dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 123
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

    Witam

    Mam pytanie co do temperatury wewnetrznej w domu szkieletowym i sposobem jego ogrzewania.
    Wszedzie mozna przeczytac, jak i rownierz duzo osob sie wypowiada na temat cieplych domow drewnianych, ale czy one napewno sa takie cieple? Jak wiadomo domy szybko sie nagrzewaja, ale i bardzo szybko traca to cieplo, wiec w takim wypadku jest to plus?

    Z doswiadczenia wiem ze tem wew. w takim domu przy -20 C na dworzu moze spasc przez 12 godzin do 14 C !!!!
    Mieszkam w takim domu b.dobrze ocieplonym i jest to dla mnie dziwne zjawisko....
    Jak najlepiej ogrzewac taki dom? Tzn trzymac stala tem przez cala dobe czy moze nagrzewac dom i potem wylaczac ogrzewanie? Chodzi mi tu o ogrzewanie piecem na paliwo stale.

    Pozdrawiam
    Krzysiek

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał selius Zobacz post
    Witam

    Mam pytanie co do temperatury wewnetrznej w domu szkieletowym i sposobem jego ogrzewania.
    Wszedzie mozna przeczytac, jak i rownierz duzo osob sie wypowiada na temat cieplych domow drewnianych, ale czy one napewno sa takie cieple? Jak wiadomo domy szybko sie nagrzewaja, ale i bardzo szybko traca to cieplo, wiec w takim wypadku jest to plus?

    Z doswiadczenia wiem ze tem wew. w takim domu przy -20 C na dworzu moze spasc przez 12 godzin do 14 C !!!!
    Mieszkam w takim domu b.dobrze ocieplonym i jest to dla mnie dziwne zjawisko....
    Jak najlepiej ogrzewac taki dom? Tzn trzymac stala tem przez cala dobe czy moze nagrzewac dom i potem wylaczac ogrzewanie? Chodzi mi tu o ogrzewanie piecem na paliwo stale.

    Pozdrawiam
    Krzysiek
    Witam.Przy teraźniejszych mrozach ( -20 noc -10 dzień ) spadek temp. wewnątrz z 21st do 12 st przez 24 godz. niepalenia . Dom z bala 24 cm grubość i poddasze 25 cm wełny . Grzeję tylko kominkiem z dgp .

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Rzeczywiście, typowy dom szkieletowy ma małą pojemność cieplną i szybko się będzie wychładzać, ale także szybko nagrzewać.

    W takim przypadku obniżenie temperatury w domu na czas nieobecności może być korzystne, choć pewnie nie przyniesie wielkich oszczędności.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Rzeczywiście, typowy dom szkieletowy ma małą pojemność cieplną i szybko się będzie wychładzać, ale także szybko nagrzewać.

    W takim przypadku obniżenie temperatury w domu na czas nieobecności może być korzystne, choć pewnie nie przyniesie wielkich oszczędności.
    przy silniejszych mrozach, beda sie parowaly okna
    mysle, ze trzeba przesunac szkielet z wagi piorkowej do sredniej i dodac mu masy termicznej w fazie projektowania
    ale kto sie tym przejmuje, kazdy robi swoja dzialke i idzie na latwizne, byle spelnic normy

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    peter4x5 - co masz na mysli piszac "dodac masy termicznej"?

    Na kazdej stronie o domach szkieletowych czytamy ze sa one cieple, nic bardziej mylnego...

    Czy jest jakas osoba z forum ktora porownywala caly sezon grzewczny w domach szkieletowych z domami tradycyjnymi? Czy koszty ogrzewania sa podobne? Czy moze na plus w domach tradycyjnych...

    Szczerze piszac bardzo sie zawiodlem....

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał selius Zobacz post
    peter4x5 - co masz na mysli piszac "dodac masy termicznej"?

    Na kazdej stronie o domach szkieletowych czytamy ze sa one cieple, nic bardziej mylnego...

    Czy jest jakas osoba z forum ktora porownywala caly sezon grzewczny w domach szkieletowych z domami tradycyjnymi? Czy koszty ogrzewania sa podobne? Czy moze na plus w domach tradycyjnych...

    Szczerze piszac bardzo sie zawiodlem....
    dom jest dom, tradycyjny czy szkieletowy
    dobrze zrobiony szkielet jest tak samo dobry jak dobry tradycyjny, kazdy wymaga innych rozwiazan
    trzeba sie nauczyc rozumiec taki dom i popelnimy mniej bledow
    wiecej masy termicznej , mam na mysli zwiekszenie ilosci materialow ktore kumuluja cieplo
    najbardziej komfortowy dom w jakim mieszkalem mial ogromny kominek wylozony kamieniami rzecznymi, 21 ton (wiem bo liczylem lawe fundamentowa)

    pytanie czy Twoj dom ma duzo izolacji czy tez jest dobrze zaizolowany?
    to nie to samo
    zacznij od sprawdzenia z kadzidelkiem wszystkich gniazdek, puszek, rurek, okien i drzwi (wokol), zobaczysz czy masz i jak duze nieszczelnosci
    jesli masz obudowana wanne to sprawdz czy masz gk za nia czy "dark side of Force",
    taka lazienka potrafi ostudzic najbardziej namietne kobiety

    koszt miesieczny ogrzewania powietrznego - gaz- w Kanadzie przy zimie do -30C , o ile pamietam ostatnie rachunki , to 450 zl/miesiac zakladajac $1= 3 zl
    dom mial wystawe poludniowa, ogrzewanie powietrzne , teoretycznie RSI=0.35 izolacja z pominieciem osb, gk, tynku, okna podwojne szyby (Bog tylko wie jakie wartosci termiczne), standardowy dom kupiony od developera, 2 pietra pow. ok 220m2

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    A jak mozna naprawic takie nieszczelnosci np w kontaktach? Napchac welny pod puszki kontaktow czy co radzisz?? Czy takie male nieszczelnosci moga wyziebic tak dom?

    Plyta gipsowa jest na calej powierzchni scian.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał selius Zobacz post
    A jak mozna naprawic takie nieszczelnosci np w kontaktach? Napchac welny pod puszki kontaktow czy co radzisz?? Czy takie male nieszczelnosci moga wyziebic tak dom?

    Plyta gipsowa jest na calej powierzchni scian.
    neiszczelnosci przy puszkach to wynik uszkodzenia paroizolacji (jesli ja masz), podczas ich instalacji
    sprobuj uszczelnic szczeliny miedzy puszka a gk, a w puszce otwor przez ktory wprowadzony jest przewod
    silikon z tuby
    co do malych nieszczelnosci policz ile masz puszek i przelacznikow, swiatelek w syfitach, wszystko co unieszczasz w scianie i tniesz gk
    tnac gk tniesz folie

    te nieszczelnosci to nie tylko przedmuchy powietrz, tymi otworami jest pompowana wilgoc z domu wewnatrz sciany
    radze tez sprawdzic kadzidelkiem laczenia pomiedzy sciana a podloga

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Przy wentylacji grawitacyjnej raczej tamtędy trafia zimne i suche powietrze z zewnątrz.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #10

    Domyślnie

    migracja wilgoci wewnatrz sciany jest bardziej zlozony niz wlewanie lub wylewanie wody z jednego pomieszczenia do drugiego
    sam proces zachodzacy wewnatrz pomieszczen i struktury sciany jest tak skomplikowany, ze w tej chwili nie ma skutecznego modelu matematycznego, ktory pozwolilby na modelowanie calego procesu
    dwie sciany zbudowane z tych samych elementow, rozniacych sie tylko kolejnoscia umieszczenia tych elementow ma znaczaco rozne zachowanie , przy zachowaniu wszystkich innych warunkow tj. temperatura, ilosc infiltracji itd.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Chcesz mi powiedzieć, że jeśli przez szparę w ścianie będzie ciągle nawiewane suche powietrze, to nagle zrobi się tam więcej wilgoci, niż było wcześniej?

    Jakim cudem?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Chcesz mi powiedzieć, że jeśli przez szparę w ścianie będzie ciągle nawiewane suche powietrze, to nagle zrobi się tam więcej wilgoci, niż było wcześniej?

    Jakim cudem?
    stwierdzenie ze przez przez szpare nawiewa suche powietrze jest duzym uproszczeniem

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Koledzy macie u mnie piwo

    Chodzilem z kadzidelkiem po calym domu i okazalo sie ze wialo prawie z kazdego kontaktu, otworu na scianie zewnetrznej. Rozkrecilem wiec wszystkie gniazdka i psiknalem do otworow w puszkach pianki niskopreznej i uszczelnilem kazdy otwor w scianie i jak narazie z wiatrem w domu mam spokoj, zobaczymy jak to teraz bedzie w praktyce.
    Na scianach wewnetrznych wszystko bylo ok.

    Mam jeszcze pytanie co do wentylacji grawitacyjnej, czy mozna jakos tanim kosztem i bez wiekszych przerobek zmienic na mechaniczna? Bo rzeczywiscie dmucha straszne zimno z kratek.

    Jeszcze raz dzieki
    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał selius Zobacz post
    Koledzy macie u mnie piwo

    Chodzilem z kadzidelkiem po calym domu i okazalo sie ze wialo prawie z kazdego kontaktu, otworu na scianie zewnetrznej. Rozkrecilem wiec wszystkie gniazdka i psiknalem do otworow w puszkach pianki niskopreznej i uszczelnilem kazdy otwor w scianie i jak narazie z wiatrem w domu mam spokoj, zobaczymy jak to teraz bedzie w praktyce.
    Na scianach wewnetrznych wszystko bylo ok.

    Mam jeszcze pytanie co do wentylacji grawitacyjnej, czy mozna jakos tanim kosztem i bez wiekszych przerobek zmienic na mechaniczna? Bo rzeczywiscie dmucha straszne zimno z kratek.

    Jeszcze raz dzieki
    Pozdrawiam
    zaklej wszystkie kratki i zobacz co sie dzieje
    jak wyglada Twoja wentylacja grawitacyjna?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Mam dwa kominy wentylacyjne w ktorych znajduje sie 6 kanalow z czego 5 uzywanych:

    Dół:
    1) salon 38 m2 - podlaczony do komina rura spiralna o srednicy 16 cm
    2) kotlownia - 5 m2 - podlaczenie tak samo rura spiro o srednicy 10 cm
    3) kuchnia - 10 m2 - kratka prosto w komin o przekroju ok 15 cm
    4) lazienka - podlaczenie rura spiro o srednicy ok 16 cm

    Góra:
    1) lazienka 15 m2 - podlaczenie rura spiro o srednicy 16 cm

    Domek postawiony w "polu" gdzie dochodzi do sporych wiatrow.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Podciśnienie po stronie zawietrznej i sumaryczna wielkość nieszczelności w konstrukcji może powodować wsteczny ciąg z kratek wentylacyjnych.Sprawdził bym kierunek przepływu powietrza,przy zamkniętych drzwiach we wszystkich pomieszczeniach i nie zasłoniętych kratkach wentylacyjnych.Jeżeli masz kominek to zablokuj kanał dymowy i sprawdż pracę kratek wentylacyjnych.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał selius Zobacz post
    Mam dwa kominy wentylacyjne w ktorych znajduje sie 6 kanalow z czego 5 uzywanych:

    Dół:
    1) salon 38 m2 - podlaczony do komina rura spiralna o srednicy 16 cm
    2) kotlownia - 5 m2 - podlaczenie tak samo rura spiro o srednicy 10 cm
    3) kuchnia - 10 m2 - kratka prosto w komin o przekroju ok 15 cm
    4) lazienka - podlaczenie rura spiro o srednicy ok 16 cm

    Góra:
    1) lazienka 15 m2 - podlaczenie rura spiro o srednicy 16 cm

    Domek postawiony w "polu" gdzie dochodzi do sporych wiatrow.
    pozaklejaj kratki oprocz kotlowni i obserwuj szyby, czy masz skroplenie
    w kuchni i lazienkach masz zapewne dodatkowo wyciag, wiec tez sprobowalbym zakleic

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Podciśnienie po stronie zawietrznej i sumaryczna wielkość nieszczelności w konstrukcji może powodować wsteczny ciąg z kratek wentylacyjnych.Sprawdził bym kierunek przepływu powietrza,przy zamkniętych drzwiach we wszystkich pomieszczeniach i nie zasłoniętych kratkach wentylacyjnych.Jeżeli masz kominek to zablokuj kanał dymowy i sprawdż pracę kratek wentylacyjnych.
    ja prwde mowiac zlikwidowalbym wszystkie kratki, lub zalozylbym kratke z mozliwoscia zamykania

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wsteczny ciąg w kratkach wentylacyjnych jest zawsze skutkiem nieszczelności w konstrukcji lub niekontrolowanym ciągiem w np. kominku.Trzecim powodem jest zła konstrukcja kominów wentylacyjnych.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wsteczny ciąg w kratkach wentylacyjnych jest zawsze skutkiem nieszczelności w konstrukcji lub niekontrolowanym ciągiem w np. kominku.Trzecim powodem jest zła konstrukcja kominów wentylacyjnych.
    mozna sprobowac zaizolowac komin izainstalowac na wylocie klapki blokujace , kontrolujace przeplyw powietrza w jedna strone - na zewnatrz

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony