dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 780 z 1021
Pokaż wyniki od 15.581 do 15.600 z 20417
  1. #15581

    Domyślnie

    Tak ja to rozumiem odnośnie długości grzania, że im dłużej tym lepszy ale dziś grzała 1h i to wystarczyło jej podgrzać o 20*, nieraz zdarzało się że też musiała o tyle podgrzać i grzała dłużej np. 90min.
    Dziś to rakieta

    Chodzi mi przy jakich warunkach pogodowych teoretycznie powinnien być najlepszy COP ?

  2. #15582

    Domyślnie

    Rakieta dlatego ze wymusiłeś.
    Wtedy idzie sprezarka na wyższej częstotliwości.
    Normalnie idzie na nizszej w celu większej ekonomi .
    Co do pogodowych to im cieplej na zewnatrz i im do nizszej grzejesz w baniaku tym lepszy.
    Chociaz przy upałach już lepiej chyba nie jest musiał bym wykresy przegladac ale wydaje mi sie ze kiedys jak patrzyłem w taki upal ponad 30st to wychodził gorszy .
    Co do wilgotności to wydaje mi sie że cop jest lepszy jak jest wilgotno
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #15583

    Domyślnie

    "Wtedy idzie sprezarka na wyższej częstotliwości." - o to tego nie wiedziałem
    "Co do wilgotności to wydaje mi sie że cop jest lepszy jak jest wilgotno " - mi z kolei wydawało się na, że na odwrót jak jest sucho to lepszy, ale możesz mieć racje - tak mi z obserwacji wynika.

    Generalnie zadowolony jestem z poboru na CWU, ale lubie ciekawostki jak ten COP, dzięki za odpowiedzi

  4. #15584
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Normalnie idzie na nizszej w celu większej ekonomi .
    Nie ma takiej zasady, że wyższe obroty = niższy COP. Najwyższy COP jest gdzieś pomiędzy min i max.

    Moc a więc i obroty w danych warunkach i tak limituje zazwyczaj wężownica - więc wymuszenie zazwyczaj nie wpływa na obroty.

    To, co tutaj istotne to grzanie wody od niskiej temperatury. Im niższa temperatura na starcie, tym wyższy COP, bo pompa pilnuje dt i na początku tz ma np. 27*. Wraz ze wzrostem temperatury powrotu podnosi tz - i COP coraz bardziej spada.
    Dlatego nie warto często dogrzewać - im zimniejsza woda na starcie, tym wyższy COP.

    "Ogrzała o 20*"... Po długim postoju można zaryzykować stwierdzenie, że temperatura w zasobniku jest w miarę wyrównana (choć na dole będzie niższa, ale niewiele). W codziennej pracy część wody grzejesz od temperatury wodociągowej, a część od 40*+ o ostatnie kilka stopni. Ile której - dokładnie nie wiesz a to, co pokazuje termometr to tylko temperatura w konkretnym punkcie zasobnika a nie średnia. Przez rozwarstwienie informacja bezwartościowa do liczenia ilości ciepła dostarczonego do zasobnika.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-Naprawd%C4%99
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-07-2021 o 10:18

  5. #15585

    Domyślnie

    Kaizen akurat mam dobrze opomiarowaną pompę i z tym copem i obrotami jest tak że im cieplej na zeenątrz tym cop jest leprzy przy niższych obrotach (nie mówię ze najniższych) a im zimniej tym bardziej sie przesuwa w kierunku wyższych obrotów.
    Co do panasonica i obrotów podczas grzania cwu to jest tak ze ma zależnośc od temp.zewn ale głównie od temp.w baniaku i temp.zadanej.
    Jeśli pompa ma do dogrzania mało np.10st i na zewnatrz jest np 20st to startuje i grzeje cwu na 33hz (tak jest przy mojej 7kw seriH)
    Jak w baniaku jest wiecej do dogrzania np.20st to startuje odrazu na 44hz gdzies w polowie grzania zjezdza na 40hz i tak juz do konca.
    Jak napuscisz jej caly baniak wodociagowej to idzie np.na 55hz a jak wymusisz to idzie na 66hz.
    Inne modele mogą a napewno zachowuja sie trochę inaczej bo np.7kw nie wkreca sie ponad 66hz bo jest ograniczona programowo ale juz 9kw pójdzie wyżej .Znowu jak na cwu wymusisz podczas dużych mrozów to tylko na cwu pójdzie ta 7kw nawet i 90hz itp itd .
    Książki można pisac a juz przy dwuwentylatorowych to biblię tam jeszcze drugi wentylator się zatrzymuje raz chodzi z dwoma raz z jednym itp.

  6. #15586
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Kaizen akurat mam dobrze opomiarowaną pompę i z tym copem i obrotami jest tak że im cieplej na zeenątrz tym cop jest leprzy przy niższych obrotach (nie mówię ze najniższych) a im zimniej tym bardziej sie przesuwa w kierunku wyższych obrotów.
    Dane producentów tego nie pokazują. Pokolorowane COPY najsłabszej pompy z tego posta:


    Skala porównuje zależności COPu od obciążenia przy tych samych temperaturach A i W - a nie dla całej kolumny. Czyli widać, że generalnie najgorszy COP jest dla obrotów maksymalnych w każdych warunkach.
    Najwyższe COPy są na średnich obrotach - niezależnie od temperatury zewnętrznej i zasilania.

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jeśli pompa ma do dogrzania mało np.10st i na zewnatrz jest np 20st to startuje i grzeje cwu na 33hz (tak jest przy mojej 7kw seriH)
    Jak w baniaku jest wiecej do dogrzania np.20st to startuje odrazu na 44hz gdzies w polowie grzania zjezdza na 40hz i tak juz do konca.
    Jak napuscisz jej caly baniak wodociagowej to idzie np.na 55hz a jak wymusisz to idzie na 66hz.
    A to nie wynika z tego, jaka część wężownicy jest zanurzona w ciepłej, a jaka w zimnej wodzie? Czyli jaka jest temperatura powrotu a tym samym moc odbierana przez wężownicę.

    To, co piszę to przy założeniu stałych przepływów. Jak PC steruje również mocą pompy obiegowej to komplikuje zrozumienie sytuacji przy dodatkowym parametrze. Ale Panasy chyba mają stałe przepływy?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-07-2021 o 16:54

  7. #15587

    Domyślnie

    No na grzaniu cwu ma stały przepływ i zawsze taki sam.
    Jest jeden przypadek jak ustawi sie wysoko cwu tak ze pod koniec grzania na zasilaniu dochodzi do temp.maksymalnej to pompa tak jakby broni sie przed przegrzaniem tzn przed przekroczeniem temp.przy której sie wyłączy i wtedy znacznie przyspiesza obiegówkę.
    Ale jak startuje do grzania cwu to nie ma różnicy pomiedzy zasilaniem i powrotem mieli chwile pompką i na zasilaniu i powrocie jest to samo bo nie chodzi spreżarka po czym startuje i odrazu ustala sobie np.te 33hz i tak ciagnie do końca grzania a roznica miedzy zasil a powr zmienia sie i pompa na to nie reaguje.
    Będziesz miał nastawione baniak na 48st w baniaku bedzie np.35st i na zewnatrz 20st to bedzie grzala na 33hz jak w baniaku to samo a na zewnatrz -10 to na 50hz.
    Jak w baniaku ustawione na 48st a w baniaku np 30st to na 33hz a jak w baniaku 29st to na 44hz.
    Co do tabelek to tabelki tabelkami a zycie swoja droga .
    Spróbuj zareklamowac ze sie nie zgadza z tabelkami.
    U mnie lecą wykresy na bierząco .
    I pisałem Ci że nie na najniższych jest lepszy cop ale Ty swoje.
    Powiem Ci inaczej moze jak moja 7kw ma zakres obrotów od 19hz do 66hz,to uznajmy ze srednie obroty to 43hz w tabelce masz podane srednie obroty minimalne i maksymalne .
    Ale nie wiesz co sie dzieje troche nizej srednich i troche wyzej srednich powiedzmy w zakresie 33hz-50hz i to Ci probowalem przekazac ze cop jest lepszy blizej tych 33hz jak jest gorąco a jak jest zimno to blizej tych 50hz.

  8. #15588

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma takiej zasady, że wyższe obroty = niższy COP. Najwyższy COP jest gdzieś pomiędzy min i max.

    Moc a więc i obroty w danych warunkach i tak limituje zazwyczaj wężownica - więc wymuszenie zazwyczaj nie wpływa na obroty.

    To, co tutaj istotne to grzanie wody od niskiej temperatury. Im niższa temperatura na starcie, tym wyższy COP, bo pompa pilnuje dt i na początku tz ma np. 27*. Wraz ze wzrostem temperatury powrotu podnosi tz - i COP coraz bardziej spada.
    Dlatego nie warto często dogrzewać - im zimniejsza woda na starcie, tym wyższy COP.

    "Ogrzała o 20*"... Po długim postoju można zaryzykować stwierdzenie, że temperatura w zasobniku jest w miarę wyrównana (choć na dole będzie niższa, ale niewiele). W codziennej pracy część wody grzejesz od temperatury wodociągowej, a część od 40*+ o ostatnie kilka stopni. Ile której - dokładnie nie wiesz a to, co pokazuje termometr to tylko temperatura w konkretnym punkcie zasobnika a nie średnia. Przez rozwarstwienie informacja bezwartościowa do liczenia ilości ciepła dostarczonego do zasobnika.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-Naprawd%C4%99
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC
    Już przestań się wymądrzać .Bo jesienią 20r prowadziłeś ze mną pyskówkę Jak podałem że baniak 200L zagrzała PC zużywając- 700W A ile i gdzie jest jakiej wody to tylko chyba ciebie obchodzi. Mnie jak i innych interesuje aby CWU nie brakowało jak potrzebna. I tak za 48 dni PC zużyła 45kWh
    DZIĘKUJĘ.TYLE.
    PS. CHŁOPIE TY ZEJDŹ NA ZIEMIĘ - i nie rysuj tabelek. Tabelką wierzysz? czy użytkownikom co podają faktyczne zużycia. CO mnie obchodzi COP? Po kiego grzyba on mi potrzebny?
    W ubiegłym roku jak chodziła CWU na grzałce to za 15 dni pobrala 98kWh a adekwatnie PC 15kWh
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 16-07-2021 o 23:30
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #15589
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    zmiana tematu

    Wiem, że pare osób tutaj używa automatyki domowej i heishamon. Macie porobione jakieś ciekawe automatyzacje? Detekcję taktowania? Co warto robić a co zrobiliście uznaliście po czasie za bezużyteczny zbytek? To co mi przychodzi do głowy to przełączanie się na harmonogram i pompę puszczoną luzem w zależności od temperatury / taktowania. Lub w przypadku wykrycia taktowania przełączenie na tryb cichy. Pytanie tylko czy warto i co się sprawdza.

  10. #15590
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Ja aktualnie mam przełączenie temperatury zewnętrznej na dodatkowy czujnik , a tam podłączony otencjometr i ustawione 22 stopnie , przez co mam pewność ,że mi się chłodzenie nocą nie wyłączy...
    Mam też zmianę prędkości max obiegówki w zależności czy jest włączona strefa 1 , strefa 2 ,czy obie.

    Kolega @TBomek miał takie rzeczy poustawiane , jak temperatura była pow. 10 stopni na zewnątrz , to mu się automatycznie Quiet mode 3 włączało , właśnie po to ,żeby ompa od razu z pełną mocą nie startowała.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 17-07-2021 o 20:09
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  11. #15591

    Domyślnie

    Z ciekawości jaki cop pokazuje jak chlodzisz np.przy 16st.realnych na zewnątrz a produkujesz wodę o temp.16st ??
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  12. #15592
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Chłodzę do 19 stopni docelowej ( mi wystarcza), akurat teraz mam 18 stopni wody wyjściowej , delta z czujników 1,7 stopnia ( z czujników DS18b20) , przepływ 47,39l/min , stąd wyliczona moc chłodzenia 5950 W , z licznika energii zewnętrznego moc pobierana 744,5W , stąd COP =8 .... Temperatura na zewnątrz 20 stopni , sprężarka na 20Hz...

    Wg sterownika pompy Ciepla pobierana energia to 0,6kW , produkcja 7kW , a COP 11,6....
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 18-07-2021 o 20:35
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  13. #15593
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    No i stało się
    Pierwsza poważna awaria od 2013r...
    Błąd H95 i kupa zbita.
    Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
    W piątek dokładne badanie.

  14. #15594
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    No i stało się
    Pierwsza poważna awaria od 2013r...
    Błąd H95 i kupa zbita.
    Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
    W piątek dokładne badanie.
    A ściągnąłeś obudowę jednostki wewnętrznej i sprawdziłeś czy nie wywaliło jakiegoś zabezpieczenia ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #15595
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    A ściągnąłeś obudowę jednostki wewnętrznej i sprawdziłeś czy nie wywaliło jakiegoś zabezpieczenia ?
    Sprawdzone, nic nie widać żeby coś się przepaliło
    Na zewnętrznej właśnie w piątek przychodzi do obadania.

  16. #15596
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Sprawdzone, nic nie widać żeby coś się przepaliło
    Na zewnętrznej właśnie w piątek przychodzi do obadania.
    Wg dtr może być coś z zasilaniem "wiatraka"-może luty , styki lub kondensatory elektrolityczne...
    Mam nadzieję ,że nic poważniejszego-czekamy na info
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #15597

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Sprawdzone, nic nie widać żeby coś się przepaliło
    Na zewnętrznej właśnie w piątek przychodzi do obadania.
    A zresetowałeś ten błąd ? i nie wystartowała Ci czy wywaliło ponownie ten sam błąd?
    Dla mnie H95 to błąd spowodowany złym napięciem pomiędzy jednostkami .Jak chce Ci się sprawdzać to mogę Ci napisać procedurę a jak nie to czekaj na fachowca
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #15598
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A zresetowałeś ten błąd ? i nie wystartowała Ci czy wywaliło ponownie ten sam błąd?
    Dla mnie H95 to błąd spowodowany złym napięciem pomiędzy jednostkami .Jak chce Ci się sprawdzać to mogę Ci napisać procedurę a jak nie to czekaj na fachowca
    Oczywiście błąd został wykasowany,wogole to dziwna akcja bo po wykasowaniu i wyłączeniu zasilania, dwa czy trzy razy po włączeniu po 10sek. wyskakiwał błąd ,za którymś tam włączeniem pompka obiegowa zaczęła chodzić ale tylko chodzić,błędu nie wywaliła ale sprężarka się nie załączyła ani do grzania cwu ani c.o.
    Chciałem wymusić grzanie cwu grzałką ale grzałka włącza się tylko z c.o,przy cwu cisza.

  19. #15599

    Domyślnie

    Może spróbuj przywrócić do ustawień fabrycznych

    W seri F bo chyba taką masz to H95 to błąd " Nieprawidłowe połączenie jednostki wewn. i zewn."
    Więc w dłoń śrubokręt i posprawdzaj przewód łączący jednostki pomimo że to mało mozliwe to odkręć pokolei każdą żyłę poruszaj popatrz przetrzyj itp i dokręć porządnie ponownie i w jedn zewn i w wewn .Posprawdzaj też dokręcenie przewodów fabrycznych które łączą się z Twoim przewodem łączacym jednostki.
    Możesz tez pomierzyć napięcia na każdej fazie
    Ostatnio edytowane przez codix ; 04-08-2021 o 19:50
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #15600
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Może spróbuj przywrócić do ustawień fabrycznych

    W seri F bo chyba taką masz to H95 to błąd " Nieprawidłowe połączenie jednostki wewn. i zewn."
    Więc w dłoń śrubokręt i posprawdzaj przewód łączący jednostki pomimo że to mało mozliwe to odkręć pokolei każdą żyłę poruszaj popatrz przetrzyj itp i dokręć porządnie ponownie i w jedn zewn i w wewn .Posprawdzaj też dokręcenie przewodów fabrycznych które łączą się z Twoim przewodem łączacym jednostki.
    Możesz tez pomierzyć napięcia na każdej fazie
    Poczekam na fachmana z tym bo z elektryki jestem zielony i prędzej bym jakieś spięcie zrobił a może i wybuch

    Ważne, że przed chwilą udało mi się odpalić cwu z grzałki, zamieniając przewody z zaworu 3d

Strona 780 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony