dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nft

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Dębe Wielkie
    Kod pocztowy
    05-320
    Posty
    55

    Domyślnie Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną według przepisów ?

    Witam Wszystkich!
    Może ktoś z Was już przerabiał ten temat bo nie mogę otrzymać jednoznacznej odpowiedzi ?

    Mój mail wysłany do Archonu:
    "Witam!

    Wybraliśmy w Państwa firmie projekt domu w rododendronach 6n do którego chcielibyśmy zainstalować wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej.
    Wiem że taka zmiana niesie za sobą wprowadzenie zmian do gotowego projektu który będziemy u Państwa kupować i mam pytanie czy ten "Projekt Wentylacji Mechanicznej z rekuperatorem i GWC" który Państwo oferujecie w cenie 250 zł jest wystarczający (kompletny czyli posiada dołączone wszelkie pozwolenia, certyfikaty, odpowiednie uprawnienia projektanta który go zaprojektował itp) aby wydział architektury wydał pozwolenie na budowę a następnie postępując zgodnie z w/w projektem wentylacji odebrał bezproblemowo budynek, czy jednak mimo wszystko będę musiał się udać do odpowiedniego projektanta (posiadającego stosowne uprawnienia) z projektem i zakupionym w Archeonie projektem wentylacji mechanicznej aby wprowadził jakieś dodatkowe zmiany do projektu budynku ?
    Nie wiem czy wystarczającą się jasno wyraziłem ale po prostu chcę uniknąć dodatkowych kosztów a co gorsza przesunięć w czasie z wydaniem decyzji.
    Bo ja rozumiem że dokupując dodatkowo do projektu "Projekt Wentylacji Mechanicznej z rekuperatorem i GWC" będzie to tak samo w projektowane w instalacje budynku jak np. projekt elektryki, kanalizacji, wody i wydział architektury nie będzie miał zastrzeżeń.
    Proszę o odpowiedź i ewentualnie poradę jak najlepiej byłoby postąpić w przypadku takiej sytuacji jak nasza, aby potem nie spotkać się z komplikacjami które będą nam stawiane ze strony urzędów, no bo po co mam dopłacać w Państwa firmie do czegoś co i tak będzie musiał mi zrobić mój miejscowy projektant ?"

    Koniec listu i otrzymałem odpowiedź:

    "Witam.
    Dziękujemy za zainteresowanie się naszym projektem "Dom w rododendronach 6(N)".

    Projekt wentylacji mechanicznej, który można dokupić do wspomnianego projektu, wykonany jest oczywiście przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Projekt ten nie wymaga adaptacji, jeśli w projekcie głównym nie będzie wprowadzanych żadnych zmian.

    Ponadto, w różnych rejonach Polski, starostwa mają różne wymagania i może się zdarzyć, że będą wymagane dodatkowe podpisy lub pieczątki.

    Proponuję jednak zastanowić się nad dołączaniem tego projektu do pozwolenia na budowę. Nie ma takiego obowiązku, a zwiększy to ilość formalności i może dodatkowo skomplikować procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

    Zmiany związane z kominami, nie wprowadzają zmiany parametrów budynku, czyli są mało istotne wedle przepisów. Wystarczy zatem wpis kierownika budowy w dzienniku budowy.

    Z poważaniem,
    mgr inż. Edmund ............."

    Co znaczy stwierdzenie "jeśli w projekcie głównym nie będzie wprowadzanych żadnych zmian" przecież likwidacja kominów według mnie jest zmianą projektu ?

    Pomóżcie bo nie wiem czy mam dokupować ten projekt czy nie i jak zrobić żeby było wszystko ok bo nawet w urzędach sami nie wiedzą dobrze ale po fakcie to już każdy będzie wiedział gdzie trzeba się udać do kogo i ile dopłacić za ewentualne pieczątki i kreski ?

    Z góry dziękuję za wszelkie rady !

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    O ile dobrze pamiętam, o tym, czy zmiana w projekcie jest znacząca, czy nie, decyduje projektant. Jeśli jego zdaniem wywalenie kominów i montaż WM nie jest znaczące, to nie potrzeba do tego projektu czy zmian PNB, wystarczy tylko wpis do książki.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zmiana musi być naniesiona na projekcie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pyton79
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Pabianice-Dłutów
    Posty
    399

    Domyślnie

    Odświeżam temat jeżeli wystarczy tylko wpis, to czy jest jakiś przepis ,paragraf ze to zmiana nie istotna.
    Kierownik powiedział że nie przejdzie to w starostwie.....





    kierownik budowy powiedzial

  5. #5

    Domyślnie

    Pamiętajcie o jednym. Wydział architektury nie jest od opiniowania projektów. On sprawdza tylko kompletność projektu, a więc czy jest to co ma być (pozwolenia, podpisy itp.) Na treść, zawartość itp. odpowiada projektant (czyt. oświadczenie dołączone do projektu).
    O tym co jest istotne lub nie istotne decyduje projektant i bierze za to odpowiedzialność.

  6. #6

    Domyślnie

    Jestem w podobnej sytuacji teraz. W projekcie mam wentylację grawitacyjną i na taki projekt dostałem pozwolenie. Po uzyskaniu pozwolenia a jeszcze przed budową zdecydowałem się na mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuparacja). Przygotowałem dziury w stropach itp. Uważałem że żadnych zmian to nie wymaga. Komina wentylacyjnego tez nie wybudowałem. Jednak... patrząc na ustawę i przepisy w prawie budowlanym instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia. Innymi słowy moje starostwo takiej zmiany nie przepuści i muszę teraz składać wniosek o zmianę pozwolenia na budowę i projekt wentylacji. Co ciekawe sąsiednie starostwo nie przywiązuje do tego żadnej wagi i nie uważa tego za istotną zmianę. To jest samowolna interpretacja przepisów przez każdego urzędnika z osobna :/. Niestety.

    Wszytko to wszyło od mojego kierownika budowy (jednocześnie projektant mojego domu). On mi zwrócił uwagę na ten aspekt i wyjaśnił dlaczego co i jak.
    Ostatnio edytowane przez ArokX ; 07-09-2018 o 12:10 Powód: dopiska wyjaśnienia

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArokX Zobacz post
    Jednak... patrząc na ustawę i przepisy w prawie budowlanym instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia.
    Co jest zmianą istotną a co nie istotną - decyduje projektant. Nie ma katalogu zmian nieistotnych, więc nie wiem jaką wymieniankę masz na myśli. Jest tylko wykaz zmian, które projektant musi uznać za istotne. Nieistotne nie trafiają do urzędnika, ale muszą być opisane i rozrysowane.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ArokX
    - niestety masz rację, " instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia " - wymaga.
    Powoli zaczynam dopisywać do Projektów w tytule opracowania : " Projekt domu jednorodzinnego z wentylacją mechaniczną ... " czego zaczynają żądać Urzędy, ale nie wszystkie !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ArokX
    - niestety masz rację, " instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia " - wymaga.
    Powoli zaczynam dopisywać do Projektów w tytule opracowania : " Projekt domu jednorodzinnego z wentylacją mechaniczną ... " czego zaczynają żądać Urzędy, ale nie wszystkie !
    Witam ja kilka dni temu próbowałem zdać wszystkie dokumenty budowy( zmieniłem went.grawitacyjna na mechaniczna w trakcie budowy ,kominy won itd.,kier.bud.uznal to za zmianę nieistotna,wpis do dziennika ,pani projektant naniosła zmiany w projekcie ,pieczątka i juz.) zadowolony pędzę do nadzoru i co? Zonk! Pan inspektor twierdzi ze potrzebny jest projekt zamienny do pozwolenia na budowe .
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nowy122

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    143

    Domyślnie

    A czy to byla zmiana graw. na zwykłą mech. czy na taką z odzyskiwm ciepla?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jeny nie straszczcie mnie bo ja tez mam pozwolenie na budowę projekt z wentylacją grawitacyjną. A mam zamiar to zmienić na mechaniczną.

    Dziwne że to ma wymagać projektu zastępczego

  12. #12

    Domyślnie

    nowy122
    To nie ma znaczenia czy z odzyskiem czy bez. Chodzi ogólnie o instalację wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną

    Janekk1234
    Porozmawiaj ze swoim kierownikiem bydowy lub projektantem. Oni powinni mieć wiedzę odnośnie tego jak Twoje starostwo podchodzi do tematu. Jeśli nie dopytaj sam.

    Ja zrobiłem dodatkowo projekt zamienny z projektem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przez osobę uprawnioną. Jeśli dom jest na etapie budowy i czeka na kolejne etapy wykończenia to nic nie przeszkadza brak takiego projektu w dalszej budowie. Ten projekt i pozwolenie są potrzebne dopiero przy odbiorze budynku do użytkowania.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja miałem projekt z went grawitacyjną, na wstępie powiedziałem kierownikowi i szefowi ekipy, że kanałów wentylacyjnych nie robimy, bo będzie WM.
    Jedyny dodatkowy papier związany z oddaniem budynku z WM, to protokół badania jej wydajności.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Odświeżę temat.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja miałem projekt z went grawitacyjną, na wstępie powiedziałem kierownikowi i szefowi ekipy, że kanałów wentylacyjnych nie robimy, bo będzie WM.
    Jedyny dodatkowy papier związany z oddaniem budynku z WM, to protokół badania jej wydajności.
    Czyli PnB miałeś z grawitacyjną i dopiero w trakcie przygotowałeś projekt WM? Jestem na etapie adaptacji i zastanawiam się czy brać projekt WM z Archona, czy poczekać na PnB i poszukać na spokojnie firmy, która mi to wykona.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak w PnB była grawitacyjna.
    Z doświadczenie innych osób z forum wiem, że te projekty biur są często beznadziejne.
    Ja projekt i montaż zrobiłam sam.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Też tak myślałem. Szczególnie, że projekt z biura jest pod projekt, w którym kilka istotnych zmian chcę wprowadzić. Gadałem z projektantem i mówił, że łatwiej jest to teraz zrobić, bo później można sobie dopasować projekt instalacji do tego co potrzeba, a jak zmienię po otrzymaniu PnB, to będę musiał składać aneks do pozwolenia (dodatkowe koszta). Im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej stwierdzam, że jednak zrobię tak jak Ty @fotohobby.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Warto tylko podczas stawiania SSO przewidzieć miejsca na przepusty - szczególnie, jeśli masz np stropy monolityczne, czy gęstożebrowe.
    U mnie parterówka ze stropem podwieszonym do wiązarów, więc problemu nie było.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony