dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie

    Witam
    Kupiłem właśnie projekt. Arch. przewiduje w nim strop drewniany, na jakiejś stronce o budowaniu znalazlem krótkie charakterystyki stropów. O drewnianym napisano m. in.: mała sztywność i trwałość, łatwopalne, podatne na gnicie i zagrzybienie. Domek ma przewidziane na piętrze ścianki działowe z płyty kg, myślę że dlatego że jest to rozwiązanie lekki, ale ja wole solidniejsze ściany więc podejrzewam że ten strop może myć za słaby. W związku z tym chciałem zapytać Was co myślicie o zmianie stropu, co polecacie i jak z kosztami, co myślicie o stropie porotherm, bo myśle że w z tego zbuduje ściany nośne.
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Daj to może jakiemuś inzynierowi do przeliczenia bo nie wiadomo czy ściany nośne udzwigną cięższy strop. na odległośc to chyba niewiele Ci poradzimy

  3. #3

    Domyślnie

    Sam, robisz jakąś dziwną kombinację, albo w projekcie jest taka kombinacja.
    Stropy lekkie (drewniane w tym przypadku) stosuje się do lekkich rozwiązań w całym domu. Tymczasem Ty chcesz stosować tradycyjne ściany (Porotherm to w końcu ceramika) , i na to ni z gruchy, ni z pietruchy lekki strop, który tutaj stworzy ci więcej problemów, niż da korzyści.
    Oczywiście zakładam, że ściany z Porothermu dajesz od grubości 25 cm wzwyż.
    Na Twoim miejscu bym udzerzał do projektanta jak w dym, by Ci przeliczył strop gęstożebrowy lub monolityczny
    Powodzenia

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Szkoda czasu i pieniędzy na projektanta. W wytwórni prefabrykatów belki stropowe są obliczone i dostosowane do rozpiętości między ścianami nośnymi, wystarczy podrzucić im projekt.
    Śmiało Panie Sam wymieniaj strop, a projektanta tylko przyszantażuj, że jak sie pod tym nie podpisze to wybierzesz sobie innego.
    Jest ich teraz jak królików i podpisują się pod poprawkami bardzo chętnie.
    A każdy strop gęstożebrowy jaki wybierzesz jest lepszy
    od skrzypiącego i rozsychającego się drewnianego.

    A teraz huzia na anonima szanowni adwersarze

  5. #5

    Domyślnie

    Drewniany strop wcale nie musi skrzypieć i się rozsychać. W Szwecji 90% domów ma drewniane stropy...
    Więcej, dobrze zaprojektowane drewniane stropy mają większą wytrzymałość od tradycyjnych i przy tym są znacznie lżejsze (w większości nowoczesnych hal stosuje się drewniane legary na stropy...
    Twoje połączenie rzeczywiście wygląda dziwnie ale jeśli drewniany strop został popraniwe zaprojektowany i będzie dobrze wykonany to ani nie będzie skrzypiał, nie będzie głośny a pozwoli Ci ławtiej dokonać późnijesze przeróbki i jest znacznie lżejszy.

  6. #6

    Domyślnie

    Jakie widzicie przeciwwskazania żeby dom z masywnymi ścianami miał drewniany strop?

  7. #7

    Domyślnie

    Panie i Panowie:
    Maco: większość nowoczesnych hal.... to pomyłka. Niektóre hale w których wizja architekta narzuciła takie rozwiązanie. Czyli obiekty reprezentacyjne. Podobno to są ekologiczne rozwiązania... Może i tak, jeśli przyjmiemy, że kleje używane do scalania listew w całość nie trują. W pozostałych halach, Maco, niestety - nadal stal i żelbet.
    W Szwecji - tak, tylko, że domy te w całości są wzniesione w lekkiej technologii.
    Ryniu - nie neguję stropów drewnianych. Nie podoba mi sie tego rodzaju Mischung, i poddaję w wątpliwość celowość takich rozwiązań. Nie masz powiązania ścian tarczą stropu, to nie jest po prostu czyste technicznie.
    Przyjmuję, że jeśli ubieram kożuch, to do niego bardziej pasuje uszanka, niż słomkowy kapelusz przeciwsłoneczny. Tylko tyle
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Luna_tyk, żebyśmy się się dobrze rozumieli: to nie było pytanie z cyklu napastliwych tylko chęć wyjaśnienia sobie kwestii czysto technicznej. Przyjmuję więc do wiadomości to co napisałeś (a Tyś człowiek z branży), ale wiem też, że i w wielu projektach domów masywnych przewidziany jest strop drewniany oraz, że także producenci materiałów do budowy domów takiego połączenia nie wykluczają (np. YTONG).

    Osobiście jestem za stropem gęstożebrowym i wracając do pytania sama rozważyłbym zastosowanie stropu Wienerbergera, bo system budowy wtedy jednolity a i cenowo nie musi to wyjść aż tak drogo jeśli się hurtem zakupi materiały jednego producenta i na ściany i na strop.

  9. #9

    Domyślnie

    U siebie konsekwentnie stosowałem Wienerbergera - ściany, strop, nawet nadproża w ściankach działowych ( w zewnętrznych już nie, to byłby juz nadmiar rozpusty...).
    Wszystko sie pięknie poskładało. Pewnym jest, że możnaby taniej. Nie mam jednak czasu na indywidualne bieganie za pojedynczymi zakupami
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Sam trudno odpowiedziec na pytanie w przypadku ogólnym, trzebaby popatrzec na projekt, rozpietosci itp, ale ja widze wiele zalet stropów drawnianych w porównaniu z gestozebrowymi czy monolitami.
    Mozna tam np. łatwo rozprowadzic cieple powietrze z kominka, albo ukryc przewody wentylacji mechanicznej. Dobrze zrobiony strop drewniany nie bedzie skrzypial ani sie uginal.
    Natomiast co do zmiany scianek dzialowych z GK na murowane to ja nie ryzykowalbym takich zmian bez przeliczenia konstrukcji.
    A co na to Twój kierownik budowy?

  11. #11

    Domyślnie

    Dziekuje wszystkim za odpowiedz. Co do kilku wątpliwości to już piszę. W oryginale mam ściany Ytonga, strop drewniany i na pietrze płyty kg. Ja zostałem przekanany przez 2 znajomych budujących z porothrmu że jest to lepsze rozwiązanie. Wiem że problem co lepsze jest stary jak to forum, więc nie rozwinę wątku. Płyty kg jakoś mnie nie przekonują co do trwałości na lata. Może się mylę. Najsłabszym punktem tego domu wydaje mi się strop drewniany z powodów o których pisałem na początku i tu jestem zdecydowany to zmienić. Mam tylko jedną obawę, mam dość trudny podmokły teren i nie chce aby ta konstrukcja była za ciężka. Co do kierownika budowy to jeszcze takiego nie posiadam, dopiero od 3 dni mam projekt, dziś odebrałem mapę terenu i w przyszły tygodniu szukam nadzorcy. Przy okazji czy może mi ktoś z Was polecić jakiegoś inspektora z okolic Torunia?
    pozdrawiam
    sam

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-06-20 12:22, Cypel wrote:

    Mozna tam np. łatwo rozprowadzic cieple powietrze z kominka, albo ukryc przewody wentylacji mechanicznej.
    Cypel dlaczego uważasz, że w stropie np, Ackermana nie można ulokowac przewodów ?
    słyszałeś wogóle o takim stropie?

    [/quote]
    Dobrze zrobiony strop drewniany nie bedzie skrzypial ani sie uginal.
    [/quote]

    Znasz jakąś metodę na to by drewno przy schnięciu się nie kurczyło ???

    No, co Ty na to [b}Cypel[/b]

    [quote]
    On 2002-06-20 10:56, Maco wrote:
    Drewniany strop wcale nie musi skrzypieć i się rozsychać. W Szwecji 90% domów ma drewniane stropy...
    [quote]

    a może Maco zdradzi nam metodę szwedzką na zabezpieczenie drzewa aby nie nabierało wilgoci i nie schło, nie kurczyło sie i nie pęczniało ???

  13. #13

    Domyślnie

    Luna_tyk,
    Może przesadziłem z tym "większość". Ponieważ ostanie kilka lat spędziłem w Skandynawii, to pewnie stąd się wzięło...
    Chociaż pamiętam z wykładu pana Nitki, że stropy drewniane mają lepszą wytrzymałość niż betonowe, czy gęstożebrowe...
    Pewnie, że klejone nie są tak ekologiczne jak z pełengo drewna. A czy ktoś mówi inaczej? Chyba nie było pytania o ekologiczny strop ?
    Nie mogę się zgadzić z porównaniem do kożucha. Można do niego równie dobrze założyć ciepłą wełnianą cazpę i też będzie ciepło. Czy raczej do kożucha trzeba też skurzane spodnie, skórzane buty i może majtki z nabuku ?

    Anonim, nie znam się aż tak ale domniemywam, że jak drewno jest przesuszone dobrze w suszarni komorowo (18%) to po zabudowaniu jego kurczenie jest na tyle minimalne, że nie powoduje zmian jakości stropu (czy innej zabudowy).


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-06-21 10:08 ]</font>

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-06-21 10:07, Maco wrote:
    Anonim, nie znam się aż tak ale domniemywam, że jak drewno jest przesuszone dobrze w suszarni komorowo (18%) to po zabudowaniu jego kurczenie jest na tyle minimalne, że nie powoduje zmian jakości stropu (czy innej zabudowy).
    Zdaję sobie sprawę z tego, że się na tym nie znasz Maco
    dlatego zapytałem czy znasz metodę aby przesuszone drzewo uchronić przed powtórnym nabieraniem wilgoci i pęcznieniem

  15. #15

    Domyślnie

    Na pewno istnieją takie metody.
    Odsyłam do salonu muratora - ja będę tamat drążył dopiero za kila miesięcy...

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-06-21 10:18, Maco wrote:
    Na pewno istnieją takie metody.
    Odsyłam do salonu muratora - ja będę tamat drążył dopiero za kila miesięcy...
    jeżeli nie jesteś pewien tego co piszesz i nie potrafisz tego udowodnić to po co radzisz Samowi ?
    z nudów ?

  17. #17

    Domyślnie

    maco: Cool off!
    Po co dyskutować z awanturnikiem szukajacym zaczepki?

  18. #18

    Domyślnie

    Panie i Panowie - spokojnie. To forum dyskusyjne, a nie ring...
    Maco - stwierdzenie, że stropy drewniane mają wyższą wytrzymałośc od żelbetowych jest - delikatne mówiąc - mocno dyskusyjne. Trzeba by wpierw zdefiniować, jakie stropy, jak zbudowane, dla jakich warunków eksploatacji... I wtedy by się okazało, że stropy drewniane warto stosować w bardzo wąskim zakresie użytkowym. Rzecz w tym, że wykłady Pana Nitki najczęściej dotyczą tegoż właśnie wąziutkiego zakresu budownictwa. Ponadto (w mojej ocenie) są skażone osobistymi preferencjami wykładowcy. Sam nie zgadzam się z Jego informacjami o powszechnej dostępności drewna suszonego komorowo, i to za przystępną cenę. Wg mnie - to nieprawda.
    Tak jak pisałem poprzednio - ja wybrałem rozwiązania niosące w sobie najmniej możliwych niespodzianek, i poprzez technologiczną prostotę łatwe w rzemieślniczej realizacji. Wystarczy mi, że z nowinkami muszę borykać się zawodowo, na swoim podwórku już tego nie chcę.
    Pozdrowienia


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Luna_tyk dnia 2002-06-21 12:05 ]</font>

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony