dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 199
  1. #41

    Domyślnie

    Panowie wygooglujcie sobie jakie opory wprowadzają poszczególne elementy rurociagu dla CO,
    łuk 90 st. ostry wprowadza opór tak jakby byłam tam rura 3m !!!
    łuk 90 st. łagodny daje nam 2,5 m
    natomiast jeden łuk 45st. to 1,5 m
    wiec wniosek jest taki że w łuki 45 st robią opór tak jak jeden łuk ostry 90st wiec zaleca się stosować łuk 90st ŁAGODNY !!!!!
    kolejna sprawa to podejście do płytki montażowej to nie jest zwykły łyk 90st !! i należy o tym pamiętać do płytki montażowej daje się kolanko 90st podejściowe a różni się do zwykłego wcięciem w kielichu które idealnie wpasowuje się w płytkę montażową a kolejną różnicą jest to że łuk ten podejściowy jest niższy co sprawia że jeśli wpadnie nam do gniazda jakiaś np kredka to sie na tym łuku zatrzyma, a druga zaleta tego łuku podejściowego to taka że robi się płytszą bruzdę w ścianie !!!!!!
    Nie jestem instalatorem ale to nie jest skomplikowane wystarczy pogrzebać w necie i można takie informacje wyciągnąć !!!!!
    Mam prostą intalacje CO - 2 gniazda (jedno na parterze i jedno na poddaszu) + jedno gniazdo gospodarcze tuż przy wlocie do odkurzacza, długość rurociągu to 10 m z czego 3,5 m leci pod sufitem w piwnicy poziomo a kolejne metry idą w pionie przez stropy w podłodze nic nie dawałem obydwa gniazda są w centralnej części domu z której z wężem o długości 9m dostaje w każde miejsce. W instalacji użyłem 5 kolan 90st łagodnych, 4 łuki 45st. (przy przejściach pomiędzy stropami), 2 trójniki łagodne, 3 łuki podejściowe 90st. Licząc wszystkie opory wychodzi długość rurociągu 43,5 m !!!!!! i w taki sposób z 10 m długości instalacji robi sie ponad 4 razy więcej!!!!!! Przy doborze jednostki odkurzacza należy o tym pamiętać

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał oscylot Zobacz post
    Panowie wygooglujcie sobie jakie opory wprowadzają poszczególne elementy rurociagu dla CO,
    Przy doborze jednostki odkurzacza należy o tym pamiętać
    Ale to akurat w przypadkach małych instalacji(dla domu jednorodzinnego) jest zbyteczne - jednostka podstawowa i tak ma 30 MPa podciśnienie i będzie lepsza niż zwykły odkurzacz, chyba że ktoś koniecznie chce zastosować zwykły jako centralny - tak podłączyć aby działał więc te obliczenia mu się przydadzą.
    To co napisałeś jest ważne ale dla hoteli czy ośrodków lub biur - zapewne w jakimś stopniu będzie prawidłowością, że zmniejszy się do minimum opory powietrza, ale to ma być funkcjonalne urządzenie - nie wyobrażam sobie abym ograniczył ilość gniazdek czy zrezygnował z 7 m węza aby zmniejszyć opory
    A na marginesie - gniazda używa się jednego więc Twoje obliczenia są błędne - dla ścisłości liczy się trasę jaką pokonuje powietrze od "gniazda" do "jednostki" z którą ten odkurzacz współpracuje.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 21-04-2011 o 17:38
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #43

    Domyślnie

    ale ja nie namawiam nikogo na upraszczanie instalacji, chodzi o wyższość stosowania 2x45 zamiast jednego łagodnego 90 st. Co do obliczeń to faktycznie używam w danej chwili jednego gniazda ale na którejś ze stron producenta znalazłem informację że należy policzyć opory dla całej instalacji, natomiast na innej instrukcji doczytałem że należy przyjąć obliczenia dla gniazda które jest najdalej ja przyjąłem wariant niekorzystny zresztą w moim przypadku w wyliczeniu odpadłoby kolano ostre 90 i łuk 90.

  4. #44

    Domyślnie

    ale kolano ostre jest niezbędne przy gniazdku. Generalnie przy projektowaniu instalacji chodzi o to by zmniejszyć do minimum zakręty. Każdy zakręt będzie się przyczyniał do zwiększenia oporów. Jednostki centralne są na tyle mocne, że poradzą sobie z instalacją domową, no chyba że ktoś naćka zakrętasów

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał WOJSKI Zobacz post
    ale kolano ostre jest niezbędne przy gniazdku. Generalnie przy projektowaniu instalacji chodzi o to by zmniejszyć do minimum zakręty. Każdy zakręt będzie się przyczyniał do zwiększenia oporów. Jednostki centralne są na tyle mocne, że poradzą sobie z instalacją domową, no chyba że ktoś naćka zakrętasów
    potwierdzam producent dobiera jednostkę do metrów instalacji oraz punktów ssących i napewno ma wyliczone te opory w taki sposób żeby odkurzacz działał prawidłowo
    prowadzimy sprzdaz i montaz jedenostek centralnych oraz systemow cetralnego odkurzacza jak masz jakies pytania to pisz pozdrawiam Łukasz

  6. #46

    Domyślnie Instalacja do odkurzacza centralnego

    Witam
    Mam pytanie odnośnie sposobu układanie rur do centralnego odkurzacza.

    Wg mojej internetowej wiedzy, należy unikać kolanek, skracać drogę prowadzenia rur i generalnie pion umieścić w centrum obiektu.

    U znajomych, którzy własnie są na etapie instalacji, firma - czyli fachowcy - ułożyli instalacje w taki sposób, że starali sie iść wzdłuż ścian.
    W efekcie w drodze od kuchni do garażu jest coś około 5-6 kolanek 90 stopni, a rura od pionu postawiona jest w garażu w miejscu gdzie będzie wisiał odkurzacz. (nie wiem jak z kolankami jest na górze).

    Na uwagę inwestora, ze coś za dużo tych kolanek, instalator odpowiedział, ze teraz odkurzacze sa takie mocne, ze ta ilość kolan to nie problem.

    Długość w linii prostej od odkurzacza do ostatniego gniazdka, to jakieś 6-8m, a po położonych rurach pewnie z 2x więcej (to na dole - na gorze około 70% tego).

    Teraz moje pytanie - jak to jest z tymi instalacjami.
    Szkodzą kolanka wydajności znacząco, czy to faktycznie przy takich długościach żaden problem?

    Osobiście mnie ta sytuacja nieco niepokoi, bo chciał bym ewentualnie - puki rury są na zewnątrz - ostrzec znajomych, ze mogą być z ta instalacja problemy, ale z drugiej strony nie jestem na bieżąco i nie chce ich straszyć i spowodować ewentualne wydatki, jeżeli instalator wiedział co robi.

    z góry dziękuję za rady

    pzdr
    k

  7. #47

    Domyślnie

    Są tematy o instalacjach OC. Generalnie każde kolanko stawia opór dla przepływającego powietrza zatem im mniej tym lepiej. Ciężko jest określić czy zrobione jest dobrze czy źle skoro nie wiadomo jaki to dom i gdzie instalatorzy umieścili gniazdka. Podejżewam jednak że instalatorom nie chciało się kuć w ścianach i jechali naokoło.
    Jak będziesz u nich to popatrz czy nie można "wyprostować" instalacji jeżeli tak warto to zrobić, wiadomo mocniejszy odkurzacz = więcej kasy do wydania

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał WOJSKI Zobacz post
    Są tematy o instalacjach OC. Generalnie każde kolanko stawia opór dla przepływającego powietrza zatem im mniej tym lepiej. Ciężko jest określić czy zrobione jest dobrze czy źle skoro nie wiadomo jaki to dom i gdzie instalatorzy umieścili gniazdka. Podejżewam jednak że instalatorom nie chciało się kuć w ścianach i jechali naokoło.
    Jak będziesz u nich to popatrz czy nie można "wyprostować" instalacji jeżeli tak warto to zrobić, wiadomo mocniejszy odkurzacz = więcej kasy do wydania
    ok - dzięki za odp.
    pzdr
    k

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja u znajomych widziałem rurki kładzione po środku korytarza. Oczywiście na chudziaku i z zamocowanymi przewodami elektrycznymi. Te łącza były dodatkowo poobwijane jakaś taśmą
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Ja u znajomych widziałem rurki kładzione po środku korytarza. Oczywiście na chudziaku i z zamocowanymi przewodami elektrycznymi. Te łącza były dodatkowo poobwijane jakaś taśmą
    No i prawidłowo, razem z rurką musi iść przewód jakoś trzeba włączać odkurzacz . Usytuowanie nie ma znaczenia, uważać tylko trzeba żeby nie przewiercić rury przy okazji montażu progu

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał WOJSKI Zobacz post
    uważać tylko trzeba żeby nie przewiercić rury przy okazji montażu progu

    To chyba nie wykonalne na to kolega sypie 20cm perlitu a potem podłogówkę i pewnie z 10cm wylewki
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bastek1

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    majdan mętowski
    Posty
    165

    Domyślnie

    odświeżę temat. chciałbym, ułożyć sobie instalację - teraz, w zasadzie nawet ttrochę za późno się obudziłem, bo przed Świętami chciałem wylać szlichtę
    czy moglibyście rzucić okiem na projekt?

    jest 1 gniazdko - z rurą 9 m prawie cały dom sięga, z rurą 11 m - cały. czy lepiej zrobić 2 gniazka, czy kupić rurę 11m? (mierzone sznurkiem)

    jest 1 szufelka - koło kominka. czy przewwód może leżeć tak blisko kominka, czy lepiej ominąć łukiem kominek?
    salon jest obniżony w stosunku do kuchni i przedpokoju. czyli jakieś kolanko na schodku wyjdzie.. może być?
    czy zrobić więcej szufelek?
    na lewo instalacja wychodzi z domu - tam jest garaż. tam będzie dodatkowe gniazdko


    dostałem już odpowiedź, dziekuję, że należy na chudziaku. ale już mam rozłożoną 1 warstwę styropianu (10 cm) czy nie możnaby w tej warstiwe rozłożyć rur?
    zrobiłbym rowek w tym styropianie, na to 5 cm druga warstwa, potem 5 cm wylewka

    i link do projektu
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...51934aa34.html
    Ostatnio edytowane przez Bastek1 ; 19-12-2011 o 23:07
    pozdr.
    bastek

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ja bym zrobił dwa gniazdka. Jedno na tej ścianie, co jest, ale bliżej schodów, drugie - na plecach kominka. Krótsza rura to krótsza rura, prościej zwinąć, schować, nosić...

    Czy więcej szufelek... Jeśli masz możliwość ją zabudować w wiatrołapie, to tam mogłaby się jeszcze przydać (szybkie podmiecenie piachu z butów), ale nie jest to rzecz niezbędna, zwłaszcza, że szufelka to dość droga impreza.

    Czy szufelka może być koło kominka - w zasadzie ona będzie w jego zabudowie, prawda? Wydaje mi się, że powinno być ok, jeśli tylko będzie dobrze odizolowana od wkładu.

    Rury w styropianie - oczywiście, że można tak, jak piszesz, jeśli tylko nie koliduje to z innymi instalacjami, to nie ma problemu.

    Aha - ten uskok przy salonie zrób kolankami 45 stopni.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #54
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A powiedzcie mi dlaczego robi się szufelkę przy kominku skoro i tak konieczne wydaje sie użycie seperatora do popiołu. Czy ja się mylę?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał tfor Zobacz post
    A powiedzcie mi dlaczego robi się szufelkę przy kominku skoro i tak konieczne wydaje sie użycie seperatora do popiołu. Czy ja się mylę?
    jak zaczniesz używać kominka to zobaczysz ile syfu się wkoło zbiera. Zdecydowanie łatwiej jest podmieść miotłą do szufelki niż rozkładać rurę by to odkurzyć. ja u siebie nie zrobiłem i teraz trochę żałuję.

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał WOJSKI Zobacz post
    jak zaczniesz używać kominka to zobaczysz ile syfu się wkoło zbiera. Zdecydowanie łatwiej jest podmieść miotłą do szufelki niż rozkładać rurę by to odkurzyć. ja u siebie nie zrobiłem i teraz trochę żałuję.
    rozumiem, ze tylko ten kurz można zebrać dop szufelki a nie popiół? A popiół tylko z seperatorem? czy on w ogóle spełnia swoje zadanie, bo czytałem już że one się często psują.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bastek1

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    majdan mętowski
    Posty
    165

    Domyślnie

    Jarek.P, dziękuję za odpowiedź
    przeprojektowałem
    2 gniazdka (jedno obskoczy też garaż - nie ma go na rysunku, ale jest fizycznie , drugie - na plecach kominka. a szufelka wyjdzie bez zagięć - ujście będzie na schodku (pisałem wcześniej, że kuchnia jest na wyższym poziomie niż salon)
    link do projektu
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...4aab75d46.html
    pozdr.
    bastek

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    OK, a mogę jeszcze pomarudzić?

    Co z poddaszem? Aby na pewno sięgniesz tam wszędzie rurą wpinaną piętro niżej?

    I jeszcze to gniazdko w wiatrołapie. Pisałem, że może warto tam zrobić szufelkę. Ale gniazdko?... Czy ja wiem? Wszędzie do domu masz dzięki temu dalej, a jedyna korzyść to ten garaż. Nie wiem, czy dobrze rozumiem rzut, garaż jest osobnym budynkiem? Bo ciągnięcie do niego rury z wiatrołapu przez otwarte drzwi wejściowe... nie robiłbym tak. Jak sobie wyobrażasz sprzątanie garażu zimą? Gniazdko na/przy jednostce centralnej to fajna sprawa, a duży zapas rury w garażu też się przydaje przy sprzątaniu samochodu, to już nie to samo, co sięgnięcie jej końcem w najdalszy róg pomieszczenia.

    Generalnie - nadmiaru gniazdek się nie bój, tak czy tak masz ich trzy na krzyż, a warto ich ilość wyważyć tak, żeby było po prostu wygodnie. Jedno gniazdko więcej to niewielki koszt, a pozwoli uniknąć naciągania węża, czy kombinacji alpejskich "bo jak sprawdzałem na pustym, to sięgało, ale teraz tu stół stoi, który trzeba rurą obejść i już nie sięga."

    J.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 20-12-2011 o 09:55
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bastek1

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    majdan mętowski
    Posty
    165

    Domyślnie

    tam gdzie gniazdko w wiatrołapie -to śluza do garażu. witarołap jest na górze (tam szafka i foltelik niby). szufelki nie bedzie.
    (na górze projektu od lewej: kuchnia, spizarka i nad nią pomieszcenie na buty, wiatrołap, pokój)
    garaż nie jest osobnym budynkiem, jest przyklejony do domu po prawej stronie (tam gdzie jedn. centralna). nie mam na tym kompie planu z garażem - przyklejony o wymiarach 6x6, wejscie przez tą śluzę.
    góra jest bardzo podobna jak dół.także instalacja identyczna, i pionowa rura w dół w garażu
    pozdr.
    bastek

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bastek1

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    majdan mętowski
    Posty
    165

    Domyślnie

    następne pytania - tak to jest, jak si,ę nie poczyta, a już trzeba montować....
    1. czy jest jakaś instrukcja obsługi montażu szufelki?
    2. mam rurę, trójnik wyprowadzający w górę do gniazda - ile rury trzeba dać w górę od tego trójnika, do kolanka/łuku 90* do gniazda?
    3.w sumie akcesoria wziąłem (jutro wezmę) z beam.pl - najbliżej mam. czy to znaczy, że gniazdka, rury i inne akcesoria też muszę od nich? czy z innych firm będą pasować? jednostka centralna pewnie każda pasuje
    4. szufelka - czy ją się montuje w wylewce, czy później w terrakocie (czy brać teraz, czy potem - w piątek leci wylewka - czy ta szufelka musi juŻ być? a nie pobrudzi się)?
    5. z beam.pl - czym się różni łuk 90* nyplowy od zwykłego? który brać?
    pozdr.
    bastek

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony