dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 11
Pokaż wyniki od 201 do 217 z 217
  1. #201
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    dzięki. z informacji tym artykule wynika że ten mój rozdzielacz do podłogówki nie koniecznie nadaje się do PC ale muszę jeszcze dopytać. Wydaje mi się że grzejniki będą ok, brałem specjalnie przewymiarowane i chciałem koniecznie kermi x term czy jakoś tak, bo niby lepsze do niskotemperaturowego - przygotowywałem się do gazu. Jeśli natomiast okazałoby się że nie podołają to wtedy już klimakonwektory. Zobaczę jak się sprawy potoczą. Na razie czekam bo chcę skorzystać z dotacji czyste powietrze, a na tą chwilę to tam ciągłe zamieszanie, zmiany, nikt nic nie wie. Program sobie urzędnicy sobie. Każdy interpretuje po swojemu.

  2. #202

    Domyślnie

    Cześć,

    Zleciłem instalatorowi zrobienie wyceny instalacji pompy ciepła w moim domu (88m2, ściany 40cm ale nieocieplone, zapotrzebowanie na energię: 170kwh/m2) i dostałem ofertę na grzejniki o długości 3 m, 2,6 m i 2,3 m. Czy w moim przypadku sprawdziłyby się klimakonwektory ? A może nie ma sensu robić pompy ? Planuję także instalację fotowoltaiczną o mocy 9-10 KWp. W domu nie ma możliwości zrobienia podłogówki.

    Pozdrawiam

  3. #203

    Domyślnie

    Marecky2000
    Należy zastanowić się w I kolejności nad ociepleniem budynku,
    Dla wersji z ociepleniem, należy wykonać OZC budynku,
    Dopiero w III kolejności dobierać moc grzejników,
    Proponuje zaznajomić się z tematem;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...energii/page32
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Marecky2000
    Należy zastanowić się w I kolejności nad ociepleniem budynku,
    Dla wersji z ociepleniem, należy wykonać OZC budynku,
    A dla wersji bez ocieplenia nie wykonywac OZC?

  5. #205

    Domyślnie

    ("Należy zastanowić się w I kolejności nad ociepleniem budynku")

    Mogę ocieplić ściany 15 cm styropianem ale wydam na to pewnie ok. 30.000 zł. Kiedy ten wydatek mi się zwróci ? Trochę słabsza pompa, mniej paneli i mniejsze grzejniki to może zaoszczędzę jakieś 15.000 zł.

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marecky2000 Zobacz post
    Mogę ocieplić ściany 15 cm styropianem ale wydam na to
    pewnie ok. 30.000 zł. Kiedy ten wydatek mi się zwróci ?
    Trochę słabsza pompa, mniej paneli i mniejsze grzejniki
    to może zaoszczędzę jakieś 15.000 zł.
    Warto, abyś się przekonał jak wygląda komfort zamieszkania;
    ... w budynku ogrzewanym - wizyta w takim budynku,
    ...a jak w Twoim nieogrzewanym budynku.
    Obecnie są programy dofinansowujące ocieplenie budynku.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marecky2000 Zobacz post
    ("Należy zastanowić się w I kolejności nad ociepleniem budynku")

    Mogę ocieplić ściany 15 cm styropianem ale wydam na to pewnie ok. 30.000 zł. Kiedy ten wydatek mi się zwróci ? Trochę słabsza pompa, mniej paneli i mniejsze grzejniki to może zaoszczędzę jakieś 15.000 zł.
    Zapewne wiesz ile do tej pory wydajesz na ogrzewanie.
    Zbierz oferty i zrób rachunek ekonomiczny, w co warto iść.
    Klimatyzatory + PV obecnie to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale też obarczone ryzykiem.
    Taki zestaw oferuje też największą funkcjonalność.
    Kto wie, czy nagle opust 0,8 przestanie być dla kogoś opłacalny i zrobią 0,6, a potem 0,2.
    Dlatego, modernizacja polegająca na ociepleniu wydaje się mieć całkiem spory sens.

  8. #208
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marecky2000 Zobacz post
    ("Należy zastanowić się w I kolejności nad ociepleniem budynku")

    Mogę ocieplić ściany 15 cm styropianem ale wydam na to pewnie ok. 30.000 zł. Kiedy ten wydatek mi się zwróci ? Trochę słabsza pompa, mniej paneli i mniejsze grzejniki to może zaoszczędzę jakieś 15.000 zł.
    obecnie zapotrzebowanie twojego domu to 170kWh/m2 x 88m2 = około 15MWh. Po ociepleniu zapotrzebowanie realnie spadnie do około 60- 70kWh/m2 ( albo mniej nie napisałeś z czego masz ściany) przyjmuje wartość większą czyli 70kWh/m2 x 88 m2 = 6,1 MWh . Przy takim zapotrzebowaniu to nawet grzanie prądem tzn zwykłymi grzejnikami za grosze w całodniowej taryfie zaczyna mieć sens ( 6100kWh x 0,54gr /kWh = 3,9k PLN rok a w przypadku taryfy g12 około 3k PLN/rok) także przekalkuluj sobie wszystko dokładnie.
    Mając elektrownie o mocy 9-10kW którą planujesz grzanie w wyżej wymienionym wariancie nie będzie Cie kosztowało absolutnie nic ( produkuje w ciągu roku około 10MWh energii ty do ogrzania będziesz potrzebował 6,1)

    docieplanie domu to inwestycja która zwraca się najszybciej także zrobiłbym to w 1'szej kolejności. Tak duża - droga elektrownia też nie będzie Ci potrzebna. Obecnie koszt elektrowni 10kW to 38-40k PLN... W dodatku moc max jaką bedziesz potrzebował na ogrzanie domu to okolice 6KW przy tem zewnetrzenj - 22st C
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 28-01-2020 o 08:28

  9. #209

    Domyślnie

    Witam. Małe sprostowanie z mojej strony.
    Z tą podłogówką to się raczej nie do końca zgodzę. Nikt mi nie wmówi, że pracujące bez przerwy ogrzewanie nie ma wpływu na komfort cieplny, a wilgotność w pomieszczeniu? Powinna wynosić 40-65%. Przy podłogówce ile macie?25-30%? Ale uczciwie. Co do parametrów, to nie tylko temperatura ma znaczenie, tylko przepływ masowy (l/s). Czy mając zład wody w podłogówce np. 300-500L i grzeję go parametrem 32-35 stopni zużyję mniej niż 150-200L parametrem 50 stopni na grzejnikach z rur miedzianych? Poczytajcie i nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Grzejnik zakręcisz lub ustawisz termostat i nie grzeje po 5 minutach, niestety podłogówka akumuluje i grzeje przez kolejne kilka godzin -dla mnie to bzdura. Nikt kto ma podłogówkę o tym nie pisze, dlaczego? Mam mnóstwo takich przykładów wśród znajomych. A czy nie skrapla wam się woda na oknach dachowych bez grzejników? Myślę, ze na 100% tak, tego też nie piszecie. Po to montujemy i wybieramy rodzaj ogrzewania aby zapewnił "komfort cieplny" a nie oszczędności co do złotówki, prawda? Dla mnie układ z podłogówka na parterze i grzejnikami na piętrze jest optymalny. Pozdrawiam

  10. #210
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarnep Zobacz post
    Powinna wynosić 40-65%. Przy podłogówce ile macie?25-30%? Ale uczciwie. Co do parametrów, to nie tylko temperatura ma znaczenie, tylko przepływ masowy (l/s).
    [...]
    niestety podłogówka akumuluje i grzeje przez kolejne kilka godzin -dla mnie to bzdura. Nikt kto ma podłogówkę o tym nie pisze, dlaczego?
    I jak strasznie Ci nagrzeje dom przez te kolejne kilka godzin?



    Ostatni wykres to CO2.

    Odczyty z sypialni. Podłogówka w tym pomieszczeniu chodziła 4:50-5:50, 13:10-14:50, 22:15-23:15.
    W taniej strefie grzała też klima w salonie (gdzie podłogówka aktualnie jest wyłączona), co też odbija się na tym wykresie.

    Jak to wygląda u Ciebie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200130.jpg
Wyświetleń:	560
Rozmiar:	74,9 KB
ID:	440188  

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarnep Zobacz post
    Witam. Małe sprostowanie z mojej strony.
    Z tą podłogówką to się raczej nie do końca zgodzę. Nikt mi nie wmówi, że pracujące bez przerwy ogrzewanie nie ma wpływu na komfort cieplny, a wilgotność w pomieszczeniu? Powinna wynosić 40-65%. Przy podłogówce ile macie?25-30%? Ale uczciwie. Co do parametrów, to nie tylko temperatura ma znaczenie, tylko przepływ masowy (l/s). Czy mając zład wody w podłogówce np. 300-500L i grzeję go parametrem 32-35 stopni zużyję mniej niż 150-200L parametrem 50 stopni na grzejnikach z rur miedzianych? Poczytajcie i nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Grzejnik zakręcisz lub ustawisz termostat i nie grzeje po 5 minutach, niestety podłogówka akumuluje i grzeje przez kolejne kilka godzin -dla mnie to bzdura. Nikt kto ma podłogówkę o tym nie pisze, dlaczego? Mam mnóstwo takich przykładów wśród znajomych. A czy nie skrapla wam się woda na oknach dachowych bez grzejników? Myślę, ze na 100% tak, tego też nie piszecie. Po to montujemy i wybieramy rodzaj ogrzewania aby zapewnił "komfort cieplny" a nie oszczędności co do złotówki, prawda? Dla mnie układ z podłogówka na parterze i grzejnikami na piętrze jest optymalny. Pozdrawiam

    A co ma podlogowka do wilgotnosci powietrza??
    Co sie ma niby z ta woda zawarta w powietrzu ma stac przez podlogowke co ja wciagnie w rurki czy co??
    U mnie podlogowka jest zasilana 32st przez 6-8 godzin na dobe temperatura powietrza zmienia sie podczas doby o 0,3st .
    Sory ale moj organizm nie ogarnia takiego spadku komfortu.
    Woda na szybach to Ci sie zbiera tylko z jednego powodu wilgotne cieple powietrze dotyka zimnego o fatalnych parametrach okna i nie ma tu znaczenia czy ktos ma podlogowke czy grzejniki czy jest to okno dachowe czy normalne.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  12. #212
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Czarnep mi wygląda na płatnego trolla, albo na "samego jego" - tego ex-doktorka od regulusów? Śmierdzi na 600km... Może się mylę
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #213

    Domyślnie

    Nie wihajster. Nie jestem żadnym "płatnym trollem" i się mylisz.... prawda w oczy kole?

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarnep Zobacz post
    Dla mnie układ z podłogówka na parterze i grzejnikami na piętrze jest optymalny. Pozdrawiam
    Mam 100% podłogówkę i super, wilgotność około 40-50%. Znajomi żony zrobili jak ty, na gazie. Gruby błąd. Na dole przytulnie. Na pietrze zimno i źle.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  15. #215

    Domyślnie

    No tak, masz rację, ale wszyscy tylko piszą o idealnych nowych domach, a co ze starymi istniejącymi? Nie można mieć wszystkiego, prawda?

  16. #216
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Grzejniki i PC, hmm-chyba nadchodzą "złote czasy" dla instalatorów...
    W mojej okolicy ludziska głównie mają grzejniki i coraz więcej przechodzi na PC -dodam , że gazu u nas nima...
    Tymczasem

    PS
    Chyba zacznę kasować sąsiadów (szczególnie dalszych) za "wykłady" pt :
    "co i jak z PC i PV-bo Panie chodzą po chałupach naganiacze i cuda opowiadają...)

    Ale niestety jestem przekupny i zawsze za kawkę z ciastem wygadam co i jak (a jak jeszcze winkiem poczęstują , to już całkiem parę z gęby puszczam...).Ech...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #217
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marecky2000 Zobacz post
    ("Należy zastanowić się w I kolejności nad ociepleniem budynku")

    Mogę ocieplić ściany 15 cm styropianem ale wydam na to pewnie ok. 30.000 zł. Kiedy ten wydatek mi się zwróci ? Trochę słabsza pompa, mniej paneli i mniejsze grzejniki to może zaoszczędzę jakieś 15.000 zł.
    Dom ocieplałem 23 lata temu. Służy to mi do tej pory.
    Przy powierzchni 88 m2 chyba powinno kosztować mniej. No i jest jakaś ulga...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 11 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony