dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 958 z 1020
Pokaż wyniki od 19.141 do 19.160 z 20396
  1. #19141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Najlepiej jest jak przepływ po stronie PC jest identyczny jak po stronie odbiorów. Więc możesz i zwiększać i zmniejszać ,bo nikt na słuch Ci nie powie czy aktualnie w grzejnikach masz większy przepływ czy mniejszy.
    Drugim problemem jest to ,że pompa sobie zmienia przepływ , inny może być przy właczeniu pompy i prac maksymalnej (wtedy jeśli ttemperatura wody nie osiągnęła docelowej) , inny kiedy tą temperaturę osiągnie i się moduluje , no i jeszcze inny przy defroście....

    Żeby dostosować przepływ możesz bawić się w termometry , mierzyć temperaurę wejściową do bufora i wyjściową do grzejników i szukać ,kiedy te temperatury są najbardziej zbliżone...
    Dzięki, właśnie muszę założyć czujnik temperatury na wyjściu z bufora, bo tylko tak jakby monitoruje PC do bufora a dalej to nic nie wiem.
    Z prędkością na obiegówce willo mam właśnie problem czy ustawić stałą czy zmienną, jaką wartość, żeby nie gryzła się z pompą z PC a i ruch wody w buforze był odpowiedni. Grzejniki odpowietrzone ale tylko przez chwilę czuć że są na całej powierzchni ciepłe w większości od dołu zimne.
    Fv:9,9kW Południe-wschód. Solaredge 9kW, panele Longi370
    Pompa ciepła Panasonic Split 9 kW (generacja H) AQUAREA HIGH PERFORMANCE KIT WC09H3E8
    Zbiornik CWU 300l, bufor 200l podłączony równolegle.
    Grzejniki 70% panelowe , podłogówka 30%.
    Dom 110m2+piwnica ogrzewana 35m2.
    Dom lata70, pustak/cegła ,styropian 10cm ściany, wełna 15cm strop. Okna trzyszybowe.

  2. #19142
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dzimberto

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    bielki
    Kod pocztowy
    87-875
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7979 Zobacz post
    Nie wiem w jaki sposób i kiedy pompa odpala sobie grzałkę. W pompie grzałka ustawiona od -10C. Mam założony podlicznik na grzałkę i za rok 2022 wyszły takie wyniki zużycia przez grzałkę. Od razu zaznaczam że na zbiornik czas pracy grzałki to 0.

    Styczeń 44 kWh
    Luty 32 kWh
    Marzec 22 kWh
    Kwiecień 14 kWh
    Maj 3 kWh
    Czerwiec 0 kWh
    Lipiec 0 kWh
    Sierpień 0 kWh
    Wrzesień 0,5 kWh
    Pażdziernik 0,6 kWh
    Listopad 32 kWh
    Grudzień 59 kWh
    Łącznie za 2022r na samą grzałkę poszło ok 207kWh
    WITAM
    Ja mam podobny dom,w metrażu i w parametrach
    ja mam 9kw ale t capa
    na początku miałem cyrki taktowaniem
    instalator nie zalecal mi bufora bo mam 45m2 podłogówki,reszta grzejniki i to nie az tak mocno przewymiarowane( w salonie 28m2 28 żeberek aluminiowych Fondital Calidor
    BUFORA NIET
    dziś było w nocy -10
    defrosty co 2,5 godz z instalacji,nie sprężarki
    założyłem sobie bufor 200l w grudniu 2020
    pompa lepiej pracuje,ale nie gonię jej non stop,tylko w harmonogramie
    i mnie nie ma najmniejszych problemów z mocą,-22 i pracuje bez grzałek
    ale to T CAP
    krzywa 39/-15 i 30/+15
    jadę cały czas na QUIET MODE 3,0 problemów z mocą i defrostami,ale jesli dużo wilgoci w powietrzuto tego nie przeskoczy,przy -15 to juz normalnie bez Quiet mode 3
    dziś w nocy przy -10 pracowała na 38--43hz ,przepływ 16,5-17l/min
    bufor wpięty następująco
    zasilanie za zaworem 3 drożnym na samej górze,powrót do pompy na samym dole
    z drugiej strony 4 wyjscia
    1 od góry zasil grzejniki
    2 od gory zasil podłoga
    3 powrót podłogówka
    na samym dole powrót grzejniki
    mam 2 pompy za buforem 1 na grzejniki i druga na podłoge i zawór mieszający 3 drożny na podłogówce
    pompy grundfos ALPHA 2L
    na podłodze ustawiona poziom 2 zasil stałe
    na grzejniki poziom 1 zasil stałe
    defrost ok 5 minut
    u mnie działa to ok
    grzałki tylko 3 godz mi pracowały by wygrzać cwu do 65 st,od 10.09.2020 do tej pory
    pozdrawiam
    45 m2 podłogowki na dole plus 1 łazienka na gorze(kuchnia,przedpokój 2 lazienki), grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki
    Bez reku
    Dom:24 BK+15 cm grafit lambda 32
    fundamenty 10 cm parking lambda 36
    podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
    okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
    poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
    dachówka,pełne deskowanie
    Do 09.2020 ekogroszek
    fotowoltaika 9,91 kW plus PC Panasonic WH-MXC09H3E8 T-CAP MONOBLOK

  3. #19143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zład wody w układzie jest jednym z kluczy do ;
    ...a/ optymalnej ilości startów PC
    ...b/ stabilnej pracy pompy ciepła,
    ...c/ wydłużenie czasu pracy sprężarki,
    ...d/ wydłużenie czasu postoju sprężarki
    Ale czy to nie jest must tylko przy grzejnikach ? Przecież jest teoria ,że podłogówka jest buforem....

    Oczywiście , że lepiej byłoby jakby kolega miał większy zład , ale może się nauczy żyć z takim jaki jest ? Grzanie przez 1godz i wyłączenie na 2godziny to nie jest taktowanie

  4. #19144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Ale czy to nie jest must tylko przy grzejnikach ? Przecież jest teoria ,że podłogówka jest buforem....
    To dlaczego;
    - włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
    - oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #19145
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dzimberto

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    bielki
    Kod pocztowy
    87-875
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    To dlaczego;
    - włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
    - oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??
    od 10.09.2020
    do dziś 5811 h pracy /3257 załączeń
    ale od 28.10.2021 do dziś 1260 zał/3037 godz pracy
    Bufor kosztuje,ale jak sprężarka siądzie po 5 latach potem płacz
    jedni mówią że bufor jest zbędny,drudzy żeby był
    a jak jest mały zład wody to należałoby załozyc
    u mnie przy grzejnikach i troche podłogówki mam bufor
    temp dzś w nocy 37 st zasilanie na pompie i chodziła non stop bez wyłączeń
    każdy ma rozum ,ale nie mozna słuchać jednego instalatora
    ja oglądam klimatyzacja katowice
    ustawiłem tez pompe delte według ich istawień dostosowałem krzywa do potrzeb,i harmonogram
    bufor tez podłączyłem jak oni podłączyli i śmiga
    nie reklamuję ich ale trzeba troche sie pobawic
    u mnie pompa w roku pracuje 2500-2700 h i wychodzi ponad 1 do ponad 2 załączeń i pracy
    45 m2 podłogowki na dole plus 1 łazienka na gorze(kuchnia,przedpokój 2 lazienki), grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki
    Bez reku
    Dom:24 BK+15 cm grafit lambda 32
    fundamenty 10 cm parking lambda 36
    podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
    okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
    poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
    dachówka,pełne deskowanie
    Do 09.2020 ekogroszek
    fotowoltaika 9,91 kW plus PC Panasonic WH-MXC09H3E8 T-CAP MONOBLOK

  6. #19146

    Domyślnie

    Muszą być spełnione minima; patrz #5
    https://forum.muratordom.pl/showthre...cie-pr%C4%85du
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #19147
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dzimberto

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    bielki
    Kod pocztowy
    87-875
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Muszą być spełnione minima; patrz #5
    https://forum.muratordom.pl/showthre...cie-pr%C4%85du
    45 m2 podłogowki na dole plus 1 łazienka na gorze(kuchnia,przedpokój 2 lazienki), grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki
    Bez reku
    Dom:24 BK+15 cm grafit lambda 32
    fundamenty 10 cm parking lambda 36
    podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
    okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
    poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
    dachówka,pełne deskowanie
    Do 09.2020 ekogroszek
    fotowoltaika 9,91 kW plus PC Panasonic WH-MXC09H3E8 T-CAP MONOBLOK

  8. #19148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    To dlaczego;
    - włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
    - oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??
    Grzałka mu się włącza dlatego ,że nie osiąga temperatury wody podczas defrostu min 27 stopni pewnie , i jakby wyłączył grzałkę w opcjach serwisowych nie włączałaby się w ogóle.( o ile ma pompę jednowentylatorową) ... ( ale z tym to ostrożnie).
    A o "stosunku " to nie widzę ,żeby pisał...

  9. #19149
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel7979

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Okolice Mławy
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Grzałka mu się włącza dlatego ,że nie osiąga temperatury wody podczas defrostu min 27 stopni pewnie , i jakby wyłączył grzałkę w opcjach serwisowych nie włączałaby się w ogóle.( o ile ma pompę jednowentylatorową) ... ( ale z tym to ostrożnie).
    A o "stosunku " to nie widzę ,żeby pisał...
    Tak, mam jednowentylatorową 9KW J. Jak mam rozumieć "ale z tym to ostrożnie"

    Stosunek ilości włączeń/do czasu pracy za rok 2022
    Styczeń 590/392
    Luty 362/322
    Marzec 325/297
    Kwiecień 221/246
    Maj - nie spisałem
    Czerwiec- nie spisałem
    Lipiec - 83/67
    Sierpień 73/60
    Wrzesień 116/142
    Pażdziernik 127/166
    Listopad 416/244
    Grudzień 679/341

    Wyłączenie grzałki to ok 200kWh na rok x0,71gr= 142 zł za rok 2022 za samą grzałkę więc nie wiem czy warto ryzykować wyłączenie?
    Dom parterowy 150m z garażem nieogrzewanym. Poddasze nieużytkowe nieogrzewane -wiązary. Powierzchnia grzewcza 110m podłogówki. Ocieplenie w suficie podwieszanym 30cm wełna mineralna lambda 0,39. Ściany beton komórkowy 24cm+ocieplenie 20cm grafit 0,35. Podłoga 15cm EPS100. Wentylacja grawit +nawiewniki Insolio F. Okna 3 szybowe+ciepły montaż. PC Panasonic 9KW seria J. Krzywa +15C/26C, -15C/33C. Brak bufora. CWU 200L. Woda 2x dziennie do 45C. Pompa cyrkulacyjna. Temp 21,8C-22C

  10. #19150
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel7979

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Okolice Mławy
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzimberto Zobacz post
    każdy ma rozum ,ale nie mozna słuchać jednego instalatora
    ja oglądam klimatyzacja katowice
    ustawiłem tez pompe delte według ich istawień dostosowałem krzywa do potrzeb,i harmonogram
    bufor tez podłączyłem jak oni podłączyli i śmiga
    nie reklamuję ich ale trzeba troche sie pobawic
    u mnie pompa w roku pracuje 2500-2700 h i wychodzi ponad 1 do ponad 2 załączeń i pracy
    Pompę zakładałem w 2021. Nie było tylu filmów na YT co teraz odnośnie Panasonica. Nawet "klimatyzacji katowice".
    Miałem 2 oferty na pompę od dużych instalatorów w kraju, każdy odrzucił bufor stwierdzając że podłoga jest buforem.
    Ilość włączeń za 2022r to 3363
    Czas pracy za 2022r 2416
    Dom parterowy 150m z garażem nieogrzewanym. Poddasze nieużytkowe nieogrzewane -wiązary. Powierzchnia grzewcza 110m podłogówki. Ocieplenie w suficie podwieszanym 30cm wełna mineralna lambda 0,39. Ściany beton komórkowy 24cm+ocieplenie 20cm grafit 0,35. Podłoga 15cm EPS100. Wentylacja grawit +nawiewniki Insolio F. Okna 3 szybowe+ciepły montaż. PC Panasonic 9KW seria J. Krzywa +15C/26C, -15C/33C. Brak bufora. CWU 200L. Woda 2x dziennie do 45C. Pompa cyrkulacyjna. Temp 21,8C-22C

  11. #19151
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel7979

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Okolice Mławy
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Rurka Pex 16 ma średnicę wewnętrzną 12mm , więc w jednym metrze mieści się dokładnie 0,1131l. wg tego kalkulatora https://skalkuluj.pl/kalkulator-objetosci-rur

    No i teraz albo wiesz dokładnie ile metrów bieżących "weszło w podłogę" , albo szacujesz ,że przy rozstawie 10cm na 1m2 masz 10mb rury.

    Czyli jak masz 110m2 , to masz 1100mb rury PEX 16 , czyli masz ok 124,5l wody w podłogówce.

    EDIT: Czyli możliwe ,że w twoim przypadku taki bufor szeregowy ( na powrocie) , mógłby coś dać.
    Dzięki
    Czyli jeżeli mam 125L w podłodze a powinno być 180L to znaczy że mam dołożyć bufor 60L? i wtedy przestanie taktować?
    Obecnie deltę na CO mam 5 czy obniżenie do 4 coś da?
    Dom parterowy 150m z garażem nieogrzewanym. Poddasze nieużytkowe nieogrzewane -wiązary. Powierzchnia grzewcza 110m podłogówki. Ocieplenie w suficie podwieszanym 30cm wełna mineralna lambda 0,39. Ściany beton komórkowy 24cm+ocieplenie 20cm grafit 0,35. Podłoga 15cm EPS100. Wentylacja grawit +nawiewniki Insolio F. Okna 3 szybowe+ciepły montaż. PC Panasonic 9KW seria J. Krzywa +15C/26C, -15C/33C. Brak bufora. CWU 200L. Woda 2x dziennie do 45C. Pompa cyrkulacyjna. Temp 21,8C-22C

  12. #19152

    Domyślnie

    U ciebie przy jednowentylatorowej ta duża ilość włączeń nie koniecznie wynika z taktowania , tylko z ilości defrostów ( a w jednowentylatorowej defrost to jedno zatrzymanie ,choć są przypadki gdzie nalicza nawet dwa zatrzymania ,i stąd może być ich jeszcze więcej).
    Więc najpierw koniecznie rozróżnij , czy pompa taktuje u Ciebie ( wyłącza się z powodu osiągnięcia temperatury docelowej , po czym woda szybko się wychładza , i pompa od nowa startuje) , czy to po prostu defrosty.
    I jeśli dla Ciebie ok ,że grzałka grzeje podczas defrostów , to po prostu na razie to zostaw bez wnikania dlaczego ostrożnie

  13. #19153

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7979 Zobacz post
    Ilość włączeń za 2022r to 3363 ; Czas pracy za 2022r 2416
    Ilość godzin pracy masz w normie,
    Korzystnie to;
    - zamontować bufor 100 l na powrocie,
    - żadnej grzałki nie wyłączać - jak chcesz aby PC pracowała długo bezawaryjnie ;
    ......- sprawdź na jaką temperaturę masz ustawioną grzałkę,
    - brak danych odnośnie OZC budynku a tym samym jak bardzo PC jest przewymiarowana mocowo,
    - delta 5 C - zostawić
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #19154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    - żadnej grzałki nie wyłączać - jak chcesz aby PC pracowała długo bezawaryjnie ;
    .... a najlepiej to w ogóle włączyć tryb awaryjny ,żeby samą grzałką grzać , wtedy będzie jak nowa....

    Skąd ten przesąd ? W chłodni taka sama sprężarka , i ona chłodzi do wielkiej komory powiedzmy do -15 stopni a temperatura na zewnątrz też niejeden czas ujemna , więc warunki jeszcze gorsze ,i nikt się o to nie martwi o jej awaryjność.... A tu Cię boli ,że temperatura wody zamiast 27 stopni spadnie np do 22 ? Wiesz co ta grzałka grzeje ? Wodę wychodzącą , która trafia w podłogę , więc nie wiem jak ona ma wpłynać na sprężarkę... Przejdzie przez podłogę to się i tak od niej wychłodzi jak trafi spowrotem na wymiennik.

  15. #19155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    .... a najlepiej to w ogóle włączyć tryb awaryjny ,żeby samą grzałką grzać , wtedy będzie jak nowa....
    Kup sobie PC i tak rób - może wówczas zmienisz zdanie!!!

    Należy mieć aktywną grzałkę, aby nie dopuścić do sytuacji podczas defostu, aby woda nie ostudziła się do ;
    1/ < 18 C w jedno-wentylatorowej PC,
    2/ < 10 stopni w dwu - wentylatorowej ,
    BO wówczas wyskakuje błąd H75, PC się zatrzymuje;
    - może dojść do awarii sprężarki,
    - oraz następnie trudno PC uruchomić?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #19156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Kup sobie PC i tak rób - może wówczas zmienisz zdanie!!!

    Należy mieć aktywną grzałkę, aby nie dopuścić do sytuacji podczas defostu, aby woda nie ostudziła się do ;
    1/ < 18 C w jedno-wentylatorowej PC,
    Andrzej, było mówione wielokrotnie i ja mogę to potwierdzić, że przy zachowaniu wymaganego zładu, grzałka nie jest w stanie zmienić temperatury na wejściu nawet o 1*C.

  17. #19157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Kup sobie PC i tak rób - może wówczas zmienisz zdanie!!!

    Należy mieć aktywną grzałkę, aby nie dopuścić do sytuacji podczas defostu, aby woda nie ostudziła się do ;
    1/ < 18 C w jedno-wentylatorowej PC,
    2/ < 10 stopni w dwu - wentylatorowej ,
    BO wówczas wyskakuje błąd H75, PC się zatrzymuje;
    - może dojść do awarii sprężarki,
    - oraz następnie trudno PC uruchomić?
    A kto powiedział ,że jej nie mam ?
    Dlaczego Ty sobie nie kupisz? Po co takie odzywki ?

    ,Żeby obniżyć temperaturę wody o objętości 120l z temperatury tych 26 stopni do temperatury 18 stopni ,potrzeba 1,1kWh energii , tymczasem z moich obliczeń wychodzi ,że dla T-CAPa 9kW do defrostu potrzeba 0,3-0,5kWh , a jego wymiennik jest całkiem spory ( w sensie większy od wszystkich jednowentylatorowych), więc to spokojnie starcza na co najmniej dwa defrosty.
    Nie masz żadnych dowodów na to ,że spowoduje to awarię , tylko grasz na emocjach ludzi ,którzy nie zdają sobie z pewnych rzeczy sprawy i po prostu ich straszysz.

  18. #19158

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7979 Zobacz post
    Nie wiem jak obliczyć zład wody w instalacji. Mam tylko ogrzewanie podłogowe na 110m z rozstawem rurek co 10cm. W sumie to sam jestem ciekaw ile jest wody w tej podłodze. Jakbym wiedział ile jest w metrze rurki wody to może z faktury policzę kilometry weża Czyli na 1KW pompy przypada 20L?
    Oj kolego 6-klasa podstawówki
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #19159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Rurka Pex 16 ma średnicę wewnętrzną 12mm , więc w jednym metrze mieści się dokładnie 0,1131l. wg tego kalkulatora https://skalkuluj.pl/kalkulator-objetosci-rur

    No i teraz albo wiesz dokładnie ile metrów bieżących "weszło w podłogę" , albo szacujesz ,że przy rozstawie 10cm na 1m2 masz 10mb rury.

    Czyli jak masz 110m2 , to masz 1100mb rury PEX 16 , czyli masz ok 124,5l wody w podłogówce.

    EDIT: Czyli możliwe ,że w twoim przypadku taki bufor szeregowy ( na powrocie) , mógłby coś dać.
    To liczysz proste odcinki rury ???
    Przecież rura idzie w spiralę ( łuki a ich dość dość w m2 min 9szt.a każdy łuk to dodatkowe cm pewnie ok.25--30cm tak że trzeba spoooro doliczyć
    Bufor pewnie coś da Ale czy wystarczająco ?
    obstawiał bym dwa obiegi
    -pierwotny
    -wtórny
    Po za tym warto znać moc tej podłogi.
    To tyle.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 09-02-2023 o 23:23
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #19160

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zład wody w układzie jest jednym z kluczy do ;
    ...a/ optymalnej ilości startów PC
    ...b/ stabilnej pracy pompy ciepła,
    ...c/ wydłużenie czasu pracy sprężarki,
    ...d/ wydłużenie czasu postoju sprężarki
    Powiem więcej
    przy odpowiednim zładzie , przepływie i oczywiście mocy instalacji (CO )
    PC nie ma prawa ani razu zrobić STOP Ma pracować od godz.X do godz. Y zaliczając 1 Start Stop.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 958 z 1020

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony