dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 610 z 1021
Pokaż wyniki od 12.181 do 12.200 z 20416
  1. #12181

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    +4 na zewnątrz i już defrosty. Też tak macie?
    Podczas pracy układu temperatura parownika jest niższa od temperatury powietrza o kilka (raczej nie więcej niż o 10*C) stopni.
    Ta różnica będzie rosnąć wraz z rosnącym obciążeniem, spadkiem przepływu powietrza, wzrostem stopnia zabrudzenia parownika.

  2. #12182

    Domyślnie

    Wszystko wskazuje na to, że pojawił się u mnie problem z czujnikiem przepływu.

    Po włączeniu CO zaczęło się od COP-ów w okolicach 5-6. Potem zauważyłem, że generowana moc dochodziła do 20kW. Aż wczoraj zauważyłem, że przepływ wynosi >45l/min. Dziś rana przy wyłączonej pompie ~10l/min. Zakręciłem zawory na wejściu i wyjściu z PC i dalej ~6l/m, a czasem skacze >7l/min. Syf raczej żaden się nie dostał, bo miesiąc temu pierwszy razy był czyszczony filtr i był niemal jak nowy. Jest tam coś co można samemu sprawdzić, czy od razu do serwisanta dzwonić?

  3. #12183
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Chyba tylko to ,czy kabelek wpięty dobrze do płyty głównej (złącze oznaczone CN-FLWSEN , w górnym prawym rogu).
    Na przepływomierzu też jest wtyczka , którą można sprawdzić.
    Grubsza robota , to upuszczenie wody z pompy i wyjęcie tego przepływomierza iobejżenie go od środka.
    Jak masz serwis i gwarancję to dzwoń.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  4. #12184

    Domyślnie

    Cytat Napisał lipa_ml Zobacz post
    Witam. Możecie napisać jak macie ustawione krzywe przy kaloryferach ?
    Mi by wystarczyło 32 przy 13 st i 38 przy -15. Lecz pompa taktuje jak szalona więc minimum muszę mieć 38 st A i tak Co 40 minut wyłączenie.

  5. #12185

    Domyślnie

    Cytat Napisał mundi73 Zobacz post
    Mi by wystarczyło 32 przy 13 st i 38 przy -15.
    Lecz pompa taktuje jak szalona więc minimum muszę mieć 38 st
    A i tak Co 40 minut wyłączenie.
    Korzystnie jest;
    ... - podnieść temperatury zasilania i powrotu,
    .. .- mimo spadku COP-u,
    ... - celem wyeliminowania taktowania,
    Przy wzroście temperatury wewnątrz;
    ... - robić okienka na przerwy w pracy PC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #12186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Korzystnie jest;
    ... - podnieść temperatury zasilania i powrotu,
    .. .- mimo spadku COP-u,
    ... - celem wyeliminowania taktowania,
    Przy wzroście temperatury wewnątrz;
    ... - robić okienka na przerwy w pracy PC
    Innego wyjścia nie ma. Jak byłoa krzywa od 30 to 6x na gdz się włączyła.

  7. #12187

    Domyślnie

    Czy może ktoś polecić sterownik bezprzewodowy który da radę między poddaszem A piwnicą. Dodam że czujka bezprzewodowa do alarmu nie dała rady

  8. #12188

    Domyślnie

    Cytat Napisał mundi73 Zobacz post
    Czy może ktoś polecić sterownik bezprzewodowy który da radę między poddaszem A piwnicą. Dodam że czujka bezprzewodowa do alarmu nie dała rady
    Używam EUROSTER Q7TXRXGW i daje radę, choć również obawiałem się czy będzie zasięg.
    PV 9,99kWp 30xJaSolar 330W+ Fronius Symo 8.2-3-M,T-cap 12kW 3f mod H,23-23,5 st w domu+sprzęgło hydrauliczne 100l+zas CWU 500l z 6,2m2 pow wymiany, grzejniki 90%+10% podłogówka, dom piętrowy z piwnicami i garażem, pow. ogrzew ok 350m2, bez reku ,wentyl grawit., okna PCV 2 szyb., dach 20cm wełny , ściany 2xpustak żużlowy+5 cm styro. i pustka pomiędzy

  9. #12189

    Domyślnie

    Cytat Napisał zuku1786 Zobacz post
    Używam EUROSTER Q7TXRXGW i daje radę, choć również obawiałem się czy będzie zasięg.
    Ta sama sytuacja jak u mnie? Dziękuję zaraz patrzę na ten sprzęt

  10. #12190

    Domyślnie

    Cytat Napisał mundi73 Zobacz post
    Ta sama sytuacja jak u mnie? Dziękuję zaraz patrzę na ten sprzęt
    Dokładnie taka sama, czyli z piwnicy, przez parter, na poddasze.
    PV 9,99kWp 30xJaSolar 330W+ Fronius Symo 8.2-3-M,T-cap 12kW 3f mod H,23-23,5 st w domu+sprzęgło hydrauliczne 100l+zas CWU 500l z 6,2m2 pow wymiany, grzejniki 90%+10% podłogówka, dom piętrowy z piwnicami i garażem, pow. ogrzew ok 350m2, bez reku ,wentyl grawit., okna PCV 2 szyb., dach 20cm wełny , ściany 2xpustak żużlowy+5 cm styro. i pustka pomiędzy

  11. #12191
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    ostatnio bawiłem się dodatkowym opomiarowaniem i sterowaniem moim T-capem 9kW F. Trochę "natchnęły" mnie nasze PC wojenki.
    Pół roku temu zacząłem kolejna przygodę (po PC i PV) tj sterowaniem na bazie Raspberry Pi i Domoticz.
    Po wdrożeniu "podstawowym" tj konfiguracja , zdalny dostęp, automatyczny zapis kopi programu, nauce podstawowych funkcji,itp,itd -w końcu zabrałem się za sterowanie moją PC + cyrkulacja +rekuperator ścienny ( w trakcie).

    Odnośnie kontroli i sterowania PC uruchomiłem j/n (głównie steruję tym z telefonu) :
    -podlicznik energii po usb/rs485 (wskazania napięć 3 faz,zużycie energii, moc chwilowa )
    -czujniki temp : w górnej części zasobnika CWU+sterowanie załączeniem PC w trybie bez CO pod T2 (czyli steruje wtedy on/off PC ) , czujnik temp wyjścia z PC i bufora
    -licznik czasu pracy liczony wg mocy min 0,5kW (rozruch sprężarki)
    -licznik start/stop PC liczony j/w
    -zdalne on/off PC
    -wyłączanie PC wg niskiej modulacji sprężarki (przy 19Hz mam ok 1,2kW mocy na PC i jeśli taka wartość nie będzie przekraczana przez 18min , to wyłączam PC na 40 min. Dzięki temu rozwiązuję temat taktowania PC przy wysokich temp.Wcześniej miałem podobny układ wg pomiaru dT na in/out PC)
    Są z tego oczywiście wymierne korzyści w ocenie eksploatacji PC , ale jednak przede wszystkim mam z tego uciechę.
    Odnośnie straty temp na buforze , to u mnie obecnie średnio jest ok 0,5K
    Poniżej fotki z "mojego systemu"
    Pzdr
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domoticz pulpit.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	103,2 KB
ID:	449383
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyłączenia PC wg dT.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	449384

    PS
    Wielkie dzięki dla kol Isom (ze Smartnego Domu)
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 20-10-2020 o 17:50
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  12. #12192

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    ostatnio bawiłem się dodatkowym opomiarowaniem i sterowaniem moim T-capem 9kW F. Trochę "natchnęły" mnie nasze PC wojenki.
    Pół roku temu zacząłem kolejna przygodę (po PC i PV) tj sterowaniem na bazie Raspberry Pi i Domoticz.
    Po wdrożeniu "podstawowym" tj konfiguracja , zdalny dostęp, automatyczny zapis kopi programu, nauce podstawowych funkcji,itp,itd -w końcu zabrałem się za sterowanie moją PC + cyrkulacja +rekuperator ścienny ( w trakcie).

    Odnośnie kontroli i sterowania PC uruchomiłem j/n (głównie steruję tym z telefonu) :
    -podlicznik energii po usb/rs485 (wskazania napięć 3 faz,zużycie energii, moc chwilowa )
    -czujniki temp : w górnej części zasobnika CWU+sterowanie załączeniem PC w trybie bez CO pod T2 (czyli steruje wtedy on/off PC ) , czujnik temp wyjścia z PC i bufora
    -licznik czasu pracy liczony wg mocy min 0,5kW (rozruch sprężarki)
    -licznik start/stop PC liczony j/w
    -zdalne on/off PC
    -wyłączanie PC wg niskiej modulacji sprężarki (przy 19Hz mam ok 1,2kW mocy na PC i jeśli taka wartość nie będzie przekraczana przez 18min , to wyłączam PC na 40 min. Dzięki temu rozwiązuję temat taktowania PC przy wysokich temp.Wcześniej miałem podobny układ wg pomiaru dT na in/out PC)
    Są z tego oczywiście wymierne korzyści w ocenie eksploatacji PC , ale jednak przede wszystkim mam z tego uciechę.
    Odnośnie straty temp na buforze , to u mnie obecnie średnio jest ok 0,5K
    Poniżej fotki z "mojego systemu"
    Pzdr
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domoticz pulpit.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	103,2 KB
ID:	449383
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyłączenia PC wg dT.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	449384

    PS
    Wielkie dzięki dla kol Isom (ze Smartnego Domu)
    Patrze na twój scren. Czy temp wyjścia z PC to temp z czujnika PC czy własny czujnik na wejściu do bufora. Widzę niewielka różnice pomiędzy wyjściem z PC a wyjściem z bufora. Cały czas mnie zastanawia dlaczego u mnie to różnica 3 st . Osiągnąłem równowagę i mogę ustawić PO wtórne , że może iść wiele godzin bez wyłączenia. Jak wiemy każdy stopień w górę to wymierne wartość w zużytej energi. Gdy potrzebuje w danej chwili mieć na wejsciu w obgieg wtórny 30st to musze mieć 33st na PC. Woda ewidentnie miesza się z powrotem i jakby przepływ nie ustawil. Pytani brzmi , czy gdy potrzebuje 30 st a musze ustawić 33 na PC to czy ogrzanie mnie drożej kosztuje poprzez bufor niż gdyby woda szła bezpośrednio w układ o 30 st. Czy tracę na tym całym mieszaniu wody ,czy sumarycznie na jedno wyjdzie.Napewno to sprawdzę fizycznie w przyszłości ale co na to teoria ...

  13. #12193
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Mundi,
    czujniki są zewnętrzne typu DS18B20 skalibrowane wg wzorcowego czujnika w ciepłomierzu (zamocowałem je najpierw w tym samym miejscu na out z PC ,a po kalibracji przełożyłem jeden czujnik do wyj z bufora).
    Odnośnie 3K różnicy w całym sezonie to nie majątek, tym bardziej w Twoim przypadku z temperaturami na grzejnikach jak przy OP.
    To będą grosze...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #12194

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Chyba tylko to ,czy kabelek wpięty dobrze do płyty głównej (złącze oznaczone CN-FLWSEN , w górnym prawym rogu).
    Na przepływomierzu też jest wtyczka , którą można sprawdzić.
    Grubsza robota , to upuszczenie wody z pompy i wyjęcie tego przepływomierza iobejżenie go od środka.
    Jak masz serwis i gwarancję to dzwoń.
    Sprawdziłem wtyczkę i było ok. Po ponownym włączeniu zasilania PC bez zmian. Ale po nocnym grzaniu CO/CWU wygląda, że się naprawiło. Będę obserwował.

  15. #12195
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziomas1

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Łód"
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    72

    Domyślnie

    Odnośnie bufora i sprzegla właśnie oglądałem na yt ciekawy materiał z gościem z panasonica myślę że wielu osoba może wiele wyjaśnić zwłaszcza tym co zamierzają dopiero montować pompe. W sumie nie chciałbym zostać posadzonych o reklamę bo nie o to chodzi. Wydaje mi się że gość jest dość mocno merytoryczny z panasa. Jak wpiszecie bufor do pompy ciepła w yt pewnie wyskoczy. Nie wiem ale chyba linków tu nie wolno wstawiac

  16. #12196

    Domyślnie

    Czy komuś też po zmianie czasu w PC, AQUAREA Service Cloud przestała rysować wykresy w menu instalatora ?

    Edit:
    Poradziłem sobie, ponowne uruchomienie PC z bezpiecznika chyba pomogło. Swoją drogą XXI wiek a ja musiałem ręczenie przestawiać czas w W10, bo automatyczne ustawienie działa tylko wtedy kiedy je wyłączysz i ponownie włączysz. Dokąd zmierza ten świat...
    Ostatnio edytowane przez TBomek ; 25-10-2020 o 09:53
    PC T-Cap 9kW 3f SUPER QUIET + Bufor 50l + C.O (kaloryfery); C.W.U INOX 250l 2,8m2 ; Termostat pokojowy Salus
    PV 9,66kWp Huawei 8kW + Egze-Solar 28x345W

  17. #12197

    Domyślnie

    Witam,
    Mam TCap 9 od roku, chciałbym wymienić w 3 pokojach stare 10 letnie tradycyjne grzejniki panelowe C22 na coś innego, aby zwiększyć efektywność grzania przy zachowaniu dość niskiej temp na grzejnikach, .......CO MOŻECIE POLECIĆ?? - nie mówię tutaj o klimakonwektorach, ale jakiś innych grzejnikach low-H2o albo C33??
    (NAWRÓCONY Z EKOGROSZKU) Dom w tamaryszkach 2 (ARCHON), porotherm 25+15 styro, Dach dachówka ceramiczna + 35 wełna, podłoga 10 cm styro, podłogowe dół 80% + 1 grzejnik + drabinka łazienka + grzejnik garaż (stale zamknięty), piętro podłogowe łazienka + 5 grzejników w pokojach + drabinka łazienka, od sierpnia TCAP 9 kW+sprzęgło 50l+200l CWU, od 06.2020 6,4 kWh PV
    zużycie prądu (CO+CWU):
    08.2019-08.2020=3686 kWh

  18. #12198

    Domyślnie

    Cytat Napisał kateti Zobacz post
    Mam TCap 9 od roku, chciałbym wymienić w 3 pokojach stare 10 letnie
    tradycyjne grzejniki panelowe C22 na coś innego, aby zwiększyć
    efektywność grzania przy zachowaniu dość niskiej temp na grzejnikach,
    Można dołożyć grzejników, niekoniecznie wymieniać;
    .... - jeżeli mieszkasz już 10 lat to wiesz gdzie są miejsca niedogrzane,
    .... - polecam Kermi V33/wysokość 600 mm,
    .... - uruchom grzejnik w garażu; to pomoże ograniczyć taktowanie.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #12199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Można dołożyć grzejników, niekoniecznie wymieniać;
    .... - jeżeli mieszkasz już 10 lat to wiesz gdzie są miejsca niedogrzane,
    .... - polecam Kermi V33/wysokość 600 mm,
    .... - uruchom grzejnik w garażu; to pomoże ograniczyć taktowanie.
    w zasadzie to w 3 dużych pokojach na piętrze planowałem taką zmiane że zamienię C22 na C33 przy nieznacznym powiekszeniu długości grzejnika....powinno być chyba lepiej??
    co do taktowania za poprzedni rok to raczej nie jest tak źle: wł/wył 2942 na czas działania 2353 godziny
    (NAWRÓCONY Z EKOGROSZKU) Dom w tamaryszkach 2 (ARCHON), porotherm 25+15 styro, Dach dachówka ceramiczna + 35 wełna, podłoga 10 cm styro, podłogowe dół 80% + 1 grzejnik + drabinka łazienka + grzejnik garaż (stale zamknięty), piętro podłogowe łazienka + 5 grzejników w pokojach + drabinka łazienka, od sierpnia TCAP 9 kW+sprzęgło 50l+200l CWU, od 06.2020 6,4 kWh PV
    zużycie prądu (CO+CWU):
    08.2019-08.2020=3686 kWh

  20. #12200

    Domyślnie

    Cytat Napisał kateti Zobacz post
    co do taktowania za poprzedni rok to raczej nie jest tak źle:
    wł/wył 2942 na czas działania 2353 godziny
    Powinno być raczej odwrotnie,
    U mnie 4200 h/2429 wł/wył.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 610 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony