dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 695 z 1021
Pokaż wyniki od 13.881 do 13.900 z 20415
  1. #13881
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    No tak , zewrze te dwa terminale , kiedy będzie źródło biwalentne włączone.
    i o to chodzi, pewnie sygnał sterujący 12V, jeśli tak to wykorzystam mocny przekaźnik żeby dzwignął grzałkę np 2kw i będę miał wsparcie dla pompy ciepła przy -15 st.
    Planuję założyć taki podgrzewacz jak poniżej, który będzie wspomagał działanie PC.

    http://www.elterm.pl/pl/produkty-ele...-strzelec.html
    Dom w Renkoldach 145 m2, PC Aquarea MDCwh-H3E5 9kW 1 faz. Podłoga 7 cm + 20 cm styr. biały, ściany gazobeton 24cm + Rockwool Frontrock 16cm, lekki strop - Rockwool Toprock Super 40cm, okna 3 szyby Adams, całość podłogówka, Reku: Systemair VTR300. PV - 6.1KWp.

  2. #13882
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Masz przecież grzałkę w pompie , nie lepiej ją zmusić do włączenia ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #13883
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Masz przecież grzałkę w pompie , nie lepiej ją zmusić do włączenia ?
    Przecież to tak nie działa.
    Dla wersji H, logarytm jest taki, że kiedy osiąga punkt biwalenty nie ma zgody na działanie grzałki, kolejny punkt kontrolny to dt8 st od zasilania.
    Logika jest bez sensu bo przy ogrzewaniu podłogowym musiałbym mieć krzywą ustawioną przynajmniej na 40 stopni aby załączyła się grzałka, kiedy zasilanie będzie 32 stopnie. Pozostaje mi ręczne włączanie grzałki ze sterowniak.

    Dlatego wymyśliłem strzelec 3kW załączany przez przekaźnik/stycznik przy udziale styków bezpotencjałowych - tak mi się wydaje (czekam za potwierdzenie z Panasonica) w momencie punktu biwalentego. Działanie równoległe z PC nie zależnie do czynników zasilania i powrotu.
    Dom w Renkoldach 145 m2, PC Aquarea MDCwh-H3E5 9kW 1 faz. Podłoga 7 cm + 20 cm styr. biały, ściany gazobeton 24cm + Rockwool Frontrock 16cm, lekki strop - Rockwool Toprock Super 40cm, okna 3 szyby Adams, całość podłogówka, Reku: Systemair VTR300. PV - 6.1KWp.

  4. #13884
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Chodziło mi o podłączenie "dodatkowego " zasilania pod grzałkę pompy .... Wiem ,że to modyfikacja , i po gwarancji.
    Mozna by wymyśleć takie sterowanie , które załącza się kontaktem biwalentnym ,i po prostu załącza grzałki te w pompie , a nie zewnętrzne.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #13885
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Swq

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-215
    Posty
    33

    Domyślnie

    Panowie,
    Dom i pompa jak w stopce. Wszystkie rotometry odkręcone.
    Każdy defrost nie ważne czy zasilanie 25st. czy 30st. trwa równiutko 15 min.
    Od czego zależy czas jego trwania?
    Jest na to jakiś algorytm ?
    Dom HomeKoncept-53: pustak H+H 24cm; Styro 20cm grafit 031; podłogi EPS100 10cm,wylewki cementowe parter-10cm, poddasze 7-8 cm; dach wełna 30cm 032. Powierzchnia grzanych podłóg 180m^2 + nieogrzewany garaż 35m^2 i pom.techniczne 9,73m^2. Rekuperacja Zehnder Q350, Pompa P-W Panasonic HP 9kW (WH-SDC0709J3E5 - jedn. wew. WH-UD09JE5-1 - jedn. zew).

  6. #13886
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Bo nie ważne jest zasilanie , ważna jest temperatura powrotu ( czyli realna temperatura wody w ukłądzie CO) , bo wiadomo ,że pompa na zasilaniu jak działa to daje więcej o deltę.
    Ty masz jednostkę zewnętrzną dwuentylatorową ? Wiesz ,czy ten defrost to mode 1 czy mode 2 ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #13887
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Chodziło mi o podłączenie "dodatkowego " zasilania pod grzałkę pompy .... Wiem ,że to modyfikacja , i po gwarancji.
    Mozna by wymyśleć takie sterowanie , które załącza się kontaktem biwalentnym ,i po prostu załącza grzałki te w pompie , a nie zewnętrzne.
    Według mnie za dużo problemów z gwarancją, i tak muszę zrobić coś poza prtokołem (mam Monoblock) i przez te mrozy okazało się, że pomimo dodatkowej izolacji na czujnikach zrobionej przez mnie i tak przemarzały i źle wskazywały. Po konsultacji z Panasonic przenoszę czujniki zasilania i powrotu do wnętrza budynku.

    Wracając do grzałki według mnie źródło zewnętrzne w postaci grzałki przepływowej i tak będzie zabezpieczeniem w przypadku awarii. Tylko stworzyć odpowiednie sterowanie. Myślę o zasilacz dający 12V+stycznik/przekaźnik+boiler contact (działający jako włącznik)+230v z sieci na przekaźniku/styczniku do zasilania grzałki 3kW.
    Dom w Renkoldach 145 m2, PC Aquarea MDCwh-H3E5 9kW 1 faz. Podłoga 7 cm + 20 cm styr. biały, ściany gazobeton 24cm + Rockwool Frontrock 16cm, lekki strop - Rockwool Toprock Super 40cm, okna 3 szyby Adams, całość podłogówka, Reku: Systemair VTR300. PV - 6.1KWp.

  8. #13888
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    RY-Contact1 opisany jest jako 3A 250V , więc możesz przepuścić przez ten kontakt bez problemu 230V ( tylko prądu prądu grzałki już nie przejmie).

    Jeśli to będzie 3kW to proponuję coś ala Shelly 1PM , mam takie coś do sterowania grzałką w zbiorniku. Wytrzymuje 3,5kW max , ma zabezpieczenie temperaturowe , pokazuje aktualną moc i można ustawić "przeciążenie" przy jakim ma się wyłączyć ( ja mam ustawione 3100W). Można sterować przez wifi i inne "smart" rzeczy. Bez problemu podłączysz to do tego celu.
    Nie potrzebujesz wtedy żadnych timerów , zasilaczy , tylko takie małe urządzono.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #13889
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Swq

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-215
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Bo nie ważne jest zasilanie , ważna jest temperatura powrotu ( czyli realna temperatura wody w ukłądzie CO) , bo wiadomo ,że pompa na zasilaniu jak działa to daje więcej o deltę.
    Ty masz jednostkę zewnętrzną dwuentylatorową ? Wiesz ,czy ten defrost to mode 1 czy mode 2 ?
    Jednostka jednowentylatorowa czyli defrost na grzałce.
    Gdy podniosłem temp. powrotu do 27st. to defrost (bez grzałki) trwał 12-14min. Każda temp. poniżej 27st. powrotu defrost 15 min.
    Gdy zasilałem 35st. i powrót był na 30st. nie obserwowałem długości trwania defrostu bo nie miałem jeszcze podpiętego kontrolera z PVmonitora.

    Czyli defrost zawsze będzie trwał 15 min jeśli temp. powrotu niższa niż 27st. ??
    Dom HomeKoncept-53: pustak H+H 24cm; Styro 20cm grafit 031; podłogi EPS100 10cm,wylewki cementowe parter-10cm, poddasze 7-8 cm; dach wełna 30cm 032. Powierzchnia grzanych podłóg 180m^2 + nieogrzewany garaż 35m^2 i pom.techniczne 9,73m^2. Rekuperacja Zehnder Q350, Pompa P-W Panasonic HP 9kW (WH-SDC0709J3E5 - jedn. wew. WH-UD09JE5-1 - jedn. zew).

  10. #13890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swq Zobacz post
    Jednostka jednowentylatorowa czyli defrost na grzałce.
    Gdy podniosłem temp. powrotu do 27st. to defrost (bez grzałki) trwał 12-14min. Każda temp. poniżej 27st. powrotu defrost 15 min.
    Gdy zasilałem 35st. i powrót był na 30st. nie obserwowałem długości trwania defrostu bo nie miałem jeszcze podpiętego kontrolera z PVmonitora.

    Czyli defrost zawsze będzie trwał 15 min jeśli temp. powrotu niższa niż 27st. ??
    U mnie seria H 7kw prawie niezaleznie od temp.powrotu moze byc nawet 24 na powrocie bez grzalek bo mam wylaczone sam defrost trwa 4min (czas od startu sprezarki do defrostu do stopu sprezarki po defroscie jak woda bedzie miala np.40 to bedzie 3min 40sek) reszta czasu to przygotowania przed i po defroscie laczny czas to 7min.

    Opisz w stopce konkretnie jaka masz pompe czyli np.sdc 9kw seria H.
    Jesli to taka to czas bedzie taki sam jak w 7kw bj to sa te same pompy.

    Jaki przeplyw wody masz podczas defrostu bo to moze miec znaczenie na dlugosc jego trwania.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #13891
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    To Ty tak przy podłogówce ( bo te dwa grzejniki w garażu pomijam ) sobie tak możesz zmieniać temperatury zasilania 25 czy 30 stopni praktycznie od tak ?
    Przecież obojętnie jaka pompa by to nie była podniesienie o 5 stopni zasilania to przynajmniej parę dni musiałaby chodzić non stop ,żeby to podnieść , nie mówiąc o temperaturze w domu.( tez by się podniosła , może nie o 5 stopni , ale znacząco).


    I co Ty monitorujesz przez pvmonitor , że stwierdzasz , że defrost tyle trwa ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  12. #13892
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    To Ty tak przy podłogówce ( bo te dwa grzejniki w garażu pomijam ) sobie tak możesz zmieniać temperatury zasilania 25 czy 30 stopni praktycznie od tak ?
    Przecież obojętnie jaka pompa by to nie była podniesienie o 5 stopni zasilania to przynajmniej parę dni musiałaby chodzić non stop ,żeby to podnieść , nie mówiąc o temperaturze w domu.( tez by się podniosła , może nie o 5
    No właśnie nie, żaden problem przy podłogówce podnieść temperaturę zasilania nawet o 5st.C,nie zapominaj, że beton jest już nagrzany i podgrzać go wyżej nie będzie zbyt dużym problemem.
    A ,że przy tym temperatura podskoczy wyżej niż dotychczas to fakt,ale to można korygować mniejszym czasem grzania przy wyższej temp. zasilania.
    U mnie w okienku dziennym pompa zaczyna od 30st.C,dobija do 35st.C pod koniec okienka czyli po 1,5h bo 0,5h jedzie z cwu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 21-01-2021 o 14:43

  13. #13893

    Domyślnie

    Dziala Wam Smart Cloud ?

  14. #13894
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    No właśnie nie, żaden problem przy podłogówce podnieść temperaturę zasilania nawet o 5st.C,nie zapominaj, że beton jest już nagrzany i podgrzać go wyżej nie będzie zbyt dużym problemem.
    A ,że przy tym temperatura podskoczy wyżej niż dotychczas to fakt,ale to można korygować mniejszym czasem grzania przy wyższej temp. zasilania.
    U mnie w okienku dziennym pompa zaczyna od 30st.C,dobija do 35st.C pod koniec okienka czyli po 1,5h bo 0,5h jedzie z cwu.
    No to przy mojej podłogówce to jest problem.... Choć bym nie wiem jaką zadał temperaturę i tak powrót będzie miał 25 stopni. Żeby dostać 26 stopni musiałbym całą mocą przez dzień grzać , no i w domu temperatura zaczeła by rosnąć. O 5 stopni ,żeby podnieść powró raczej byłoby niemożliwe.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  15. #13895
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    No to przy mojej podłogówce to jest problem.... Choć bym nie wiem jaką zadał temperaturę i tak powrót będzie miał 25 stopni. Żeby dostać 26 stopni musiałbym całą mocą przez dzień grzać , no i w domu temperatura zaczeła by rosnąć. O 5 stopni ,żeby podnieść powró raczej byłoby niemożliwe.
    Dziwna akcja, nie mam pojęcia dlaczego tak jest, u mnie powrot 30-32st.C to żaden problem do osiągnięcia.Co prawda 37st.C na zasilaniu trwa trochę ale to są godziny a nie dni
    Mi styka 35 na zasilaniu

  16. #13896
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    U mnie przy rozstawie rurek 10cm i anhydrycie zasilanie jest 29 ,maksymalnie 30 stopni.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #13897
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    U mnie przy rozstawie rurek 10cm i anhydrycie zasilanie jest 29 ,maksymalnie 30 stopni.
    Czyżby słowo klucz "anhydryt" było tutaj tego przyczyną ?

  18. #13898
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    No, to może teraz zienisz zdanie pisząc ,że anhydryt się do pompy nie nadaje , bo powoduje taktowanie. Jak widzisz odbiera dużo lepiej każdą ilość ciepła.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  19. #13899
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    No, to może teraz zienisz zdanie pisząc ,że anhydryt się do pompy nie nadaje , bo powoduje taktowanie. Jak widzisz odbiera dużo lepiej każdą ilość ciepła.
    Jak mam zmienić zdanie jak to potwierdza moją tezę i to jest przyczyna taktowania
    Czyli szybki odbiór ciepła powoduje "zatkanie" się w możliwościach grzania
    U mnie przy betonie, tak jak pisałem, po nie grzaniu od 6-13 i włączeniu pompy o 13 praktycznie za dwie,trzy minuty pojawia się 30st.C na zasilaniu i do 15 osiąga 35st.C tak jak mam krzywą ustawioną

  20. #13900

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jak mam zmienić zdanie jak to potwierdza moją tezę i to jest przyczyna taktowania
    Czyli szybki odbiór ciepła powoduje "zatkanie" się w możliwościach grzania
    U mnie przy betonie, tak jak pisałem, po nie grzaniu od 6-13 i włączeniu pompy o 13 praktycznie za dwie,trzy minuty pojawia się 30st.C na zasilaniu i do 15 osiąga 35st.C tak jak mam krzywą ustawioną
    A moze to nie zasluga tego betonu tylko Twojej 3x przewymiarowanej pompy myslisz ze jakbys zapiol tą pompe do takiej grubosci betonu ale na powierzchni 250m2 to tez by tak szybko osiagala temp jaka chcesz ??
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 695 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony