dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 217
  1. #1

    Pompa ciepła - dlaczego nie grzejnikom

    Czytam pytam i czytam dalej, ale już sam niewiem - czegoś tu nie kumam. Dlaczego instalatorzy odradzają mi grzejniki tylko w zaparte idą w podłogówke. Moze dwóch się zgodziło na grzejnik i podłoge ale tam gdzie jest tarakota z wiodących firm w tej dziedzinie.

    Ja nie chce podłogówki wszędzie chce pompe ciepła i grzejniki.

    Jak się ma podłogowe ogrzewanie do wykładziny w pokoiach czy też parkietu drewnianego na podłodze w późniejszym użytkowaniu. Czy w zwiazku z tym koszty materiału nie są wyższe, no i zastanawiam się jak to wpływa na zdrowie jak biegam ciepłej podłodze.

    A co zrobić kiedy cała instalacja podłogowa rozłożona po podłodze w późniejszym czasie zotanie zastawiona szafą kanapą itp ..... grzeanie na pusto .....
    Dom o pow. uzyt. 145m + garaż 55m

    zgadzam się na usunięcie postu w razie gdyby temat był już poruszany

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wejdź na tematy o PC tam jest bardzo dużo pisane dlaczego nie grzejnikom, najbardziej chodzi o COP które spada wraz ze wzrostem temperatury CO, a w grzejnikach ta temp musi być większa, no i do grzejnika trzeba bufor, żeby w drogiej taryfie mieć skąd ciepło do nich brać
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Certa - możesz dać grzejnik, ale musi on być sporo większy niż normalnie. W systemach gdzie palisz, grzejesz wodę do CO w granicach 60-70 stopni i taką temp. wpuszczasz do grzejnika. Stosunkowo niewielki grzejnik odda tyle ciepła ile potrzeba. Przy pompie oczywiście możesz grzać wodę do 60-70 stopni ale pytanie po co? Jeśli masz podłgówkę to maks wpuszczasz 35 stopni (choć zazwyczaj jest to mniej, około 30 stopni). Do grzejnika normalnego wpuszczasz owe 60 stopni a nastepnie schladzasz wode zasilajaca do wartosci odpowiednich dla podlogowki. Kompletnie bez sensu.
    Co do wykonczenia podłogi. Ja mam na dole w holu, kuchni, pralnio-suszarnio-pompiarni oraz garderobie kafle. W salonie mam deskę bambusową o grubości 12mm. Na górze w łazience kafle, reszta panele podłogowe 8mm AC4.W jednym pokoju mam dywan. Oczywiście cały dom w podłogówce. Nigdzie, absolutnie nigdzie nie mam problemów z uzyskaniem temperatury. Rury ogrzewania są rozmieszczone na całej powierzchni danego pomieszczenia i nie specjalnie przeszkadza im zastawienie meblami.
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał certa Zobacz post
    Czytam pytam i czytam dalej, ale już sam niewiem - czegoś tu nie kumam. Dlaczego instalatorzy odradzają mi grzejniki tylko w zaparte idą w podłogówke. Moze dwóch się zgodziło na grzejnik i podłoge ale tam gdzie jest tarakota z wiodących firm w tej dziedzinie.

    Ja nie chce podłogówki wszędzie chce pompe ciepła i grzejniki.

    Jak się ma podłogowe ogrzewanie do wykładziny w pokoiach czy też parkietu drewnianego na podłodze w późniejszym użytkowaniu. Czy w zwiazku z tym koszty materiału nie są wyższe, no i zastanawiam się jak to wpływa na zdrowie jak biegam ciepłej podłodze.

    A co zrobić kiedy cała instalacja podłogowa rozłożona po podłodze w późniejszym czasie zotanie zastawiona szafą kanapą itp ..... grzeanie na pusto .....
    Dom o pow. uzyt. 145m + garaż 55m

    zgadzam się na usunięcie postu w razie gdyby temat był już poruszany
    Ponizej masz wykres efaktynosci COP dla roznych temperatur zasilania GZ (to Cie interesuje w tym przypadku).
    Temperatura 42*C jako zasilanie podlogowki jest chyba nieco przesadzona.



    Co do materialow i na podloge, to dajesz dedykowane pod wodne ogrzewanie podlogowe. Jakos szczegolnie drozej nie jest, tylko musisz brac pod uwage, ze podloga ma grzac.
    Przy PCi podloga bedzie pewnie zimniejsza niz Twoje reka, wiec jak to stapanie po czyms cieplym moze Ci zaszkodzic.
    Zastawienie nie ma znaczenia jesli jest na czesci pomieszczenia. Przeciez nie nastawiasz wszedzie szafek. W kuchni pod meblami nie robi sie rurek ogrzewania. W reszcie pomieszczen wiedzac, ze bedzie PCi mozna dac je trochce gesciej, co umozliwi zmniejszenie temperatury zasilania GZ.

    Nie daj sie wrobic w grzejniki, bo bedziesz zalowal.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  5. #5

    Domyślnie

    Sam mam zamiar podłączyć PC do istniejącej instalacji grzejnikowej i wg mnie powinno to działać poprawnie. Oczywiście grzejniki muszą być dobrane tak by nie trzeba było ich nagrzewać do >55 stopni. W moim przypadku okazało się, że przy zerze na dworze wystarczy 40 stopni na grzejnikach (mniej nie mogę ustawić na kotle) by w domu było ciepło. Tyle PC daje przy zadowalającym COP. Nie zamierzam przechodzić na prąd w 2 taryfach.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Wynika z tego, ze masz dobrana moc grzejikow z duzym zapasem.
    Co innego adaptowanie istniejacej instalacji, a co innego budowa nowej pod konkretne zrodlo ciepla. W pierwszym przypadku jestes na grzejniki juz skazany, a w drugim mozesz wybrac. To bardzo wazna decyzja, wiec dobrze jest sie solidnie zorientowac w temacie "za i przeciw".
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał certa Zobacz post
    A co zrobić kiedy cała instalacja podłogowa rozłożona po podłodze w późniejszym czasie zotanie zastawiona szafą kanapą itp ..... grzeanie na pusto .....
    Szafka i kanapa też odbierze ciepło, gorzej ale odbierze. Problem z tym mogą mieć jedynie ci z kablami w podłodze, bo wodna podłogówka przeniesie i odda ciepło w miejscu nie zastawionym.

  8. #8

    Domyślnie

    Może podłogówka na dole a na górze w sypialniach rurki od podłogówki dać w ścianie i zrobić scienne
    Żadna ze mnie elita

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    Może podłogówka na dole a na górze w sypialniach rurki od podłogówki dać w ścianie i zrobić scienne
    Tyż można.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Instalatorzy nie chcą się za to brać, bo pewnie chcesz normalne grzejniki i tanią w eksploatacji pompę ciepła -- a te dwa sformułowania w jednej instalacji się nie pojawiają. I instalatorzy nie chcą brać odpowiedzialności za to, że zrobią coś, co Tobie się marzy, a po prostu nie ma szans działać poprawnie.

    Albo dużo za duże grzejniki, albo inne źródło ciepła.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał certa Zobacz post
    Dlaczego instalatorzy odradzają mi grzejniki tylko w zaparte idą w podłogówke. Moze dwóch się zgodziło na grzejnik i podłoge ale tam gdzie jest tarakota z wiodących firm w tej dziedzinie.
    Ja nie chce podłogówki wszędzie chce pompe ciepła i grzejniki.
    Grzejniki pracujące w instalacji z pc mają zasadnicze 3 wady:
    1) nie potrafią akumulować ciepła
    2) wymagają wyższych temperatur, żeby osiągnęły wystarczającą wydajność grzewczą
    3) zmniejszają moc grzewczą pc
    Wszystkie te wady są ściśle związane z późniejszymi kosztami eksploatacji. Po co tyle dawać za pc, aby później nie korzystać w pełni z jej zalet.
    ad 1. Brak akumulacji jest związany nie tylko z kosztami, ale również z komfortem. Koszty podnosi 2x droższy prąd jednotaryfowy niż prąd "nocny" który nie tylko jest tańszy nocą. 2x to dosyć sporo, więc nie ma sensu się zarzekać, że "nigdy nie założę 2 taryf". Mniejszy komfort jest związany z przerwami pracy pc. Gdy pc będzie pracować, to grzejniki będą letnie, gdy się wyłączy, to natychmiast staną się zimne co spowoduje zmniejszenie komfortu. Efekt ten może zmniejszyć pc inwerterowa która dopasuje moc grzewczą do zapotrzebowania, albo DUŻY bufor, ale nie 300l, tylko z 1000. Jednak zarówno inwerter jak i bufor podnoszą koszty instalacji, a bufor dodatkowo zmniejsza sprawność instalacji.
    ad. 2+3 Grzejniki są dużo mniejsze niż podłoga, a więc muszą być cieplejsze. Przy kotle węglowym nie ma z tym problemu, ale przy pc spowoduje to spadek COP i tym samym mocy grzewczej pc (ad.3). Co z tym zrobić ? Znacząco zwiększyć grzejniki, ale i tak będą mniejsze niż podłoga. Duże będą droższe, bardzo nieporęczne i będą wątpliwą ozdobą pomieszczeń. Zwrost temperatury wody grzewczej powoduje nie tylko spadek COP, ale też spadek mocy grzewczaj pc tym większy, im wyższa temperatura jest wymagana. A więc im zimniej na dworze, tym słabiej grzeje pc. Zmniejszenie wydajności pc trzeba zrekompensować jej mocą nominalną, a więc trzeba kupić większą i droższą pc.
    Masz więc odpowiedź dlaczego nie ma sensu instalować grzejników planując pc. Będzie tylko drożej i gorzej.
    Odnośnie Twoich obaw:
    Cytat Napisał certa Zobacz post
    Jak się ma podłogowe ogrzewanie do wykładziny
    - nijak - ludzie mają na podłogówce wykładzinę, panele, płytki, do wyboru i koloru.
    Cytat Napisał certa Zobacz post
    co zrobić kiedy cała instalacja podłogowa rozłożona po podłodze w późniejszym czasie zotanie zastawiona szafą kanapą
    - a co, będziesz latał po pokoju jak Piotruś Pan ? Wszystko zastawisz i zrobisz graciarnię ? To po co ją grzać. Ciepło pod szafą się nie zmarnuje i nie zniknie, ale zostanie przetransportowane w miejsce odsłonięte.
    Ja mam instalację mieszaną 50/50 podłogówki i grzejników. W porównaniu z podłogówką grzejniki to beznadziejny wynalazek. Podłogówka nie jest ciepła, podczas pracy nie jest po prostu zimna. Opowieści o złym wpływie podłogówki na zdrowie to albo bajki albo opowieści o węglowcu podłączonym bezpośrednio na 60* z podłogą, czyli totalnie spieprzona instalacja, albo nieocieplony dom sito.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #12
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A stare ogromne żeliwne grzejniki ???
    Z dużą pojemnością wody

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Sam mam zamiar podłączyć PC do istniejącej instalacji grzejnikowej i wg mnie powinno to działać poprawnie. Oczywiście grzejniki muszą być dobrane tak by nie trzeba było ich nagrzewać do >55 stopni. W moim przypadku okazało się, że przy zerze na dworze wystarczy 40 stopni na grzejnikach (mniej nie mogę ustawić na kotle) by w domu było ciepło. Tyle PC daje przy zadowalającym COP. Nie zamierzam przechodzić na prąd w 2 taryfach.
    Tu nie chodzi o temperaturę grzejnika przy zerze na dworze tylko -20
    Tu była reklama....

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    A stare ogromne żeliwne grzejniki ???
    Z dużą pojemnością wody
    Ja mam takie grzejniki
    W sypialni 12 żeberek ,a zapotrzebowanie pomieszczenia 400 W.
    W salonie 30 żeberek ,a zapotrzebowanie 900 W.
    Moim zdaniem PC grzeje budynek ,a nie grzejniki .Moja instalacja waży około 1 tony a dom 300 t .Co zmieni masa instalacji .Podłogówka jest cięższa
    Tu była reklama....

  15. #15

    Domyślnie

    witam, dziękuje za zainteresowanie tematem i tak obszerne odpowiedzi w sprawie, ale pojawiło mi się w związku z tym kolejne pytanie:
    czy warto w takim razie przy PC inwestować w komin chociaż chciałbym mieć kominek w domu ....

    rwxw kawał dobrej roboty odwaliłeś podejmując się prac przy instalacji pompy ciepła ......

  16. #16
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Ja mam takie grzejniki
    W sypialni 12 żeberek ,a zapotrzebowanie pomieszczenia 400 W.
    W salonie 30 żeberek ,a zapotrzebowanie 900 W.
    Moim zdaniem PC grzeje budynek ,a nie grzejniki .Moja instalacja waży około 1 tony a dom 300 t .Co zmieni masa instalacji .Podłogówka jest cięższa
    Ale nie każdy ma podłogówkę w starym przedwojennym np domu

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał certa Zobacz post
    witam, dziękuje za zainteresowanie tematem i tak obszerne odpowiedzi w sprawie, ale pojawiło mi się w związku z tym kolejne pytanie:
    czy warto w takim razie przy PC inwestować w komin chociaż chciałbym mieć kominek w domu ....

    rwxw kawał dobrej roboty odwaliłeś podejmując się prac przy instalacji pompy ciepła ......
    jak chcesz mieć kominek to inwestuj w komin... ale weź pod uwagę że kominek i komin to bardzo duży mostek termiczny... ja między innymi z tego powodu kominka nie posiadam.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    jak chcesz mieć kominek to inwestuj w komin... ale weź pod uwagę że kominek i komin to bardzo duży mostek termiczny... ja między innymi z tego powodu kominka nie posiadam.
    Potężny? Na CO od początku sezonu wydałem około 800zł. Gdybym nie miał kominka i tego potężnego jak piszesz mostka to ile bym wydał?
    Jeżeli ktoś chce mieć w domu kominek to nie widzę w tym najmniejszego problemu, no chyba że to dom pasywny a nie dom z PC.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Potężny? Na CO od początku sezonu wydałem około 800zł. Gdybym nie miał kominka i tego potężnego jak piszesz mostka to ile bym wydał?
    Jeżeli ktoś chce mieć w domu kominek to nie widzę w tym najmniejszego problemu, no chyba że to dom pasywny a nie dom z PC.
    Liwko nie doczytałeś że napisałam "jak chcesz mieć kominek to inwestuj w komin..." w sumie zyjjemy po to by spelniac swoje marzenia bez względu na koszty. a to że jest to mostek termiczny to nie ma dwóch zdań

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    Liwko nie doczytałeś że napisałam "jak chcesz mieć kominek to inwestuj w komin..." w sumie zyjjemy po to by spelniac swoje marzenia bez względu na koszty. a to że jest to mostek termiczny to nie ma dwóch zdań
    Jest, ale nie wyolbrzymiaj problemu. Wystarczy że kilka razy w nim przepalisz a zyski pokryją straty. Szczególnie przydatny jest w okresie przejściowym. Wtedy daje szybkie podniesienie temperatury przy np. niesprzyjającej pogodzie. Wiem to z autopsji

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony