dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 735 z 1020
Pokaż wyniki od 14.681 do 14.700 z 20396
  1. #14681
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Może komuś się przyda.
    Może bywalcy jeszcze coś podpowiedza.
    Po sprawdzeniu różnych ustawień w tej chwili w moim odczuciu ( przynajmniej u mnie ) najlepszą z najprostszych metod sterowania PC to wysoka krzywa np 15/30 -15/35 i termostat zewnetrzny w jednym miejscu w domu z mała histereza np 0,5

    Mam salusa bezprzewodowego.

    Plusy
    - PC po włączeniu pracuje na wysokich obrotach potem modeluje ale nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność
    - nie przegrzewam domu i domowników
    - nie muszę zmieniać harmonogramu
    - oszczędniejsza praca
    - Defrost na wodzie z obiegu
    - gdy nie pracuje wyłącza pompki obiegowe
    - łatwo wysterowac droga i tania taryfę

    Minusy
    - szczególnie gdy cieplej na dworzu, temperatura w domu spada powoli i podłogi na koniec postoju PC już mogą być chłodniejsze
    - woda w obiegu się wychładza ale nigdy po włączeniu pompek na początku pracy nie spadła poniżej 16-16 ( monoblok)
    - koszt około 200 pln

    Jestem ciekaw waszych opinii.
    Pozdrawiam
    Po 8 latach,taryfie G11 i G12W,kombinacjach na początku z KG,sterownikiem i jego brakiem mam podobne odczucia
    Z tym, że docelowo mam KG 32/15 i 35/-15 oraz nie mam sterownika pokojowego

  2. #14682
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    KG 32/15 i 35/-15
    To prawie prosta, grzej stałą 33 albo 34
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #14683
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To prawie prosta, grzej stałą 33 albo 34
    Po 8 latach nie chce mi się już grzebać, wyrosłem z tego, a dobrze jest jak jest
    Ostatnia zmiana była jak przechodziłem na G12W,podniosłem dolną krzywą z 30 na 32 bo wieczorem czuć było lekki dyskomfort.

  4. #14684

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Może komuś się przyda.
    Może bywalcy jeszcze coś podpowiedza.
    Po sprawdzeniu różnych ustawień w tej chwili w moim odczuciu ( przynajmniej u mnie ) najlepszą z najprostszych metod sterowania PC to wysoka krzywa np 15/30 -15/35 i termostat zewnetrzny w jednym miejscu w domu z mała histereza np 0,5

    Mam salusa bezprzewodowego.

    Plusy
    - PC po włączeniu pracuje na wysokich obrotach potem modeluje ale nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność
    - nie przegrzewam domu i domowników
    - nie muszę zmieniać harmonogramu
    - oszczędniejsza praca
    - Defrost na wodzie z obiegu
    - gdy nie pracuje wyłącza pompki obiegowe
    - łatwo wysterowac droga i tania taryfę

    Minusy
    - szczególnie gdy cieplej na dworzu, temperatura w domu spada powoli i podłogi na koniec postoju PC już mogą być chłodniejsze
    - woda w obiegu się wychładza ale nigdy po włączeniu pompek na początku pracy nie spadła poniżej 16-16 ( monoblok)
    - koszt około 200 pln

    Jestem ciekaw waszych opinii.
    Pozdrawiam
    A ja jestem ciekaw dlaczego sądzisz, że:
    "nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność"
    "oszczędniejsza praca "

    Z resztą się raczej zgadzam. Choć dla mnie wygodniejsza jest ciągłą praca.

    Tyko ten defrost na wodzie z obiegu, jaką masz pompę?

    Przy okazji obliczyłem Twoją KG.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	slimakfoto.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	60,0 KB
ID:	453526
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  5. #14685

    Domyślnie

    Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie.
    Szczególnie interesujące są 2 wykresy .
    Można je wyszukać w Google.
    Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia .
    Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu.
    Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji.
    Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się.
    I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20.
    Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.

  6. #14686
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziomas1

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Łód"
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Jedna z najważniejszych to żywotność sprężarki..
    Średnia gwarantowana żywotność bezawaryjnej pracy sprężarki według wielu producentów to 20000 tyś roboczogodzin
    A skąd to wytrzasnąłeś?? Żywotność sprężarek to około 100 tys godzin gorzej z innymi podzespołami.

  7. #14687
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziomas1

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Łód"
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie.
    Szczególnie interesujące są 2 wykresy .
    Można je wyszukać w Google.
    Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia .
    Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu.
    Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji.
    Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się.
    I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20.
    Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.
    Tutaj możesz mieć rację. Też to obserwuje, że pompa chodzi na 20 HZ pobiera niby 0,6 kw i ma cop 5 Czyli produkuje 3 KW energii co nie jest możliwe np przy tych tmp do odebrania przez dom. Z drugiej strony cop pewnie kiepski ale pobór prądu też niski wiec piernik z tym.

  8. #14688

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie.
    Szczególnie interesujące są 2 wykresy .
    Można je wyszukać w Google.
    Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia .
    Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu.
    Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji.
    Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się.
    I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20.
    Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.
    Dziękuję za odpowiedź.

    "Szczególnie interesujące są 2 wykresy ." Możesz udostępnić?

    Zastanawiam się jak określić obciążenie.

    Czy możemy przyjąć, że np. dla 100HZ - 100% obciążenia i odpowiednio dla 20HZ - 20%?
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  9. #14689

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziomas1 Zobacz post
    Tutaj możesz mieć rację. Też to obserwuje, że pompa chodzi na 20 HZ pobiera niby 0,6 kw i ma cop 5 Czyli produkuje 3 KW energii co nie jest możliwe np przy tych tmp do odebrania przez dom. Z drugiej strony cop pewnie kiepski ale pobór prądu też niski wiec piernik z tym.
    Też wydaje mi się, że ta różnica w sprawności nie jest na tyle istotna.
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  10. #14690

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelszo Zobacz post
    Przeoranie ogrodu ? Jaki czynnik roboczy ? Ponoć (znajomi tak mają) najlepszy jest LPG, wymiana czynnika kosztuje
    Standardowo glikol etylenowy lub propylenowy. Poza tym jakiego ogrodu jak dopiero budowa rusza i wtedy się inwestuje w pompy ciepła. Instalacja tego z grzejnikami w starej nie ocieplonej chałupie i tak nie ma sensu więc słucham jakichś sensownych argumentów za pompą powietrzną bo te tutaj problemy które macie non-stop z dolnym źródłem czyli defrosty to jakiś chory film po prostu Chyba, że tylko pompy Panasonica są tak skopane i praktycznie chyba już bym wolał grzałkę niż taką pompę
    Ostatnio edytowane przez amir ; 28-02-2021 o 16:16

  11. #14691
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Z gruntowych tylko pionowe DZ.
    Inaczej to samemu sobie zakładać kaganiec na wykorzystanie własnej działki. Dziwne.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #14692

    Domyślnie

    Ależ jaki kaganiec? Kilka koszowych nie zajmuje dużo miejsca w ziemi a jak wkopiesz porządnie poziomy to w czym Ci przeszkadza?? Jak masz działkę z domkiem to chyba nie prowadzisz tam uprawy przemysłowej drewna do tartaków?? No chyba, że Twoje zdjęcie profilowe to jest Twoja działka koło chałupy no to wtedy zwracam honor

  13. #14693
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Ależ jaki kaganiec? Kilka koszowych nie zajmuje dużo miejsca w ziemi
    Według jednego z wykonawców (tu na forum) ok 50-60% powierzchni poziomego. Sporo.

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    a jak wkopiesz porządnie poziomy to w czym Ci przeszkadza??
    Co to znaczy porządnie, jakbym już miał to bym wkopał tak jak wszyscy użytkownicy piszący o tym na forum, czyli 1,5-1,8 mppt.

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Jak masz działkę z domkiem to chyba nie prowadzisz tam uprawy przemysłowej drewna do tartaków?? No chyba, że Twoje zdjęcie profilowe to jest Twoja działka koło chałupy no to wtedy zwracam honor
    Moje zdjęcie profilowe to stan docelowy.
    Ktoś inny może by chciał wszystko wykostkować, też podobno nie można.
    I parę innych ograniczeń też wykonawcy takiego DZ podają.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14694

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Według jednego z wykonawców (tu na forum) ok 50-60% powierzchni poziomego. Sporo.


    Co to znaczy porządnie, jakbym już miał to bym wkopał tak jak wszyscy użytkownicy piszący o tym na forum, czyli 1,5-1,8 mppt.


    Moje zdjęcie profilowe to stan docelowy.
    Ktoś inny może by chciał wszystko wykostkować, też podobno nie można.
    I parę innych ograniczeń też wykonawcy takiego DZ podają.
    Kosze wkopujesz w siatce co 4m czyli 6 koszy masz zajęte 32m2 raptem więc nie wiem o czym mówisz?? Mówię nie o jakichś tam mikrokoszyczkach ale porządnym rozwiązaniu XXL czyli 5m spirala phi 0,5m pionowa zakopana 2m ppt. Co do poziomego ja miałem zakopany nawet na 3m ppt i spisywał się znakomicie - fakt, że były tam wysoko wody gruntowe ale sama głębokość zimą też daje plusa. Powiem więcej. Ja jestem zwolennikiem rozwiązania hybrydowego - czyli PC gruntówka na zimę i jak się udało by zaadoptować jakiś sensowny wymiennik z jakiegoś klimatyzatora na lato (kiedy powietrze przekroczy temperaturę gruntu o ładnych parę stopni i nie będzie ryzyka żadnych defrostów). To by miało wtedy sens! Dlaczego nikt o takim rozwiązaniu tu nie mówi??
    Chodzi mi o zawór trójdrożny i puścić glikol do takiego wymiennika z odpowiednim sterownikiem tylko...
    Ostatnio edytowane przez amir ; 28-02-2021 o 19:45

  15. #14695

    Domyślnie

    Widać że frustracja zwolenników jak i zapewne instalatorów Pomp Gruntowych sięga zenitu. Wątek jest Panasonic Aqarea A czytamy o koszach do PC GW to jakaś paranoja. Panowie załóżcie wątek o Gruntowych i tam walcie superlatywy o produkcie. Tu ludzie mają Panasy i nic tego nie zmieni
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #14696
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Kosze wkopujesz w siatce co 4m czyli 6 koszy masz zajęte 32m2 raptem więc nie wiem o czym mówisz?? Mówię nie o jakichś tam mikrokoszyczkach ale porządnym rozwiązaniu XXL
    Jak liczysz te 32m2? Sześć koszy zajmuje cały teren od pierwszego kosza do ostatniego i po całości po obwodzie gdzie nie mogę posadzić drzew.
    Co do odmian nie wnikam, zapewne różne są rozwiązania koszy, poziomych. Ja piszę generalnie a nie o twoich rozwiązaniach których szczegółów nie znam.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #14697
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Panowie proszę nie zaśmiecać i pisać w temacie wątku.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #14698

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Panowie proszę nie zaśmiecać i pisać w temacie wątku.
    Dzięki za reakcję.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #14699

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian_koh Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.

    "Szczególnie interesujące są 2 wykresy ." Możesz udostępnić?

    Zastanawiam się jak określić obciążenie.

    Czy możemy przyjąć, że np. dla 100HZ - 100% obciążenia i odpowiednio dla 20HZ - 20%?
    Niestety nie umiem odpowiedzieć ile Hz to ile obciążenia.
    Zdaje się ze liczby które podałeś mogą się pokrywać.
    U mnie raz miałem 115 Hz i pobór 2.4 kWh to był chyba Max .
    Pompa 5 kW
    Może ktoś podpowie.
    Co do wykresów


    https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/07/Sprawno%25C5%259B%25C4%2587-a-cz%25C4%2599stotliwo%25C5%259B%25C4%2587-i-moc-zpr%25C4%2599%25C5%25BCarki.jpg&imgrefurl=https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/&tbnid=e3-DonupPzm9TM&vet=1&docid=jCkfZfY2uMXcvM&w=651&h=502 &source=sh/x/im

    https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2020/08/efektywnosc-pompy-ciepla-w-zaleznosci-od-obciazenia.png&imgrefurl=https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/&tbnid=GMf0VXadhEMfTM&vet=1&docid=OoS_2j6XG7uhcM&w =1600&h=1216&itg=1&source=sh/x/im

  20. #14700
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Przy tej samej częstotliwości sprężarki moc produkowana przez pompę jest różna przy różnych temperaturach zewnęrznych , więc częstotliwość jest jakimś wyznacznikiem , ale nie jedynym ,i nie da się powiedzieć ,że 100Hz to 100% mocy pompy ....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Strona 735 z 1020

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony