dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 676 z 1021
Pokaż wyniki od 13.501 do 13.520 z 20417
  1. #13501

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihalp90 Zobacz post
    Wklejam zdjęcie z instalacji. Jedyne co zostało zmienione, to dołożona osobna obiegówka do łazienki.

    od razu powiem, ze parter i piętro są osobno / niezależnie ogrzewane
    Zawór przełączający CO/CWU masz na powrocie. Pompy obiegowe są na zasilaniu i ten filtr skośny jest zamontowany odwrotnie.
    Ustaw krzywą na max 30C przy obecnych temperaturach zewnętrznych, 48C przy podłogówce to nieporozumienie. Zmniejsz prędkości pomp obiegowych. Pompa ciepła zejdzie z obrotów, a efekt grzania będzie taki sam.

  2. #13502
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.
    Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.
    Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.
    Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

    Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?
    Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

    Chce zobaczyc jak spadnie ilosc defrostow bo obecnie mam co.35m i sprężarka wiekszosc czasu chodzi na 6x Hz. Chce tez porownac zuzycie pradu choć zanim ustawie odpowiednia krzywa minie troche czasu.

    Mam g12w i w weekendy pompa schodzi ale w tygodniu w taniej taryfie musi nadrabiać wiec wysoka modulacja...

    Inna opcja - harmonogramem wymusze grzanie na od 22 do np 17. Większość czasu pompa bedzie działać w taniej taryfie choć to w sumie nie ma sensu bo raptem bedzie 10h w taniej i 9 w drogiej - choć tu może jak bedzie startować w taniej to zanim wejdzie w drogą zmoduluje ?
    Ostatnio edytowane przez uciu ; 14-01-2021 o 23:29

  3. #13503

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.
    Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.
    Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.
    Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

    Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?
    Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

    Chce zobaczyc jak spadnie ilosc defrostow bo obecnie mam co.35m i sprężarka wiekszosc czasu chodzi na 6x Hz. Chce tez porownac zuzycie pradu choć zanim ustawie odpowiednia krzywa minie troche czasu.

    Mam g12w i w weekendy pompa schodzi ale w tygodniu w taniej taryfie musi nadrabiać wiec wysoka modulacja...

    Inna opcja - harmonogramem wymusze grzanie na od 22 do np 17. Większość czasu pompa bedzie działać w taniej taryfie choć to w sumie nie ma sensu bo raptem bedzie 10h w taniej i 9 w drogiej - choć tu może jak bedzie startować w taniej to zanim wejdzie w drogą zmoduluje ?
    Przeciez masz tak zrobione ze jak termostat wylaczy obiegowke to pompa nie daje rady przepchac wody przez ta wylaczona obiegowke bo przez bufor ma łatwiej i nagrzewa sie woda w buforze i wylacza sie pompa.

    Kolega ma tak zrobione bo tez sie nie wyrabia tylko w taniej ze startuje jak sie wieczorem zaczyna tania i rano jest juz zmodulowana gówno ciagnie to wyjezdza np.godzinke w droga robi przerwe potem znowu o 13tej start i znowu wjezdza z np.godzinke w droga.
    Tylko krzywa musisz tak ustawic zeby miec cieplo w domu ale zeby jej termostat nie wylaczal .

    Co do defrostow to tez sie tak sztywno tego czasu nie trzymaj bo tu kazdy wali teze ze jak chodzi na najnizszych to sie rzadziej szroni a nie mowie ze zawsze ale czesto bywa tak ze poprostu sie szroni co iles tam wyprodukowanych kwh.
    Wiec jaka roznica jak ty teraz np.dostarczysz w ciagu 1,5godz do domu 9kwh i zaliczysz dwa defrosty a jak zjedziesz na mniejsza moc i bedziesz mial defrost co 1,5godz ale w tym czasiedostarczysz tylko 7kw.
    Patrz co jaka energie wyprodukowana jest defrost a nie co jaki czas
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #13504
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misiek30

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    U mnie pompa pracuje non stop na krzywej grzewczej , i na temperaturze czynnika. Jak miałem ustawione na sterowanie temperaturą pokojową, to po pierwsze były coraz większe rozbieżności między górą a dołem domu , a po drugie jak pompa postała 2-3 godziny to temperatura w instalacji spadła tak nisko że później po stracie jak pompa robiła defrost to włączała grzałke. Kiedy idzie non stop defrost robi tylko czynnikiem w pare minut. Dodam że mam starą instalację żeliwne grzejniki , zład wody około 250 litrów, temperatura wody 39-41 stopni przy zewnętrznej 2/-2 stopnie.

  5. #13505
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Co do defrostow to tez sie tak sztywno tego czasu nie trzymaj bo tu kazdy wali teze ze jak chodzi na najnizszych to sie rzadziej szroni a nie mowie ze zawsze ale czesto bywa tak ze poprostu sie szroni co iles tam wyprodukowanych kwh.
    Może mając jednostkę wentylatorową wychodzenie z założenia ,że "po prostu się szroni co ileś tam wyprodukowanych kwh" jest ok , ale przy dwuwentylatorowych da się znaleźć przy danych warunkach produkcję , przy której 1. parownik zachodzi lekko szronem i pracuje dalej , 2.zachodzi raz na godzinę , 3. zachodzi tak ,że po 15 minutach już mógłby się odszraniać ale limit 35min mu nie pozwala... Kwestia doboru , co chcemy , bo w końcu i tak wyprodukujemy te kwh ,pytanie czy mamy czas , na produkcję tych samych kwh dłużej , czy jednak ciepło z domu tak ucieka ,że trzeba to robić szybciej.
    No i na koniec ,defrost Mode 1 w jednostkach dwuwentlatorowych nie jest czymś złym , zrobi się w te 5-6 min bez wyłączania sprężarki ,bez grzałkek. Dużo gorzej jak będzie to mode 2 ..
    W jednowentylatorowych jest ciutkę gorzej , sprężarka się zatrzymuje , grzałki (jak nie wyłączone) mogą się załączyć... No ale w końcu to powietrzna pompa ciepła ,defrosty muszą być
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  6. #13506

    Domyślnie

    Cytat Napisał TBomek Zobacz post
    qbikm sitko/filtr w pompie masz czyste?
    Sitko / filtr wyczyszczony a i tak błąd wyskakuje. Średnio raz dziennie. Po resecie i restarcie pompy działa przez jakiś czas i znów się pojawia. Tylko ile można restartować pompę...

  7. #13507

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Sitko / filtr wyczyszczony a i tak błąd wyskakuje. Średnio raz dziennie. Po resecie i restarcie pompy działa przez jakiś czas i znów się pojawia. Tylko ile można restartować pompę...
    Jakis zaworów z termostatami nie masz?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #13508

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jakis zaworów z termostatami nie masz?
    100% podłogówka, dwa obiegi grzewcze (parter i piętro - dla każdego temperatura sterowana odrębnymi termostatami bezprzewodowymi.

  9. #13509

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    100% podłogówka, dwa obiegi grzewcze (parter i piętro - dla każdego temperatura sterowana odrębnymi termostatami bezprzewodowymi.
    Czyli masz termostaty a bufor masz ?
    I jak wpiety w instalacje?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #13510

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Czyli masz termostaty a bufor masz ?
    I jak wpiety w instalacje?
    I jak te termostaty dzialaja zamykaja jakies zawory czy wylaczaja pompki obiegowe czy jeszcze cos innego
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #13511
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    100% podłogówka, dwa obiegi grzewcze (parter i piętro - dla każdego temperatura sterowana odrębnymi termostatami bezprzewodowymi.

    Dodatkowo jaki zład wody po zamknięciu jednego z obiegów?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #13512

    Domyślnie

    Dawno mnie tu nie było bo moja pompa pracuje od lat a ja prawie o niej zapomniałem

    Jednak teraz przymierzam się do budowy obiektu o charakterze biurowym. Parter i piętro o łącznej powierzchni około 240m. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że pompa 9kW będzie z zapasam (będzie reku i dobra izolacja). Z uwagi na popularność biorę pod uwagę Panasonica 3 fazowego.
    Patrząc na dyskusję w ostatnim czasie zastanawiam się czy pompa obiegowa wbudowana w hydrobox obsłuży cały budynek? Bo jak wiedzę dodatkowe obiegówki to raczej kłopot...

    I pytanie nr. 2
    Jakie zasobnik 300l ze stali nierdzewnej jest obecnie optymalny cenowo/jakościowo?

    Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC w 2021r.!
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #13513
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    9kW ale jednowentylatorowe SDC , czy T-CAP ?
    Nie wiem w sumie czy się różnią obiegówką , ale podejrzewam ,że nikt Ci tego ot tak nie potwierdzi ( bez projektu i obliczeń podłogówki i dopasowaniu do tego pompy obiegowej z PC) , bo to na granicy jest.. W razie czego możesz zostawić miejsce na sprzęgło hydrauliczne i dwie obiegówki za nim , a na start podłączyć bezpośrednio i zobaczyć ,czy wystarczy.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #13514

    Domyślnie

    Pompa na pewno w wersji T-cap bo moc jest przecież potrzebna przy niskich temperaturach a nie przy +15 na zewnątrz

    Co do pomp obiegowych to liczę na opinie ludzi mających domy o podobnych powierzchniach i 2 kondygnacjach.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #13515
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Ja mam łącznie 380m2 podłogówki i od razu celowałem w sprzęgło i dodatkowe 2 obiegówki.
    Edit: Z T-Capem jest o tle problem przy podłogówce , że jak temperatura powrotu na początku defrostu będzie niższa niż 27 stopni , to defrost będzie robiony w mode 2.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 15-01-2021 o 19:47
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  16. #13516
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RadMac

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.
    Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.
    Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.
    Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

    Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?
    Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy
    Mam podobny metraż podłogówki i też rury 18mm około 700m. Nie mam bufora. Krzywa 35/-15 25/15..W grudniu wyłączyłem harmonogram, obniżyłem krzywa o -4 i puściłem pompę samopas bo tak jak piszesz były często defrosty i wysoka częstotliwość sprężarki. Teraz defrosty są rzadsze i pracuje z mniejsza mocą, stabilniej. Temperatura w domu prawie na jednym poziomie. Do rachunku za grudzień w dziennej około 100 kWh ale za to mniej w nocnej.

  17. #13517

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Dawno mnie tu nie było bo moja pompa pracuje od lat a ja prawie o niej zapomniałem

    Jednak teraz przymierzam się do budowy obiektu o charakterze biurowym. Parter i piętro o łącznej powierzchni około 240m. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że pompa 9kW będzie z zapasam (będzie reku i dobra izolacja). Z uwagi na popularność biorę pod uwagę Panasonica 3 fazowego.
    Patrząc na dyskusję w ostatnim czasie zastanawiam się czy pompa obiegowa wbudowana w hydrobox obsłuży cały budynek? Bo jak wiedzę dodatkowe obiegówki to raczej kłopot...

    I pytanie nr. 2
    Jakie zasobnik 300l ze stali nierdzewnej jest obecnie optymalny cenowo/jakościowo?

    Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC w 2021r.!
    Ja mam 1700mb rury 16mm na dwóch rozdzielaczach, mniej więcej po 850mb na każdy. Do każdego z rozdzielaczy idzie rura PEX 32. Rury idą do kotłowni i tam są połączone trojnikami i wpięte do jednostki zewnętrznej. Wszystk działa prawidłowo. Pompa obiegowa w PC daje radę bez problemu osiągnąć po 2L/min na każdym rotametrze, ale jeszcze takiego przepływu podczas pracy nominalnej nie widziałem. PC sama sobie reguluje przepływ na obiegowe. 7kW generacji J.

  18. #13518
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dzimberto

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    bielki
    Kod pocztowy
    87-875
    Posty
    177

    Domyślnie

    witam po przerwie
    jak u was z zużyciem energii?
    mi teraz przy - 8 w nocy i -2 w dzień bierze ok 30 kWh
    wodę grzeje do 37 na ogrzanie domu i cwu 46 delta 6
    ciekawi mnie ten weekend i temp około-20
    defrosty tej nocy i za dnia były co ok 4 godz
    jednak bufor sprawia że się szybciej odszrania
    podbije temp i schodzi do 23-25 hz i tak do defrostu
    pozdrawiam
    45 m2 podłogowki na dole plus 1 łazienka na gorze(kuchnia,przedpokój 2 lazienki), grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki
    Bez reku
    Dom:24 BK+15 cm grafit lambda 32
    fundamenty 10 cm parking lambda 36
    podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
    okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
    poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
    dachówka,pełne deskowanie
    Do 09.2020 ekogroszek
    fotowoltaika 9,91 kW plus PC Panasonic WH-MXC09H3E8 T-CAP MONOBLOK

  19. #13519
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    A mi bierze 40kWh na dzień , i co w związku z tym ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  20. #13520

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    @Shadow7 , z HeishaMon można
    A mógłbyś opisać w skrócie co do tego potrzebuje żeby tego używać, poza pendrive na który wgram pliki do wgrania na moduł wifi pompy?
    Dom wolnostojący na prowincji 200m2 ogrzewanie podłogowe, wylewka 6cm. Panasonic Tcap 9kw 1f + reku Zehnder comfoair q360. Uzdatnianie wody Cosmowater Home 22
    PV 8,9 kWp kierunek południowy zachód kąt 20 stopni, realna produkcja ok. 7,5MWh rocznie.

    12 870kWh = 46GJ całkowite roczne zapotrzebowanie energii na ogrzewanie (realnie wpakowałem ok 12k kWh by utrzymać 22-23 stopnie w domu)
    64kWh/m2
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/66p9
    Zużycie prądu na CO + CWU:
    3700 kWh/2020
    3600 kWh/2021

Strona 676 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony