dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 11
Pokaż wyniki od 201 do 219 z 219
  1. #201
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar telewy
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Myślę o tym samym, bo cena za pellet zabija, a roboty trochę z tym jest. Nie dość, że trzeba przechowywać, nosić, toi potem jeszcze piec czyścić. Ja spalałem około 5 ton. Temat pomp dosyć obcy dla mnie i się obawiam, bo zapewne na rynku teraz jest pełno ludzi, którzy je sprzedają a słabo się na tym znają. W domu mam tylko grzejniki, dom ma 11 alt więc z ocieploniem nie ma problemu. podpytałem o oferty i od jednych dostaje je na piec na 12kW, od innych na 8kW. Boje się, że jak coś źle pójdzie to będę miał zimno. A kotłownie mam trochę małą, żeby to wszystko upchnąć. Poza tym prędzej czy później Granpal powie, że ma dosyć i wtedy pozostaje tylko popmpa.
    Dziennik i komentarze -> Balikowy Dom

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Przy moim zużyciu za sezon rzędu 4 - 5 ton
    [...]
    Jak na razie bez srogiej zimy pompa zużywa średnio ok. 70 kWh na dobę bez grzania cwu
    To jakoś słabo się dodaje. 5 ton pelletu to jakieś 20MWh. Rozumiem, że razem z CWU?
    Za to 70kWh przy warunkach w okolicach średniej w sezonie grzewczym przy COP=3,5 ponad 50MWh ciepła w sezonie (i to jak piszesz, bez CWU). Chyba, że wszystko grzejesz grzałką - to by się z grubsza zgadzało.

  3. #203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jakoś słabo się dodaje. 5 ton pelletu to jakieś 20MWh. Rozumiem, że razem z CWU?
    Za to 70kWh przy warunkach w okolicach średniej w sezonie grzewczym przy COP=3,5 .
    A skąd wiesz, że osiąga COP=3.5 ?
    A może @electrician ma grzejniki, które musi pędzić na 45C ?

    @electrician
    Fakt jest faktem, że koszt duży. Co to za pompa i na jakich parametrach pracuje
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #204

    Domyślnie

    5 ton peletu to 25 MWh. Pompę uruchomiłem 16 grudnia i średnia ok. 70 kWh na dobę /bez cwu/ to za okres użytkowania od tej daty. COP 3,5 to chyba przy temperaturze zewnętrznej /pompa powietrze/woda/ rzędu 15 - 17 st.C do osiągnięcia, ale nie w okolicach zera. Rzeczywiście mam grzejniki i nie mam podłogowego, temperatura ustawiona na zasobniku to 50 st.C - próbowałem niższej, rzędu 40 st.C ale efekty takie same. Pompa 12,5 kW - ma jedną wadę, grzałki włączają się już przy +4 st.C i nie da się tego zmienić w ustawieniach.
    Telewy, wg mnie pompa 12 kW jeśli już, pompa monoblok miejsca w kotłowni nie zajmuje /stoi sobie grzecznie na zewnątrz/ więc tym się ewentualnie nie przejmuj. A pieca, gdyby co, się nie pozbywaj dopóki pompy nie wypróbujesz przez sezon grzewczy. Jak na razie większych mrozów niż -5 st.C nie było, zbliża się -15 - to będę wiedział więcej i napiszę co i jak. Ale coś mi się zdaje, że w środę odpalę Granpala i będę trzymał w pogotowiu gdyby jednak pompa nie dała rady.

  5. #205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ustaw temp zasilania na najmniejszą, jaka da ci oczekiwaną temperaturę w domu.
    Grzanie wody do 40 a do 50C to jednak duża różnica w sprawności z jaką produkowane jest ciepło
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #206

    Domyślnie

    Przeprowadziłem próby różnych ustawień - 40 st.C /to minimum, niżej do grzejników już się nie da/, 45, 50 i 55 st.C - efekty takie same. Winna tu jest chyba grzałka włączająca się zawsze przy temperaturze zewnętrznej poniżej +4 st.C . Jak na razie obserwuję i więcej będę wiedział po sezonie grzewczym.

  7. #207
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A co to za pompa ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #208

    Domyślnie

    Pompa powietrze/woda Nulite 12,5 kW zrobiona tymi samymi małymi żółtymi rączkami którymi zrobione są wszystkie inne pompy - zresztą nie tylko pompy, bo większość gadżetów elektronicznych, duuużo samochodów i innych urządzeń technicznych. Zresztą licząc energetycznie to w sezonie grzewczym zużywam ok. 25 MWh a wygląda na to, że pompa ciepła zużyje 8 - 9 MWh przy COP równym ok. 3, czyli normalnie.

  9. #209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    5 ton peletu to 25 MWh.
    To masz genialny kocioł i rewelacyjny pellet.

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Pompę uruchomiłem 16 grudnia i średnia ok. 70 kWh na dobę /bez cwu/ to za okres użytkowania od tej daty
    Czyli 359dni? Razem z latem?

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Winna tu jest chyba grzałka włączająca się zawsze przy temperaturze zewnętrznej poniżej +4 st.C .
    To to kupiłeś bardzo droga grzałkę dla naszego klimatu. Bo powyżej +4* CO potrzebuje wyprodukować niewiele ciepła. Zwłaszcza, jak nie produkujesz go w najcieplejsze godziny doby i magazynujesz.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-12-2022 o 00:06

  10. #210

    Domyślnie

    Z prostego przelicznika MJ na kWh wynika, że 1 mJ to niecałe 0,3 kWh /dokładnie 0.277778 kWh/ czyli dla zupełnie przeciętnego peletu którego wartość opałowa wynosi ok. 18 MJ/kg jest to ok. 5 kWh/kg. I nie jest to wcale rewelacyjny pelet, ot, taki sobie przeciętny. Proponuję żebyś podciągnął się trochę z wiedzy o pelecie. Dalej z prostych wyliczeń na poziomie 2 klasy podstawówki wynika, że spalenie 5 ton peletu to 25 MWh. Nie chcę się tutaj wdawać w pseudonaukowe dyskusje na temat sprawności procesów spalania i strat z tym związanych - bo można by, tylko po co. Przyjmuję, że zapotrzebowanie na energię w ciągu sezonu grzewczego w moim konkretnym przypadku to 25 MWh /średnio, bo dużo zależy od przebiegu sezonu grzewczego/. A tak na marginesie - piec mam rzeczywiście świetny, sprawność rzędu 95% /tyle, kiedy chce mi się go regularnie czyścić, co nie zawsze ma miejsce /
    Jeśli chodzi o datę 16 grudnia - to oczywiście pomyłka, chodziło o 16 listopada co na pewno zauważył każdy trochę tylko rozgarnięty forumowicz czytając mój post.. I nie oczekuję tu rad typu "wywal tę pompę i zainstaluj pompę gruntową, a najlepiej dołóż do tego zasobnik 10 000 l jako bufor" bo i tak nie mam zamiaru ani możliwości zmiany systemu ogrzewania pompą ciepła. Po prostu podzieliłem się pierwszymi wrażaniami po uruchomieniu pompy w moim konkretnym przypadku.

  11. #211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko, że grzałka nie powinna się włączać przy temp +4C. RAczej przy około -10, -15C
    To jest albo błąd w sofcie, albo w konfiguracji.
    Po co pompa, która zdecydowaną większość sezony grzewczego jedzie na grzałce ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    piec mam rzeczywiście świetny, sprawność rzędu 95%
    Średnio w sezonie? Gratulacje. Serio.

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Jeśli chodzi o datę 16 grudnia - to oczywiście pomyłka, chodziło o 16 listopada co na pewno zauważył każdy trochę tylko rozgarnięty forumowicz czytając mój post..
    Znaczy czytający mają przyjąć za oczywistą oczywistość, że piszesz nieprawdę?

    To włączanie grzałki przy +4 to też błąd? Czy faktycznie tak działa ta PC?

  13. #213
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Ale grzałki muszą dostać zasilanie fizycznie i nie tylko od sterownika zależy czy dostaną napięcie bo jak kierownik kotłowni postanowi to śrubokrętem grzałki odłączy i nic się nie stanie , ja u siebie odłączyłem podgrzewanie tacy ociekowej bo załącza się przy plus 1 stopni a pobiera ok 200 watt a to już ponad 4kw na dobę , mam pstryczek i ja decyduję kiedy załączyć .tak tak rozerwie zamrozi i koniec świata-bzdury.

  14. #214

    Domyślnie

    @kaizen - jeśli piszę post 10 grudnia i z postu wynika, ze dopiero niedawno uruchomiłem pompę - to data 16 grudnia jest oczywistą pomyłką. Nie podejrzewam, że jesteś aż tak nierozgarnięty, żeby tego nie zauważyć. A to włączenie grzałki przy temperaturze niższej niż +4 st.C - to nie błąd, takie ustawienie miała ta pompa i z poziomu sterownika nie było możliwości zmiany. Piszę - miała, bo już nie ma.
    @goguś - kierownik kotłowni próbował śrubokrętem odłączyć grzałkę, ale wtedy pompa wywalała błąd i pokazywała kierownikowi gdzie się zgina dziób pingwina. To kierownik lekko się pod.. znaczy wkurzył, wziął laptoka, wlazł w softa i wyciągnął regulację tego parametru na sterownik. Teraz mam ustawione -7 st.C i nadal obserwuję zużycie energii

    Jeśli chodzi o wyrabianie się pompy przy większych mrozach - przy - 15 st.C dała radę, chociaż miałem rozpalony piec na wszelki wypadek /odcięte od pieca ogrzewanie/. Miałem wtedy też horror, bo nad ranem o godz. 3 wyłączyli zasilanie /była awaria/ i przez dwie godziny czuwałem gotów w każdej chwili puścić ciepłą wodę z pieca na pompę /chodził agregat/. Po 2 godzinach nie wytrzymałem i puściłem jednak ciepłą wodę na pompę, ale akurat wtedy załączyli prąd - woda w buforze pompy miała jeszcze 10 st.C.

  15. #215

    Domyślnie

    Moje pierwsze dane zużycia za 2 miesiące czyli od 16 XI 2022 do 16 I 2023 - zużycie 3000 kWh za cały okres bez podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W sumie 61 dni, czyli średnia dobowa ok. 50 kWh. W okresie do ok. 16 grudnia /dokładnej daty nie pamiętam/ zużycie dobowe było dużo wyższe, gdyż jak już pisałem grzałka włączała się przy temp. zewnętrznej +4 st.C. Obecnie jest przestawiona na -7 st.C, czyli przy obecnych temperaturach zewnętrznych grzałka nie włącza się wcale. Obecnie średnie dobowe zużycie oscyluje wokół 40 kWh, co jest wartością akceptowalną. Co prawda jeśli chodzi o ogrzewanie to styczeń póki co nas rozpieszcza, nawet nocą temperatury są dodatnie. Zobaczymy co będzie kiedy przyjdzie prawdziwa zima, ale jak na razie jestem w miarę happy

  16. #216

    Domyślnie

    Zużycie od 16.01. do dzisiaj, czyli 16.05. - 120 dni to 4 MWh na samo grzanie, co daje przeciętnie ok. 34 kWh na dobę. Ponieważ mam podwyższony limit zużycia energii do 3MWh po starej cenie, której i tak nie znam, bo od 1 stycznia wróciła akcyza i VAT 23%, oraz nieznana mi jest nowa cena energii za tę 1 MWh ponad te 3 MWh - to nie mogę nawet oszacować ile będę musiał zapłacić za luksus grzania pompą ciepła - dokładnie wiedział będę po czerwcu, kiedy rachunek przyśle mi PGE. Gdyby jednak rozliczyć sezon grzewczy przy cenie peletu oscylującej wokół 1700 zł/tonę jaką mamy teraz, to zainstalowanie pompy ciepła z punktu widzenia ekonomiki nie było szczególnie trafnym pomysłem. Ale w przyszłości - nie wiadomo, bo przyszłość w naszym państwie jest nieprzewidywalna.
    Ostatnio edytowane przez electrician ; 16-05-2023 o 12:35

  17. #217

    Domyślnie

    Przekopiowałem post z tematu "Granpal" bo tu nie ma czego dodać ani ująć - to jest clou mojej opinii po jednym /niepełnym/ sezonie grzewczym z użyciem pompy ciepła.

    Wiem już wszystko. Rachunek za energię za I półrocze wynosi prawie 5 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że fotowoltaika równoważy mi zużycie energii poza ogrzewaniem spokojnie mogę przyjąć, że to 1700 zł za II półrocze 2022 r. plus to 5000 zł za I półrocze bieżącego roku to koszt ogrzewania pompą ciepła. Dodając 1600 zł za tonę peletu którą zużyłem przed zamontowaniem pompy łączny koszt ogrzewania wyniósł 8300 zł. Gdybym spalił 5 ton peletu /co raczej niemożliwe bo zima była lekka/ po 1700 zł/t wydałbym na ogrzewanie 8500 zł czyli koszt porównywalny z pompą. Między bajki zatem wkładam opowiastki, że zainstalowanie pompy ciepła obniża rachunki za ogrzewanie. W moim przypadku koszt inwestycji w pompę nie był zbyt wysoki, bo instalację wykonałem sam, ale na dwie zimy na zakup opału by wystarczył. Biorąc pod uwagę tegoroczne ceny prądu /które jeszcze prawdopodobnie wzrosną/ inwestycja w pompę ciepła nie ma żadnego sensu ekonomicznego.

  18. #218
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Tak będzie coraz częściej nie tylko ty wszystko to kwestia cen prądu jak było po 65 groszy było ok ale śpiewają że ma być za rok 1,9 zł więc mówimy pmpom ciepła papa papa

  19. #219
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja swojej nie mówię papa.
    A jak prąd za bardzo wzrośnie to może zamiast puszczać samopas, dojrzeję do ustawiania harmonogramu (na tańszą taryfę).

    PS
    Natomiast w jakimś zakresie można pewnie powiedzieć pompom papa w przypadku modernizowania kotłowni w starych domach.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 11 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony