dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie wykorzystanie ciepła rury prowadzącej do komina

    Witam,
    Posiadam kominek z systemem wymuszonego DGP. Rura prowadząca do konina ma ok 1m dugości i bardzo mocno się nagrzewa. Dużo czytałem o tym jak to znaczna część gorąca wytwarzanego przez wkład ląduje w kominie i postanowiłem jakoś to zmienić.

    Czy można w jakiś sposób wykorzystać gorąco rury prowadzącej z kominika do komina ?

    Na myśl mi przychodzi okręcenie do okoła tej rury jakiejść innej rurki, może nawet z wodą i podłączenie jakiegoś
    jednego grzejniczka pod to - czy to wogóle ma sens ?

    Druga opcja to wydłużenie tej rury poprzez założenie kolanek i połączenie z drugą - wtedy też może zmniejszy się ciąg, który mam chyba za duży.

    I trzecia opcja - podłączenie akumulacyjnego wymiennika ciepła - czy takie coś może pracować razem z DGP?

    Moje pytanie jest takie - czy ktokolwiek próbował w jakis sposób odzyskac troche ciepła ze spalin, czy te moje pomysły mają jakiś sens?

    pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi

  3. #3

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidos108 Zobacz post

    Druga opcja to wydłużenie tej rury poprzez założenie kolanek i połączenie z drugą - wtedy też może zmniejszy się ciąg, który mam chyba za duży.
    Dawidos108: Człowieku przestań podkradać pomysły ENIOWI.....

  5. #5

    Domyślnie

    1
    Ostatnio edytowane przez sterowiec40 ; 01-02-2012 o 12:35

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artom12

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Budy Iłowskie15a
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    17

    Domyślnie

    Nagrzewanie się rury podłączeniowej jest skutkiem ubocznym palenia w kominku.Można to zmniejszyć zamykając szyber we wkładzie lub na odprowadzeniu spalin. Moim zdaniem wszelkie okręcanie rurami z wodą to czyste cudawiaki,powodują gwałtowne schładzanie spalin ,pogorszenie ciągu i większe osadzanie się kreozotu w przewodzie kominowym.Oddaj kominowi co należne

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Można schładzać spaliny ale do bezpiecznego poziomu , jest on zależny do konstrukcji i wysokości komina .
    Faktem jest że wiele wkładów na zbyt dużą stratę ciepła niepotrzebnie puszczanego w komin. Ostatnio na FM wklejono tabliczkę znamionową z wkładu PAMA gdzie pisze "temperatura spalin 525" Taka temperatura jest nie tylko stratą ciepła i pieniędzy ale także zagrożeniem dla trwałości konstrukcji komina.

    Najważniejsza jest prawidłowa temperatura na końcu komina

  8. #8

    Domyślnie

    dzięki bardzo za odpowiedzi,
    sterowiec40 - link przeczytałem, dzięki

    dzieki waszej pomocy doszedłem do wniosku że założę na rurę spalinową radiator, jednak w moim przypadku będzie się to wiązało z rozebraniem czopucha
    W związku z tym mam tajkie pytanie - gdy będe od nowa stawiał czopuch to czy są jakieś polecane materiały, z których można by go zrobić, lepsze od regipsu tzn. lepsze pod względem oddawania lub akumulacji ciepła ? - czy ktoś ma czopuch np. z szamotu lub kafli i jak to działa?
    wszelkie głosy mile widziane, dziękuje bardzo

  9. #9

    Domyślnie

    Czopuch z szamotu czy innej "ceramiki" to moim skromnym zdaniem dobry kierunek.- sam też idę w tym kierunku
    Fachowcy z forum pewnie powiedzą ,że to najlepsze rozwiązanie

    Ale może wypowiedzą się tu użytkownicy szamotowych czopuchów.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Jeśli wchodzi w rachubę rozbiórka czopucha, pójdź dalej.
    Radiator nie jest wart poniesionych kosztów.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...Kominek-Trocia

    pod koniec (2-3 strona) Trociu dał się namówić na wydajny wymiennik, który sam
    sobie robi.

  11. #11

    Domyślnie

    dawidos 108 możesz zastosować
    Radiatory "fabryczne" takie np.jak ten:http://www.radiatory.com.pl/index.ph...&products_id=7
    albo własnej konstrukcji jeśli masz takie możliwości

  12. #12

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedzi
    szczerze mówiąc jak widze ile te radiatory ważą to jakoś nie umiem sobie wyobrazić, że mogą coś naprawdę poprawić, widziałem radiator firmy bertstadt czy jakoś tak w sumie różnica chyba taka, że grubość blachy stalowej nie 1mm jak w większości tylko 2mm i waga 20 kg, takie to może coś by i dało rade ale takie po 5 kg to......................

    U mnie sprawa wygląda tak że mam też dgp z turbiną i jestem z tego zadowolony - pomieszczenia gdzie jest nadmuch są ciepłe natomiast problem jest w pomieszczeniu z kominkiem i pokoiku za kominkiem dlatego chcę coś zmienić - ta modyfikacje musiałaby byc możliwe do zrobienia przy jednoczesnym pozostawieniu DGP z turbiną

    nagooglowałem się i poczytałem to forum i jestem zdecydowany póki co na zrobienie z mojego zimnego kominka , kominka ciepłego z szamotu + odzysk ciepła z rury spalinowej - w tej kwestii jeden znajomuy który zrobi mi obudowe z szamotu mówi ze mój wkład jest za słaby by robic z rury akumulacje, że ma za małą temperaturę spalania - mój wkład to Tarnava 17 kw Komfort Perfect - co tym sądzicie, czy ktoś ma z Tarnavą akumulację?

    kto z was używa czegokowiek do odzysku ciepła ze spalin i mógłby to cos polecić i opisac jak działa?
    szczególnie interesuuje mnie jak działa turbodym powietrzny, jak sie spfrawuje ?

  13. #13

    Domyślnie

    ponawiam zapytanie
    używa ktoś turbodymu powietrznego lub innych odbiorników ciepła na rurze spalinowej i mógłby opisac jak to działa i czy warto?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    1.Wydajność radiacji nie wiąże się z wagą radiatorów , tylko powierzchnią oddawania
    ciepła

    2. Nie ma takiego pojęcia ,że coś jest za małe lub za duże do kumulacji. Głównie
    z tego powodu, że kumulacja może być mała albo duża


    Ps . jeszcze średnie są...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidos108 Zobacz post
    ponawiam zapytanie
    używa ktoś turbodymu powietrznego lub innych odbiorników ciepła na rurze spalinowej i mógłby opisac jak to działa i czy warto?
    Ja używam zespołu wodnego Jotul ( to taka nasada z wodą na kominku ) . Grzeje mi to to wodę użytkową jak diabli ( szybko i sprawnie ) tak sprawnie ,że 500 L jest zawsze gorące. Nasada wykorzystuje oczywiście ciepło ze spalin .Polecam

  16. #16

    Domyślnie

    Ja stosuje coś takiego :
    http://pablos.pl/sklep3/index.php?id...duct&id_lang=1
    Tak na oko rura/czopuch kominaa oddaje dzięki temu radiatorowi 2,5x tyle energi co sama goła rura.
    Ważne jest aby radiator dobrze przylegał do ruru .

    Ewentualnie można zastosować gotową ożebrowaną rurę : https://allegro.pl/oferta/radiator-r...yABEgLA_PD_BwE
    Niech nom żyje beskid Żywiecki Hej

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bemmek Zobacz post
    Ja stosuje coś takiego :
    http://pablos.pl/sklep3/index.php?id_product=51&controller=product&id_lang =1
    Tak na oko rura/czopuch kominaa oddaje dzięki temu radiatorowi 2,5x tyle energi co sama goła rura.
    Ważne jest aby radiator dobrze przylegał do ruru .

    Ewentualnie można zastosować gotową ożebrowaną rurę : https://allegro.pl/oferta/radiator-rura-zebrowana-150mm-50cm-7507148153?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_ca mpaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Kominki+i+ akcesoria+-+Systemy+kominowe&gclid=EAIaIQobChMItqWKh_Gx4wIVHY myCh2rKAzuEAQYAyABEgLA_PD_BwE
    "Na oko" to można trafić do szpitala na oddział okulistyczny.....

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    "Na oko" to można trafić do szpitala na oddział okulistyczny.....
    Podobno "na oko " to chłop w szpitalu umarł

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    "Zaproszenie ognia do domu" traktowane jak "formalność" to czysta głupota!!!
    Palenie ognia to sztuka...
    Budowanie palenisk - sztuka do kwadratu, jak mają być DOBRE!!!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Zaproszenie ognia do domu" traktowane jak "formalność" to czysta głupota!!!
    Palenie ognia to sztuka...
    Budowanie palenisk - sztuka do kwadratu, jak mają być DOBRE!!!

    Adam M.
    A jeśli dom drewniany to sztuka do sześcianu !

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony