dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 790 z 1020
Pokaż wyniki od 15.781 do 15.800 z 20396
  1. #15781
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    jedno grzanie cwu licznik podbija o jeden. Czyli włączenie i wyłączenie sprężarki to jeden cykl

    na razie nie chce robić jakiś wydumek. Cel jest taki, abym miał jakiś wskaźnik mówiący o tym że powinienem się tym bliżej zainteresować. Na razie nie chce do tego dorabiać jakiś automatów czy innych wynalazków.
    Ilość WŁ-WYŁ i liczba godzin pracy są przekazywane do MQTT , więc możesz je również mieć w HA. Później już tylko jakieś programowo matemtyczne wyliczanki.
    No i powtórzę się , w jednowentylatorowych każdy defrost powoduje zatrzymanie się sprężarki i doliczenie albo 1 albo 2 do licznika ( w dwuwentylatorowych tylko ten w Mode 2 - czyli robiony tylko i wyłącznie sprężarką) . A defrost nie należy brać pod uwagę przy ocenie ,czy pompa taktuje.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  2. #15782
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Ilość WŁ-WYŁ i liczba godzin pracy są przekazywane do MQTT , więc możesz je również mieć w HA. Później już tylko jakieś programowo matemtyczne wyliczanki.
    No i powtórzę się , w jednowentylatorowych każdy defrost powoduje zatrzymanie się sprężarki i doliczenie albo 1 albo 2 do licznika ( w dwuwentylatorowych tylko ten w Mode 2 - czyli robiony tylko i wyłącznie sprężarką) . A defrost nie należy brać pod uwagę przy ocenie ,czy pompa taktuje.
    ilość startów i wyłączeń mam w ha. Natomiast nie wiem jakie ratio jest już niepokojące a jakie nie i stąd to pytanie

  3. #15783

    Domyślnie

    Bez brania pod uwagę chociażby temperatury zewnętrznej i wilgotności określanie jakiekolwiek ratio nie ma sensu.

  4. #15784
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Bez brania pod uwagę chociażby temperatury zewnętrznej i wilgotności określanie jakiekolwiek ratio nie ma sensu.
    to też mam, to poproszę przepis to sobie to wyklikam.

    Ale założe się, że są przedziały które np jak widzi instalator przy przeglądzie to powie "widzę że pompa Panu taktuje". Nikt tego nie rozbija pewnie na atomy tak samo jak nie rozbijają tego goście co piszą na forum "pompa mi taktuje, pomocy"

  5. #15785

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie będę dyskutował z ignorantem
    Ja nie grzeje tak jak Ty grzejnikami,które automatycznie i od razu oddają ciepło do pomieszczenia, ja przez tą 1 czy 1,5h w przedziale 13-15,ładuję energią beton,którą to on odda dopiero za kilka godzin,do 22.00 ma czas na to.
    Tego nie zrozumiesz nigdy jak to działa
    Dla Ciebie jest to już kosmos myślowy, czemu się nie dziwię czytając Cię ...

    Poczytaj jaką reakcję na grzanie ma zwykła wylewka i po jakim czasie staje się odczuwalne ciepło przy niej a ja mam "potrójną wylewkę"


    W większości systemów podłogówka ma dużą bezwładność, czyli nagrzewa się i stygnie powoli. Wynika to z dużej masy wylewki podłogowej – 1 m2 może ważyć nawet 200 kg. W związku z tym nie możemy szybko zwiększyć lub obniżyć intensywności grzania


    Z drugiej jednak strony, podłogówka stabilizuje temperaturę we wnętrzach i ma zdolność do tzw. samoregulacji – wystarczy niewielki wzrost temperatury pomieszczenia (np. do 23°C), żeby ilość ciepła oddawanego przez podłogę wyraźnie spadła.

    Doskonale znam zasadę działania podłogówki. Ja z podłogówką miałem do czynienia WTEDY jak TY z głową przy grzejniku spałeś. Każdy system ma swe wady i zalety. więcej wad ma podłogówka w okresach przejściowych, jak również zły wpływ na alergików. Tak znajomemu powiedział lekarz ( chodziło o dzieci ) Jaka jest prawda nie mi oceniać. Za wiem jedno tradycyjne grzanie daje mi natychmiastowy komfort.
    Nie chodzi o zasadę pracy systemu w moim PYTANIU lecz o coś zupełnie innego.
    W czym masz problem ?

    A TU OPIS -posiadacza podłogówki.-Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

    Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.


    PS. Za godzinę czy tam półtorej godz. to sobie wodę do kąpieli możesz zagrzać a nie podłogówkę TY PUSTA GŁWO-- co za te 1,5h naładujesz?????????????????????
    PC masz 9kW to ile w te 1,5h da ci energii???????????????????????????? I to w taką ilość betonu??????????????
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 18-09-2021 o 12:27
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #15786
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    PS. Za godzinę czy tam półtorej godz. to sobie wodę do kąpieli możesz zagrzać a nie podłogówkę TY PUSTA GŁWO-- co za te 1,5h naładujesz?????????????????????
    PC masz 9kW to ile w te 1,5h da ci energii???????????????????????????? I to w taką ilość betonu??????????????
    9kW*1,5h=13,5kWh ?
    Dom z zapotrzebowaniem 5500kWh...

  7. #15787

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturo1972 Zobacz post
    9kw*1,5h=13,5kwh ?
    Dom z zapotrzebowaniem 5500kwh...
    Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne
    kilowaty piszemy ( kWh )
    13,5kWh w tony betonu i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 18-09-2021 o 13:19
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #15788
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne
    kilowaty piszemy ( kWh )
    13,5kWh w tony betonu i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.
    Kilowaty piszemy kW,ale już kilowatogodziny kWh.
    Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
    5500kWh/4320h= ?

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    To raczej Ty czytałeś bez zrozumienia tekstu bo wszem i wobec jest wiadome, że od drugiego sezonu grzewczego z pompą czyli od sezonu 2014/2015 posiadam taryfę G12W i grzeje w niej 99% i do dzisiaj tak jest

    Pierwszy sezon 2013/2014 był z taryfą G11 i tam pompa grzała kiedy chciała
    A ,że za często nie chciała grzać to i przejście na G12W żeby to wykorzystać
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 18-09-2021 o 13:44

  9. #15789

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    to też mam, to poproszę przepis to sobie to wyklikam.

    Ale założe się, że są przedziały które np jak widzi instalator przy przeglądzie to powie "widzę że pompa Panu taktuje". Nikt tego nie rozbija pewnie na atomy tak samo jak nie rozbijają tego goście co piszą na forum "pompa mi taktuje, pomocy"
    Panasonic dopuszcza wynik max.4 jak podzielisz ilosc startów sprężarki przez ilość godzin pracy
    Ostatnio edytowane przez codix ; 18-09-2021 o 15:52
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #15790

    Domyślnie

    ~Arturo1972 Mam do Ciebie prośbę możesz zrobić mi zdjęcie swojej krzywej grzewczej z twoimi ustawieniami oczywiście jak masz w całym domu podłogówkę wtedy będzie to dla mnie miarodajne. Jeżeli nie to może ktoś inny który ma sprawdzoną krzywą grzewczą i grzeje w G12w zrobi zdjęcie. Poniżej moje ustawienia które ustawił mi instalator. Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C.
    Ostatnio edytowane przez b2211 ; 18-09-2021 o 16:23

  11. #15791
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał b2211 Zobacz post
    ~Arturo1972 Mam do Ciebie prośbę możesz zrobić mi zdjęcie swojej krzywej grzewczej z twoimi ustawieniami oczywiście jak masz w całym domu podłogówkę wtedy będzie to dla mnie miarodajne. Jeżeli nie to może ktoś inny który ma sprawdzoną krzywą grzewczą i grzeje w G12w zrobi zdjęcie. Poniżej moje ustawienia które ustawił mi instalator.
    ale co ma temperatura zasilania (czyli krzywa) do czasu grzania? Przecież każdy ma inny budynek, stojący w innym miejscu kraju, jeden mieszka w zwartej zabudowie a drugi na środku wielkiego pola. Sam musisz sobie wybrać krzywa i po 1 sezonie ją sobie poprawić pod siebie - albo robić to na bieżąco.

    A grzanie w konkretnych taryfach to już harmonogram.

    Dobrym punktem wyjścia do modyfikacji przy podłogówce może być 27 albo 28 do 35


    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Panasonic dopuszcza wynik max.4 jak podzielisz ilosc startów sprężarki przez ilość godzin pracy
    dzięki

  12. #15792

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Sam musisz sobie wybrać krzywa i po 1 sezonie ją sobie poprawić pod siebie - albo robić to na bieżąco.
    Dobrym punktem wyjścia do modyfikacji przy podłogówce może być 27 albo 28 do 35
    Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C. Czy to jest dobry punkt wyjścia ?
    Szczerze powiedziawszy z praktyki wiem iż wolę zaczynać od ustawień kogoś kto już ma sprawdzone dla typowego w miarę dobrze ocieplonego budynku. Dodam tylko, iż jeszcze w tym sezonie nie korzystałem z żadnego ogrzewania a temperaturę w domu mam optymalną jak dla mnie czyli 22"C. A pytam ponieważ robi się coraz zimniej i lada chwila będę musiał włączyć grzanie w domu jak mi temperatura zacznie spadać,

  13. #15793
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał b2211 Zobacz post
    Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C. Czy to jest dobry punkt wyjścia ?
    Szczerze powiedziawszy z praktyki wiem iż wolę zaczynać od ustawień kogoś kto już ma sprawdzone dla typowego w miarę dobrze ocieplonego budynku. Dodam tylko, iż jeszcze w tym sezonie nie korzystałem z żadnego ogrzewania a temperaturę w domu mam optymalną jak dla mnie czyli 22"C. A pytam ponieważ robi się coraz zimniej i lada chwila będę musiał włączyć grzanie w domu jak mi temperatura zacznie spadać,
    Tak jak napisał Ci wcześniej eMdzeJ,każdy ma inne parametry domu,inną wylewkę, inne godziny grzania itp także dla każdego krzywa grzewcza będzie inna, ja mam ustawioną na poziomie +15/32 -15/35 i taka KG będzie "zabójcza" dla grzejników,domów z papieru czy wylewki anhydrytowej a u mnie przy grzaniu tylko w okienkach taniej taryfy i przy ładowaniu prawie 30cm betonu jest idealna.
    Metodą prób i błędów musisz swoją optymalną sobie znaleźć.

    Nie mam żadnych osi, mój T-CAP jest z końca 2012r także ten...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 18-09-2021 o 17:34

  14. #15794

    Domyślnie

    ~Arturo1972 Nie myślałeś przypadkiem aby w taryfie G12w w sb i nd grzać CO I CWU w godzinach powiedzmy 8 do 16 (6 do 18 ) a w pozostałe dni tygodnia normalnie tak jak pisałeś. W tych godzinach właściwie pracuje PV więc wg mojej kalkulacji było by to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne.

  15. #15795

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Kilowaty piszemy kW,ale już kilowatogodziny kWh.
    Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
    5500kWh/4320h= ?
    Ha ha bardzo ciekawy zapis Skąd te wartości? A godz. pracy Masakra.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #15796

    Domyślnie

    Cytat Napisał b2211 Zobacz post
    ~Arturo1972 Nie myślałeś przypadkiem aby w taryfie G12w w sb i nd grzać CO I CWU w godzinach powiedzmy 8 do 16 (6 do 18 ) a w pozostałe dni tygodnia normalnie tak jak pisałeś. W tych godzinach właściwie pracuje PV więc wg mojej kalkulacji było by to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne.
    Dla niego PV--- to WRÓG nr. 1
    To nie jest wiarygodny gość.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #15797
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kalic

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Posty
    223
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    ja mam ustawioną na poziomie +15/32 -15/35 i taka KG będzie "zabójcza" dla grzejników,domów z papieru czy wylewki anhydrytowej
    Co rozumiesz przez zabójcze? Przy anhydrycie i domu budowanym wg gotowego projektu (choć zmieniane były grubości ocieplenia fundamentów i parteru oraz typ ocieplenia dachu) a chcę ustawić +12/34 i -12/39. Czego mogę się spodziewać?

  18. #15798
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Po prostu Arturo ma doświadczenie tylko ze spulchnionym pseudobetonem ,i wydaje mu się ,że to jedyne słuszne rozwiązanie.
    Będzie ok , tylko temperatura wody wydaje się dużo za duża. Była ta podłogówka jakoś projektowana ? Na tak wysoką temperaturę ? Przy normalnym rozstawie 10cm temperatura wody wyjściowej nie powinna przekoczyć 34 stopni nawet z dywami /wykładzinami...
    Pogrzej po prostu najpierw na prostej , będziesz widział jakie temperatury maksymalne można osiągać.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  19. #15799
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    Co rozumiesz przez zabójcze? Przy anhydrycie i domu budowanym wg gotowego projektu (choć zmieniane były grubości ocieplenia fundamentów i parteru oraz typ ocieplenia dachu) a chcę ustawić +12/34 i -12/39. Czego mogę się spodziewać?
    Możesz się spodziewać zagotowania domu i częstego taktowania
    Anhydryt ma to do siebie, że szybko się nagrzewa a tym samym szybko oddaje cieplo do pomieszczeń i szybko się wychladza, co może powodować "glupienie" pompy i tzw taktowanie.
    A jak się doda do tego dom z kartonu czy z powietrza czyli szkieletor i BK ,które to nie potrafią przyjąć tej enerii czyli tego ciepła, to taktowanie jest pewne.

    Dlatego pewnie wyniknął temat hybrydy pompy ciepła z kotłem elektrycznym i grzanie grzałką już od -10st.C

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Po prostu Arturo ma doświadczenie tylko ze spulchnionym pseudobetonem ,i wydaje mu się ,że to jedyne słuszne rozwiązanie.
    Spulchniony beton to jedynie 9-10cm nad rurkami, pod rurkami jest prawdziwy twardziel,czyli beton B30 w ilości 20cm
    Na scianach też prawie beton ...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 20-09-2021 o 10:49

  20. #15800
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kalic

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Posty
    223
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Możesz się spodziewać zagotowania domu i częstego taktowania
    Anhydryt ma to do siebie, że szybko się nagrzewa a tym samym szybko oddaje cieplo do pomieszczeń i szybko się wychladza, co może powodować "glupienie" pompy i tzw taktowanie.
    Miejmy nadzieję, że stosując harmonogram + sterownik pokojowy z dużą histerezą ciepło tak szybko z domu nie ucieknie aby dać znać do ponownego podgrzania pomieszczeń
    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A jak się doda do tego dom z kartonu czy z powietrza czyli szkieletor i BK ,które to nie potrafią przyjąć tej enerii czyli tego ciepła, to taktowanie jest pewne.
    Budynek z Porothermu Dryfix Wienerbergera ...

Strona 790 z 1020

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony