dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Arek_Iwonka
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Znajomy miał podobną sytuację, powiedzieli, że podciągną odcinek może max 40 metrów do jego działki na własny koszt i wszystko wydawało się ok. Po kilku miesiącach udał się ponownie do nich bo nic nie robili, dowiedział się, że musi czekać bo oni mają jeszcze podania o podłączenie z 4 lat do tyłu. Stwierdził, że sam podciągnie ten odcinek i tak uczynił. Po odebraniu przez wodociągi Pani w biurze grzecznie się zapytała, czy odda ten odcinek na rzecz gminy, oni wtedy będą się nim zajmować itd. itd. Zapytał, na czym ma polegać ich konserwacja, na wymianie rur za xx lat ? Babeczka nie umiała odpowiedzieć i zostawił sobie ten odcinek, teraz jak ktoś chce się do niego dopiąć musi uzyskać jego zgodę. I w ten sposób za kilka lat może mu się zwrócić budowa rurociągu.

  2. #22

    Domyślnie

    Witajcie! Czy u umowie można żądać wpisania daty, do kiedy Zakład Wodociągów i Kanalizacji powinien zwrócić nam nakłady finansowe poniesione w związku z rozbudową sieci wodociągowej? Będę wdzięczna za odpowiedź!

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlanka11 Zobacz post
    Witajcie! Czy u umowie można żądać wpisania daty, do kiedy Zakład Wodociągów i Kanalizacji powinien zwrócić nam nakłady finansowe poniesione w związku z rozbudową sieci wodociągowej? Będę wdzięczna za odpowiedź!
    Jasne ze mozna "zadac". Ja bym powiedzial, ze mozna nawet zadac oddania 5-krotnosci poniesionych nakladow. Czemu nie! Jest tylko jeden szkopuł - umowe z takim zapisem, wodociagi musza zaakceptowac i podpisac

    marcin

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Jasne ze mozna "zadac". Ja bym powiedzial, ze mozna nawet zadac oddania 5-krotnosci poniesionych nakladow. Czemu nie! Jest tylko jeden szkopuł - umowe z takim zapisem, wodociagi musza zaakceptowac i podpisac

    marcin
    Wystarczy zwrot 100% A, czy jest jakiś przepis, na który można by się powołać, by wpisali termin do kiedy zwrócą te nakłady.

    A druga sprawa, to czy gmina ma obowiązek przejąć dobudowany odcinek sieci wodociągowej?
    Ostatnio edytowane przez budowlanka11 ; 06-06-2012 o 10:51 Powód: Drugie pytanie :)

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlanka11 Zobacz post
    Wystarczy zwrot 100% A, czy jest jakiś przepis, na który można by się powołać, by wpisali termin do kiedy zwrócą te nakłady.

    A druga sprawa, to czy gmina ma obowiązek przejąć dobudowany odcinek sieci wodociągowej?
    Jak juz wielokrotnie pisalem, to gmina ma obowiazek rozbudowywac siec i nie moze warunkowac przylaczenia do sieci tym, ze ktos jej ta siec sfinansuje.
    Wiec jak widac, przepisy przepisami, a zycie swoja droga. Owszem, moze powiedziec ze nie ma kasy na rozbudowe i nie ma warunkow na Twoje przylaczenie.
    W tej sytuacji powolywanie sie na jakies przepisy jest cokolwiek dziwne bo i cala akcja z finanoswanie tego przez Ciebie porusza sie na granicy przepisow.

    Obawiam sie ze co kraj(gmina) to obyczaj w kwestii tego czy zwroca pieniadze, kiedy zwroca, czy przejma zbudowany wodociag czy nie itd.
    Czyli tu odpowidzi nie dostaniesz. Najlepiej jakbys przeszla sie po sasiadach i spiytala czy ktos juz to cwiczyl z Twoja gmina i Twoimi wodociagami.

    Czasem to wyglada tak, ze Ci obnizaja rachunki za wode/scieki, czyli de facto zwracaja w ratach.

    marcin

  6. #26

    Domyślnie

    Sąsiedzi akurat mieli do czego się wpiąć, a do mojej działki do roku 2015 nie planują rozbudowy, a jak chcę to mogę to zrobić z własnych środków. Tylko że Wodociągi mają jakieś swoje przeliczenia, które wpływają na niekorzyść inwestora, czyli faktycznie nie zwrócą 100% nakładów, choć prawnie powinny. I co tu zrobić?

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlanka11 Zobacz post
    Sąsiedzi akurat mieli do czego się wpiąć, a do mojej działki do roku 2015 nie planują rozbudowy, a jak chcę to mogę to zrobić z własnych środków. Tylko że Wodociągi mają jakieś swoje przeliczenia, które wpływają na niekorzyść inwestora, czyli faktycznie nie zwrócą 100% nakładów, choć prawnie powinny. I co tu zrobić?
    Jeszcze raz. To sa ich jakies wlasne przeliczniki i zasady. Biedne gminy nic nie zwracaja. "Kaze" wybudowac i oddac za darmo na stan gminy. Nie chcesz? To nie bedzie wody bo Oni pieniedzy na rozbudowe nie maja.

    Nie mozna mowic, ze prawnie powinni Ci zwrocic 100%, bo prawnie, to Oni nie moga od Ciebie zadac budowy tego wodociagu.
    Prawnie, to budowa tego wodociagu jest Twoja prywatna inicjatywa, i wodociagi nie moga Twojej prywatnej inicjatywy przeciez blokowac Twoja wola.
    To ze Ci cos zwroca to tez ich dobra wola.

    Czy robiac taka operacje bedziesz miala z nimi jakas umowe na pismie? Sprawdzala to juz? Bo jak bedziesz miec papier to bierz go i pedz do UOKiK.

    A co zrobic? Pewnie ciszyc sie ze oddadza choc troche (bo to nie czeste). Ewentualnie sprawdzic ile kosztuje budowa studni i stacja uzdatniania wody i cieszyc sie jeszcze bardziej

    Oczywiscie mozesz tez walczyc. Sądy, UOKiK, itp. Ale to potrwa lata. Skonczy sie najwyzej tym, ze wodociag zaplaci kare, a Tobie powie, (z zemsty?) ze wody miec nie bedziesz, bo Oni nie maja kasy na rozbudowe. Tak prawo jest tu skonstruowane i egzekwowane, ze jestes w tzw. dupie i nie wiele mozna z tym zrobic. Placzesz i placisz. Bierzesz co daja.

    marcin

  8. #28

    Domyślnie

    Art.*31.*1. ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę mówi:*Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.
    2.*Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.
    3.*Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.


    Rzecznik Praw Konsumentów powiedział, że w umowie ma być wpisany termin do kiedy zwrócą ci nakłady. Wodociągi mają swój regulamin i swoje przeliczenia co do 1m2 wybudowanego, czyli np. ja dałam 100zł, a oni mają 20zł (przykładowo),jestem stratna 80zł.

    Oczywiście, oni nie zmuszają do rozbudowania sieci, ale w piśmie powiadamiają, że zgodnie z wieloletnim planem do 2015 nie planują inwestycji koło danej działki i jeśli chcę to zrobić na swój koszt, to oni wtedy przygotują umowę, tylko korzystniejszą dla nich.
    Ostatnio edytowane przez budowlanka11 ; 06-06-2012 o 12:12

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlanka11 Zobacz post
    Art.*31.*1. ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę mówi:*Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.
    2.*Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.
    3.*Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.


    Rzecznik Praw Konsumentów powiedział, że w umowie ma być wpisany termin do kiedy zwrócą ci nakłady. Wodociągi mają swój regulamin i swoje przeliczenia co do 1m2 wybudowanego, czyli np. ja dałam 100zł, a oni mają 20zł (przykładowo),jestem stratna 80zł.

    Oczywiście, oni nie zmuszają do rozbudowania sieci, ale w piśmie powiadamiają, że zgodnie z wieloletnim planem do 2015 nie planują inwestycji koło danej działki i jeśli chcę to zrobić na swój koszt, to oni wtedy przygotują umowę, tylko korzystniejszą dla nich.
    Przyznaje, ze to cos nowego dla mnie, ze przepisy mowia cos o budowie wodociagu przez Ciebie i przekazywaniu gminie. Dotad bylem przekonany ze odbywa sie to niejako na granicy prawa i zadn przepisy tego nie precyzuja.

    Ale jesli nie ma zadnych innych zapisow, to wychodzi na to, ze w zasadzie wodociag moze Ci narzucic ile Ci zwroca.



    marcin

  10. #30
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamilbor77

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Moi drodzy a co ja mam zrobic.Podpisalem umowe ja wraz z15 innymi wlascicielami dzialek na budowe sieci wod kan o dlugosci 400 m. 3 lata temu. Oczywiscie zaden sasiad nie kwapi sie do tego, wiadomo kazdy czeka na gotowe. w miedzyczasie dowiedzialem sie o mozliwosci wybudowania tej sieci z innego miejca gdzie bedzie 2 razy krotszy , mam juz projekt ,ok 200m, oczywiscie to tez nikogo nie zachecilo do zadnych dzialan. Moje pytanie jest takie 1. czy jesli zdecyduje sie sam na wybudowanie tej sieci krotszej a mam przeciez zawarta umowe tez na dluzsza to czy za pare lat nie bede zmuszony dorzucic sie na druga 2. czy bede musial go przekazac wodociagom 3. jesli nie bede musial przekazac to czy bede mogl zadac oplaty za podlaczenie sie do mojej sieci od innych wlascicieli. Czy poprostu nie zawracac sobie glowy i kopac studnie i szambo i czekac co bedzie dalej . Co wy zrobilibyscie na moim miejscu,

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilbor77 Zobacz post
    Moi drodzy a co ja mam zrobic.Podpisalem umowe ja wraz z15 innymi wlascicielami dzialek na budowe sieci wod kan o dlugosci 400 m. 3 lata temu. Oczywiscie zaden sasiad nie kwapi sie do tego, wiadomo kazdy czeka na gotowe. w miedzyczasie dowiedzialem sie o mozliwosci wybudowania tej sieci z innego miejca gdzie bedzie 2 razy krotszy , mam juz projekt ,ok 200m, oczywiscie to tez nikogo nie zachecilo do zadnych dzialan. Moje pytanie jest takie 1. czy jesli zdecyduje sie sam na wybudowanie tej sieci krotszej a mam przeciez zawarta umowe tez na dluzsza to czy za pare lat nie bede zmuszony dorzucic sie na druga 2. czy bede musial go przekazac wodociagom 3. jesli nie bede musial przekazac to czy bede mogl zadac oplaty za podlaczenie sie do mojej sieci od innych wlascicieli. Czy poprostu nie zawracac sobie glowy i kopac studnie i szambo i czekac co bedzie dalej . Co wy zrobilibyscie na moim miejscu,
    Pofatyguj się i przeczytaj dwa posty przed twoim wpisem. Tam masz odpowiedź na pytanie 2 i 3.
    Odpowiedź na pytanie 1 masz w swojej umowie, w warunkach jej rozwiązania.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam. Odświeżam temat. Być może cos w miedzy czasie sie zmienilo? Mam działke w woj. pomorskim (smolno). Kanalizacja została pociągnieta pod droga gruntowa jednak została zakończona okolo 40metrów od mojej działki. W odpowedzi na wniosek gmina napisala ze na rok 2016 nie ma w planach rozbudoway sieci wodno/kanalizacyjnej i wyrazają zgode na postawienia szamba do czasu rozbudowy. Czy jest sposob, którym moge wymusic/przyspieszyc na Gminie rozbudowe kanalizacji ? z gory dziekuje za pomoc

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tommaj

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Osielsko
    Kod pocztowy
    86-031
    Posty
    1

    Domyślnie Sieć wod-kan

    Cytat Napisał homecactus Zobacz post
    Witam,
    Mam następujący dylemat, który pewnie powtarza się w wielu przypadkach.
    Postanowiłem wybudować dom. Złożyłem wniosek o "warunki techniczne projektowania i wykonania sieci oraz przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego".

    Warunki były niezbędne do złożenia razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu.
    Do wybudowania jest 120mb sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w drodze gminnej, oraz (jako że budujemy z sąsiadami) - po 3 przyłącza.

    W warunkach, oprócz parametrów technicznych dot. sieci (średnice itd), napisane jest że:
    " po odbiorze wykonaną sieć należy przekazać nieodpłatnie na stan majątkowy urzędu miejskiego
    Urząd miejski przyjmuje nieodpłatnie w konserwację sieć wodociągową/kanalizacyjną po dostarczeniu dokumentacji powykonawczej"

    Warunki zostały przeze mnie odebrane, i podpisane " Odebrałem, nazwisko".


    Czy mogę (pomimo podpisania warunków), żądać zwrotu kosztów, lub też jakiejś formy odpłatnego nabycia sieci (części w drodze, a oczywiście nie oczekuję zwrotu kosztów przyłączy) przez gminę/spółki wodne? Czy czeka nas tylko finansowanie przedsięwzięcia wraz z sąsiadami na własny koszt (120m wody i kanalizacji, około 250zł/mb = 30tys zł)

    Znalazłem ciekawe materiały w internecie, ale w nich mowa o żądaniu odpłatnego przejęcia na mocy umowy (cytat poniżej). Czy warunki mogą być traktowane jak umowa przez spółki wodne?

    załączam cyt. (przeklejony z forum prawo.wieszjak.pl - http://prawo.wieszjak.pl/forum/threa...-przylacza.htm)

    Pozdrawiam

    "Budowa przyłączy
    Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, realizację budowy przyłączy do sieci do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci – art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

    Zgodnie z aktualną definicją ustawową, przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości gruntowej. Innymi słowy (w pewnym uproszczeniu), odcinek przewodu łączący nieruchomość od granicy działki z siecią kanalizacyjną nie jest przyłączem, a więc nie ma podstaw do obciążania odbiorcy obowiązkiem czy kosztami jego budowy.

    Gdyby odbiorca na własny koszt wybudował tę część instalacji, miałby wówczas prawo żądać zwrotu kosztów od przedsiębiorstwa. Wynika to z art. 31 ust. 1 powołanej ustawy. Stanowi on, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który stwierdził, że wybudowany przez inwestora poza nieruchomością odcinek przewodu kanalizacyjnego, w zakresie, w jakim łączy wewnętrzną instalację kanalizacyjną danej nieruchomości z istniejącą siecią kanalizacyjną, stanowi urządzenie kanalizacyjne, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku z tym osoby, które same, w celu przyłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej sfinansowały budowę urządzenia wodociągowego lub urządzenia kanalizacyjnego znajdującego się poza ich działkami, nawet gdy urządzenia te służyć miały jedynie zaspokajaniu potrzeb danej prywatnej nieruchomości, mogą liczyć na zwrot kosztów budowy tych urządzeń. Zgodnie bowiem z powołanym wyżej przepisem mogą one przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu przedmiotowe urządzenia na warunkach uzgodnionych w umowie.

    Przy tym trzeba podkreślić, że należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Natomiast w wypadku braku stosownej umowy możliwe jest sądowe dochodzenie zwrotu poczynionych nakładów. Roszczenie osoby, która na własny koszt wybudowała urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, nie ulega przedawnieniu.

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13.09.2007 r., sygn. akt III CZP 79/07
    "
    Witam,
    proszę o infor,ację czy udało się zbudowac tą sieć wod-kan i za ile?
    Pozdrawiam

  14. #34
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Magda.R

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-125
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Planuje kupić działkę pod budowę domu, jednak ta którą się interesuje ma tylko podciągnięty prąd. Woda jest w drodze gminnej oddalonej około 130 m. Interesuje mnie orientacyjny koszt podciągnięcia jej do granicy działki. Zależy mi na szybkiej budowie więc muszę znać koszt podciągnięcia na własny rachunek. Jeżeli okaże się, że planują rozbudowę sieci to będę mile zaskoczona.Bardzo prozę o szybkie odpowiedzi.

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Pewnie zakres 100-200pln za metr. Zalezy od regionu, czy to bedzie przylacze czy rozbudowa sieci.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda.R Zobacz post
    Witam. Planuje kupić działkę pod budowę domu, jednak ta którą się interesuje ma tylko podciągnięty prąd. Woda jest w drodze gminnej oddalonej około 130 m. Interesuje mnie orientacyjny koszt podciągnięcia jej do granicy działki. Zależy mi na szybkiej budowie więc muszę znać koszt podciągnięcia na własny rachunek. Jeżeli okaże się, że planują rozbudowę sieci to będę mile zaskoczona.Bardzo prozę o szybkie odpowiedzi.
    Szybkie to jest Pendolino

    Podzwoń po lokalnych firmach wykonujących przyłącza i zapytaj o ceny.
    U mnie to koszt 60 - 150 zł/m z materiałem.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  17. #37

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    czy te wszystkie przepisy prawne i porady mają również zastosowanie gdy rurociąg i kanalizacja będą budowane w prywatnej drodze wewnętrznej?
    Jest 6 działek, z czego 2maja bezpośredni dostęp do rurociągu w drodze gminnej. pozostałe 4 ,y mieć wodę i kanalizację muszą wybudować na własny kosz odcinek sieci w drodze wewnętrznej (każdy z właścicieli działek ma udział w tej drodze), by podłączyć się do tego w drodze głównej. Dopiero do tego rurociągu w drodze we. będą przyłącza do domów na działkach. Czy również gmina powinna sfinansować ten odcinek w drodze wewnętrznej?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olik16 Zobacz post
    Dzień dobry,

    czy te wszystkie przepisy prawne i porady mają również zastosowanie gdy rurociąg i kanalizacja będą budowane w prywatnej drodze wewnętrznej?
    Jest 6 działek, z czego 2maja bezpośredni dostęp do rurociągu w drodze gminnej. pozostałe 4 ,y mieć wodę i kanalizację muszą wybudować na własny kosz odcinek sieci w drodze wewnętrznej (każdy z właścicieli działek ma udział w tej drodze), by podłączyć się do tego w drodze głównej. Dopiero do tego rurociągu w drodze we. będą przyłącza do domów na działkach. Czy również gmina powinna sfinansować ten odcinek w drodze wewnętrznej?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Witam,
    czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na to pytanie? Gdzie ewentualnie szukać odpowiedzi?
    Dziękuję.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olik16 Zobacz post
    Witam,
    czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na to pytanie? Gdzie ewentualnie szukać odpowiedzi?
    Dziękuję.
    Gmina ma obowiązek dociągnąć rurę (w / k) do granicy posesji lub pierwszej studzienki za nią. Z punktu widzenia gminy, skoro teren jest prywatny, to już ich nie dotyczy.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Gmina ma obowiązek dociągnąć rurę (w / k) do granicy posesji lub pierwszej studzienki za nią. Z punktu widzenia gminy, skoro teren jest prywatny, to już ich nie dotyczy.
    Gmina nie może inwestować środków w cokolwiek co nie jest jej własnością,to samo dotyczy odśnieżania oświetlenia czy brukowania utwardzania dróg prywatnych,możecie przekazać drogę gminie jak się zgodzi i spełnia warunki techniczne.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony