dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Kabel elektryczny w ziemi

    Witam,

    Muszę podłączyć do prądu w ogrodzie altankę ogrodową.

    Jest ok. 100 m od rozdzielni z której mam zamiar wyprowadzić przewód elektryczny zakopany w ziemi)
    Pytanie, jaki przewód zastosować i na jakiej głębokości powinienem go zakopać?

  2. #2

    Domyślnie

    Kabel ziemny YKY,
    Nie wiem co tam będziesz podłączał ale ja bym puścił 3x4mm.
    Głebokość 80cm będzie ok.

  3. #3

    Domyślnie

    ja u siebie altankę podłączyłem zwykłym kablem 3x2.5 , zakopałem go w rurce pcv takiej do wody fi32 na głębokości ok 70 cm , zakopałbym płycej ale mam przewidziane pewne roboty w przyszłości więc położyłem go na wspomnianych 70 cm

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał voytas80 Zobacz post
    Kabel ziemny YKY,
    Nie wiem co tam będziesz podłączał ale ja bym puścił 3x4mm.
    Głebokość 80cm będzie ok.
    to tylko altanka , oswietlenie i pewnie jedno gniazdko

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    ja u siebie altankę podłączyłem zwykłym kablem 3x2.5 , zakopałem go w rurce pcv takiej do wody fi32 na głębokości ok 70 cm , zakopałbym płycej ale mam przewidziane pewne roboty w przyszłości więc położyłem go na wspomnianych 70 cm
    Ok, może być 3x2,5 ale jak by 2 grile elektryczne chciał włączyć, a dodatkowo dochodzi odległość - 100m, to ta 4 nie będzie aż tak dużym zapasem.
    Zdecydowanie kabel ziemny bez żadnych rurek (ewentualnie rura Arot - tylko po co),.
    Zwykły kabel może za kilka lat trochę "zgnić"

  6. #6

    Domyślnie

    Ok, może być 3x2,5 ale jak by 2 grile elektryczne chciał włączyć
    Bez przesady, może od razu urządzi tam centrum dowodzenia światem

    My kupiliśmy YKY 3 x 2,5, a do bramy polecono nam, że nawet 3 x 1,5 wystarczy. Do kabla ziemnego peszel nieptorzebny - chyba że jest pod wjazdem. Z drugiej strony kosztuje niewiele (ok. 1 - 2zł za metr, w zależności od średnicy), więc można kupić.
    Warto się cieszyć z rzeczy małych. Jeden w dwa lata postawi dom i narzeka, że nie ma pieniędzy na kostkę brukową. Drugi w dwa lata ma dom w surowym stanie i się cieszy, że dał radę przed zimą położyć dachówkę.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    3x2,5 będzie ok. Ja bym jednak dał 3x4 przy 100m jakiś zapas nie zaszkodzi.

  8. #8

    Domyślnie

    A jakie są przybliżone koszty takiego kabelka 3x4 ziemnego?

  9. #9
    Warto się cieszyć z rzeczy małych. Jeden w dwa lata postawi dom i narzeka, że nie ma pieniędzy na kostkę brukową. Drugi w dwa lata ma dom w surowym stanie i się cieszy, że dał radę przed zimą położyć dachówkę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał voytas80 Zobacz post
    Ok, może być 3x2,5 ale jak by 2 grile elektryczne chciał włączyć, a dodatkowo dochodzi odległość - 100m, to ta 4 nie będzie aż tak dużym zapasem.
    Zdecydowanie kabel ziemny bez żadnych rurek (ewentualnie rura Arot - tylko po co),.
    Zwykły kabel może za kilka lat trochę "zgnić"
    a co to za grill elektryczny???!!!!! phiii , na elektrycznym to goooowno nie grillowanie

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mariola6
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Wink

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    a co to za grill elektryczny???!!!!! phiii , na elektrycznym to goooowno nie grillowanie
    świeta racja
    zwłaszcza 100 m od domu
    spróbuj opryskać elektryczny piwem
    pozdrowionka Staszek 1/2 marioli
    Ostatnio edytowane przez Mariola6 ; 28-02-2012 o 10:05

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariola6 Zobacz post
    świeta racja
    zwłaszcza 100 m od domu
    spróbuj opryskać elektryczny piwem
    pozdrowionka Staszek 1/2 marioli
    Wieść gmina niesie, że bywają tacy smakosze

  13. #13

    Domyślnie

    To ja się podepnę pod temat kabli w ziemi. Jakie jeszcze kable puścić poza dom. Na tą chwilę wiem, że będzie zasilanie pod bramę wjazdową, elektrozaczep w furtce, videomofon/domofon, ewentualne oświetlenie podjazdu/podejścia. Czy o czymś jeszcze pomyśleć? Może jakieś zasilanie pod jakieś miejsce grilowe, albo do małej altany? Wolałbym na tym etapie to zrobić i ewentualnie kabel zostawić w ziemi, nawet jak go nie wykorzystam, niż później kuć, przewiercać itd.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_tomi Zobacz post
    Jakie jeszcze kable puścić poza dom. Na tą chwilę wiem, że będzie zasilanie pod bramę wjazdową, elektrozaczep w furtce, videomofon/domofon, ewentualne oświetlenie podjazdu/podejścia. Czy o czymś jeszcze pomyśleć?
    Oprócz wymienionych przez Ciebie układałem jeszcze poniższe:
    - pompa głębinowa,
    - pływak w szambie,
    - miernik poziomu w zbiorniku na deszczówkę,
    - gniazdo w ogrodzie do koszenia trawnika,
    - zasilanie do garażu, który jest w planach,
    - kabel dla telekomunikacji,
    - kabel dla internetu kablowego,
    - dzwonek,
    - oświetlenie w ogrodzie,
    - oczko wodne,
    - czujki ruchu sterujące oświetleniem chodnika,
    - zasilanie kabli grzejnych w podjeździe,
    - magistrala danych dla systemu alarmowego (warsztat obok domu),
    - czujniki temperatury i sygnalizacja alarmów (domek zimowy),
    - pewnie jeszcze by się inne znalazły, ale trudno dać jakąś ogólną listę "na zapas".

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Oprócz wymienionych przez Ciebie układałem jeszcze poniższe:
    - pompa głębinowa,
    - pływak w szambie,
    - miernik poziomu w zbiorniku na deszczówkę,
    - gniazdo w ogrodzie do koszenia trawnika,
    - zasilanie do garażu, który jest w planach,
    - kabel dla telekomunikacji,
    - kabel dla internetu kablowego,
    - dzwonek,
    - oświetlenie w ogrodzie,
    - oczko wodne,
    - czujki ruchu sterujące oświetleniem chodnika,
    - zasilanie kabli grzejnych w podjeździe,
    - magistrala danych dla systemu alarmowego (warsztat obok domu),
    - czujniki temperatury i sygnalizacja alarmów (domek zimowy),
    - pewnie jeszcze by się inne znalazły, ale trudno dać jakąś ogólną listę "na zapas".
    Dzięki. Pomocna lista.
    O internecie/telefonie nie pomyślałem, a może się przydać jak będzie kiedyś dostawca jakiś

  16. #16

    Domyślnie

    To jeszcze pytanie czy kabel pod ewentualny internet/telefon zostawić gdzieś w puszce na elewacji zewnętrznej czy może wypuścić w okolicy furtki?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_tomi Zobacz post
    To jeszcze pytanie czy kabel pod ewentualny internet/telefon zostawić gdzieś w puszce na elewacji zewnętrznej czy może wypuścić w okolicy furtki?
    I tak i tak, kwestia tego co planujesz wokół domu i kiedy te plany mają się spełnić.
    Jeśli telekomunikacja może się dokopać do ściany budynku to zostaw puszkę na elewacji.
    Jeśli planujesz podjazdy, chodniki to raczej zakop kabel teraz, żebyś strat sobie nie narobił.
    W obu przypadkach nikt Ci nie broni zakopać peszel lub (lepiej) Arot od ogrodzenia do ściany budynku.
    W tej chwili możesz dać puszkę na elewacji, a kabel (rurę) zakopać na etapie utwardzania terenu.

    Wszystkie kable zewnętrzne to czarne YKY lub sygnałowe żelowane.
    Jeśli teraz zaoszczędzisz to za jakiś czas będziesz przeklinał.

    To o czym warto pamiętać to o długości kabla domofonowego.
    Niejeden miszczu się przejechał na spadkach napięć na tym odcinku.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DildoVaggins

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Horyszów Polski
    Kod pocztowy
    22-424
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam Wszystkich forumowiczów w swoim pierwszym poście, i przepraszam za wykopki
    Pisze z prosba o porade, mam garaż blaszany za budynkami, i będę chciał dociągnać do niego prąd na wiosne. Garaż w przeznaczeniu ma byc moim centrum obróbki drzewa opałowego-drewutnia.
    Trzeba będzie położyć około 35 metrów kabla, i tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Jaki kabel?
    Będę chciał go oświetlić w środku, plus postawić maszt ze światłem na zewnątrz, oraz zasilać pilarkę elektryczną (1800 W) oraz piłę stołowa/krajzegę/cyrkulatkę (2500W)
    Zakładam że czasem obydwa urządzenia będa pracować razem, czyli dla bezpieczeństwa pobór 5KW.
    Drugie pytanie, czy ciągnąć trzy fazy, czy zwykle 230V wystarczy?
    Przepraszam za błędy w rozumowanu, jestem laikiem w tych sprawach, i raz jeszcze witam wsztkich Forumowiczów

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Jak planujesz takie zabawki to ja bym pociągnął 3 fazy YKY 5x4mm2. To jest z jakimś zapasem ale masz spokój nawet jak kupisz sobie większe zabawki.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_tomi Zobacz post
    To jeszcze pytanie czy kabel pod ewentualny internet/telefon zostawić gdzieś w puszce na elewacji zewnętrznej czy może wypuścić w okolicy furtki?
    Zostawić rurę OPTO od płota do ściany budynku. A jeżeli kabel to raczej przy furtce czy ogólnie gdzieś w granicy.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony