dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie deska trójwarstwowa klejona do podłoża - samodzielnie

    Witam

    Mam zamiar samodzielnie położyć podłogę z deski trójwarstwowej (barlinek) przyklejając ją do podłoża na klej. Będę to wykonywał w jedną osobę. Na co zwrócić uwagę, co można zepsuć?
    Aby nie zmarnować kleju planuje użyć klej jednoskładnikowy - dobrze kombinuje? Jak otworze taki klej, nałożę trochę na podłogę i zamknę puszkę to mogę z takiej puszki korzystać za jakiś czas - np następnego dnia? Czy klej jednoskładnikowy trzeba mieszać po otwarciu puszki?
    Planuje klej Barlinek WFR: http://sklep.dekordom.com.pl/klej-sy...kg-p-1670.html
    albo Mapei Buildfix klej syntetyczny: http://www.mapei.com/PL-PL/product-d...96&IDLinea=124
    Przy obu klejach planuje użyć gruntu zalecanego przez producenta kleju.
    Który z nich lepszy, czy może to obojętne? Według opisu oba się nadają do klejenia desek warstwowych.

    Trochę czytałem, oglądałem filmiki instruktażowe, więc może jakoś pójdzie
    Ostatnio edytowane przez groszek2012 ; 02-02-2012 o 00:07

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sp**t
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał groszek2012 Zobacz post
    Witam

    Mam zamiar samodzielnie położyć podłogę z deski trójwarstwowej (barlinek) przyklejając ją do podłoża na klej. Będę to wykonywał w jedną osobę. Na co zwrócić uwagę, co można zepsuć?
    Aby nie zmarnować kleju planuje użyć klej jednoskładnikowy - dobrze kombinuje? Jak otworze taki klej, nałożę trochę na podłogę i zamknę puszkę to mogę z takiej puszki korzystać za jakiś czas - np następnego dnia? Czy klej jednoskładnikowy trzeba mieszać po otwarciu puszki?
    Planuje klej Barlinek WFR: http://sklep.dekordom.com.pl/klej-sy...kg-p-1670.html
    albo Mapei Buildfix klej syntetyczny: http://www.mapei.com/PL-PL/product-d...96&IDLinea=124
    Przy obu klejach planuje użyć gruntu zalecanego przez producenta kleju.
    Który z nich lepszy, czy może to obojętne? Według opisu oba się nadają do klejenia desek warstwowych.

    Trochę czytałem, oglądałem filmiki instruktażowe, więc może jakoś pójdzie
    WITAM...

    "Trochę czytałem, oglądałem filmiki instruktażowe, więc może jakoś pójdzie "... Jak złamiesz noge z rana otwartą, to tez sobie ją SOLIDNIE poskładasz???
    Ze swojej strony polecam : z noga iść do chirurga, a z położeniem podłogi do parkieciarza
    Wszystko w tym przypadku bedzie miało rece i nogi, i oczywiscie bedzie zrobione solidnie "na lata".
    Jezeli sam ułozysz taka podłoge i wyjda po czasie komplikacjie wynikajace z twojej niewiedzy,gdzie stwierdziłeś ze mogleś wziąść parkieciarza, to koszt naprawy,poprawek,itp bedzie około dwa razy wiekszy ,niz całkowity koszt montazu podłogi od podstaw przez Parkieciarza.
    P.S teoria a praktyka(doświadczenie), to dwa zagadnienia.

    Pozdrawiam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Pytanie zadałem omyłkowo z loginu żony, teraz wypowiadam się już ze swojego konta (groszek2012 to też ja).

    Ze względów finansowych podłogę położę napewno sam - tutaj niema innej możliwości. Dwóch lewych rąk nie mam, praktycznie wszystko robię sam na budowie więc i podłogę położę.
    Jeśli ktoś jednak chciał by się podzielić złotymi radami to będę bardzo wdzięczny.
    Za propozycję skorzystania z usług parkieciarza dziękuje - nie skorzystam.

    Nurtuje mnie głównie odpowiedź na pytanie: Jak otworze taki klej (jednoskładnikowy), nałożę trochę na podłogę i zamknę puszkę to mogę z takiej puszki korzystać za jakiś czas - np następnego dnia?
    Ostatnio edytowane przez Darek G ; 02-02-2012 o 12:52
    Buduje Dom w Groszku 2

  4. #4

    Domyślnie

    Z klejem to zależy. Ale jeśli zamkniesz szczelnie to tak, możesz go użyć później.

    Na pewno dobrze kombinujesz żeby robić klejem jednoskładnikowym. Jak coś to z chęcią pomogę, jak będziesz chciał to z klejem też mogę pomóc zorganizować.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darek_plxxx

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał groszek2012 Zobacz post
    Witam

    Mam zamiar samodzielnie położyć podłogę z deski trójwarstwowej (barlinek) przyklejając ją do podłoża na klej. Będę to wykonywał w jedną osobę. Na co zwrócić uwagę, co można zepsuć?
    Aby nie zmarnować kleju planuje użyć klej jednoskładnikowy - dobrze kombinuje? Jak otworze taki klej, nałożę trochę na podłogę i zamknę puszkę to mogę z takiej puszki korzystać za jakiś czas - np następnego dnia? Czy klej jednoskładnikowy trzeba mieszać po otwarciu puszki?
    Planuje klej Barlinek WFR: http://sklep.dekordom.com.pl/klej-sy...kg-p-1670.html
    albo Mapei Buildfix klej syntetyczny: http://www.mapei.com/PL-PL/product-d...96&IDLinea=124
    Przy obu klejach planuje użyć gruntu zalecanego przez producenta kleju.
    Który z nich lepszy, czy może to obojętne? Według opisu oba się nadają do klejenia desek warstwowych.

    Trochę czytałem, oglądałem filmiki instruktażowe, więc może jakoś pójdzie
    Witam. Myślę ze powinieneś do tematu podejść spokojnie. NIe napisałeś jaki dokladnie masz rodzaj deski warstwowej, jeśli typ pióro wpust nie powienieneś mieć większych problemów ze składaniem elementów,natomiast system ,,click,, i klejenie to juz troszkę bardziej skomplikowane.
    Uważaj z klejem zwłaszcza rozpuszczalnikowym , jeśli ubrudzisz deskę klejem syntetycznym mogą powstać matowe plamy.Polecałbym raczej jakiś klej ms polimer, silan, usuniecie takiego kleju z powierzchni deski nie pozostawia śladu.
    Na wielu filmikach znajdziesz bardzo dobre porady wiec szkoda sie o nich rozpisywać. Odrobina zdolności manualnych i nie powinno być problemu Daj znać jak ci poszło bo jesli ci się uda to będziesz mógł niektórym na tym forum nogi składać. Jesli masz jakieś szczegółowe pytania napisz pozdrawiam

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darek_plxxx

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G Zobacz post
    Pytanie zadałem omyłkowo z loginu żony, teraz wypowiadam się już ze swojego konta (groszek2012 to też ja).

    Ze względów finansowych podłogę położę napewno sam - tutaj niema innej możliwości. Dwóch lewych rąk nie mam, praktycznie wszystko robię sam na budowie więc i podłogę położę.
    Jeśli ktoś jednak chciał by się podzielić złotymi radami to będę bardzo wdzięczny.
    Za propozycję skorzystania z usług parkieciarza dziękuje - nie skorzystam.

    Nurtuje mnie głównie odpowiedź na pytanie: Jak otworze taki klej (jednoskładnikowy), nałożę trochę na podłogę i zamknę puszkę to mogę z takiej puszki korzystać za jakiś czas - np następnego dnia?
    Pamiętaj ze kleje rozpuszczalnikowe jednoskładnikowe maja bardzo krótki czas otwarcia tzn jeśli rozsmarujesz ten klej na powierzchni masz zależnie od producenta ok 15 minut na przyklejenie elementu, przy czym technika klejenia takim klejem jest nastepujaca (pewnie widziałeś na filmach)należy położyć element a następnie go wsunąć w drugi. Kleje na bazie rozpuszczalnika bardzo szybko tworzą na swojej powierzchni ,,skorupę,, sam zobaczysz jak zaczekasz za długo z przyklejeniem . Co do otwierania banki, prawie każdy producent pisze ze po wylaniu kleju bankę należny zamykać. Nie przejmuj się nie musisz użyć całej banki jednego dnia, zamkniesz bańkę i możesz kontynuować prace następnego dnia. Pozdrawiam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G Zobacz post
    Pytanie zadałem omyłkowo z loginu żony, teraz wypowiadam się już ze swojego konta (groszek2012 to też ja).

    Ze względów finansowych podłogę położę napewno sam - tutaj niema innej możliwości. Dwóch lewych rąk nie mam, praktycznie wszystko robię sam na budowie więc i podłogę położę.
    Jeśli ktoś jednak chciał by się podzielić złotymi radami to będę bardzo wdzięczny.
    Za propozycję skorzystania z usług parkieciarza dziękuje - nie skorzystam.
    Nurtuje mnie głównie odpowiedź na pytanie: Jak otworze taki klej (jednoskładnikowy), nałożę trochę na podłogę i zamknę puszkę to mogę z takiej puszki korzystać za jakiś czas - np następnego dnia?
    Czasami lepiej psioczyć na siebie niż na innych. Wszyscy chwycili temat kleju. Dla mnie będzie ważne przede wszystkim podłoze. Kiedy wykonane? Z jakiego materiału wykonane? Jakie grube? Jaką ma wilgotność? Czym mierzona wilgotność?
    Możesz pięknie położyć deski na nie nadające się pod deski klejone podłoże i masz problem.
    Klej jednoskładnikowy owszem. Kleje te są w worku z metalizowanej aluminium folii. Wyjmujesz worek i nacinasz na długość 5-10cm, z tego nacięcia będziesz wyciskał klej na podłoże i packą B 11 rozprowadzał po nim w takiej ilości abyś mógł ułożyć przynajmniej jedną całą deskę. Na początek zaznacz sobie szerokość o długośc deski. Jeżeli natniesz worek w górnej części to ta cześć musi być na górze aby klej nie wyciekał. Wkładasz do wiaderka cięcie dosuwasz do siebie i zamykasz wiadro. Wrzuć do srodka woreczki z solą. Możesz użyć kleju rozpuszczalnikowego. Czytaj instrukcje producenta! Najlepiej jeżeli usuniesz pióra w deskach. Taka jest w zasadzie technika klejenia desek łączonych na zatrzaski, że usuwamy pióra. W twoim przypadku będzie ci zdecydowanie łatwiej je kleić.
    Na pewno musisz sprawdzić kąt prosty między ścianami. Zaczynając od ściany be sprawdzenia kątów możesz ułożyć krzywo podłogę. Na razie tyle. Bez precyzyjnego sprawdzenia podłoża nie zaczynaj!!!

    Co dalej, to później.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Dzięki za odzew i już podaje troszkę więcej szczegółów.
    Deska to Barlinek Family Life ze złączem click (dokładniej barclick: http://www.barlinek.com.pl/deska_bar...e_barclick.php )
    Klejów typu MS raczej nie użyje, ze względu na ich cenę. Za Barlinek WFR albo Mapei Buildifix syntetyczny zapłacę około 12zł/kg, natomiast kleje typu MS polimer to średnio dwa razy drożej. Jak bym przypadkiem zabrudził deskę klejem to czym czyścić na świeżo? sucha szmatka?.
    Co do podłoża - jastrych wykonany w maju zeszłego roku. Jakość oceniam na bardzo dobrą, idealnie równy, żadnych spękań, żadnych ubytków, grubość około 6-7cm, bez ogrzewania podłogowego. Dom jeszcze nie zamieszkały, ten sezon ogrzewany cały czas z utrzymywaną temperaturą 15-17st, a przez listopad nawet około 20st. Wilgotności nie mam jak sprawdzić - nie mam do tego sprzętu. Jakieś rady jak sprawdzić podłoże nie mając do tego narzędzi?
    Co do usuwania piór złącza click - jest na to jakiś dobry sposób, żeby szło szybko i sprawnie? A może jednak pokusić się o klejenie z piórami? Czym to może skutkować?
    Buduje Dom w Groszku 2

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darek_plxxx

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G Zobacz post
    Dzięki za odzew i już podaje troszkę więcej szczegółów.
    Deska to Barlinek Family Life ze złączem click (dokładniej barclick: http://www.barlinek.com.pl/deska_bar...e_barclick.php )
    Klejów typu MS raczej nie użyje, ze względu na ich cenę. Za Barlinek WFR albo Mapei Buildifix syntetyczny zapłacę około 12zł/kg, natomiast kleje typu MS polimer to średnio dwa razy drożej. Jak bym przypadkiem zabrudził deskę klejem to czym czyścić na świeżo? sucha szmatka?.
    Co do podłoża - jastrych wykonany w maju zeszłego roku. Jakość oceniam na bardzo dobrą, idealnie równy, żadnych spękań, żadnych ubytków, grubość około 6-7cm, bez ogrzewania podłogowego. Dom jeszcze nie zamieszkały, ten sezon ogrzewany cały czas z utrzymywaną temperaturą 15-17st, a przez listopad nawet około 20st. Wilgotności nie mam jak sprawdzić - nie mam do tego sprzętu. Jakieś rady jak sprawdzić podłoże nie mając do tego narzędzi?
    Co do usuwania piór złącza click - jest na to jakiś dobry sposób, żeby szło szybko i sprawnie? A może jednak pokusić się o klejenie z piórami? Czym to może skutkować?
    Witam Podloze najlepiej jak sprawdzi ci jakis parkiciarz,mysle ze nie bedzie z tym problemu za jakas mala oplate.Co do systemu click masz maly problem,nie jest to cos wielkiego,ale wydluzy troche czas pracy. Bardzo dobrze ze jedna osoba wspomniala o usuwaniu pior.Usoniecie piora jest to dobry sposob zwlaszcza czolowego i mysle ze przedmowcy mieli raczej na mysli nie pioro a wpust (w systemie click pamietaj ze wkladasz pioro we wpust nie odwrornie gdyz w momecie gdy dostanie sie troche kleju miedzy elementy nie dasz rady ich dociagnac, taki jest click)I jedna bardzo wazna rzecz jesli usuniesz wpust to polaczenie juz nie bedzie tak idalne,wez dwa elementy spasuj je w sytemie z wpustem ibez,zobaczysz roznice.Dlatego radze usuwac tylko wpust czolowy(krotki)
    .pozdrawiam

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G Zobacz post
    Dzięki za odzew i już podaje troszkę więcej szczegółów.
    Deska to Barlinek Family Life ze złączem click (dokładniej barclick: http://www.barlinek.com.pl/deska_bar...e_barclick.php )
    Klejów typu MS raczej nie użyje, ze względu na ich cenę. Za Barlinek WFR albo Mapei Buildifix syntetyczny zapłacę około 12zł/kg, natomiast kleje typu MS polimer to średnio dwa razy drożej. Jak bym przypadkiem zabrudził deskę klejem to czym czyścić na świeżo? sucha szmatka?.
    Co do podłoża - jastrych wykonany w maju zeszłego roku. Jakość oceniam na bardzo dobrą, idealnie równy, żadnych spękań, żadnych ubytków, grubość około 6-7cm, bez ogrzewania podłogowego. Dom jeszcze nie zamieszkały, ten sezon ogrzewany cały czas z utrzymywaną temperaturą 15-17st, a przez listopad nawet około 20st. Wilgotności nie mam jak sprawdzić - nie mam do tego sprzętu. Jakieś rady jak sprawdzić podłoże nie mając do tego narzędzi?
    Co do usuwania piór złącza click - jest na to jakiś dobry sposób, żeby szło szybko i sprawnie? A może jednak pokusić się o klejenie z piórami? Czym to może skutkować?
    Klejenie z piórami stwarza problem także parkieciarzom. Podczas klejenia trzeba czasami wymienić deskę bo będzie uszkodzona lub ją uszkodzisz podczas dobijania, bo dostanie się paproch i nie dociśniesz deski. Upaprasz siebie i deskę klejem. Do zmywania może być aceton, terpentyna benzyna lakowa. Zmywasz deskę natychmiast po jej zamocowaniu/ułożeniu. Potrzeba dużo szmat. Nie ścierasz brudną szmatą, ponieważ rozścierasz klej ze szmaty na desce. Usuwać pióro lub wpust możesz wyżynarką lub piłą stołową. Możesz również zlecić stolarzowi. Pomiar wilgotności musi być wykonany!!! Jak podasz rodzaj cementu (jego pełną nazwę) użytego do wylewki, to podam ci jaką powinna mieć wilgotność równoważną.
    Jeżeli masz mikrofalówkę i wagę z dokładnością 1grama, to możesz pomiar wilgotności wylewki wykonać sam.
    Potrzebne będą pasy do ściągania desek. Dobijak z młotkiem 0,5kg. Dodatkowo parę desek na wymianę.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sp**t
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    245

    Domyślnie

    Hey Jarekkur, (pomiar wilgotnosci za pomocą mikrofalówki i wagi micro) tego nie znam,na czym to polega,pytam z czystej ciekawosci, ja uzywam CM.
    pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Mikrofalówka i waga ma nam zastąpić [ moderowano - reklama ] pomiar metodą wagowo-suszarkową?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał spa-parkiet Zobacz post
    Hey Jarekkur, (pomiar wilgotnosci za pomocą mikrofalówki i wagi micro) tego nie znam,na czym to polega,pytam z czystej ciekawosci, ja uzywam CM.
    pozdrawiam
    Ja nie używam CM od czterech lat i mam "ŚWIĘTY SPOKÓJ" żadnych ale to żadnych problemów.Nie używam również mikrofali, bo mam wago-suszarkę, którą używam jako biegły rzeczoznawca. Na co dzień używam DNS G-815. Mikrofalówka i dokładna waga daje możliwość wykonania pomiaru wilgotności podkładu czy drewna. Należy znać odpowiedni wzór do obliczenia i sposób wykonania takiego pomiaru. Mój DNS-G815 zastępuje mi na budowie wago-suszarkę. Pomiaru wykonuje z dokładnością 0,02% wago-suszarki. Na rynku nie ma nic lepszego, pewniejszego i dokładniejszego. CM to przeżytek. Nigdy nie była tym co parkieciarzom wmówiono. Jej błąd przy doskonale dokładnie i precyzyjnie przeprowadzonym pozyskiwaniu próbki i jej pomiaru wynosi 0,3-0,8CM%. To potwierdzają niemieccy rzeczoznawcy i instytuty zajmujące się techniką podłogową.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekparkiet Zobacz post
    Mikrofalówka i waga ma nam zastąpić pomiar metodą wagowo-suszarkową?
    Tak właśnie w tym celu. Jednak to nie wszystko. Należy wiedzieć co z tym zrobić, jak ją wykorzystać. Jaką ustawić temperaturę, jak obliczyć etc.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    dzięki wszystkim za cenne uwagi, napewno z nich skorzystam.
    jarekkur
    , wagę i mikrofalówkę mam - czy mógł byś podać sposób na pomiar wilgotności wylewki tą metodą?

    Próbowałem dzisiaj poskładać trochę desek na sucho (bez kleju), żeby zobaczyć jak to idzie. Wygląda na to, że faktycznie nie da się położyć podłogi na kleju bez usuwania pióra lub wpustu i to nie tylko od czoła. Problem jest w tym, że aby "zakliknąć" deskę do tej już leżącej na podłodze, deska która już leży musi się lekko unieść, inaczej nie da rady połączyć desek. W przypadku gdy deska będzie przyklejona niema szans na jej podniesienie. Połączenie od strony czoła da się jeszcze zrobić poprzez wsunięcie pióra we wpust, ale połączenie od dłuższego boku już tak nie przejdzie.
    Ostatnio edytowane przez Darek G ; 04-02-2012 o 23:38
    Buduje Dom w Groszku 2

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sp**t
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    Ja nie używam CM od czterech lat i mam "ŚWIĘTY SPOKÓJ" żadnych ale to żadnych problemów.Nie używam również mikrofali, bo mam wago-suszarkę, którą używam jako biegły rzeczoznawca. Na co dzień używam DNS G-815. Mikrofalówka i dokładna waga daje możliwość wykonania pomiaru wilgotności podkładu czy drewna. Należy znać odpowiedni wzór do obliczenia i sposób wykonania takiego pomiaru. Mój DNS-G815 zastępuje mi na budowie wago-suszarkę. Pomiaru wykonuje z dokładnością 0,02% wago-suszarki. Na rynku nie ma nic lepszego, pewniejszego i dokładniejszego. CM to przeżytek. Nigdy nie była tym co parkieciarzom wmówiono. Jej błąd przy doskonale dokładnie i precyzyjnie przeprowadzonym pozyskiwaniu próbki i jej pomiaru wynosi 0,3-0,8CM%. To potwierdzają niemieccy rzeczoznawcy i instytuty zajmujące się techniką podłogową.
    Czyli juz 4 lata nie stosujessz metody CM,...powiedz jakie jeszcze znasz "instrumenty" pomiarowe,dokladniejsze od metody Cm.?

    Pozdrawiam

    (metoda-CM. jak do tej pory jeszcze mnie nie zawiodła),ciekawe co bedzie za 20-30 lat uzywane do sprawdzania wilgoci itp.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie Opinia nt. Pomiarów wilgotności wylewek

    Pomiary CM podobnie jak wylewki z mixokreta robią na inwestorze dobre wrażenie. Szara rzeczywistość w większości przypadków pokazuje co innego. Dzisiejsze jastrychy, wykonywane z modyfikowanych cementów nie pozwalają na dokładny pomiar Higrometrem CM, dopuszczalne 2% w wielu przypadkach jest szkodliwe dla podłóg drewnianych. Należy wykonywać dwa lub trzy rodzaje pomiarów i dopiero ich wzajemna spójność daje pewność działania. Pozdrawiam.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał spa-parkiet Zobacz post
    Czyli juz 4 lata nie stosujessz metody CM,...powiedz jakie jeszcze znasz "instrumenty" pomiarowe,dokladniejsze od metody Cm.?

    Pozdrawiam

    (metoda-CM. jak do tej pory jeszcze mnie nie zawiodła),ciekawe co bedzie za 20-30 lat uzywane do sprawdzania wilgoci itp.
    ...powiedz jakie jeszcze znasz "instrumenty" pomiarowe,dokladniejsze od metody Cm.?
    Pytanie jest źle postawione, ponieważ CM-ka jest przyrządem niedokładnym. Pozostałe elektroniczne są również niedoskonałe bo, są wrażliwe na sole, na zbrojeni, rury z wodą itp. Mierzą od 1cm do 4cm, niektóre jak Tannel do 5cm ale ma błąd +_0,7% i nie mierzy anhydrytów tylko dwa rodzaje podkładów beton zwykły i lekki. Pytanie zatem, który jest lekki a który zwykły. Dwa Gany (kulki) mierzące obok siebie pokazują różne lub znacznie różniące się wyniki
    Używam przyrządu DNS-G 815, za miesiąc zamienię go na DNS-G 822. Przyrząd, który nie reaguje na zbrojenia sztywne i rozproszone, na zawarte sole w podkładach cementowych,rury z wodą, mierzy do typowej grubości podkładów czyli >6cm. Dokładność pomiaru do wago-suszarki 0,02% przy anhydrytach i 0,1% przy podkładach cementowych i betonowych, dokładnie tyle, ile wymaga ITB. Dodatkowo mierzy wilgotność drewna, również przyklejonego do podłoża. Mierzy temperaturę i wilgotność otoczenia, klimat wewnątrz podkładu, w wywierconym otworze. Wykonuje w ciągu pół godziny dziesiątki dokładnych pomiarów na powierzchni 1000m2. Tak jak pisze Parkietkomplex pomiar CM to bardziej teatr, niż przydatny pewny pomiar. Przy nim możesz popełnić około 15 błędów nie wiedząc o tym. Jednak inwestor jest zachwycony skomplikowanym przebiegiem pomiaru. Równie zachwycony jest z wręcz idealnie równej powierzchni podkładu cementowego. Niestety jak się okazuje jedno i drugie to niezawiniona zmyłka, bo ani parkieciarz ani posadzkarz nie mają pojęcia o tym co robią i po co to robią. Mówiąc pojęcie mam na myśli pogłębioną wiedzę na te tematy. Wszyscy w koło gadają i wręcz nakazują pomiar CM, ale nikt się nie chce podjąć pomiaru, a podpisać to mowy nie ma. Jak się mówi z posadzkarzem o podłożu pod parkiet czy deski, to najczęściej rozumie...aha musi być bardzo równa... niestety nie wpadnie, że przede wszystkim ma być mocna. Zauważ, że wielu producentów chemii pisze ...podłoże ma być suche!! Co to znaczy suche? Jeżeli wiesz to napisz.
    CEN/TS 15717 europejska specyfikacja techniczna dla parkieciarzy na temat podłoży również mówi, że ma być suche! CM nigdy nie była i nadal nie jest najdokładniejszym i najpewniejszym przyrządem do pomiaru wilgotności podłoży. Tak nam wmówiło lobby producentów chemii i sami producenci CM-ek
    Ostatnio edytowane przez jarekkur ; 05-02-2012 o 20:50
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sp**t
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    245

    Domyślnie

    Jarekkur
    Dla mnie suche podłoze to max 2%.+odpowiedni mikroklimat pomieszczenia
    Cos ci Napisze,Za 3msc ruszmy z układaniem osiedla (3.300m2) mozaika debowa, parkiet debowy(+cyklinowanie, wybielanie), układac bedziemy w Niemczech dla pewnego inwestora któremu 6 lat wstecz ulozylismy 4.700 tys.m2.(wszystko bezproblemowo)i inne mniejsze , zobacz, na kazdej z tych realizacji pomiary były też robine metodą Karbidowa (CM).wszystko opisane w protokole przez Niemieckich Parkieciarzy, to dlaczego nadal stosuja ta metode?a wiem ze klada duzy nacisk na pomiary
    ...(Ja też ,tak jak ty zrezygnuje z CM.) dla "swietego spokoju", Przyrzad DNS-G 822 jak cenowo oscyluje?
    pozdrawiam

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał spa-parkiet Zobacz post
    Jarekkur
    Dla mnie suche podłoze to max 2%.+odpowiedni mikroklimat pomieszczenia
    Cos ci Napisze,Za 3msc ruszmy z układaniem osiedla (3.300m2) mozaika debowa, parkiet debowy(+cyklinowanie, wybielanie), układac bedziemy w Niemczech dla pewnego inwestora któremu 6 lat wstecz ulozylismy 4.700 tys.m2.(wszystko bezproblemowo)i inne mniejsze , zobacz, na kazdej z tych realizacji pomiary były też robine metodą Karbidowa (CM).wszystko opisane w protokole przez Niemieckich Parkieciarzy, to dlaczego nadal stosuja ta metode?a wiem ze klada duzy nacisk na pomiary
    ...(Ja też ,tak jak ty zrezygnuje z CM.) dla "swietego spokoju", Przyrzad DNS-G 822 jak cenowo oscyluje?
    pozdrawiam
    W Niemczech tak jak u nas. Parkieciarze nasi i niemieccy, generalnie mają ten sam poziom wiedzy. Od nich odstają ci, którzy są dociekliwi. Ci wiedzą więcej.
    Pisałem o lobby. Na przykład producent dr.Radtke aby zmniejszyć błąd pomiaru do 0,1-0,3% musisz wykonywac pomiar temperatury butli. 20C jest optymalną temp. Niższa lub wyższa wymaga korektury. Stworzył też sposób pozyskania próbki poprzez odwiert z zasysaniem bezpośrednio do butli. Zaleca również pomiar wilgotności włożonej próbki do butli. Jak widzisz pomiar CM staje się coraz bardziej skomplikowany i przez to nadal pozostaje niedokładny. Cena takiej CM jest b. wysoka. Jednak problem w tym, że dzisiejsze podkłady wykonywane są z różnych cementów o róznej wilgotności równoważnej. Te wilgotności zaczynają się od 0,68CM% do 1,7CM% w temperaturze 23C i 55% RH. Dane te podaje IBF w Niemczech. Pokazane są wykresy. I co? I nic! Nadal obowiązuje durne maks.2,0CM%. Tylko dlatego, że w Niemczech jest kilkaset rzeczoznawców od posadzek podłogowych. Z powodu złego pomiaru CM lub fałszywej interpretacji pomiaru CM (tak brzmi ekspertyza) parkieciarz jest winien. Jeżeli na podkładzie, który wysycha do 1,0CM% układasz parkiet przy pomiarze 1,8CM%, masz problem. Tam pozostało około 880 ml wolnej wody, która cały czas wyparowuje z podkładu. O tym wie IBF Troisdorf (instytut materiałów budowlanych i techniki podłogowej), ale oni tam żyją z ekspertyz! Pisałem do nich w tej sprawie i nie mam żadnej odpowiedzi. Pytanie było proste. Dlaczego nadal mówi się o maks. 2,0CM%, jeżeli w ich instytucie najwyższa wilgotność równoważna wśród 20 różnych próbek wynosi 1,7CM%, a najniższa 0,68CM%? Kto ma wiedzieć, jaką wilgotność równoważną ma leżący na budowie podkład cementowy. Musi to wiedzieć posadzkarz! On przecież musi wiedzieć wszystko swoim dziele! Parkieciarz jak nie przekaże protokołów, jak do nich nie powpisuje danych, jak nie poinformuje inwestora pisemnie o pielęgnacji parkietu, to ma same minusy. Posadzkarz nie ma żadnych zmartwień. To się musi zmienić. Mój przyrząd wie to czego nie wie, posadzkarz. Wie to czego nie przekazał posadzkarz inwestorowi.
    Nie ma poza tym jak próbowano straszyć w Niemczech nakazu sądowego, aby stosować CM do pomiaru podkładów. Sądy w Niemczech chcą wiedzieć czy przyrząd spełnia warunki nowoczesnej techniki pomiarowej.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony