dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    walek_w

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich! Proszę o uwagi (szczególnie krytyczne!) dotyczace użytkowania kotłów... Stoję przed wyborem ...a może dwa oddzielne urzadzenia? pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    No właśnie, mam ten sam problem. W projekcie jest przewidziany jednofunkcyjny z zasobnikiem i taki wydawał mi się wygodny w użyciu (choć chyba droższy w instalacji i użytkowaniu), ale słyszałem o nowych kotłach dwufunkcyjnych z wbudowanym zbiornikiem (kilka ? -naście ?) litrów.
    Czy warto takie coś kupować?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin R

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Prosze o porade w tym temacie. Doswiadczenia osobiste mile widziane.
    Jak zasobink to ile litrow?
    Sprawdze mojego hydraulika.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Chętnie posłucham dobrych rad na ten temat.Moja koncepcja jest taka, aby do ogrzewania budynku zainstalować piec jednofunkcyjny, a do podgrzewania wody termę gazową ok.150l.
    Podobno jest to rozwiązanie tańsze niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem i w razie awarii wymienia się jedno urządzenie, a nie komplet. Nie wiem tylko , czy można oba urządzenia podłączyć do jednego przewodu kominowego? Czy ktoś wypraktykował takie rozwiązanie?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś chce zamontować 2 niezależne urządzenia zamiast jednego to będzie miał 2 zamiast jednego do psucia(przegląd x2 i naprawy x2),co do zasobników te kilkunasto litrowe polecam tam gdzie jest mało odbiorników i są blisko kotła(brak możliwości podłączenia cyrkulacji), jeżeli są 2 łazienki to raczej coś większego 80/100/150-wszystko zależy od zapotrzebowania.

  6. #6

    Domyślnie

    Nowy vaillant aquaplus z zasobnikem 20L (warstwowym) ma mozliwosc podlaczenia cyrkulacji.


  7. #7

    Domyślnie

    co to znaczy "podłączenie cyrkulacji"?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Moim zdaniem w domu jednorodzinnym powinien byc piec z zewnetrznym zasobnikiem. Jesli dom ma dwie lazienki, dwie kondygnacje i np. czterech mieszkancow to zasobnik jest niezbedny. Chodzi o pewien komfort w szybkiej dostawie cieplej wody i w ogole sprawnosc dzialania systemu (ogrzewania zima). Ja mam zewnetrzny zasobnik sasiad - nie i narzeka. Zamierza w kazdym razie zainstalowac normalny zasobnik. Piec dwu funkcyjny nadaje sie do mieszkania w bloku, do domu nie.
    pzdr
    osa

  9. #9

    Domyślnie

    W domu jednorodzinnym powinno sie instalować kotły jednofunkcyjne a do tego podgrzewacze wody.
    Ktoś kto uważnie przegląda Forum wie, że moje wypowiedzi w tym temacie nie sa podparte praktyką. Mój dom jeszcze nie stoi. Jednakże jestem zdania że tak powinno być i tak zaprojektowałem swoją instalację. Kotły dwufunkcyjne polecam do mieszkania z jedna łazienką. Wiem zaraz się odezwą ci co kupili dwufunkcyjne i są zadowoleni bo wyszło taniej.
    Co to znaczy zasobnik 20l w kotle - przecież to jakieś nieporozumienie, a do tego cyrkulacja. W rurach (ciepłej i cyrkulacyjnej będzie więcej wody niż w zasobniku). CHyba nie o to chodzi. Podkreślam, że wyrażam swoją opinię na temat instalacji c.o. i c.w.u. i nie jest moją intencją usilnie kogoś namawiać do takiego rozwiązania. Trzeba coś wybrać i potem doświadczyć komfortu użytkowania instalacji we własnym, budowanym na lata domu, kiedy jak żona bierze prysznic, syn zmywa kubek po kawie to Tobie brakuje ciepłej wody żeby sie ogolić (uwaga żonie też).
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Jeszcze jedno - decydując się na jednofunkcyjny może na starcie trochę drożej wyjdzie bo trzeba kupić podgrzewacz wody, ale to jednoktotny wydatek a całe życie spokój.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-06-13 15:34, TomekSw wrote:
    Nowy vaillant aquaplus z zasobnikem 20L (warstwowym) ma mozliwosc podlaczenia cyrkulacji.

    Wyobraź sobie 20 litrowy zbiorniczek i cyrkulację (2-łazienki, kuchnia+2 kondygnacje), przypuszczam że zimą kocioł nie będzie miał możliwości przestawienia się na grzanie CO.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-06-14 07:01, krzysztofh wrote:
    ... Trzeba coś wybrać i potem doświadczyć komfortu użytkowania instalacji we własnym, budowanym na lata domu, kiedy jak żona bierze prysznic, syn zmywa kubek po kawie to Tobie brakuje ciepłej wody żeby sie ogolić (uwaga żonie też).
    Pozdrawiam
    Żonie też????? Czy żona też się goli?

  13. #13

    Domyślnie

    Jak lubi - nie można żadnej kobiecie zabraniać dbałości o zarost skoro ma takowy.
    A poważnie - kiedyś byłem skazany na takie kompromisowe rozwiązanie i nie chcę mieć z tym więcej problemów. No może przy obecnej jakości kotłów dyskomfort jest mniejszy, nie mniej jednak zawsze kocioł dwufunkcyjny stanowi pewne ograniczenie.

  14. #14

    Domyślnie

    A kocioł dwufunkcyjny VKC INT kombi z wbudowanym zasobnikiem 120L (Vaillant)? Może skoro kupować, to raz a dobrze i bez obawy, że żona się nie ogoli?

  15. #15

    Domyślnie

    On 2002-06-17 23:18, Luśka wrote:
    A kocioł dwufunkcyjny VKC INT kombi z wbudowanym zasobnikiem 120L (Vaillant)? Może skoro kupować, to raz a dobrze i bez obawy, że żona się nie ogoli?
    Ale to jest kociol kondensacyjny stojacy i kosztuje cos okolo 10 000 PLN

  16. #16

    Domyślnie

    ani dwufunkcyjny, ani kondensacyjny - myślę, że ta ulotka
    wszystko wyjaśni.

  17. #17

    Domyślnie

    No właśnie tę ulotkę dostałam w sklepie! Chyba mnie potraktowano jak blondynkę, a ja na to pozwoliłam mimo, że blondynką jestem tylko fragmentarycznie. No dobrze, znaczy jest to kotłownia gazowa. Ale czy warto ją kupić i jakie ma "zady i walety" w stosunku do pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem? Dzięki z góry za informacje.

  18. #18

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że dwufunkcyjny z zasobnikiem o małej pojemności zapewnia jedynie w miarę stałą temperaturę wody na starcie. Jeżeli masz mały domek lub mieszkanie to będzie to na pewno lepsze rozwiązanie niż dwufunkcyjny bez zasobnika - tam każde odkręcenie kurka to start kotła i dłuższe czekanie na wodę o docelowej temperaturze. Co do cyrkulacji to może i można podpiąć ale przy tak małym zasobniku spowoduje to częste załączanie kotła.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony