dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie Ekologiczne szambo - czyli przerobienie szamba na POŚ

    Witam

    Mam do Was pytanie, z racji tego ze gdy sie budowalem gmina miala podlaczyc moje osiedle do kanalizacji w przeciagu 2 lat, lecz jak sie ostatnio dowiedzialem gmina nie ma pieniadzy i do tego jest jeszcze za male osiedle, aby to zrobila, wiec kanalizacja moze byc za 10 lat... wiec zmuszony bylem do zakupu szamba szczelnego betonowego o pojemnosci 10m3. Rozmawialem z siasiadami i wszyscy juz maja oczyszczalnie oprocz mnie, wiec wpadlem na pomysl, aby je przerobic na przydomowa oczyszczalnie sciekow, oczywiscie drenażową.
    Pomysl jak to wszystko podlaczyc przedstawiam ponizej na zalaczonym zdjeciu.

    Wode mam wlasna "zabita" od szamba w odleglosci ok 30 m, wiec drenaz rozprowadzil bym jak najdalej od ujecia, oczywiscie sisiadow drenaze mam tez daleko od wlasnego ujecia, oni sami sobie sra...a do wody wiec ja jestem w troche lepszej sytuacji od nich.

    I teraz mam do Was kilka pytan:
    1) jakiej pojemnosci zastosowac drugi zbiornik, od ktorego bedzie wychodzil drenaz? 1 m3 starczy?
    2) czy zastosowac jakis filtr w zbiornku nr1 na poczatku przelewu? Jesli tak to z czego?
    3) jak dlugi zastosowac drenaz? Chce rozprowadzic rure drenazowa w dwa rozne kierunki
    4) czy na koncu drenazu musze zastosowac napowietrzenie?
    5) czy bedzie mi smierdzialo z napowietrzenia na koncu drenazu?

    Oczywiscie do tego dochodza bakterie tak samo uzytkowane jak w "oryginalnej" oczyszczalni.

    Co myslicie o moim pomysle? Zda to egzamin? Co byscie zmienili?

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt.jpg
Wyświetleń:	1356
Rozmiar:	34,2 KB
ID:	105270  

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Może i zadziała, tylko zdania na temat spraw formalnych są podzielone - najlepiej spytaj w swoim starostwie /urzędzie miasta na prawach powiatu - tam , gdzie pozwolenie na budowę. Generalnie oni wymagają urządzeń z atestem. Jeżeli sąsiedzi mają własne ujęcia, to również od nich musisz mieć 30m.
    Trochę na ten temat było w innych wątkach.
    Drenaż najlepiej układać równolegle, żeby rury nie były za długie, to raczej zaleca się 3 ciągi do 15 m każdy. Dłuższe - to ryzyko nierównomiernego odprowadzania ścieków. Wentylować to trzeba. Filtr warto założyć.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie obraź się, ale słowo "ekologiczne" w Twoim poście można spokojnie skreślić przy tym, co proponujesz- równie dobrze i dużo taniej można kupić pompę z rozdrabniaczem i wypompowywać na trawnik.

    Być może zauważyłeś, ale w tym roku zniknęły tanie oczyszczalnie drenażowe sprzedawane w marketach. Nie bez powodu. Wiąże się to z tym, że skończył się tzw. okres ochronny, czyli samowolka i zaczęła obowiązywać norma PN-EN 12566. Wg. tej normy i według mojego rozumienia proces oczyszczania powinien być zamknięty tak, aby było możliwe zbadanie jakości wyrzucanego, oczyszczonego ścieku (dalej ścieku a nie wody źródlanej).
    Do poczytania stare teksty:
    http://www.sadeko.pl/konsekwencje-bu...ni-drenazowych
    http://www.zieloneoczyszczalnie.pl/s...ploatacji.html
    To są przypadki dotyczące togo, co chcesz zrobić a co Twoi sąsiedzi mają bo to było legalne.
    Jeśli chcesz zbudować porządną oczyszczalnie, to może Ci pomóc np. firma Hydrotech - www.oczyszczalnie.eu jeśli uda się jeszcze do tego zbiornika wejść. Jeśli masz zbiornik dwukomorowy, to przypomnij mi się na priv w przyszłym tygodniu - mam gdzieś w pracy ulotkę urządzenia, które mogłoby Cię zainteresować.
    zobaczymy ile zbędnych kabli i niepotrzebnych kombinacji można zrobić w domu....
    http://dom.vi.pl/ budowa. Komentarze: http://forum.muratordom.pl/post4128956.htm#4128956

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piripurita

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-019
    Posty
    3

    Domyślnie

    Co do strony formalno prawnej Twojej inwestycji proponuje Ci zajrzeć na e-harmonogram. W jasny i przejrzysty sposób dowiesz się jak legalnie założyć przydomową oczyszczalnie ścieków.

  5. #5

    Domyślnie

    Trzy posty, z czego dwa to reklama...

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał erniej Zobacz post
    Być może zauważyłeś, ale w tym roku zniknęły tanie oczyszczalnie drenażowe sprzedawane w marketach. Nie bez powodu. Wiąże się to z tym, że skończył się tzw. okres ochronny, czyli samowolka i zaczęła obowiązywać norma PN-EN 12566.
    No właśnie, trochę to niezrozumiałe co piszesz. Jaki okres ochronny?
    Norma 12566 w Polsce obowiązuje od 2004 czy 2005 roku. Czy coś szczególnego wydarzyło się z nią w 2012

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    We wszystkich marketach do ktorych jezdze rowniez sprzedaja oczyszczalnie drenazowe...
    To powiedz mi czym rozni sie moja przerobka od "oryginalej" oczyszczalni skoro piszesz ze to to samo co wylanie pompa na trawnik?

    Wracajac do mojego tematu, zda egzamin taka przerobka?
    Moze cos byscie zmienili w moim projekcie?
    Z czego zastosowac filtr na rurze przelewowej?
    Czy drenaz musi byc ulozony w poziomie czy z malym spadkiem?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Filtr to moze i dobry pomysl ale jego czyszczenie to juz mniej. Lepiej podzielic ktorys ze zbiornikow na pol tak aby uzyskac 3 komory.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    A macie moze pomysl z czego zrobic dwa kolejne zbiorniki - przelewy? Musza to byc betonowe? Moze sam jakos je wymurowac?
    Bo nie widzialem tak malych gotowych zbiornikow betonowych.

  11. #11

    Domyślnie

    Beja Nie w 2012, ale w listopadzie 2010 skończył sie okres przejściowy w którym można było wprowadzać na rynek oczyszczalnie na podstawie krajowych specyfikacji technicznych. To, że drenażówki dalej się sprzedają- no cóż, sprzedają się i zbiorniki wprowadzane na rynek na podstawie atestu PZH
    selius: To nie kwestia oryginału, czy podróbki ale tego czy proces oczyszczania ścieków jest zamknięty i kontrolowany. Informacje w linkach, które Ci podpiąłem wydają mi się przekonujące
    zobaczymy ile zbędnych kabli i niepotrzebnych kombinacji można zrobić w domu....
    http://dom.vi.pl/ budowa. Komentarze: http://forum.muratordom.pl/post4128956.htm#4128956

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Witam po malej przerwie

    Czy jest jakas osoba z forum ktora przerobila w podobny sposob swoje szambo na oczyszczalnie? Chcialbym cos zaczac w tym kierunku robic, tylko boje sie ze moj pomysl jest do bani. Czy nie bedzie smierdzialo z takiego drenazu?

    Pozdrawiam

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    podbijam temat

    mój znajomy pojechał wręcz ekstremalnie, ale może właśnie w prostocie tkwi sukces
    od szamba puścił rurę do dużej beczki, od niej rozprowadził drenaż, dwie rury po 15 mb...w których jeszcze otwory robił wiertarką , pod rury nic nie dał, ani piachu, ani kamieni, położył je na gołą ziemię, zasypał
    i hula to już około 12 lat
    nie sypie żadnych bakterii
    wybiera tylko gęste dwa razy w roku


    miał głupi szczęście?
    czy fart tkwi we właściwej strukturze geologicznej?



    ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z przeróbkami szamba w drenaż?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek74 Zobacz post
    miał głupi szczęście?
    Szczescie to głupi bedzie miał jesli go nie bedzie przy rozkopywaniu tego drenazu i wymianie skazonego gruntu.
    A predzej czy pozniej do tego dojdzie.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    a po co ma to odkopywać?

    jak mu sie zapcha, to puści nowe rury w inną stronę
    ma wielką działkę

    czyli rozumiem, że ma szczęście?
    Jastrząb, ale co, wiesz to z autopsji...czy po prostu ta instalacja nie ma prawa działać?
    ale działa

  16. #16

    Domyślnie

    No ale co to znaczy "działa"?

    Czy to, że ścieki znikają? Jeżeli tak, to owszem - działa. Podobnie jak kilka milionów dziurawych szamb "działających" od dziesiątków lat.
    Porozmawiajmy raczej o cywilizowanym odprowadzaniu ścieków, oczyszczaniu itp., a nie o ich cwanym pozbywaniu się kosztem środowiska.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    Beja
    masz rację

    jednakże jak spojrzymy na problem szerzej to bez kozery strzelę, że 90% zamontowanych POŚ też nie spełnia norm....i gdyby ktoś zrobił rzetelną kontrolę to by to wyszło
    - a to ktoś nie sypie bakterii
    - a to komuś się coś rozszczelniło
    - a to komuś źle wykonano instalację, a inwestor żyje w błogim przekonaniu że jest OK
    - i zapewne są jeszcze inne czynniki, których ja jako laik nie znam

    mniemam, że POŚ potrzebuje dozoru, kontroli, zachowania procedur,,,, ale ludzie chcą zrobić coś raz i tyle

    więc wracając do pierwszego zdania, masz rację Beja, ale skala zaniechań jest dużo szersza, więc czasami warto spojrzeć na problem globalnie


    a co do szamb...to prawda, wiele jest dziurawych..tylko kto to i jak sprawdzi
    wielu szambowozowników licho wie gdzie wozi odbierane ścieki.......ilu Kowalskich bierze fakturę?
    ja nie biorę nigdy, odbiór i tak jest drogi, a dodany VAT po prostu mnie rozwala

  18. #18

    Domyślnie

    ... czyli po pierwsze uważasz, że skoro wszyscy paskudzą dookoła siebie, to wolno to robić, a po drugie kantujesz na podatkach i chwalisz się tym.

    Może lepiej zmieńmy temat...

  19. #19

    Domyślnie

    Większość ludzi na wsi od zawsze ma dziurawe nieszczelne szamba których nie trzeba wybierać latami i jakoś nic się nie dzieje.
    Podstawa to zachować odpowiednią odległość od studni i będzie w porządku.
    Chociaż znam nawet przypadek gdzie po wypompowaniu szamba zaczynało brakować wody w studni i mieszkańcy tego domu żyją już 80 parę lat.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adrian1224 Zobacz post
    Większość ludzi na wsi od zawsze ma dziurawe nieszczelne szamba których nie trzeba wybierać latami i jakoś nic się nie dzieje.
    Podstawa to zachować odpowiednią odległość od studni i będzie w porządku.
    Chociaż znam nawet przypadek gdzie po wypompowaniu szamba zaczynało brakować wody w studni i mieszkańcy tego domu żyją już 80 parę lat.

    I właśnie dzięki temu, że "nic się nie dzieje", u mojej rodziny na wsi woda w studni śmierdzi szambem.

    Większość ludzi na wsi pali śmieci w piecach i nic się nie dzieje?
    Większość ludzi na wsi wywozi śmieci do lasu i nic się nie dzieje?

    O co ci właściwie chodzi? Jaką mądrą myśl chcesz nam tu przekazać?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony