dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Rola zaprawy pod murem (pierwszym wierszem)

    Obawiam się że niektórzy mogą się uśmiać ale zaryzykuję pytanie jak niżej.

    Czy zaprawa w murze (ściślej - pod pierwszym wierszem) ma tylko wypełniać szczelinę między fundamentem a cegłami i mieć przy tym stosowną wytrzymałość na ściskanie, czy może ma również w jakimś stopniu wiązać?

    Pytam ponieważ nie wiem czy układać folię fundamentową pod pierwszą warstwę muru. Fundament płytowy, między zagęszczoną podbudową a XPSem pod płytą jest wyłożona folia bud. 0,5mm (wywinięta do góry, między między XPS i płytą na nim, a cokołem), ale mam kupioną folię i się waham czy jej użyć. Jeśli ew. wiązanie zaprawą cementową muru (z silikatu) i płyty żelbetowej nie ma żadnego znaczenia bo łączenie czy utrzymywanie aby chatka się np. nie zsunęła w całości wynika z sił tarcia (?) to w sumie dlaczego nie położyć tej folii jak już jest. Ale może jednak to wiązanie w czymś pomaga i w razie hipotetycznej draki może się przydać, to wtedy może lepiej nie dublować tej izolacji poziomej i murować wprost na płycie...? Jak uważacie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    oczywiście że pod murem musi być izolacja przeciwwilgociowa....

    doradzam klasyczne 2xpapa na lepiku

  3. #3

    Domyślnie

    A ja nieklasycznie papa termozgrzewalna raz.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    oczywiście że pod murem musi być izolacja przeciwwilgociowa....
    doradzam klasyczne 2xpapa na lepiku
    Rozumiem, że oprócz izolacji od gruntu (pod płytą fund., tam mam folię 0,5mm) radzisz dać również izolację pod mur.

    Folię (nie papę) mamkupioną, fundament nawet wygładziłem zaprawą pod tę folie (coby nie przebijała). Mimo tego doradzasz papę (w sumie tam się wilgoć nie powinna pojawić, podbudowa wymieniona, drenaż jest, no i ta folia 0,5)?

    A jeśli chodzi o spajanie cegły z fundamentem (przy murowaniu wprost na płycie), uważasz że nie ma okoliczności w których byłoby przydatne?

  5. #5

    Domyślnie

    Na świecie są miliony domów z niespojonymi cegłami ( pustakami ) z fundamentem, bo mja w tym miejscu izolację p/wilgociową i jakoś stoją ( trochę smutne bo niespojone z fundamnetami ale cóż taki jest ten świat ).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony