dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 78 z 78
  1. #61
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek1000000 Zobacz post
    .....

    jedni sie upieraja zeby wysypac jakies kamienie tluczen itp itd i sie to samo ubije i bedzie ok a drudzy:

    ...

    Najlepiej to jednak tą drugą wersję, ja tam wiem że jak jest 20 ton błota (na wiosnę na przykład) i do tego się zwali 20 ton kamienia to wychodzi 40 ton błota i nie ma zmiłuj, bo to się będzie ślicznie mieszać ze sobą i nie specjalnie pomoże bez korytowania.
    Chyba że cierpisz na nadmiar gotówki - to chętnie pomogę
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tubek

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    91

    Domyślnie

    A może wykorytować i nasypać 30-40cm gruzu? Znajomy ma tak zrobioną i jest nie do ruszenia. Ponad 20 wywrotek (18t) gruzu ceglanego w cenie 100pln/wywrotka (załadunek/przywóz) + praca sprzętu. Zapłacił łącznie ok. 3tyś. Po budowie przysypał ziemią, posadził trawę i ma ładną zielona drogę.

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    z 'gruzem' ceglanym jest tylko jeden problem po pewnym czasie się to rozpadnie i naciągnie wilgoci i będzie znowu kiszka, ale pewnie będzie lepiej niż bez jakiegokolwiek utwardzania
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  4. #64

    Domyślnie

    Korytowanie to podstawa przed wysypaniem gruzu lub kamienia. Można kupić gruz mielony bez cegły, ale trzeba pojechać go najpierw zobaczyć, bo inaczej przyjedzie z cegłą.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tubek

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    91

    Domyślnie

    Co się rozpadnie? A jak naciągnie wilgoci to co się stanie? Oczywiście miałem na myśli drogę wykorytowaną. Jak się ubiła pod ciężarem ciężkiego sprzętu to później osiadanie będzie znikome. Pustek powietrznych nie będzie, rozjeżdżanie i czas je zlikwiduje.

  6. #66
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    chad

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam.
    Jako że nie stać mnie póki co na kostkę a jeżdzenie po błocie mnie nie bawi postanowiłem wysypać żwir na podjeździe. W perspektywie chciałbym ułożyć kostkę więc wybrałem 50 cm gruntu. Następnie zasypałem 30 cm grubszym klińcem i kilka tygodni ujeżdzałem w różnoraki sposób. Zastanawiam się co dalej. Czy teraz jeszcze na to sypnąć grubszego klińca około 10 cm i na to po ubiciu 10 cm jakiegoś drobnego żwiru czy jak? Jaki rodzaj żwiru powinien być wysypany na tą ostatnią warstwę żeby to w miarę ładnie wyglądało a przy tym żeby samochód 'nie topił się' w tym żwirze. Czy powinna być to warstwa kilku centymetrowa czy też głębsza?
    Proszę o wskazówki, jestem zielony w tej materii.
    pozdrawiam

  7. #67

    Domyślnie

    Ja mam na tłuczniu z 5-10 cm drobniejszego klińca (5-31mm) i sprawuje się toto całkiem nieźle.

  8. #68

    Domyślnie

    żeby było ładnie i czekało na kostkę, zostaw 15 cm do powierzchni zero. Wysyp na to ok. 5cm otoczaków polnych o grubości 3-6 cm. I gotowe. U mnie na stronie jest kilka zdjęć do tego.

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Budujący Radom
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    226

    Domyślnie

    Koledzy doradźcie. Mam do utwardzenia 150mb. drogi o szer. 3mb.
    Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami . Dostałem m. in. ofertę na wykorytowanie i nasypanie kruszywa kolejowego (dolomit ) z piachem na grubość 20cm. Teren raczej mokry. WYkonawca twierdzi ze będzie ok, ale nie podoba mi sie ta grubośc 20cm. Jak kilku pytałem to mówili 30-40cm. gruzu. 'Zdać się na niego? Ofet ana ok. 12tyś. zł.

  10. #70
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Takie 20 cm to cieniutko jak na mokry grunt .
    Żeby nasypany towar nie mieszał się z gruntem dobrze jest podłożyć geowłókninę .
    Darek B

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Budujący Radom
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Takie 20 cm to cieniutko jak na mokry grunt .
    Żeby nasypany towar nie mieszał się z gruntem dobrze jest podłożyć geowłókninę .
    Czy myślisz o takiej ?
    http://allegro.pl/geowloknina-geowlo...170816294.html

    lub mocniejsze takie coś?
    http://allegro.pl/geotkanina-19-19kn...123214438.html

    da to coś?
    Ostatnio edytowane przez Budujący Radom ; 24-03-2015 o 20:35

  12. #72

    Domyślnie

    Witam, a ja mam dojazd do utwardzenia ok. 100m i szerokość 6m. Droga prowadzi tylko do 2 domków, więc zastanawiam się czy nie robić utwardzenia węższego i 1 mijankę. Ponadto ok 50m jest pod górkę 3% i następne 50m ok 2% nachylenia w dół, czyli dogodne samo-odwadnianie. Jak w takim przypadku optymalnie zrobić utwardzenie? Robić rowy, chodnik? Macie takie doświadczenia? B. proszę o radę.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    Witam, a ja mam dojazd do utwardzenia ok. 100m i szerokość 6m. Droga prowadzi tylko do 2 domków, więc zastanawiam się czy nie robić utwardzenia węższego i 1 mijankę. Ponadto ok 50m jest pod górkę 3% i następne 50m ok 2% nachylenia w dół, czyli dogodne samo-odwadnianie. Jak w takim przypadku optymalnie zrobić utwardzenie? Robić rowy, chodnik? Macie takie doświadczenia? B. proszę o radę.
    6 m to bardzo szeroko jak na drogę dojazdową.
    Jeżeli możesz pozwolić sobie na dłuższe zamknięcie drogi to najlepszym wyjściem będzie wykorytowanie na 40 cm i postawienie tabliczki "przyjmę gruz" oraz dogadanie się z okolicznymi firmami budowlanymi, które mogłyby wyrzucać tam odpady betonowe.
    Jeżeli podłoże jest gliniaste należy na samym dole rozciągnąć warstwę piasku - nie musi być czysty o konkretnej granulacji.
    Na to sypiesz gruz. Musisz pilnować, żeby w gruzie nie było cegły, asfaltu i innych śmieci. Trzeba rozgarnąć całość na ok 30-35cm. Później zagęścić dużą zagęszczarką (jeżeli kawałki gruzu są zbyt duże - przesypać wszystko tłuczniem/piaskiem).
    Kolejna część to warstwa wyrównująca - tutaj najlepiej użyć kruszywa ~ 0 - 60 mm, lecz to kosztuje.
    Na samą górę możesz wysypać co Ci się podoba, lub też pozostać przy poprzedniej warstwie. Najlepszą opcją jest frez asfaltowy (najtaniej poczekać na remont jakiegoś pobliskiego odcinka drogi, gdzie stary asfalt będzie frezowany).

    Jeżeli chodzi o spadki to podłużne zostaw jakie są + zrób delikatne poprzeczne, żeby woda mogła spłynąć na bok. Jeżeli wokół jest trawa to woda znajdzie sobie ujście

    Pamiętaj, żeby każdą warstwę zagęszczać - bynajmniej nie znaczy to "przejechać ciężarówką 2 razy". Potrzebna jest zagęszczarka, najlepiej ~400kg i więcej.

    Taka droga wytrzyma długie lata, a w przyszłości posłużyć może jako podbudowa pod kostkę brukową.

    Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że komuś to pomoże

    Jeżeli ktoś byłby zainteresowany wykonaniem drogi/podjazdu na terenie woj. śląskiego zapraszam na priv - służę pomocą i radą

  14. #74

    Domyślnie

    Witam,
    mam dojazd do działki utwardzoną drogą gruntową(droga to moja działka) długości 200m. Droga była przez kilkadziesiąt lat utwardzana tym co było pod ręką czyli cegły, dachówki, gruz, ostre leśne kamienie, żwir rzeczny, kawałki zebranego asfaltu, bloczki budowlane, piasek. Droga jest prosta, ma niewielki spad, od jednej strony napływa woda ze zbocza dlatego jest fosa(mały rów ręcznie kopany). Gleba słabo przepuszczalna. Obecnie droga jakoś bardzo nie osiada choć są rozmiękczenia w kilku miejscach, najgorsze są ostre wystające kamienie.
    Na początek chcę koparką porządnie pogłębić fosę, później planuję kupić coś na wierzch. I tu pytanie jaka będzie optymalna głębokość rowu odwadniającego i jego odległość od drogi, czym sypać na wierzch? Kliniec, żużel? Czy można próbować oszacować ile tego klińca by weszło? Liczę to tak: 200(metrów drogi) * 0,6(metra ścieżki pod jedno koło) * 0,1(m wysokość warstwy klińca żeby przykryć wystające kamienie) * 2(dwie ścieżki) * 1,7(aby mieć w tonach) = 40,8tony klińca. Czy 10cm warstwy to za mało/za dużo/ok. Czy nie ma sensu dawać tego klińca bo i tak wejdzie. Jak sprawa wygląda z żużlem? Nadaje się do takich zastosowań? Choć na miejscu mam kopalnie piaskowca a do taniego/darmowego żużla na śląsku150km. Ewentualnie gdzie pytać o żuzel i ile powinien kosztować?

  15. #75
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    My musieliśmy wybrać 168m3(ok. 320t) gliny z podjazdu(ok. 70m długości), na to wjechało ok. 25 ciężarówek z gruzem. Po zakończeniu budowy dosypiemy jeszcze gruzu dla wyrównania tego, co HDS-y rozjeździły i na wierzch pójdzie kliniec. Bez wybrania gliny nie byłoby szansy, żeby wjechał tam żaden cięższy samochód, bo przez mokry rok, jakim był 2017 dookoła nas było bagno. Działki dookoła w wodzie po kostki po deszczu.

    Polecam robić od początku do końca zgodnie ze sztuką, a nie trzeba będzie potem ładować znowu kasy, żeby naprawiać coś, co zostało zrobione na odpierdziel.

  16. #76

    Domyślnie

    Witam, proszę o radę bo z braku kasy wstrzymujemy się na razie kostką brukową, ale chcieliśmy zrobić odpowiednio spoziomowanie (nachylone) utwardzenie z kruszywa, które za rok-dwa będzie podkładem pod kostkę. Znajomy to zrobił z kruszywa 0-3 dając 3cm niżej niż przyszłe położenie kostki. Kiedyś chce tam dać zerówke (te 3-4cm) i na to ostkę. Pytania:
    1. Czy 0-3 to jest kruszywo mix od zera do 3cm za dobrego ubijania się i może to być wstępnie?
    2. Czy rzeczcywiście obecnie nie daje się pod kostkę piachu tylko kruszywo "0" ? I oświećcie proszę co to jest ta "zerówka"?
    3. Czy wystarczy zagęszczarka do 100kg (80?) bo większymi trudno manewrować w 1-2 osoby? Chodzi o ścieżki dla pieszych i podjazd do garażu dla sam. osobowego.
    4. czy kłaść obrzeża? Bo ziemia będzie wyżej niż ten poziom ok 10cm (3+6 kostka) -zakładamy trawnik, przywozimy ziemię
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 08-04-2018 o 09:25

  17. #77

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy z której sam skorzystałem odnośnie doboru kruszywa, czy samej porady dotyczącej budowy to z czystym sercem polecam firmę Simnat, która od wielu lat zajmuje się pozyskiwaniem, sprzedażą i transportem kruszyw dla branży budowlanej. Dzięki doświadczeniu, oraz odpowiednim kwalifikacjom mogą zrealizować najbardziej śmiałe projekty. Dla leniwych podrzucam link https://simnat.pl/ i pozdrawiam serdecznie

  18. #78

    Domyślnie co pod geowóknine ?

    Że też mi się zachciało drugi raz budować
    Co by dojechać trza sklecić jako taką drogę .
    Idzie ze 90 m tak z 3 m szerokości
    Na razie korytowanie , gewóknina piasek z 10 cm i gruz betonowy czysty 20 cm : taka prowizorka by ujechać . Pierwsze 30 m nawet się sprawdza .
    Mam problem na łuku . zamiast korytowania musiałem podnieć , rozgarnełem jakiś ''piasek'' z wykopów . na razie to pływa . Nie za bardzo chcę na to od razu kłaść geowókninę . Czym wzmocnić to wyrównaie ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20211211_133021.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	458385

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony