dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 103 z 190
Pokaż wyniki od 2.041 do 2.060 z 3794
  1. #2041
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał resq Zobacz post
    hes, to jest typowy objaw prowadzenia palnika z wysokim nadmiarem powietrza, lub zbyt małym palniku
    Wysoki nadmiar powietrza? Jesteś pewny? Z tego, co mi wiadomo, nadmierna ilość powietrza powoduje wychłodzenie procesu spalania.

    Ale przecież wiem- fakt, że powstają takie spieki świadczy o wysokiej temperaturze żaru. Mam oczywiście możliwość dość
    dokładnej regulacji powietrza pierwotnego i wtórnego, palę całymi godzinami "na małym gazie", ale po parunastu godzinach palenia
    kiedy w palenisku zostaje tylko żar koksu zamykam PW i otwieram trochę więcej tego pierwotnego pod ruszt (którego nie mam)
    i wtedy spala do spieków. Zupełnie mi to nie przeszkadza, wszystko mam dopalone.
    Pozdrawiam
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  2. #2042

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario1969/1 Zobacz post
    Dlaczego zapytałem o te kanały pionowe ?, ponieważ z postów wymienianych z eworajką wynikało, że kanały u niej są 10cm, więc gorący komin i krótka stało-palność to ze strat cieplnych. Już wtedy proponowałem aby włożyć cegły szamotowe pomiędzy wymienniki na ściankach które wychodzą z dołu kotła.
    Nie rozumiem tego ułożenia szamotek... Z dołu kotła ? Gdzieś tam czy jak bo nie kumam... Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.. z szamotką.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	305202

  3. #2043

    Domyślnie

    nie chodzi przecież o to że to przeszkadza, rozmawiamy skąd się to bierze.
    W palenisku kuźniczym, nadmiarem powietrza doprowadza się*żar do temperatur mięknięcia i topienia żelaza

  4. #2044
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał eworajka Zobacz post
    Trociny musiałam jakoś wykorzystać, bo mam ich sporą ilość więc zastosowałam je jako dodatkowe uszczelnienie wierzchniej warstwy zasypu. Cały czas się uczę...
    Cóż, gdybyś już przerobiła kocioł na dolne spalanie, takie trociny dla uszczelnienia jak najbardziej. Sam tak czasem sypię.

    No tak, przeróbka... Początek dochodzenia do perfekcji.
    Powodzenia.
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  5. #2045

    Domyślnie

    hes masz racje, nadmiar powoduje wychłodzenie spalin, więc naturalnym odruchem jest dalsze jego zwiększanie celem podniesienia temperatury spalin.
    U Ciebie kiedy zostaje żar koksu, podajesz PP doprowadzasz do temperatury topienia popiołu. On "oblewa" ten koksik uniemożliwiając jego dalsze spalanie

  6. #2046
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał resq Zobacz post
    nie chodzi przecież o to że to przeszkadza, rozmawiamy skąd się to bierze.
    W palenisku kuźniczym, nadmiarem powietrza doprowadza się*żar do temperatur mięknięcia i topienia żelaza
    Już dobrze, zgadzam się, nadmiar powietrza jest niezbędny, piszą o tym w każdej książce o spalaniu.
    Ale "nadmierny" nadmiar jest, jakby nie patrzeć- szkodliwy...
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  7. #2047

    Domyślnie

    Cytat Napisał eworajka Zobacz post
    Panowie, jestem po kolejnej próbie palenia. Tym razem przetestowałam palenie kroczące tzw. boczne.
    Za gruby węgiel (powinien być najwyżej jak orzech) i moim zdaniem za dużo tej mokrej dobroci na nim. Ja mam uszczelniony ruszt pionowy ale i tak żar wędruje na przód.

  8. #2048
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał resq Zobacz post
    (...)podajesz PP doprowadzasz do temperatury topienia popiołu. On "oblewa" ten koksik uniemożliwiając jego dalsze spalanie
    Ufff... "oblewa".
    Czy zanim obleje, koks nie zdąży się spalić?

    Może zdarzy się, że jakiś kawałek koksu otoczy szlaka, ale to raczej rzadki przypadek (przynajmniej u mnie nie zauważyłem) i nie mający żadnego znaczenia.
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  9. #2049

    Domyślnie

    Cytat Napisał eworajka Zobacz post
    Nie rozumiem tego ułożenia szamotek... Z dołu kotła ? Gdzieś tam czy jak bo nie kumam... Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.. z szamotką.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	305202
    Jest tu wynalazca tzw. "Hesówki", to Ci wszystko wytłumaczy

  10. #2050

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    No tak, przeróbka... Początek dochodzenia do perfekcji.
    Powodzenia.
    Hes - nie chcę żadnej perfekcji tylko prawidłowo przebiegającego procesu spalania ( mam na myśli czystsze ) bez przegrzewania komina, strat cieplnych niewykorzystanych przez wymienniki, sadzy szklistej w instalacji kominowej, zacieków na kominie, latania co godzinę do kotła.
    Może to wszystko co próbuje zrobić na nic się zda, bo może po przeróbce na DS nadal okaże się że coś jest źle i już nie będę miała w sobie zapału do kolejnej zmiany... Zabraknie pomysłów i chęci i co wtedy zrobię... ? Zrezygnuję. Kupię zwykłego śmieciucha ( jak planuje mój mąż ) i będę podle spalać miał z dmuchawą albo przekonam męża i poszukam godnego uwagi dolniaka, jak np. MPM DS który ciągle jest ulepszany przez producenta, po radach i uwagach użytkowników oraz wytrawnych zwolenników dolnego spalania.

  11. #2051

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Jest tu wynalazca tzw. "Hesówki", to Ci wszystko wytłumaczy
    Proszę Cię w takim razie HES o co chodzi z tymi szamotkami pomiędzy wymiennikami ? Gdzie je umieścić i czym to ma skutkować ?

  12. #2052
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał eworajka Zobacz post
    Proszę Cię w takim razie HES o co chodzi z tymi szamotkami pomiędzy wymiennikami ? Gdzie je umieścić i czym to ma skutkować ?
    Przecież to nie ja sugerowałem szamotki...

    Rzeczywiście kiedyś pisałem o usprawnieniu rurek wymiennika (przez które przepływają spaliny) poprzez umieszczenie w ich tzw. świetle (średnicy) dodatkowych rurek o mniejszej średnicy,
    z pozostawieniem szczeliny 1- 2 cm (?). To powinno na zdrowy rozum zwiększyć intensywność wymiany ciepła na styku spaliny- rurki wymiennika.
    Trzymając się tej logiki, jeżeli rzeczywiście możesz w kanałach wymiennika umieścić cegły szamotowe o dołu do góry kanałów, to czemu nie?
    Ale z zastrzeżeniem- to musi być w ogóle możliwe i powinno też umożliwić czyszczenie kanałów.
    Jak więc widać, niekoniecznie będzie łatwo.

    (miałem łatwiej, bo zrobiłem kocioł, posługując się poniemieckim kaloryferem i cegłami szamotowymi do obudowania...)
    Ostatnio edytowane przez hes ; 19-02-2015 o 18:21
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  13. #2053

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    Ufff... "oblewa".
    cały hes , pewnie dlatego lubię czytać Twoje wpisy
    jeśli jest to sporadyczne, jak piszesz, nie ma to żadnego znaczenia,
    jeśli jednak zostaje tego cały ruszt (lub bezruszt) to trzeba by coś już z tym zrobić (nawiasem mówiąc częsta dolegliwość niewyregulowanych podajnikowców)
    Ostatnio edytowane przez resq ; 19-02-2015 o 18:21

  14. #2054
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Zawęzić kanał przepływu powietrza patrząc od tyłu kotła (pierwszy kanał) po lewej stronie do wysokości czopucha , 2 kanał po prawej stronie do wysokości wyjścia spalin z komory spalania.
    Bo prawdą jest że te szczeliny mają 10cm na kilkadziesiąt 30-40cm
    Jeżeli użyjesz cegły 3cm będziesz miała kanały 7cm prawda? Czyli kanał przepływu będziesz miała 7cmx30cm?40cm?
    Jeżeli użyjesz cegły 6cm pozostanę tobie kanały po 4cm prawda?
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  15. #2055
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał resq Zobacz post
    (...) (nawiasem mówiąc częsta dolegliwość niewyregulowanych podajnikowców)
    Może nie wiem dokładnie, ale idea spalania w kotłach retortach polegała na stosowaniu dość wyrafinowanego gatunku węgla, z małą ilością
    popiołu nie tworzącego (lub trudno tworzącego) szlaki. Z czasem o taki węgiel coraz trudniej, a oszustwa na jakości to "normalka".( wiem, bo dostałem
    parę razy od znajomych próbki do testowania- różnice były zadziwiające).

    Co do podajnikowców, to moim skromnym zdaniem czas najwyższy, by były to po prostu kotły dolnego spalania.
    Nie widzę prawie żadnej przeszkody, by zainstalować u siebie podajnik. To "prawie" to niechęć do skazywania się na eko- groszek.
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  16. #2056

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    ...Nie widzę prawie żadnej przeszkody, by zainstalować u siebie podajnik. To "prawie" to niechęć do skazywania się na eko- groszek.
    a co z grawitacyjnym zasobnikiem na zrębkę i inną biomasę?

  17. #2057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario1969/1 Zobacz post
    Zawęzić kanał przepływu powietrza patrząc od tyłu kotła (pierwszy kanał) po lewej stronie do wysokości czopucha , 2 kanał po prawej stronie do wysokości wyjścia spalin z komory spalania.
    Bo prawdą jest że te szczeliny mają 10cm na kilkadziesiąt 30-40cm
    Jeżeli użyjesz cegły 3cm będziesz miała kanały 7cm prawda? Czyli kanał przepływu będziesz miała 7cmx30cm?40cm?
    Jeżeli użyjesz cegły 6cm pozostanę tobie kanały po 4cm prawda?
    Nie można robić równoległych kanałów wznośnych - albo opadowych (?)- nie pamiętam.
    Na początkowych stronach tego wątku tłumaczył to Kolega Bogusław_58. Nie mam za bardzo możliwości wyszukać teraz, ale nalegam, aby to sprawdzić.
    Ostatnio edytowane przez QIM ; 19-02-2015 o 22:34 Powód: _

  18. #2058
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Wg mnie te kanały są za szerokie i przez co wymiennik słabiej odbiera ciepło a komin gorący. (wcale bym się ni zdziwił że jak zamontuje termometr okaż się zę cały czas jest powyżej 220 stC. Nie pamiętam ile eworajka ma metrów do ogrzania ale pamietam, że pisała że do komory pewnie by się zmieściła.
    Nie rozumiem QIM "Nie można robić równoległych kanałów wznośnych - albo opadowych (?)- nie pamiętam. " to znaczy że nie można do wymienników dokleić cegły szamotowej celem zawężenia kanału. przecież w DS-ach jest standardem zawężenie palnikiem szamotowym 1 kanału (co prawda dla potrzeb dopalania).
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  19. #2059

    Domyślnie

    Ty chcesz szamotem jeden kanał wymiennika podzielić na dwa równoległe. O to mi chodzi.

  20. #2060
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    19czeslaw60

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-610
    Posty
    9

    Domyślnie

    eworajka.Jeżeli testujesz nowy sposób palenia, nie stosuj takich przekładańców.Sposób może być dobry ,ale zły dobór granulacji węgla,przykrytego wilgotnymi uszczelniaczami,może prowadzić do błędnych wniosków.Więcej cierpliwości.Sam użytkuję zarówno piec DS , jak i piec GS.Chcąc wyciągnąć jakieś wnioski,nie wystarczy jedna próba.
    Pytałem się o szczelność drzwiczek załadowczych nie bez powodu.Przy tej konstrukcji, żle doprowadzane powietrza do spalania (nieszczelności ,dodatkowe otwory) na wysokości drzwiczek zasypowych może prowadzić do znacznego wystudzania kotła.Mówimy tu oczywiście o górnym spalaniu.
    Osobiście wszelkie początkowe zmiany przeprowadzałem na węglu płomiennym lub gazowo-płomiennym.Życzę wytrwałości.

Strona 103 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony