dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 17
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 333
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie Czy dom ekologiczny to dom naładowany techniką?

    W numerze 2/2012 "Muratora" znajdziecie wywiad z Aleksandrem Dariuszem Pankiem, prezesem Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Oto jedno z pytań i odpowiedź:

    Murator: Co Pan sądzi o ochronie środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii?

    Aleksander D. Panek: Wrócę do konkursu na dom ekologiczny (konkurs zorganizowany przez "Muratora"). Czasami było w tych domach wszystko! Wszędzie pompy ciepła – widocznie lobbing producentów jest znakomity. Gaz nie – obrzydliwe źródło. Kolektory tak, ale zawsze z przeszacowanymi możliwościami – mają dostarczyć 40% energii do ogrzewania wody, rekuperator ma osiągać sprawność 95% - to mrzonki, skąd takie dane?! I jeszcze panele fotowoltaiczne, i małe siłownie wiatrowe. Czy dom ekologiczny to dom naładowany techniką? Czy na pewno w ten sposób chronimy środowisko - pamiętajmy o cyklu życia tych wszystkich produktów technicznych, koszcie materiałów eksploatacyjnych, remontach, naprawach. Przy okazji nasuwa się pytanie, dlaczego te urządzenia - pompy ciepła, panele słoneczne - są takie drogie. Czy chodzi o zysk przyrody czy o producentów? Palenie biomasą jest niewątpliwie ekologiczne – to jest powszechna recepta na dom ekologiczny, ale zaraz dodamy: tylko w konkretnych warunkach. W Bieszczadach jest gospodarstwo agroturystyczne całkowicie samowystarczalne energetycznie, poza siecią, wykorzystujące biomasę, słońce i nowoczesne systemy techniczne. W mieście trudno o takie rozwiązanie, poza tym trzeba pamiętać że człowiek nie chce zrezygnować z komfortu i na przykład czekać z praniem na wiatr albo słońce. W mieście, tam gdzie jest gaz lub energia z kogeneracji, może się okazać że kolektory, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła są ekonomicznie nieuzasadnione.

    A jakie jest Twoje zdanie? Zapraszamy do dyskusji!

    Zapraszamy też do lektury całego wywiadu w "Muratorze".

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Najbardziej ekologiczne są najprostsze rozwiązania, których proces produkcyjny nie ingeruje w środowisko naturalne. Ja bym zapytał o inną rzecz, co jest gorsze nieekologiczny dom, czy nieekologiczny domownik? Co bardziej szkodzi środowisku naturalnemu?
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  3. #3

    Domyślnie

    Hm...
    Ja tez mam pompe ciepla i wentylacje mechaniczna z GWC zwirowym, dom "przyzwoicie" ocieplony i zbudowalem go dla siebie, zebym czul sie w nim komfortowo.
    Teorie Pana Aleksandra D. Panka sa w czesci sluszne ale jak dla mnie to jednak teorie.
    Dom bez PCi i wentylacji mechanicznej z odzyskiem i GWZ zuzywalby znacznie wiecej nergii do ogrzania i wytworzenia cieplej wody niz obecnie. Nie jestem w satnie precyzyjnie podac o ile wiecej, ale moge podac ile energii odzyskuje z gruntu i jest to ok. 10 000 kWh przy 4 000 kWh zuzytej energii elektrycznej.
    Piece opalowe, na tzw. paliwa stale (min. biomase) podobno sa ekologiczne, rozumiem ze proces ich spalania nie pozostawia sladu w ekosystemie?
    Nie przyczynia sie do swiatowego ocieplenia klimatu etc, jaka jest faktyczna efektywnosc spalania biomasy czy nie na poziomie 35-45%, a co z reszta energii?
    Pompy ciepla potrzebuja energii elektrycznej do pracy, trzeba ja wyprodukowac wiec rowniez zanieczyscic srodowisko. Niemniej elektro-cieplownie tez spalaja biomase a przy okazji "ogrzewania miast" produkuja energie elektryczna -lub odwrotnie, ale to bez roznicy.
    Odpowiednie ocieplenie domu zmniejsza zapotrzebowanie na energie elektryczna, wentylacja mechaniczna poprawia komfort zycia w takim domu i faktycznie przesciganie sie w odzyskach jest przesada , mysle ze rzad wielkosci 60% realnego odzysku przy jak najmniejsyzm zuzycie pradu bedzie najlepszym rozwiazaniem.

    Mozna doktora niejeden zrobic na takich akademickich rozwazaniach, ja nie mam zamiaru cofac sie do sredniowiecza. Dach sloma kryty, palenie w piecu czy dom z gliny.
    To jest dobre dla teoretykow a sami beda mieszkac w murowanych budynkach, miec ciepla wode w kranie i ogrzewanie strefowe lub centralne i oczywiscie wymadrzac sie jak powinnismy zyc zeby bylo ekologicznie - najlatwiej komus doradzac bo to niewiele kosztuje i niewiele ryzykujemy!
    Ja mam roczne zuzycie energii elektrycznej 6 000 kWh na wszystkie cele domowe, co+cwu wlacznie i uwazam ze nie jest to tragedia i "lokalnie" mam czyste powietrze, bez smrodu dymu z komina.
    Nie ma szans zebym dokladal do pieca i czyscil popiol, skladowal (nawet nie wiem gdzie) opal a latem bojlerem grzal ciepla wode.
    Na koniec, nie rozumiem co cena danego urzadzenia ma wspolnego z ekologia?

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    zgadzam się z tobą, w całej rozciągłości, z wyjątkiem jednego ale, nie zawsze trzeba mieć PCi żeby osiagnąć takie zużycie. Ty akurat masz duży dom, co na starcie ogranicza pole wyboru, dlatego rozumiem wybór PCI. Ale w domach do 150m2, a szczególnie w takich 110-120m2 jest wiele innych duzo prostszych i tańszych sposobów aby ten dom przez swoja energooszczędność był ekologiczny. Zbyt pochopnie w takich domach ludzie montują PCi, w dużej mierze winę za to ponoszą firmy instalatorskie, które to maja duzo większy zysk na rozbudowanych systemach CO, a niżeli w domach niskoenergetycznych, gdzie system co jest tani i prosty. Kolejnym winowajcą niestety jest prasa branżowa, w tym i Murator W których to jeszcze pare lat temu az roiło sie od artykułów o PCi i ich doskonałości, a np. o ogrzewaniu prądem pisano tylko że jest najdroższe i że budowa domu energooszczędnego jest trudna i nieopłacalna. Powoli sie to zmienia, choc lobby pompiarzy nadal jest silne. Nie raz na FM było udowadniane że dom energooszczędny nie musi być drogi i nie musi posiadać PCI, a może byc prosty w budowie i eksploatacji. Niestety takie domy nikomu nie sa na rękę z wyjątkiem inwestora.
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywiscie bralem pod uwage glownie moje waruki i wybor.
    Nie moge wypowiadac sie za kogos, udowadniac jakies racje, ktore znam tylko "ze slyszenia" czy "opowiesci kolezenskich" - bylo by to nieuczciwe.

    Jesli chodzi o bryle domu (prostote) to niestety jest to rownowazne z kosztami, nie ma zaleznosci liniowej oczywiscie ale trzeba to powiedziec, im bardziej skomplikowana bryla domu tym jego budowa bedzie drozsza.
    Ja najpierw wyszukiwalem rozne projekty, podpatrywalem itp. itd. z zona zanim zdecydowalismy sie na konkretny projekt. Rozpatrywalem tez projekty indywidualne, ale znalezlismy dom, ktory nam w miare odpowiadal, kilka przerobek i nadawal sie do budowy.
    Dopiero koleinym etapem bylo powazne zastanowienie sie nad sposobem budowy tj. rodzajami materialow, rodzajem systemu ogrzewania czy wentylacja.
    Nie chcielismy domu zbyt prostego ze wzgledu na nasza estetyke i poczucie smaku - o gustach sie nie dyskutuje , zona chciala dom ze skosami na pietrze wiec musialo byc tzw. poddasze uzytkowe a jak poddasze to i schody (mamy lane schody to i mostek do gruntu), kominek w salonie wiec i komin (mostek termiczny), dzialka niezbyt duza -kolektor pionowy, GWC zwirowe pod podloga garazu.
    Tak powstal dom w ktorym dzisiaj mieszkam i nie narzekam - to byl nasz swiadomy wybor.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    rok temu gdy przymierzałem się do budowy domu miałem różne założenia - większość z nich okazała się nietrafiona , miedzy innymi solary, turbina elektryczna
    są rzeczy niezbędne ze względu na komfort jak WM i GGWC i są rzeczy których koszt przewyższa jakiekolwiek korzyści
    nawet wybudowanie domu z materiałów ekologicznych, domu który ma małe zapotrzebowanie na energię, domu w którym domownicy są proekologiczni nie daje nam gwarancji bycia w pełni ekologicznym - możemy bowiem trafić na lokalne uwarunkowania które zakażą nam budowy np POŚ i nakażą odprowadzenie wszystkiego do miejskiej infrastruktury

    temat jest bardzo złożony i trudny a należałoby rozpocząć prace od podstaw - czyli każdy potencjalny inwestor powinien popracować nad swoim OZC a nie budowa po omacku na chybił trafił - czyli coś co dziś jest tylko formalnością i obowiązkiem po zakończeniu budowy - powinno być obowiązkowe do PNB

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    820

    Domyślnie

    Moj dom tzw. 3,5 litrowy. Efekt ten osiagnalem wlasciwie tylko dobrym ociepleniem. Dom jest maksymalnie uproszczony konstrukcyjnie, zminimalizowane mostki termiczne. Caly system ogrzewania i CWU zamknal sie w kwocie 10 tys zl.

    W tej chwili zuzywam na ogrzewanie+cwu+zmywanie+pranie srednio na dobe 35 kwh, czyli niewiele wiecej niz domy z pompa ciepla. A kwotowo wyjdzie podobnie gdyz 100% energii na ww. czynnosci zuzywam w taniej taryfie.
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kiedyś chciałam zbudować dom "ekologiczny". Ale jaki materiał do budowy w okolicach Poznania jest "ekologiczny"?
    Mówi się, że drewno jest "ekologiczne" - ale akurat dom drewniany kompletnie mnie nie przekonuje. Mam dość kłopotów z jedną ścianką g-k, szału bym dostała z domem całym w płytach z g-k.
    Murowany - tak, ale z czego? Podobno należy budować z lokalnych surowców, aby ograniczyć wpływ transportu na środowisko.
    Pustaki ceramiczne? Wienerberger fabryki ma na południu Polski
    Beton komórkowy? Solbet na Kujawach.

    Ja zdecydowałam się na silikaty - materiał o najniższej promieniotwórczości i najwyższej wytrzymałości (w moim projekcie miało to duże znaczenie)
    Ale tani materiał to Grupa Silikaty - niemal wszystkie fabryki to też południe Polski.
    Owszem. W Poznaniu mamy Xellę - chyba jedne z najdroższych materiałów na rynku.

    I tak jest ze wszystkimi elementami do budowy. Nie wiem, czy to taka specyfika Wielkopolski, że to najdroższy rejon, bo praktycznie bez fabryk?

    A więc jednoznaczny wniosek - dla mnie ekologicznie, znaczy DROGO.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    820

    Domyślnie

    @Elfir

    W Brzostowie gm Jaraczewo masz duza fabryke Krotermu (odpowiednik Wieneberger).
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kurt - ale jak pisałam, wybrałam silikaty. Mój dom już stoi

    Wpisałam sobie nazwę kroterm do google z ciekawości - to musi być bardzo niszowa fabryka albo nie mają swojej strony internetowej.

    EDIT - znalazłam, tylko firma nazywa się Cerpol.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-01-2012 o 16:35

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Ludzie, nie dajmy się zwariować!!! Dla mnie ekologicznie to między innymi:
    - dom w dobrym miejscu, coby kilometrów nie tłuc i paliwa nie marnować ( u mnie tak nie będzie, ale to świadomy wybór, do końca kariery zawodowej bliżej niż dalej),
    -dom na miarę, nie na zapas i nie na pokaz lub elastyczny, żeby można było np. odciąć część nieużywaną i jej nie ogrzewać na full a jak za mały się zrobi, to rozbudować ,
    - dom dobrze zorientowany względem stron świata i poprawnie zbudowany (w tym ocieplony),
    - źródło ciepła - zależne od lokalnych warunków , potrzeb i możliwości - jak domownicy są poza domem przez większą część dnia, to odpadają paliwa "obsługowe", jak mam dostęp do gazu sieciowego, to z niego skorzystam (choć drożeje, ale jest wygodny), jak będzie 2 lub 3 domowników, to odpuszczamy solary do cwu, jak ktoś chce lub musi używać tylko ee, to powinien przeliczyć, kiedy PC mu się zwróci, może taniej wymyślić coś innego, jak mam swoje drewno, słomę , miejsce na przechowywanie i czas na obsługę, to będę się bawić z kotłem na biomasę, itp....
    U mnie np. wyszło, że straty ciepła na wentylację są wyższe niż straty przez przegrody. Wniosek: robimy WM.
    W naszych nowobudowanych domach jest folia, styropian, PCV i inne cuda, które spowodują, że jak ktoś kiedyś zechce je rozebrać, to będzie miał kłopot nie lada.
    Pozdrawiam wszystkich ekologicznych!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurt76 Zobacz post
    Moj dom tzw. 3,5 litrowy. Efekt ten osiagnalem wlasciwie tylko dobrym ociepleniem. Dom jest maksymalnie uproszczony konstrukcyjnie, zminimalizowane mostki termiczne. Caly system ogrzewania i CWU zamknal sie w kwocie 10 tys zl.

    W tej chwili zuzywam na ogrzewanie+cwu+zmywanie+pranie srednio na dobe 35 kwh, czyli niewiele wiecej niz domy z pompa ciepla. A kwotowo wyjdzie podobnie gdyz 100% energii na ww. czynnosci zuzywam w taniej taryfie.
    Co Ty "powiesz", 35 kWh/dobe tylko za elementy zycia ktore wymieniles uwazasz za podobne do wlascicieli pomp ciepla?
    Wydaje mi sie, ze troche Cie zaskocze bo mnie zeszly rok wyszedl - calkowite zuzycie (za wszystkie urzadzenia elektryczne) 19,2 kWh/dobe.
    Teraz w sezonie zimowym (obecnym) zuzywam 25,6 kWh/dobe za caly dom -gdziez tutaj jeszcze do 35 kWh/dobe?
    Toc to roznica prawie 40% ! a u Siebie nie wliczyles jeszcze zuzycie przez pozostale urzadzenia np. TV,komputer,oswietlenie,lodowka,pompa wody itp. itd.
    Zapomnialem jeszcze o wielkosci domu, mam chyba trosze wiekszy bo ok. 215 m2 ogrzewanych podlog

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    820

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Co Ty "powiesz", 35 kWh/dobe tylko za elementy zycia ktore wymieniles uwazasz za podobne do wlascicieli pomp ciepla?
    Wydaje mi sie, ze troche Cie zaskocze bo mnie zeszly rok wyszedl - calkowite zuzycie (za wszystkie urzadzenia elektryczne) 19,2 kWh/dobe.
    Teraz w sezonie zimowym (obecnym) zuzywam 25,6 kWh/dobe za caly dom -gdziez tutaj jeszcze do 35 kWh/dobe?
    Toc to roznica prawie 40% ! a u Siebie nie wliczyles jeszcze zuzycie przez pozostale urzadzenia np. TV,komputer,oswietlenie,lodowka,pompa wody itp. itd.
    Zapomnialem jeszcze o wielkosci domu, mam chyba trosze wiekszy bo ok. 215 m2 ogrzewanych podlog

    Pzdr.
    Ja sie wprowadzilem 24.12.2011 pare dni wczesniej zaczalem dopiero wygrzewac dom od 7*, pogadamy za rok.... a poza tym pisalem KWOTOWO , chodzilo mi o koszt w zlotych... ja mam 100% w taniej taryfie a Ty?

    Koszt inwestycyjny??
    ps. reszta zuzycia to jak na razie 8,5 kwh/doba (6 pokojow, dwojka dzieci)
    Ostatnio edytowane przez kurt76 ; 27-01-2012 o 10:41
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Trochę z przyzwyczajenia i trochę z przymusu wybrałem paliwo stałe ale nie węgiel tylko brykiet drzewny prasowany .
    Brykiet ten jest produktem ubocznym produkcji i nie zawiera kleju, lepiszczy czy tym podobnych .
    Spalanie tego paliwa nie powoduje dużego zanieczyszczenia powietrza .
    Pakowany jest w worki papierowe które służą mi do rozpalania .
    Nie muszę używać niczego innego aby w 2 minuty uruchomić proces produkcji energii. Jak to fajnie brzmi
    Może i nie jest to "pstryk" ale niewiele ma wspólnego z kotłownią w moim rodzinnym domu .

    Podstawą jest też dobre docieplenie i rekuperacja, u mnie głównie dla komfortu .

  15. #15

    Domyślnie

    Witam!

    Startuję w tym roku z budową. Ekologicznie to znaczy dla mnie tanio w eksploatacji, trwale w użytkowaniu i prosto w ewentualnej naprawie. Trzeba przy tym wyważyć koszty inwestycyjne. Będziemy budować parterówkę - Tymoteusza z Archetonu. Na pewno do doświetlenia korytarza do sypialni oraz małej łazienki użyjemy tuneli ze świetlikami. System ogrzewania - jak "najszerzej otwarty" na różne źródła ciepła. Rozprowadzenie ciepła wodną podłogówką, źródło ciepła jak najkożystniejsze pod względem eksploatacji, niezawodności i amortyzacji. być może kocioł gazowy z pompą ciepła do odzysku energii ze spalin, może PC ze złozem zeolitowym, być może zwykły kocioł elektryczny sterowany licznikiem energii el. do "sieci inteligentnej". Bedę kupował tanią energię z nadwyzki generacji wiatrowej. Może w końcu zwykły kondesat na nasz gaz łupkowy. Oświetlenie sztuczne - LED. Poziom zużycia energii na cele grzewcze nie wiecej niż 40 W/m2. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, najprawdopodobniej rekuperator w wymiennikiem przeciwprądowym. GWC nie planuję. Rury do wentylacji z łatwym dostepem do czyszczenia. Adaptacja projektu wymuszona tymi parametrami granicznymi. Ekologicznie to dla mnie wiedzieć co sie chce, za ile się to chce, a dopiero wykonanie tych swoich planów przeprowadzić w jak najbardziej optymalny sposób.

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez B-tomek ; 29-01-2012 o 17:38

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    ten artyk. z muratora to absolutnie nic nowego nie mówi dla osoby obeznanej w temacie

    nie lubię tonu -ja wiem lepiej jestem mądrzejszy
    inaczej ktos na pewne rzeczy patrzy ja ma 30 lat i w perspektywię emyreturke z własnej działalnosci a inaczej ktoś kto ma np z 55 lat i w perspektywie np pouczelniana emeryturę
    każdy ma swoje rację
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurt76 Zobacz post
    Ja sie wprowadzilem 24.12.2011 pare dni wczesniej zaczalem dopiero wygrzewac dom od 7*, pogadamy za rok.... a poza tym pisalem KWOTOWO , chodzilo mi o koszt w zlotych... ja mam 100% w taniej taryfie a Ty?

    Koszt inwestycyjny??
    ps. reszta zuzycia to jak na razie 8,5 kwh/doba (6 pokojow, dwojka dzieci)
    Nie zrozumiales mojej odpowiedzi.
    Chodzilo mi glownie o ton Twojej wypowiedzi.
    Mnie to "lotto" ile kto zaplaci za Swoje ogrzewanie domu i ile na nie wyda -to juz nie moj interes. Chodzilo mi o to zeby nie dyskredytowac innych rozwiazan i udowadniac ze ma sie lepsze, tansze od ... w tym wypadku pomp ciepla.
    Skad wiesz co kierowalo wiekszoscia inwestorow? Ja np. nie mam gazu w ulicy a nie zamierzalem zywac pieca na paliwa stale i dokladac opalu czy wybierac popioly. Nie bralem pod uwage tez "czystego" pradu z uwagi na wielkosc domu i przewidywane zuzycie-zapotrzebowanie na energie nie tylko na cele co ale i cwu.

    @Piczman, nie pije teraz do Ciebie z tym piecem.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Pozwoliłem sobie wypunktować, dla większej przejrzystości
    Cytat Napisał B-tomek Zobacz post
    1. Ekologicznie to znaczy dla mnie tanio w eksploatacji, trwale w użytkowaniu i prosto w ewentualnej naprawie. Trzeba przy tym wyważyć koszty inwestycyjne.
    2. Rozprowadzenie ciepła wodną podłogówką, źródło ciepła jak najkożystniejsze pod względem eksploatacji, niezawodności i amortyzacji. być może kocioł gazowy z pompą ciepła do odzysku energii ze spalin, może PC ze złozem zeolitowym,
    3. Bedę kupował tanią energię z nadwyzki generacji wiatrowej.
    4. Może w końcu zwykły kondesat na nasz gaz łupkowy.
    5. Oświetlenie sztuczne - LED.
    6. Rury do wentylacji z łatwym dostepem do czyszczenia.
    Brzmi prawie, jak ulotka wyborcza, normalnie idylla.
    punkty 1 i drugi praktycznie sobie zaprzeczają. Które z twoich systemów są optymalne?
    3. A kto taka energię sprzedaje? Nie słyszałem żeby w Polsce były jakiegolwiek nadwyżki energetyczne, skoro więcej energii importujemy aniżeli eksportujemy.
    4. Kiedy planujesz budowę że masz zamiar korzystać z gazu łupkowego? Po nie szybko zaczna go wydobywać. Myslisz że to wpłynie na obniżkę cen gazu? W żadnym z krajów w ktrórym zaczęto jego wydobywanie tak się nie stało. Po prostu kto inny na nas będzie zarabiał. Od kiedy to jego wydobycie jest ekologiczne?
    5. Wszędzie ledy?
    6. jak planujesz to wykonać, ryry będą nieosłonięte, na wierzchu? No a najważniejsze po co chcesz to robić?
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lobo_M Zobacz post
    Pozwoliłem sobie wypunktować, dla większej przejrzystości
    Brzmi prawie, jak ulotka wyborcza, normalnie idylla.
    punkty 1 i drugi praktycznie sobie zaprzeczają. Które z twoich systemów są optymalne?
    3. A kto taka energię sprzedaje? Nie słyszałem żeby w Polsce były jakiegolwiek nadwyżki energetyczne, skoro więcej energii importujemy aniżeli eksportujemy.
    4. Kiedy planujesz budowę że masz zamiar korzystać z gazu łupkowego? Po nie szybko zaczna go wydobywać. Myslisz że to wpłynie na obniżkę cen gazu? W żadnym z krajów w ktrórym zaczęto jego wydobywanie tak się nie stało. Po prostu kto inny na nas będzie zarabiał. Od kiedy to jego wydobycie jest ekologiczne?
    5. Wszędzie ledy?
    6. jak planujesz to wykonać, ryry będą nieosłonięte, na wierzchu? No a najważniejsze po co chcesz to robić?
    Nie jest to ulotka wyborcza - chociaż może niektórym partiom taka ulotka by sie przydała

    6. Dlaczego rury łatwe w czyszczeniu - po 4 latach pracy w pomieczeniach z takową instalacją przyglądałem się jej modernizacji. W środku było ZOO i oddział mykologiczny botanika. Rury oczywiście ocieplone i to gróbo a wyczystki w formie zaślepionych trójników zamiast zwykłych kolanek. Rozważam jeszcze wmontowana dezynfekcje lampami UV.

    5. Tak wszędzie LED, wewnętrzna instalacja elektryczna w szeregu z UPS dla całego domu. Miejscowość w której będę mieszkał jest zailana 3 liniami napowietrznymi 15 kV, w linie wrastają drzewka, z jednej stacji jest odejście na zasilanie sieci PKP - harmoniczne generowane przez przetwornice stałoprądowe wykończą każdy sprzęt AGD, o LEDach nie wspominając. Ponadto drzewka bardzo ładnie wrastają w linie a więc są SPZ i lokalizacja doziemień poprzez sekcjonowanie. Domowa elektronika tego nie wytrzyma.

    4. Gaz łupkowy płynie już w rurach na kaszubach, jest to znikoma ilość ale jednak! Jedynym krajem w którym odbiorcy są zasilani gazem łupkowym są USA. W przeciagu 5 lat cena dla odbiorcy indywidualnego spadła o 40%. Ponadto spada cena energii elektrycznej generowanej w coraz większych ilościach w elektrowniach zasilanych tyże gazem.

    3. W Polsce sa nadwyżki generacji wiatrowej - zresztą jak w całej Europie. Jest tego tak dużo że prowadzimy "wojny energetyczne" z naszymi zachodnimi sąsiadami w celu odepchniecia iod naszych sieci przesyłowych ich generacji wiatrowej. Rozwiazaniem sa juz wprowadzone w Kanadzie a w UE od 2013r. "smart gird" sieci inteligentne. Testowo PGE na obszarze miejskim ma instalować liczniki do smart gird na telrenie jednej dzielnic Łodzi, a na terenach wiejskich w w króryms z powiatów Rzeszowszczyzny. Krótko mówiac Kanadyjczycy programuja sobie licznik ile enegii i za jaką cene chca kupic - coś jak składanie zlecenia przez intrenet na zakup/sprzedaż akcji. Ponadto chce wspomnieć o nowym bloku w Bełchatowie 850 MVA. Juz sa problemy w wypchnięciem tej energii.

    1 i 2 Technika tak niesamowicie sie rozwija. Nie mówie tu o naszym zacofanym rynku gdzie inwestorów traktuje sie jak dojne krowy. Wchodzi mistrz do domu rozglada sie po chałupie i wli cenę za usługę na podstawie powieżchni cholu - autentyczny przykład. Obserwuję rynek Niemiecki, ceny te same - jakośc o lata świetlne przed nami. PEX? to instaluje się w hipermarketach przeznaczonych z 20 lat do wyburzenia. Naprawialiście kiedyś PEX po 8 latach wygrzewania? Niemcy stosują instalacje miedziane i suchy jastrych. Chyba łatwiej naprawić. Co jest optymalne - w tej chwili nie wiem, instalacje bede kładł najwcześniej w 2014. Wtedy dam sobie odpowiedź na to pytanie. Obecnie zlecam projektowanie tak abym miał jak najszersze pole manewru.

    Pozdrawiam!

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    boo12

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    tak na temat bio masy jest to totalny fake w jednej z elektrociepłowni miałem okazje robić rozmawiałem z wieloma ludźmi na ten temat jak się robi bio masę ? ścina się zdrowe drzewa w Polsce mieli na papkę miesza się z różnymi rodzajami lupek ziaren słonecznikowe i inne (ale tylko 20% to prawdziwy odpad) reszta to prawdziwe zdrowe mielone drzewo dosypuje się do węgla i ekologia jak się patrzy elektro ciepłownia bierze kolosalne pieniądze za to że "chronią środowisko" dostawcy biorą pieniądze za transport tych tzw łupków gdyby ekolodzy walczyli o środowisko a nie zostaliby kupieni przez firmy które na tym zarabiają byłoby ok a kaloryczność takiego opału w stosunku do węgla spada o 30% oczywiscie mowie o elektrowni

Strona 1 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony