dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    firepunch

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-100
    Posty
    50

    Domyślnie Hydrofor 300L i jego wydajność miedzy załączeniami

    Mam w domu zbiornik hydroforowy 300L (Grudziądz, a pompa głębinowa w studni) - pompa załącza się w zakresie 2 do 3 atmosfery.
    Wydajność takiego zbiornika przy ww. ciśnieniach to 20L wody (po spuszczeniu 20L ciśnienie spada o 1 atmosferę i pompa znowu działa)
    Moje pytanie jest następujące czy te 20L to nie za mało jak na tak duży zbiornik?
    Hydrofor odpalałem bez żadnych "procedur".

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekgips

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Błażowa
    Kod pocztowy
    36-030
    Posty
    54

    Domyślnie

    Witam u mnie taki sam zbiornik tylko różnica w ciśnieniu załączenie przy 3 at wyłączenie 4,5 uzysk wody około32 litry. Pytałem też na forum o tę sprawę jednak nie uzyskałem odpowiedzi typu że : przy takim ciś powinno być tyle albo tyle . Myślę, że im większa będzie różnica załączania i wyłączania to i wody będzie więcej , spróbuj podkręcić na wyłączniku ciśnieniowym aby pompa biła do 4 i zobaczysz co będzie ( o ile są takie możliwości pompy ) sam zastanawiam się czy nie zejść z ciś załączania na 2-2,5 tylko mam odżelaziacz , który potrzebuje 3 at i boję się że jak pompa załączy się na 2 at , to czy da rade dobić do minimum dla odżelaziacza przy płukaniu . Pozdrawiam Tomasz .

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał firepunch Zobacz post
    Mam w domu zbiornik hydroforowy 300L (Grudziądz, a pompa głębinowa w studni) - pompa załącza się w zakresie 2 do 3 atmosfery.
    Wydajność takiego zbiornika przy ww. ciśnieniach to 20L wody (po spuszczeniu 20L ciśnienie spada o 1 atmosferę i pompa znowu działa)
    Moje pytanie jest następujące czy te 20L to nie za mało jak na tak duży zbiornik?
    Hydrofor odpalałem bez żadnych "procedur".
    Jest to kwestia ilosci powietrza w zbiorniku.
    Czy to jest zbiornik z workiem czy bez? A jesli nie wiesz, to czy jest ocynkowany czy taki ladnie pomalowany?

    marcin

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    firepunch

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-100
    Posty
    50

    Domyślnie

    bez worka

  5. #5

    Domyślnie

    Tak jak napisał Jastrząb. Im więcej powietrza w zbiorniku, tym pompa załącza się rzadziej. Sprawdź jak dużą masz poduszkę powietrzną (teoretycznie powinna wynosić 1/4 do 1/3 objętości zbiornika). Poziom wody łatwo poznasz jeżeli zbiornik się rosi, jeżeli nie, to przyłóż rękę (tam gdzie zimno, to jest woda).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał firepunch Zobacz post
    bez worka
    To jesli jest bez worka a nie masz jakiesgos napowietrzania poprzez inzektor, to chcesz czy nie, powietrze bedzie sie pomalu rozpuszczac w wodzie i go bedzie ubywac. Znaczy sie, czasem go trzeba dopompowac.
    Jesli masz inzektor, to albo powietrze jest za slabo dopompowywane przez ten inzketor, albo gdzies wysoko na zbiorniku jest automatyczny odpowietrznik na takim poziomie, ze ile bys nie dpompowal, to i tak wyleci jego nadmiar, czyli wiele nie zdzialasz.

    wezmiesz powietrze i skompresujesz je do cisnienia 1atm, to zmiejszy swoja objetosc do 1/2. Skompresujesz do 2atm, to bedzie go 1/3 itd. Do 3 atm, 1/4 oryginalnej objetosci.

    Zakladajac ze nie masz inzketora i odpowietrznika:
    Wezmiesz pusty zbiornik 300l. Wstepnie napompujesz go do np 1atm. (czyli bedziesz mial w zbronioku 600l powietrza).
    Jak dopompujesz wode do 3atm to zrobi sie tego powietrza 1/4 objetosci czyli 150l. Bedziesz mial 150l wody i 150l powietrza.
    Jak bys dopompowal do 2atm, to powietrza z 600l zrobiloby sie 1/3 czyli 200l powietrza, 100L wody. Roznica to 50l wody.

    Jesli zbiornik nie byl wstepnie napompowany, tylko od razu zalany woda, roznica pomiedzy wlaczeniem a wylaczenieme bedzie mniejsza, w tym przypadku okolo 25litrow.

    Im bardziej wsteopnie napompujesz biornik, tym wieksza roznice (wiecej wody uzyskasz). Przy czym nie przekraczalbym na Twoim miejscu 1.5atm, zeby Ci sie powietrze nie przedostalo do instalacji.

    Jesli pomopa da rade, podnies gorne cisnienie do np 4atm, to tez zwiekszy ilosc dostepnej wody.

    pozdrawiam,
    marcin

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    firepunch

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-100
    Posty
    50

    Domyślnie

    Nabilem na pusty zbiornik 1.3atm powietrza i teraz jest wydajnosc 55L, mysle ze to wystarczy... szkoda tylko ze tak jak piszesz bedzie trzeba ta cznnosc powtarzac regularnie

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał firepunch Zobacz post
    Nabilem na pusty zbiornik 1.3atm powietrza i teraz jest wydajnosc 55L, mysle ze to wystarczy... szkoda tylko ze tak jak piszesz bedzie trzeba ta cznnosc powtarzac regularnie
    Jesli nie jest Ci otwarty zbiornik potrzebny ze wzgledu na uzdatnianie wody, to lepszy jest zbiornik z workiem. Tam powietrza nie trzeba uzupelniac, bo nie miesza sie z woda.

    Tak jak pisalem wczesniej, mozesz tez zamontowac na rurze dolotowej tzw aspirator / inzketor, ktory bedzie za kazdym wlaczeniem pompy troche powitrza dopompowywal samoczynnie.

    marcin

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Tylko tutaj uwaga. Ja mam takie popularny zestaw zbiornik 100l IBO i do tego membrana, pompa MHI 1300. Te zbiorniki, a dokładnie mówiąc membrany to straszne dziadostwo. Z fabrycznymi dziurami, wadami, a w instrukcji jak byk napisane, żeby sprawdzać ciśnienie pow. w zbiorniku co 30dni. Zdecydowanie DUŻO trwalszym rozwiązaniem jest zbiornik bezworkowy, ocynkowany, takie pracują po 20lat. Mój zestaw hydroforowy pracuje 1,5 roku i w tym czasie wymieniłem 3 membrany. Po pierwszej awarii byłem wyczulony na kontrolę ciśnienia jak dziki ryś, kontrolujemy ciśnienie przy odkręconym kranie i spuszczonej całej wodzie ze zbiornika.
    To i tak nie pomogło, nowa membrana jaką kupiłem została przysłana z dziurą, następna była OK, ale okazało się po 10m, że ma purchle, które powoli przepuszczały wodę. Tymczasowo naprawiłem je łatką do opon. Czuć w ręku dziadowską jakość tego produkt, drastyczne różnice grubości EPDM, wadliwe zgrzewy, pory, itd.

    Konsultacje z wiodącymi sprzedawcami na portalu aukcyjnym na literę A, bezsprzecznie dowiodły, że jak chcę mieć spokój to tylko zbiornik ocynkowany, bezworkowy i do tego stary poczciwy grudziądz. Taki zestaw pracuje latami, a raz na rok dobicie powietrza to drobiazg. Jeśli się upieram na "hi technology" membrany itp, to należy szarpnąć się na zbiornik markowy typu Aquatec z odpowiednią membraną.

    Ze swojego doświadczenie stanowczo odradzam zbiorniki i membrany IBO oraz Diamond, proudly Made in China.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    firepunch

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-100
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Zdecydowanie DUŻO trwalszym rozwiązaniem jest zbiornik bezworkowy, ocynkowany, takie pracują po 20lat.
    Z tego samego założenia wyszedłem i nie eksperymentowałem z chinszczyzna, kupiłem właśnie mało używanego grudziądza, rok produkcji 1987 , jakoś na tym "starym" ocynku tak nie oszczędzali jak dzisiaj.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    mam pytanie czy zestaw tego typu to dobry wybor, szukam porady
    bo sam sie nie znam, a moze cos innego wszystkie sugestie mile widziane
    http://allegro.pl/pompa-hydroforowa-...380357695.html
    http://allegro.pl/zbiornik-hydroforo...392635146.html
    lub
    http://allegro.pl/zbiornik-hydroforo...407635526.html

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    MHI 1100 , to najmniejszej mocy, tania chińska pompa. Ja mam MHI 1300 z wirnikami z technopolimeru, jak do tej pory działa (3lata), ale na pewno nie jest to produkt najwyższych lotów. Myślę, że jest za słaba do domu, no i pamiętaj, że ma ograniczone możliwości zasysania wody ze studni.

    Zbiornik ocynkowany, to inwestycja na lata, ale raz na 2 lata będziesz musiał dobić ciśnienie do poduszki powietrznej.

    Zbiornik Aquasystem, to markowy produkt z membraną. Duża pojemność zapewni Ci około 40-50l wody pomiędzy załączeniami się pompy. Jakościowo na pewno dużo lepszy od chińskich produktów IBO, Omnigena. Raz na 2-3 miesiące musisz sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku i ewentualnie je dopompować.

    Napisz coś o swojej studni, na jakiej głębokości jest lustro wody, gdzie chcesz postawić hydrofor, czy bierzesz pod uwagę hałas, czy masz miejsce w domu na pompę, itd, itd.

    Do wyboru masz jeszcze pompę typu GRUNDFOS MQ 3-45 , która nie potrzebuje zbiornika przeponowego, załącza się przy obniżeniu ciśnienia w instalacji, elektronicznie dobiera prędkości pracy do zapotrzebowania na wodę, itd.

    Ja bym Tobie proponował jednak zastosowanie pompy głębinowej, którą montuje się w studni, pompa wtedy nie męczy się na zasysanie wody, nie zapowietrza się, praktycznie nie grozi jej suchobieg, nie ma problemu z zaworami zwrotnymi i cofaniem wody do studni, a dodatkowo nie słyszysz jej. W domu umieszczasz zbiornik przeponowy minimum 100l (koniecznie markowy typu ten co pokazałeś lub leżący). Cały układ pracuje bezgłośnie, pompa się nie męczy, jedynie musisz co jakiś czas sprawdzić ciśnienie w zbiorniku.

    Jeśli w przyszłości myślisz o nawadnianiu w ogrodzie, to taki zestaw będzie komfortowo działał nie doprowadzając Ciebie do furii ciągłym hałasem.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    MHI 1100 , to najmniejszej mocy, tania chińska pompa. Ja mam MHI 1300 z wirnikami z technopolimeru, jak do tej pory działa (3lata), ale na pewno nie jest to produkt najwyższych lotów. Myślę, że jest za słaba do domu, no i pamiętaj, że ma ograniczone możliwości zasysania wody ze studni.

    Zbiornik ocynkowany, to inwestycja na lata, ale raz na 2 lata będziesz musiał dobić ciśnienie do poduszki powietrznej.

    Zbiornik Aquasystem, to markowy produkt z membraną. Duża pojemność zapewni Ci około 40-50l wody pomiędzy załączeniami się pompy. Jakościowo na pewno dużo lepszy od chińskich produktów IBO, Omnigena. Raz na 2-3 miesiące musisz sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku i ewentualnie je dopompować.

    Napisz coś o swojej studni, na jakiej głębokości jest lustro wody, gdzie chcesz postawić hydrofor, czy bierzesz pod uwagę hałas, czy masz miejsce w domu na pompę, itd, itd.

    Do wyboru masz jeszcze pompę typu GRUNDFOS MQ 3-45 , która nie potrzebuje zbiornika przeponowego, załącza się przy obniżeniu ciśnienia w instalacji, elektronicznie dobiera prędkości pracy do zapotrzebowania na wodę, itd.

    Ja bym Tobie proponował jednak zastosowanie pompy głębinowej, którą montuje się w studni, pompa wtedy nie męczy się na zasysanie wody, nie zapowietrza się, praktycznie nie grozi jej suchobieg, nie ma problemu z zaworami zwrotnymi i cofaniem wody do studni, a dodatkowo nie słyszysz jej. W domu umieszczasz zbiornik przeponowy minimum 100l (koniecznie markowy typu ten co pokazałeś lub leżący). Cały układ pracuje bezgłośnie, pompa się nie męczy, jedynie musisz co jakiś czas sprawdzić ciśnienie w zbiorniku.

    Jeśli w przyszłości myślisz o nawadnianiu w ogrodzie, to taki zestaw będzie komfortowo działał nie doprowadzając Ciebie do furii ciągłym hałasem.
    dzieki za zainteresowanie ale sprawa była pilna i już się zdecydowałem
    ale napisze co i jak moze komus to ulatwi wybór
    wiec tak odwiert mam ok 1,5m od domu woda jest na glebokosci 11,5m
    woda wchodzi do domu pod fundamentem do garazu gdzie mam mala piwniczke
    w ktorej bedzie pompa MHI 1300 zbiornik ocynkowany 150l bedzie w kotlowni oddalony od pompy
    jakies 5m woda z hydroforu bedzie podlaczona do calego domu

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zieli Zobacz post
    dzieki za zainteresowanie ale sprawa była pilna i już się zdecydowałem
    ale napisze co i jak moze komus to ulatwi wybór
    wiec tak odwiert mam ok 1,5m od domu woda jest na glebokosci 11,5m
    woda wchodzi do domu pod fundamentem do garazu gdzie mam mala piwniczke
    w ktorej bedzie pompa MHI 1300 zbiornik ocynkowany 150l bedzie w kotlowni oddalony od pompy
    jakies 5m woda z hydroforu bedzie podlaczona do calego domu
    Statyczny poziom wody jest na 11.5m czy warstwa wodonosna jest na 11.5m??

    Sprawa kluczowa. Jesli to pierwsze, to zadna pompa ssaca nie da rady - fizyki nie przeskoczysz. 10m jest absolutnym teoretycznym limitem, praktycznym, 7-8m.
    W takim przypadku tylko pompa glebinowa zostaje.

    marcin

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Statyczny poziom wody jest na 11.5m czy warstwa wodonosna jest na 11.5m??

    Sprawa kluczowa. Jesli to pierwsze, to zadna pompa ssaca nie da rady - fizyki nie przeskoczysz. 10m jest absolutnym teoretycznym limitem, praktycznym, 7-8m.
    W takim przypadku tylko pompa glebinowa zostaje.

    marcin
    przyznam szczerze ze nie mam pojecia
    sugerowalem sie tym ze moj ojciec jakies polkilometra dalej
    ma taka sama sytuacje i u niego dziala zwykly marketowy
    hydrofor
    mam nadzieje ze u mnie tez sie to sprawdzi

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ja mam "marketowy" zestaw hydroforowy czyli MHI 1300 ze zbiornikiem przeponowym IBO100l. Uwierz mi na słowo, że zbiorniki tego producenta to mocno budżetowy produkt, w którym membrana jest grubości balonika dla dzieci. Ja mam w ciągu 3 lat 3 sztukę membrany, dbam jak dziki, mierzę ciśnienie co kilka tygodni, ale choćbyś stanął na głowie to te membrany często strzelają, a nowa kosztuje 140zł. Mam nadzieję, że kupiłeś zbiornik Aquasystem lub lepszy.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Ja mam "marketowy" zestaw hydroforowy czyli MHI 1300 ze zbiornikiem przeponowym IBO100l. Uwierz mi na słowo, że zbiorniki tego producenta to mocno budżetowy produkt, w którym membrana jest grubości balonika dla dzieci. Ja mam w ciągu 3 lat 3 sztukę membrany, dbam jak dziki, mierzę ciśnienie co kilka tygodni, ale choćbyś stanął na głowie to te membrany często strzelają, a nowa kosztuje 140zł. Mam nadzieję, że kupiłeś zbiornik Aquasystem lub lepszy.
    kupiłem ocynkowany 150l

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zieli Zobacz post
    przyznam szczerze ze nie mam pojecia
    sugerowalem sie tym ze moj ojciec jakies polkilometra dalej
    ma taka sama sytuacje i u niego dziala zwykly marketowy
    hydrofor
    mam nadzieje ze u mnie tez sie to sprawdzi
    Jak poziom wody jest za gleboko, to nie ma znaczenia czy pompa z marketu czy najlepsza. Nie da rady wody zassac i juz.
    Trzyma kciucki zeby sie udalo.

    marcin

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    w tym tygodniu okaze sie czy pompa sie sprawdzi

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Jeśli lustro wody masz wyżej niż te 5-6m i do tego wąż ssący nie jest zbyt długi, to będzie chodzić całkiem OK. Jednak jeśli rzeczywiście masz lustro wody na 11m to nie wróżę sukcesu temu zestawowi.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony