dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 877 z 1021
Pokaż wyniki od 17.521 do 17.540 z 20411
  1. #17521
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    zasobnik 200l z wężownicą 1.6m2 będzie OK do panasonica aquarea 5kw?
    Wg manuala wyczytałem że dla jednostek 1wentylatorowych ma być minimum 1.4m2 powierzchni wężownicy ale pod względem użytkowania czy taki zasobnik z małą powierzchnią jest lepszy/gorszy od zasobnika o tej samej pojemności ale np z wężownicą 2.6m2? Jakieś taktowanie, gorszy COP?

  2. #17522
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Podobno im większa pow. wężownicy tym lepszy COP. Ja mam u siebie zbiornik 250L i wężownice 1.1m2 . Działa to już 5 lat. Średnio pompa potrzebuje 30 minut na dogrzanie zbiornika.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  3. #17523

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    zasobnik 200l z wężownicą 1.6m2 będzie OK do panasonica aquarea 5kw?
    Wg manuala wyczytałem że dla jednostek 1wentylatorowych ma być minimum 1.4m2 powierzchni wężownicy ale pod względem użytkowania czy taki zasobnik z małą powierzchnią jest lepszy/gorszy od zasobnika o tej samej pojemności ale np z wężownicą 2.6m2? Jakieś taktowanie, gorszy COP?
    Gorszy COP przy mniejszej powierzchni wężownicy.
    Daikin w swojej "lodówce" 200L ma wężownicę 1,8 m2 (zbiornik nierdzewny).
    Ostatnio czytałem instrukcję Galmeta - to jeszcze rozróżniają zbiorniki na nierdzewne i emaliowane.
    Emalia słabiej oddaje ciepło i taka wężownica powinna mieć większą powierzchnię jak przy nierdzewce.

    U siebie mam nierdzewny 200L od Joule dedykowany pod P.C. to ma wężownicę 2,5m2.
    We współpracy z Daikinem 6 kW wcześniej dogrzewała wodę w 20 minut.
    Ale w ostatnią zimę pozmieniałem ustawienia, zwiększyłem histerezę na 10*C.
    To w okresie zimowym dogrzewanie o 10*C trwało koło 40 minut.
    Obecnie dogrzewanie o 6*C zajmuje 30 minut (hmm. chyba powinienem sprawdzić czy kamień nie osadził się na wężownicy).

    Jak dopiero będziesz kupował, to im większa wężownica, to w krótszym czasie i z lepszym COP przeniesie ciepło generowane przez P.C.
    A jeśli już taki bojler masz, to 1,6m2 też da radę i przy mocy 5 kW powinno starczyć.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #17524

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Emalia słabiej oddaje ciepło i taka wężownica powinna mieć większą powierzchnię jak przy nierdzewce.
    Ale o czym piszesz, zbiornik nie oddaje ciepła, tylko wężownicą, te są z nierdzewki, nawet w emaliowanym zbiorniku.

  5. #17525

    Domyślnie

    Cytat Napisał esselite Zobacz post
    Ale o czym piszesz, zbiornik nie oddaje ciepła, tylko wężownicą, te są z nierdzewki, nawet w emaliowanym zbiorniku.
    Jesteś tego pewien, czy tak tylko Ci się wydaje?
    Zajrzyj do instrukcji Galmeta.
    O ile mi wiadomo to nierdzewka nie może być łączona ze stalą bo będzie korodować na styku ze stalą. Może przez jakieś podkładki dielektryczne, ale jak takie łączenie spawać?
    A zbiornik emaliowany jest zbiornikiem stalowym, pokrytym emalią by zapobiec korozji stali. To nie wydaje mi się by wężownica miała być nierdzewna w zbiorniku emaliowanym.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-05-2022 o 14:08
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #17526
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Pompa ciepła Panasonic T-cap w wersji F z 2014 roku. Stary typ sterownika. I teraz kilka pytań, może ktoś pomoźe
    Czy jest możliwość zainstalowania nowego sterownika z wersji H do tej pompy? Jakieś przejściówki, dodatkowe płyty sterowania, ewentualnie wymiana płyty głównej?
    Po nawet chwilowym braku napięcia zegar się resetuje pomimo tego, że wcześniej trzymał kilkadziesiąt godzin. Czy wyczerpała się bateria podtrzymująca, o ile taka jest czy też padł kondensator. A może sterownik właśnie? Jest to upierdliwe bo cały timer tygodniowy, który i tak ciężko w tym modelu ustawić idzie sobie gdzieś…
    Poza tym pompka chodzi już 8 rok bez problemów
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  7. #17527
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Jeżeli masz tylko problem z timerem , to po co się porywa na wymianę płyt głównych ..... To tanio nie będzie. Z tego co tu pisali , to rozbierz tą część ,gdzie są przyciski i wyświetlacz , to tam powinna być bateria podtrzymująca.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  8. #17528
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Wymontowałem sterownik, baterii nie ma. Prawdopodobnie za podtrzymanie pamięci zegara odpowiada jakiś kondensator. Bardziej bym chciał wymienić sterownik na taki jaki jest w pompach serii H, bo są bardzo proste w obsłudze. Dlatego się pytam, czy jest jakaś opcja zainstalowana tego panelu sterującego z pompy typu H w pompie typu F. Jakby koszt uprgradu zamknął się w 2k PLN to bym to zrobił, bo denerwuje mnie ten stary nieintuicyjne sterownik.
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  9. #17529
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sturmer Zobacz post
    Wymontowałem sterownik, baterii nie ma. Prawdopodobnie za podtrzymanie pamięci zegara odpowiada jakiś kondensator. Bardziej bym chciał wymienić sterownik na taki jaki jest w pompach serii H, bo są bardzo proste w obsłudze. Dlatego się pytam, czy jest jakaś opcja zainstalowana tego panelu sterującego z pompy typu H w pompie typu F. Jakby koszt uprgradu zamknął się w 2k PLN to bym to zrobił, bo denerwuje mnie ten stary nieintuicyjne sterownik.
    Płyta główna do naszych "panasow" to 2500zl i to sama surowa cena płyty jakieś kilka miechów temu.
    Doliczając do tego wymianę, 1000zl jak mi rzekł pewien autoryzowany serwismen Panasa, to trochę kasy za to Cię szarpnie

    Jeśli uważasz, że jakiś kondek jest odpowiedzialny za to to znajdź elektronika z krwi i kości, który, za parę groszy Ci to zrobi.
    U mnie po decyzji autoryzowanego serwismena Panasa o konieczności wymiany płyty głównej przy wywalaniu błędu, skończyło się na tym, że znajomy elektronik przelutowal końcówki na płycie a serwismen za dobrą whiskey mi to zamontował

  10. #17530
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Czy jest może na forum ogarnięty instalator od Panasonica z mazowieckiego, może byłoby zlecenie.

    Znalezione na Allegro:
    Mam taki sterownik

    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...21a14291fbf951

    Jakby się dało zamienić na taki bez wymiany płyty głównej byłoby super

    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...21a14291fbf951

    Znalazłem płytę główną, to chyba ta. To już znacznie podraża całą operację i robi się nieopłacalne, aczkolwiek jeśli mam zepsuty zegar do timera to może czeka mnie wymiana.


    https://allegro.pl/oferta/plyta-glow...21a14291fbf951

    Czy model F różni się od modelu H tylko elektroniką, czy też bebechy są niekompatybilne?
    W razie najgorszego czy jednostka zewnętrzna może zostać stara a dodać tylko jednostkę wewnętrzną?

    Hmm, zaczęło się od teoretycznej baterii, a jak zaczęło się wgłębiać to pewnie wyjdzie spora sprawa. Pytanie czy to się opłaci. Timer grzał wodę w 300 l galmet w południe,kiedy jest cieplej i świeci słońce, mam panele foto.
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  11. #17531
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Sterownik nie jest kompatybilny , nawet z prostego powodu ,że ten z H łączy się z płytą główną za pomocą dwóch kabelków ( i to wystarcza do zasilania i danych) , w F to chyba 5 kabelków ( więc pewnie osobno zasilanie i transmisja szeregowa).
    Później płyta główna w H ( i pewnie w F też ) jest różna dla wersji jednofazowej i trójfazowej , i do tego do każdego typu jest odpowiednia płyta w jednostce zewnętrznej ( będzie błąd ,jeśli nie będzie zgodności płyty wewnętrznej z zewnętrzną) , więc trzeba mieć komplet , nie mówiąc już o tm ,że płyta wewnętrzna H dogada się z zewnętrzną z F.
    Do tego dochodzi przepływomierz ( którego wersja F nie ma) , objegówka sterowana z płyty głównej ( w F ta obiegówka jest inaczej sterowana , ustawia się stały bieg).

    Te koszty będą ogromne i nie wiadomo co się może nie udać.
    Napraw ten sterownik , ew kup nowy od F , bo to jedyne rozsądne rozwiązanie.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  12. #17532
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    powiedzcie mi proszę co tu się odj..ało.



    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  13. #17533
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Znaczy co ?
    Że zbiornik CWU Ci się co godzinę nagrzewał,czy ze się przestal nagrzewać o 1 w nocy ?

  14. #17534
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Ma mpytanie odnośnie Aquarea J 7kW otóż jak ustawię hamonogram z aquarea cloud to po zaniku napięcia w domu cały harmonogram jest wyzerowany.
    Muszę go ponownie ustawić i wysłać do PC. Ustawienie harmonogramu z Cloud powoduje że nie widzę tych ustawień w sterowniku PC ale harmonogram działa do zaniku napięcia.

    To tak ma być czy coś jest skopane ???

    Obecnie ustawiłem harmonogram na sterowniku i zobaczę co się stanie jak mignie prądem.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  15. #17535

    Domyślnie

    Mam pytanie co do PC panasa
    Niedawno zamontowali mi PC Panasonic 5kw w domu sama podłogówka około 100 m2 (850m rury pex 16)
    mam pytanie odnośnie pompy obiegowej, gdy włączyłem PC pompa obiegowa rusza i po chwili zmniejszają się jej obroty, rotametry w rozdzielaczach stoją myślałem że pompa obiegowa jest zepsuta ale jak w menu instalatora wymuszam pracę pompy obiegowej jest wszystko ok pompa rusza rotametry opadają przepływ 38l/min a przy normalnej pracy pompa obiegowa działa o wiele wolniej i przepływ tylko 14l/min a minimalny przepływ PC panas 5kw to 19l/min czy to normalne?

  16. #17536
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Zmniejsz deltę ,wtedy obiegówka będzie szybiej pracować.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #17537

    Domyślnie

    Czy można w T-CAP ustawić niższą temperaturę wyjścia niż 57*C dla CWU? Nie chodzi mi o temperaturę zadaną (którą mam na 46*C), ale o temperaturę wody wylotowej z jednostki wewnętrzej. Mogę poczekać trochę dłużej na zagrzanie wody, bo COP pod koniec wygrzewania jest wybitnie słaby (w okolicach 2, nawet w lato).

  18. #17538
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Nie , jest ona na stałe ustawiona.
    Może grzałka od cwu Ci się włacza....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  19. #17539
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał ham3r Zobacz post
    Czy można w T-CAP ustawić niższą temperaturę wyjścia niż 57*C dla CWU? Nie chodzi mi o temperaturę zadaną (którą mam na 46*C), ale o temperaturę wody wylotowej z jednostki wewnętrzej. Mogę poczekać trochę dłużej na zagrzanie wody, bo COP pod koniec wygrzewania jest wybitnie słaby (w okolicach 2, nawet w lato).
    Masz do dyspozycji deltę i tryb cichy żeby trochę poskromić t Capa

  20. #17540
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Przy grzaniu CWU na deltę bym nie liczył...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Strona 877 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony