dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 677 z 1021
Pokaż wyniki od 13.521 do 13.540 z 20417
  1. #13521
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Ja od dziś testuje grzanie cały czas nie patrzac na 2 taryfe.
    Obecnie jak włączy się pompa o 22 do 6 i 13 -17 to chodzi (wczoraj) cały czas na 74Hz przy krzywej 28(10) - 38(-15) podbitej o 4.
    Dziś zmniejszam usuwam podbicie i jade cały dzień na krzywej + termostat pokojowy jako kaganiec.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  2. #13522
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misiek30

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    A mi bierze 40kWh na dzień , i co w związku z tym ?
    Moja też bierze średnio 40 kW na dobę, ale to i tak taniej i przyjemniej niż węglem

  3. #13523
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Shadow7 Zobacz post
    A mógłbyś opisać w skrócie co do tego potrzebuje żeby tego używać, poza pendrive na który wgram pliki do wgrania na moduł wifi pompy?
    HeishaMon to projekt układu opartego na ESP8266 ,który podłącza się do PC i odczytuje wszystkie parametry ( nawet więcej niż ServiceCloud) i przekazuje je do brokera MQTT. (dodatkowo jest strona web ,z której te parametry można odczytać). Ma też funkcje sterowania pompą ( większość potrzebnych rzeczy do sterowania , a także dużo rzeczy z opcji instalatora , które w przeciwieństwie do ServiceCloud można przestawiać w locie , nie zatrzyma sprężarki).
    Dodatkowo ma funkcję emulacji płyty opcjonalnej CZ-NS4P , da się ustawiać wszystkie jej funkcje w stylu Demand Control , SG ready , a nawet włączyć dwie strefy ( sam tego z powodzeniem używam).

    GoHeishaMon to port HeishaMon w języku GO , da się to odpalić na każdej platformie ( RasperryPi , router z OpenWRT , Windows ,Linux ) , ale robione z myślą pod moduł CZ-TAW1. Tu na razie są podstawowe funkcje (odczyt danych , wysyłanie komend sterujących z brokera MQTT) , ale autor obiecuje nadrobienie "strat".

    Więc do tego potrzebne jest coś , na czym zainstalujesz jakąś automatykę domową ( Domoticz , Home Assistant , Open Hub ,itp) ,z brokerem MQTT . najbardziej popularne urządzenia ,to RaspberyPi , i inne podobne , minikomputerki NUC , lub nawet starsze laptopy ( bo zamknięciu klapy są równie ekonomiczne).
    Na GitHubie Heishamon są gotowe integracje pod odpowiednie automatyki do wykorzystania. A dalej to już to co komu fantazja na myśl przyniesie.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  4. #13524
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiek30 Zobacz post
    Moja też bierze średnio 40 kW na dobę, ale to i tak taniej i przyjemniej niż węglem
    Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #13525
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misiek30

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej
    Zgadzam się

  6. #13526

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    HeishaMon to projekt układu opartego na ESP8266 ,który podłącza się do PC i odczytuje wszystkie parametry ( nawet więcej niż ServiceCloud) i przekazuje je do brokera MQTT. (dodatkowo jest strona web ,z której te parametry można odczytać). Ma też funkcje sterowania pompą ( większość potrzebnych rzeczy do sterowania , a także dużo rzeczy z opcji instalatora , które w przeciwieństwie do ServiceCloud można przestawiać w locie , nie zatrzyma sprężarki).
    Dodatkowo ma funkcję emulacji płyty opcjonalnej CZ-NS4P , da się ustawiać wszystkie jej funkcje w stylu Demand Control , SG ready , a nawet włączyć dwie strefy ( sam tego z powodzeniem używam).

    GoHeishaMon to port HeishaMon w języku GO , da się to odpalić na każdej platformie ( RasperryPi , router z OpenWRT , Windows ,Linux ) , ale robione z myślą pod moduł CZ-TAW1. Tu na razie są podstawowe funkcje (odczyt danych , wysyłanie komend sterujących z brokera MQTT) , ale autor obiecuje nadrobienie "strat".

    Więc do tego potrzebne jest coś , na czym zainstalujesz jakąś automatykę domową ( Domoticz , Home Assistant , Open Hub ,itp) ,z brokerem MQTT . najbardziej popularne urządzenia ,to RaspberyPi , i inne podobne , minikomputerki NUC , lub nawet starsze laptopy ( bo zamknięciu klapy są równie ekonomiczne).
    Na GitHubie Heishamon są gotowe integracje pod odpowiednie automatyki do wykorzystania. A dalej to już to co komu fantazja na myśl przyniesie.
    Czyli jakbym chciał się pobawić GoHeishaMon to potrzebuje coś Ala RaspberyPi i wgrane oprogramowanie z github na moduł cz-taw1, wtedy mam sterowanie i odczyt danych przez ew. Stronę web? Masz gdzieś rozpisane pełne możliwości? Z kolei HeishaMon to rozumem że moduł ESP8266 podpinam jakoś do pompy, pytanie gdzie? Bez lutowania?
    Dom wolnostojący na prowincji 200m2 ogrzewanie podłogowe, wylewka 6cm. Panasonic Tcap 9kw 1f + reku Zehnder comfoair q360. Uzdatnianie wody Cosmowater Home 22
    PV 8,9 kWp kierunek południowy zachód kąt 20 stopni, realna produkcja ok. 7,5MWh rocznie.

    12 870kWh = 46GJ całkowite roczne zapotrzebowanie energii na ogrzewanie (realnie wpakowałem ok 12k kWh by utrzymać 22-23 stopnie w domu)
    64kWh/m2
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/66p9
    Zużycie prądu na CO + CWU:
    3700 kWh/2020
    3600 kWh/2021

  7. #13527
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    GoHeishaMon jest bez lutowania na module CZ-TAW1
    Heishamon trzeba sobie albo zlutować , no albo kupić gotową . Podpina się ją zamiast modułu CZ-TAW1 .

    Dane do użytku są głównie na brokerze MQTT , z przeglądarki to ciężko coś ściągać do automatyki , choć dla podglądu jest ok .Tak wygląda strona przeglądarki z danymi , które są aktualizowane co 5s: https://drive.google.com/file/d/15-8...ew?usp=sharing

    Do tych danych każda automatyka domowa ma dostęp przez broker MQTT.
    Tak samo publikując na brokerze MQTT komendy Heishamon steruje pompą.

    A co do możliwości , to link do projektu HeishaMon: https://github.com/Egyras/HeishaMon
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 16-01-2021 o 16:09
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  8. #13528

    Domyślnie

    Pompa pracuje na harmonogramie i na krzywej, bez termostatu. Po wygrzaniu zasobnika nie startuje ponownie z grzaniem C.O. o 15:30 ani nawet o 16:00. W czym tkwi problem?

    https://ibb.co/jHqvHFy

  9. #13529
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Pewnie w tym ,że temperatura docelowa nie jest o 4 stopnie wyższa od temperatury powrotu , kiedy pompa się zatrzymała (ew. przełączyła na CWU.) . Trzeba podnieść krzywą.
    Bo obiegówka chodzi ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  10. #13530

    Domyślnie

    Obiegowa chodzi. Krzywa 28/-8 22/+12. Temperatura powrotu 22°C. Warune startu w tym przypadku to Tp+4 < Tz wynikającego z krzywej? Mozna to zmienić?

  11. #13531
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Ja nie umiem nic innego , jak podnieść na chwilę krzywą , jak spreżarka wystartuje , to ją z powrotem obniżyć .

    Jak zwykle ,przy pomocy automatyki domowej i HeishaMon można to zautomatyzować. ( podnosić krzywą , sprawdzać warunek , czy sprężarka się włączyła , i ją obniżać).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  12. #13532

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Ja nie umiem nic innego , jak podnieść na chwilę krzywą , jak spreżarka wystartuje , to ją z powrotem obniżyć .

    Jak zwykle ,przy pomocy automatyki domowej i HeishaMon można to zautomatyzować. ( podnosić krzywą , sprawdzać warunek , czy sprężarka się włączyła , i ją obniżać).
    To ja też tak robię ale to bez sensu. Trzeba to jakoś zmienić. Ma ktoś jakieś pomysły? Nie powinno tak być.

  13. #13533

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Ja od dziś testuje grzanie cały czas nie patrzac na 2 taryfe.
    Obecnie jak włączy się pompa o 22 do 6 i 13 -17 to chodzi (wczoraj) cały czas na 74Hz przy krzywej 28(10) - 38(-15) podbitej o 4.
    Dziś zmniejszam usuwam podbicie i jade cały dzień na krzywej + termostat pokojowy jako kaganiec.
    Dlaczego krzywa taka wysoka? Masz podłogówkę? Jak gęsto rury?

  14. #13534

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Dlaczego krzywa taka wysoka? Masz podłogówkę? Jak gęsto rury?
    Jaka "taka" wysoka dla 80%sezonu wychodzi ok.31st minus zalecana delta 5st =powrot 26st czyli zalecany minimalny powrot.
    To niektorzy tu na forum maja za niskie krzywe w imie 5%oszczednosci na sezonie w poborze energi czesto kosztem zywotnosci sprezarki
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #13535
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    @Awinion, a może to Ty za wszelką cenę próbujesz jechać na zbyt niskiej krzywej ? Podejrzewam ,że nigdy jej nie obniżasz , tylko zawsze musisz podnosić.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  16. #13536
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dzimberto

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    bielki
    Kod pocztowy
    87-875
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej
    i tak trzeba było odpisać ,a odniosłem wrażenie jakbyś to napisał ze złością w moją stronę

    ps.tak na marginesie u mnie okolice włocławka -7 właśnie
    sprawdzam jak sobie radzi i pomimo grzejników 37 st zasil pracuje na 24hz
    oby tak dalej
    pompa cały czas pracuje bez przerwy
    pozdrowionka dla wszystkich
    trzymajcie się ciepło
    45 m2 podłogowki na dole plus 1 łazienka na gorze(kuchnia,przedpokój 2 lazienki), grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki
    Bez reku
    Dom:24 BK+15 cm grafit lambda 32
    fundamenty 10 cm parking lambda 36
    podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
    okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
    poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
    dachówka,pełne deskowanie
    Do 09.2020 ekogroszek
    fotowoltaika 9,91 kW plus PC Panasonic WH-MXC09H3E8 T-CAP MONOBLOK

  17. #13537
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Dlaczego krzywa taka wysoka? Masz podłogówkę? Jak gęsto rury?
    Od dzis puscilem pompe samopas... no prawie bo.mam termostat ustawiony na 23,4.
    Obnizylem krzywa na 35 przy -15. Delte zrobilem na 5st.
    Teraz obserwuje ile bedzie pochlanialo pradu, ile bedzie defrostow i jaka jest częstotliwość sprężarki.

    Mam tylko podlogowke.
    Rury co 15 i przy oknach co 10.
    Wczesniej mialem tak wysoko krzywa by naladowac wylewke w 2taryfie.

  18. #13538

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    @Awinion, a może to Ty za wszelką cenę próbujesz jechać na zbyt niskiej krzywej ? Podejrzewam ,że nigdy jej nie obniżasz , tylko zawsze musisz podnosić.
    Co to znaczy jechać na zbyt niskiej krzywej? Krzywa jest taka aby w domu było ciepło. Które z rozwiązań jest najlepsze?

    1. Za niska krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i zimno w domu
    2. Odpowiednia krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i ciepło w domu
    3. Za wysoka krzywa - praca sprężarki 24h (większą Hz) i za gorąco w domu, lub praca sprężarki kilka godzin na dobę ograniczana termostatem?

    Codix w jaki sposób niska krzywa wpływa na żywotność sprężarki? Pytam całkiem poważnie bo rozważam wszystkie opcje.

  19. #13539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Co to znaczy jechać na zbyt niskiej krzywej? Krzywa jest taka aby w domu było ciepło. Które z rozwiązań jest najlepsze?

    1. Za niska krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i zimno w domu
    2. Odpowiednia krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i ciepło w domu
    3. Za wysoka krzywa - praca sprężarki 24h (większą Hz) i za gorąco w domu, lub praca sprężarki kilka godzin na dobę ograniczana termostatem?

    Codix w jaki sposób niska krzywa wpływa na żywotność sprężarki? Pytam całkiem poważnie bo rozważam wszystkie opcje.
    Praca z zaniska krzywa przewaznie powoduje w najgorszym razie taktowanie czyli zbyt duza ilosc startow do godzin pracy.
    W troche lepszym razie ciagla prace na najnizszych obrotach sprezarki co nie jest najzdrowsze powoduje zbyt duza liczbd godzin pracy na sezon ,pogorszenie copu poprzez wiekszy udzial elektroniki czy obiegowki itp.do produkowanej energi oraz problemy z olejem w ukladzie spowodowane niska predkoscia przeplywu czynnika.Przewaznie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne przechlodzenie czynnika w skraplaczu co powoduje niewlasciwa prace zaworu rozpreznego i kolejny spadek sprawnosci.
    Kolejnym problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu co powoduje problemy przy defrostach np.niepotrzebne zalaczanie grzalek pomocniczych i kolejna strata copu lub tez nie wykonywanie defrostu w trybie przy uzyciu zladu wody a w trybie przy pomocy sprezarki lub przelaczanie sie tych trybòw np.w polowie defrostu co powoduje jego spore wydluzenie brak w tym czasie dostarczania ciepla do budynku i kolejny spadek copu.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #13540

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Praca z zaniska krzywa przewaznie powoduje w najgorszym razie taktowanie czyli zbyt duza ilosc startow do godzin pracy.
    W troche lepszym razie ciagla prace na najnizszych obrotach sprezarki co nie jest najzdrowsze powoduje zbyt duza liczbd godzin pracy na sezon ,pogorszenie copu poprzez wiekszy udzial elektroniki czy obiegowki itp.do produkowanej energi oraz problemy z olejem w ukladzie spowodowane niska predkoscia przeplywu czynnika.Przewaznie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne przechlodzenie czynnika w skraplaczu co powoduje niewlasciwa prace zaworu rozpreznego i kolejny spadek sprawnosci.
    Kolejnym problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu co powoduje problemy przy defrostach np.niepotrzebne zalaczanie grzalek pomocniczych i kolejna strata copu lub tez nie wykonywanie defrostu w trybie przy uzyciu zladu wody a w trybie przy pomocy sprezarki lub przelaczanie sie tych trybòw np.w polowie defrostu co powoduje jego spore wydluzenie brak w tym czasie dostarczania ciepla do budynku i kolejny spadek copu.
    W takim razie jeżeli przy obecnej pogodzie mam na zasilaniu 27°C i 23 na powrocie przy ciągłej pracy sprężarki, to powinienem jednak podnieść krzywą i uruchomić termostat żeby się dom nie przegrzewał?

Strona 677 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony