dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 11
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 219
  1. #161
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Mnie tego nie musisz pisać...
    Brałem kiedyś na początku z Zakrzewa koło Poznania po 650 , ale gość zaczął kręcić z wagą... Teraz już nie sprzedaje peletu

    Znalazłem w Budziszewku też po 650 , po dwóch latach już też dostałem niedoważone nawet po 400g na worku... dzwoniłem teraz , by może jednak wziąć od niego , usłyszałem ,że nie produkuje już też - dzwoniłem z innego numeru telefonu .

    Znalazłem kolejnego w Żabnie koło Mosiny , ten ok, worki doważone , jasny , trochę więcej popiołu z niego było , ale w tym roku gość już pod koniec lipca chciał zamiast 650 złotych , aż 800 , brałem od niego już 3 razy mimo tego nie chce opuścić, więc zacząłem szukać...

    Markowe poszły w górę , kiedyś wziąłem tonę z Akapitu za bodaj 820 , teraz mają po tysiaka
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 24-08-2018 o 11:12

  2. #162
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Tutaj dokupiłem 2 tony bo znajomemu ładnie się spala w takim samym kotle, to i ja wziąłem. Iglasto-liściasty, robią pellet całym rokiem ale zapotrzebowanie takie ze trzeba czekać w kolejce. Cena 650-680zł zależy ile się bierze. Spala się czysto na popiół od papierosa, bez spieków

    http://www.bio-agro.rzetelnafirma.pl/
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  3. #163
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Dla mnie to daleko. Jak zapłacę za przesyłkę to wyjdzie jak markowy.

    Zamówiłem na tę zimę , 2t odbieram jutro po 700 z jednego miejsca.
    1,5 t ze starego źródła po 800 za miesiąc .

    W przyszłym roku będzie trzeba kupić zaraz po zimie maj- lipiec wtedy po 700.

  4. #164
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    W moim rejonie obserwowałem ceny pelletu od lutego, nie było żadnych obniżek sezonowych. Dziwne, bo np. groch rodzicom kupuję te 80zł taniej na tonie tak od końca sezonu do maja.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  5. #165
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    U mnie były. W tym źródełku w którym brałem ostatnio zawsze miał cenę letnią do końca sierpnia więc się przejechałem , bo teraz w połowie lipca podniósł do ceny zimowej , a i tak letnia była o 50zł wyższą niż w ciągu 3 ostatnich sezonów.

  6. #166

    Domyślnie

    Cenę peletu podbijają elektrownie, które produkują rzekomo "zieloną" energię, bo przepisy są tak skonstruowane, że określony procent paliw odnawialnych dodany do "wungla" powoduje wg tych przepisów produkcję "ekologicznej" energii. Producenci peletu nie muszą się przy tym wysilać, bo pelet przed podaniem do palników jest mielony, a jego jakość jest bez wpływu na cenę Jak kiedyś policzyłem dobry pelet nie powinien kosztować więcej niż 600 - 650 zł za tonę - ale po tyle mniej więcej /płacą za wartość opałową a nie za masę/ kupują hurtem elektrownie. Stąd producenci dobrego /w miarę/ peletu mogą sprzedawać po ok. 700 - 800 w hurcie, a detalista swoje dołożyć musi.

  7. #167

    Domyślnie

    W zakończonym w maju sezonie grzewczym znów obudził się we mnie duch eksperymentatora Próbowałem różnych peletów, zacząłem od przemysłowego 8 mm, który kolega kupił luzem w ilości 20 ton, z czego zworkował mi i odstąpił około 3 ton po średnio 600 zł za tonę. Pelet - jak to pelet przemysłowy spalał się ze spiekami, ale niewielkimi i wystarczyło przy zasypywaniu zasobnika ten drobny spiek usunąć. Kaloryczność w granicach 16- 16,5 MJ. W sumie byłem średnio zadowolony, głównie z ceny .Następnie próbowałem małe partie od lokalnych dostawców, z tym, że starałem się nie kupować drożej jak w przeliczeniu do 750 zł/tonę. Tutaj - bez rewelacji - były próbki złe i gorsze. Pod koniec sezonu kupiłem tonę za 750 zł od użytkownika opalającego peletem swój dom, który miał miejsce i sprowadził ok. 20 ton spod wschodniej granicy, najprawdopodobniej był to pelet z Ukrainy. Palił się dobrze, kaloryczność oceniam na 17 MJ - ale drobne spieki jednak robił. Jako ostatni postanowiłem sprawdzić pelet z łuski słonecznika - ale tutaj mój Granpal już sobie nie radził z usuwaniem produktów spalania, pneumatyka jednak dla agropeletu jest za słaba.
    Po tych eksperymentach wniosek nasuwa mi się taki - poniżej 850 zł/t dobrego peletu się nie kupi, raczej trzeba liczyć 900 - 950 zł/t, a jeśli prąd zdrożeje /a zdrożeć musi/ to ceny wystrzelą w kosmos.

  8. #168
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    ...
    Po tych eksperymentach wniosek nasuwa mi się taki - poniżej 850 zł/t dobrego peletu się nie kupi, raczej trzeba liczyć 900 - 950 zł/t, a jeśli prąd zdrożeje /a zdrożeć musi/ to ceny wystrzelą w kosmos.
    jeszcze nie dzwoniłem o ceny na ten rok , ale w zeszłym dobry miałem 700/750 (przed sezonem/sezon) , poprzedni rok odpowiednio 650/700.

    Lekarstwem na ceny prądu jest fotowoltaika . Mnie za 13 miesiecy korzystania z prądu (zużyłem 5MWh ,zza licznika 3,3) przysłali rachunek na 147 zł . Gdy ceny prądu podskoczą ,a podskoczą instalacja szybciej się zwróci .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #169
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar telewy
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Ja w tym roku kupiłem pellet w cenie 770zł za tonę, 6mm (nie było 8mm). Z tego pelletu jestem zadowolony, pali się dobrze, spieki się ni robią, nie mniej popiół trzeba przegarnąć raz na 3 dni, kaloryczność wydaje mi się lepsza od tego, którym paliłem poprzednio. W okresie październik 2018 maj 2019 spaliłem 4,3 tony, w analogiczny okresie rok wcześniej 4,8 tony. Niestety zgadzam się z kolegą electrician, czasu dobrego taniego pelletu minęły. Dodam też, że właśnie jestem na etapie inwestycji w fotowoltaikę. Miałem trochę odłożonych pieniędzy ale oprocentowanie w bankach jest takie, że zysk z lokaty nie nadąża za inflacją. Z wyliczeń wyszło mi, że inwestycja w fotowoltaikę zwróci mi się za 7-8 lat (z zyskiem około 6% rocznie). Emerytura wygląda, że nie będzie jakaś wybitna, wiec wtedy darmowy prąd na pewno się przyda ������
    Dziennik i komentarze -> Balikowy Dom

  10. #170

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Lekarstwem na ceny prądu jest fotowoltaika . Mnie za 13 miesiecy korzystania z prądu (zużyłem 5MWh ,zza licznika 3,3) przysłali rachunek na 147 zł . Gdy ceny prądu podskoczą ,a podskoczą instalacja szybciej się zwróci .
    Tylko jak przekonać producenta peletu, żeby zainwestował w fotowoltaikę?
    Chodziło mi o to, że po wzroście cen energii elektrycznej ceny produktów energochłonnych, m.in. peletu znacząco wzrosną i tu fotowoltaika nie pomoże Trzeba by zbudować dom pasywny i wtedy iść w fotowoltaikę - ale najlepiej wówczas w off grid. Pompa ciepła z dużym buforem może dałaby radę

  11. #171
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar telewy
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Jak producent zainwestuje w fotowoltaikę to na pewno nie obniży ceny pelletu
    Dziennik i komentarze -> Balikowy Dom

  12. #172

    Domyślnie

    Dawno tu nie zaglądałem - ale teraz kiedy ceny peletu wystrzeliły chcę się podzielić swoimi uwagami. Otóż niektórzy producenci zjechali z jakością - poprzednie dwa sezony brałem pelet od jednego producenta i byłem zadowolony. W tym sezonie kupiłem tonę - i makabra! Robił takie spieki, że dwa razy w ciągu doby trzeba było wyciągać. Poza tym cenę podniósł z 800 zł/t do 1200 zł/t z odbiorem własnym. Zacząłem szukać innego dostawcy i okazało się, że część dostawców nie ma peletu, a część żąda astronomicznych cen. W końcu zakupiłem 1 t peletu Alaska po 1400 zł/t - pelet dość dobry, spieków nie robił. Następny zakup u tego samego sprzedawcy to ukraiński pelet BioEko po 1280 zł/t - spalał się nieźle, spieków nie robił - ale dużo popiołu, a jakość worków tragiczna - co drugi rozrywał się na szwie i w końcu więcej peletu miałem na podłodze niż w zasobniku. Kiedy chciałem teraz kupić u tego dostawcy następną tonę /do kotłowni wchodzi mi tylko 1 - 1,5 tony/ okazało się, że peletu nie ma i nie wiadomo kiedy będzie miał. Na szczęście znalazłem innego dostawcę u którego - mimo niechęci do producenta - zakupiłem tonę peletu Olczyk po 1400 zł/t. Jak łatwo obliczyć, ceny peletu poszły w górę o 40 - 50% czyli więcej niż gaz czy prąd. Mało tego, to występują braki peletu - ale to wydaje mi się, że odbiorcy po prostu kupowali na cały sezon jednorazowo bojąc się podwyżek cen. Swoje dokładają elektrownie węglowe które spalając pelet udają, że produkują czystą energię. Aż się boję, co będzie dalej.
    Ostatnio edytowane przez electrician ; 12-02-2022 o 17:20

  13. #173
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar telewy
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    U mnie to samo. Pellet po 1200zł producent Graff daje takie spieko, że 2 razy dziennie muszę je wyciągać z palinka. Szkoda słów. Olczyk u mnie był po 1400zł, mogłem go wziąć. Jak zrobiłem test tego Grafa, ale jeszcze przed sezonem to wydawało mi się, że pali się całkiem dobrze. Pierwsza paleta jakoś też w miarę poszła, ale druga już makabra. To że pelletu nie ma to podobno dlatego, bo wszyscy producenci na zachód sprzedają, bo tam sporo droższy i bardziej im się opłaca. Może trzeba zacząć myśleć o pompie ciepła i ogrzewaniu na prąd? mam fotowoltaikę i jeszcze 13 lat będę prosumentem, więc może tak źle by nie wyszło.
    Dziennik i komentarze -> Balikowy Dom

  14. #174

    Domyślnie

    Koszt 1kWh obecnie z pelletu jest wyższy od 1kWh z gazu, nawet po ostatniej 90% podwyżce tego ostatniego z pełnym vatem.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #175

    Domyślnie

    Trzeba będzie znów zainteresować się paleniem owsa czy pestek...

  16. #176

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o pompę ciepła - to jak pisałem w temacie Granpala - jest to niezłe rozwiązanie dla ogrzewania niskotemperaturowego, czyli głównie podłogowego. Przy tradycyjnych grzejnikach temperatura czynnika grzewczego musi sięgać 50 -55 st. C i wówczas sprawność pompy ciepła powietrze/ciecz drastycznie spada. Niemniej jeśli dysponuje się mocą fotowoltaiki przewyższającą zapotrzebowanie o ok. 4 - 6 kW można myśleć o PC. Co prawda tańsze PC o mocy ok.8kW nie poradzą sobie raczej z dogrzaniem naszych domów w okresie większych mrozów kiedy zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 15 - 20 kW , ale można przecież w takim wypadku stosować nasze dotychczasowe źródła ciepła /piecyki/ lub dogrzewać się "elektryką" - ale już za pieniążki, a nie za friko Jest tylko jeden szkopuł - niezawodność i pewność zasilania. Ostatnio jakoś potrafi mocno powiać i wtedy d.... blada. Ale pozostawiając jako źródło dodatkowe/awaryjne nasze "kopciuchy" możemy ominąć ten problem. Przyznam, że sam zacząłem przemyśliwać instalację PC na takich zasadach jak napisałem wyżej.
    Palenie owsem Stanisławie też może nie być dużo tańsze w porównaniu do peletu - wątpię, żeby ceny owsa utrzymały się w dotychczasowych widełkach, poza tym cena owasa zależy od regionu - u mnie np teraz paląc owsem nie zaoszczędziłbym zbyt wiele. Przy owsie dochodzi dodatkowo kłopot z magazynowaniem - przy jednorazowym zakupie na cały sezon /a to jest rozwiązanie najbardziej ekonomiczne/ jest problem gdzie zmagazynować te kilka ton. Poza tym myszki wtedy nas bardzo lubią - chyba, ze mamy szczelne pojemniki na owies. Pestki np z wiśni to towar u mnie raczej nie do dostania - co prawda niezbyt daleko są zakłady przetwórstwa owocowego, ale pestka tam dostępna jest z miąższem przez co nie nadaje się do bezpośredniego spalania, a oczyszczonej w sprzedaży nie ma. Jako paliwo pestka porównywalna jest z peletem jesli chodzi o wygodę użytkowania, choć jest nieco mniej kaloryczna.
    Tak, że jak byś się nie obrócił - d... zawsze z tyłu

  17. #177
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.660

    Domyślnie

    Nie wiem jak ktoś ale mnie by serce pękło jak bym miał grzać owsem wszak to pokarm jest , co innego jakieś pestki ale gdzie to kupić .

  18. #178

    Domyślnie

    Nie każdy owies nadaje się do jedzenia,a poza tym jest to paliwo odnawialne.

  19. #179

    Domyślnie

    Makabry ciąg dalszy - najtańszy pelet koło mnie już po 1700 zł/t, a dobry po 1900. Jak tak dalej pójdzie to chyba szyszki z lasu trzeba będzie znosić i na drobne przerabiać Bo niby inflacja jest 8,6 % rok do roku, energia elektryczna zdrożała podobno o 20 % /nie wiem, bo ostatnio po zainstalowaniu fotowoltaiki jeszcze rachunku mi nie przysłali/ - a pelet zdrożał dwu- lub dwuipółkrotnie. Na ekogroszek też przejść się ne bardzo opłaci, bo też drogi w cholerę. Owies też raczej tani nie będzie. Jak żyć?

  20. #180
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.660

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Makabry ciąg dalszy - najtańszy pelet koło mnie już po 1700 zł/t, a dobry po 1900. Jak tak dalej pójdzie to chyba szyszki z lasu trzeba będzie znosić i na drobne przerabiać Bo niby inflacja jest 8,6 % rok do roku, energia elektryczna zdrożała podobno o 20 % /nie wiem, bo ostatnio po zainstalowaniu fotowoltaiki jeszcze rachunku mi nie przysłali/ - a pelet zdrożał dwu- lub dwuipółkrotnie. Na ekogroszek też przejść się ne bardzo opłaci, bo też drogi w cholerę. Owies też raczej tani nie będzie. Jak żyć?
    Kupić pompę ciepła monoblok i samemu podłączyć to tańsze niż pierwszy lepszy kocioł na ekogroszek czy pelet a prąd tak drożeć nie będzie jak reszta nośników energi . możesz też zrobić pompę z klimy , mozesz gruntówkę kupić w rozsądnych pieniądzach a nie jakieś idiotyzmy typu 40 czy 60 tys , sporo wyjść jest ,jeszcze jest .

Strona 9 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony