu zwrotnego ( jest on na sprężynie ?)
    Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

  8. #15188
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Wczoraj zapodałem takową normę ale Mod uznał to za "zaczepkę" i dostałem dołek na 24h
    Ale ja wywodze się z dawnej opozycji i ponownie proszę :

    "wg Polskiej Normy PN – 85/N-08013 temperatura grzejna podłogi nie powinna przekraczać 29oC. Często też zaleca się aby temperatura podłogi dla miejsc przeznaczonych do stałej pracy w pozycji stojącej nie przekraczała 27oC. Przy czym są to wartości limitujące maksymalną temperaturę powierzchni podłogi"

    Podsumowując, jak widać wyżej, nie ma możliwości, żeby ktoś zaprojektował podłogówkę pod temp.zasilania 45st.C...
    Podsumowując to dla Ciebie nie ma różnicy pomiędzy temperaturą zasilania wody , a temperaturą podłogi.(skoro takie wnioski wyciągasz).

    A wg mnie jak by się ktoś uparł to jest możliwość zrobienia tak podłogówkę , że zasilanie byłoby 45 stopni , a temperatura podłogi nie przekraczałaby 27 stopni.

    W każdym razie temperatura zasilania wody nie jest normatywna , więc pisać komuś ,że ustaw 32 bo ja tak mam jest "nie fachowe".
    Raczej trzeba sprawdzić dlaczego jest taka możliwość dawania 45 stopni ( może przed wejściem na podłogówkę jest zawór mieszający...zostawiony z pieca)
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #15189
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .
    Są takie instalacje z buforem szeregowym ,nawet tu na forum. Wydłużyć defrostu nie wydłuży , a może nawet skrócić ( bo przy rownoleglym woda do defrostu pojdzie głównie z bufora , a przy szeregowym najpierw z bufora , a pozniej jeszcze z instalacji .Ale na pewno nie będzie to zauważalna roznica).
    Natomiast podstawę byłoby sprawdzenie , czy faktycznie u Ciebie instalacja nie stwarza oporów ( raz dla tych dodatkowych pompek co teraz masz , a dwa dla obiegowki z pompy , gdybys chcial zmieniac na szeregowy i wywalac drugą obiegówkę).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  10. #15190
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    A wg mnie jak by się ktoś uparł to jest możliwość zrobienia tak podłogówkę , że zasilanie byłoby 45 stopni , a temperatura podłogi nie przekraczałaby 27 stopni.
    Z rozstawem rurek co 1m to może
    Ja mam projektowaną podłogówkę pod zasilanie 35st.st.C ale zakładając grzanie tylko przez 10h i rozstawy są od 10cm do 25cm.
    Gdzie rozstaw 30cm to takie maximum jeśli chodzi o komfort bo powyżej będą miejsca niedogrzanej podłogi a w innych przegrzanej podłogi ponad normę.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 21-04-2021 o 12:29

  11. #15191

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .
    Jak przyjdą defrosty ( częste) to będziesz tu biadolił że słyszysz szum w rurach i zadawał pytanie : CO ZROBIĆ BO SŁYCHAĆ SZUM PRZY DEFROŚCIE--i jest to uciążliwe. A to wszystko za kilka WATÓW pobranych więcej.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #15192
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Zobaczymy co Panasonic odpowie na zapytanie hydraulika bo musi być coś na rzeczy że na szkoleniach nie zalecają wpinania szeregowo w powrót .O waty tak mi nie chodzi ale super by była opcja sterowania delty dla całej instalacji bo tak jest tylko ON/OFF dla pompy obiegowej tylko utrzymanie delty dla całej instalacji i zapewnienie optymalnego przepływu dla wymiennika ciepła może być dla pompy wbudowanej w jednostkę wewnętrzną trudne do pogodzenia .

  13. #15193

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    Zobaczymy co Panasonic odpowie na zapytanie hydraulika bo musi być coś na rzeczy że na szkoleniach nie zalecają wpinania szeregowo w powrót .O waty tak mi nie chodzi ale super by była opcja sterowania delty dla całej instalacji bo tak jest tylko ON/OFF dla pompy obiegowej tylko utrzymanie delty dla całej instalacji i zapewnienie optymalnego przepływu dla wymiennika ciepła może być dla pompy wbudowanej w jednostkę wewnętrzną trudne do pogodzenia .
    Nie interesowałem sie tym bo mi to nie było potrzebne.
    Panasonic zaleca swój bufor 50L ( nierdzewny)
    Do sterowania na dwa obiegi jest dokładana dodatkowa płyta główna . KUMATY instalator powinien cię zapytać ----- Jaki pan ma układ CO itd.
    Jak zapodasz dodatkową płytę to ta płyta obsługuje dwie strefy CO na jednej możesz dać deltę X na drugiej Y tak samo z temp.zasilania. 30*C i np. 45* Po za tym pompka w PC ma obieg pierwotny >>>> czyli PC --bufor a obieg wtórny zapewniaja pompki dodatkowe np 2szt na 2 obiegi
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 21-04-2021 o 20:33
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #15194
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Panasonic zaleca swój bufor 50L ( nierdzewny)
    Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

    A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

    Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...
    Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

    Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...
    Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...
    Dlatego odradzam.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 21-04-2021 o 22:33

  15. #15195

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    W każdym razie temperatura zasilania wody nie jest normatywna , więc pisać komuś ,że ustaw 32 bo ja tak mam jest "nie fachowe".
    Raczej trzeba sprawdzić dlaczego jest taka możliwość dawania 45 stopni ( może przed wejściem na podłogówkę jest zawór mieszający...zostawiony z pieca)
    a kto pisał żeby ustawić 32C na zasilaniu, pisałem że tak mam u siebie ustawione. nie przekręcaj.. czytaj ze zrozumieniem. nie dorabiaj faktów do swojej ideologii ..
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  16. #15196
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    To po co pisałeś ,że masz u Siebie tak ustawione ? Chciałeś się tylko pochwalić ? Topic był jak mają inni ? Kto teraz dorabia ideologię ...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #15197
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelszo

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Osolin
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

    A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

    Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...
    Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

    Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...
    Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...
    Dlatego odradzam.
    Wiesz...może teraz poszedłbym w Daikin, z uwagi na serwis nie przywiązany do instalatora, ale to tak się zmienia , że nie da się przewidzieć, ale mam bufor a i Daikin nie ma ma wad, acz jest chyba teraz na topie
    Dom 130-150m2, Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW 3 fazy 2 wiatraki+kaloryfery.
    PV 6kW ZeverSolar

  18. #15198

    Domyślnie

    Witam

    Dawno mnie tu nie było ale jako że jestem tuż przed montażem Panasa HP 7KW to mam w sumie jedno pytanie - czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?

    Do Artura: Jasne że zawsze można znaleźć coś lepszego ale po co szukać skoro to co się ma się sprawdza i się nie psuje ( fakt polityka Panasa jest z d..., instalatorzy chcą zedrzeć ostatni łach z ciebie bo mają świstek z autoryzacją - Panas to powinnien kontrolować. A to co doprowadza mnie do szewskiej pasji to fakt że infolinia do spraw PC Panasa nie istnieje !! -"proszę się skontaktować z autoryzowanym serwisem" WTF
    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190289-W-90-dni-dooko%C5%82a-domu-)&p=4998718#post4998718] W 90 dni dookoła domu + komentarze [/url]
    O farbach wiem prawie wszystko
    PV 5,5kWp Połódnie 15x Longi Solar 0,37, na Froniusie
    O zamocowaniach też już coś wiem

  19. #15199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie w kwestii harmonogramu. Czy można np. ustawić tak:
    4.00-włączenie CO+CWU
    7.00-wyłączenie
    17.00-włączenie CWU
    18.00-włączenie CO (bez ustawania wyłączenia CWU - czyli o 18.00 pompa przełącza się tylko na CO wyłączając automatycznie CWU)
    22.00-wyłączenie

    Chodzi mi o to czy trzeba wyłączyć grzanie CWU aby włączyło się tylko CO czy pompa sama (bez włączenia / wyłączenia) sama przełączy się na CO na jednym uruchomieniu? Pytam, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że najpierw należy wyłączyć jakąś czynność aby włączyć kolejną.
    Z tego co wiem ( proszę mnie poprawić jeśli się mylę ) pompa powinna pracować non stop ( w okresie grzewczym ) każda pompa ma wytrzymać określoną ilość włączeń więc ustawiając pompe w ten sposób sami doprowadzamy ją do taktowania
    Ostatnio edytowane przez Gingeros ; 22-04-2021 o 21:16
    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190289-W-90-dni-dooko%C5%82a-domu-)&p=4998718#post4998718] W 90 dni dookoła domu + komentarze [/url]
    O farbach wiem prawie wszystko
    PV 5,5kWp Połódnie 15x Longi Solar 0,37, na Froniusie
    O zamocowaniach też już coś wiem

  20. #15200
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gingeros Zobacz post
    czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?
    Chyba tak mają wszyscy (lub prawie wszyscy), którzy mają względnie nowy dom i 100% podłogówki. Ja też, bez sprzęgieł oczywiście.
    Jak ktoś wymienia coś innego na PC albo ma instalację mieszaną to pewnie może być różnie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 760 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony