dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 65 z 89
Pokaż wyniki od 1.281 do 1.300 z 1766
  1. #1281

    Domyślnie

    Cytat Napisał adacho6 Zobacz post
    Nie ma tu nikogo z Małopolski ?
    Wiem, że wożą do Myślenic, dzwoń do Unimotu to sie dowiesz więcej.

  2. #1282
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adacho6

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dzięki w poniedZiałek zadzwonię.
    GasPol zaproponował mi 1,25 zl za 4000 l, natomiast lokalny dystrybutor z Szaflar przywiezie za 1,20 zl.
    Czy to dobra cena???

  3. #1283

    Domyślnie

    Miał być u mnie gaz ziemny, miałem już warunki przyłączenia, dostawca gazu wykonał projekt sieci w ulicy, jednak w końcu tak jakby rakiem się z tej inwestycji wycofali i chcą rozwiązać umowę.

    Gaz ziemny to była chyba najsensowniejsza opcja z uwagi na to, że to stary dom, jeszcze nieocieplony (chcąc go ocieplić, warto skorzystać z Czystego Powietrza, a w tym celu trzeba najpierw zmodernizować ogrzewanie), a kotłownia na ekogroszek zlokalizowana jest w piwnicy.

    W tej sytuacji myślę nad gazem płynnym lub pompą ciepła.

    Tylko pompa ciepła do takiego budynku (instalacja grzejnikowa) raczej musiałaby być wysokotemperaturowa, a te są drogie. No i nie do końca przekonuje mnie to, że przy PC mamy wysoki koszt jednego elementu (pompy), który może być trzeba ponieść ponownie przy jakiejś nie dającej się usunąć awarii – a kotły gazowe są tanie. Poza tym montaż PC prawdopodobnie wymagałby modernizacji przyłącza elektrycznego (prawie na pewno musiałbym zwiększyć moc przyłączeniową, w której teraz ledwo mieszczę się ze zużyciem; mam starą instalację elektryczną z bezpiecznikami topikowymi po jednym na fazę i licznikiem wewnątrz domu, co też by wypadało przy okazji zmodernizować, i robi się z tego inwestycja).

    No i nie chcę rezygnować z kuchenek gazowych w domu, a fajnie by było pozbyć się uciążliwości korzystania z butli 11 kg.

    Tak więc... gaz płynny.

    Kocioł zainstalowałbym pewnie, z braku innej sensownej i legalnej opcji, w pomieszczeniu gospodarczym (spiżarnia) wewnątrz domu. Problem jest jednak też z miejscem na działce na zbiornik. Od frontu działki, obok budynku, zmieści mi się raczej tylko zbiornik podziemny, natomiast zbiornik stojący prawdopodobnie byłbym w stanie zlokalizować na tyłach działki, za budynkiem – tam jednak nie wjedzie ciężka cysterna.

    Stąd pytania i wątpliwości:
    – czy to prawda, że zbiornik podziemny trzeba co 10 lat odkopywać do inspekcji? w jednym miejscu tak czytam, gdzie indziej czytam, że inspekcje zbiorników podziemnych przeprowadza się kamerą od wewnątrz
    – jak daleko sięgają węże do tankowania w cysternach dostarczających gaz do zbiorników przydomowych?
    – czy wymóg odległości powyżej 5 metrów od studzienek, szamb itp. dotyczy także studni, takich z kręgów betonowych, z kołowrotkiem, z jakich dawniej czerpano wodę? a co, jeśli obok znajduje się garaż, w którym jest kanał, taki zwykły do prac przy samochodzie? jak by nie było, studnia wystaje te 2 metry ponad poziom terenu, a z drugiej strony w przypadku garażu teoretycznie w razie wycieku istnieje ewentualność, że gaz wpłynie do garażu przez bramę garażową i zgromadzi się w kanale... jak w takich przypadkach interpretuje się przepisy?
    – czy ma jakąkolwiek rację bytu rozwiązanie, w którym, ze względu na miejsce, kocioł zainstaluję na parterze, a zasobnik CWU w piwnicy? przypuszczam, że problemem mogą być straty ciepła pomiędzy kotłem a zasobnikiem

  4. #1284
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @kpc2
    1. UDT nie wymaga odkopania zbiornika podziemnego do rewizji pełnej.
    2. standardowo cysterna wyposażona jest w wąż do tankowania o długości 35 m; przy zamawianiu gazu warto uprzedzić o większej odległości zbiornika od drogi wówczas zabierane jest przedłużenie +30 m.
    3. wymóg 5 m odległości dotyczy wszystkich zagłębień terenu /naniesionych na mapkę do celów projektowych/.
    4. instalację ocieplić otuliną; większe straty powstaną na samym zbiorniku w nieogrzewanej piwnicy oraz cyrkulacji cwu

  5. #1285

    Domyślnie

    Okej, dzięki za informacje. Cyrkulacji CWU akurat nie mam, ale jeśli montaż kotła w innym pomieszczeniu, niż zbiornik nie jest problemem, to bardzo dobrze – z drugiej strony zastanowię się nad tym, bo w sumie przy braku cyrkulacji montaż zbiornika bliżej odbiorników ciepłej wody jest korzystniejszy, kwestia tylko odpowiedniego wpięcia się w instalację CWU. Może nawet będzie można zrezygnować z elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody (przy braku cyrkulacji praktycznie niezbędnych w kuchniach i łazienkach).

    W kontekście montażu zbiornika (naziemnego) za budynkiem – czy do montażu zbiornika konieczny jest dojazd w miejsce jego montażu ciężkim sprzętem, czy też ekipa bez problemu przetransportuje zbiornik i płytę fundamentową (z nią pewnie jest trudniej) przez ogródek manualnie, ew. jakimś ręcznym wózkiem albo innym lekkim wehikułem?

    I jak wygląda kwestia wentylacji pomieszczenia z kotłem? Czy wystarczy, jeśli pomieszczenie ma kratkę wentylacyjną pod sufitem prowadzącą do przewodu kominowego, a w drzwiach u dołu otwory jak w drzwiach łazienkowych? Niby kondensaty mają zamkniętą komorę spalania, ale może są jakieś dziwne wymogi prawne...
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 12-05-2020 o 00:43

  6. #1286
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Musisz się dogadać z firma instalacyjną czy ma wózki do przypięcia do łap zbiornika, co umożliwi jego przetoczenie, ewentualnie koparka mniej szkód narobi. Płytę można też wylać samodzielnie.
    Tu masz wszystkie przepisy dot. instalowania kotłów na propan
    https://www.instalator.pl/2018/11/be...-propan-butan/

  7. #1287
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adacho6

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cześć.
    U mnie zbiornik 4800 l. na płycie postawiła koparka a płytę zrobiłem sam.
    Betonu weszło 1,5 kubika

  8. #1288

    Domyślnie

    mogę prosić o info co do aktualnej ceny propanu?

  9. #1289
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Aktualnie


    1,23 zł/litr brutto - dostawa - 1 000+ litrów.

    1,17 zł/litr brutto - dostawa - 1 500+ litrów.

    Dostawy na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego


    centrumgaz.eu
    tel. 603 940 156
    mail: [email protected]

  10. #1290

    Domyślnie

    Jako że sam szukałem sporo informacji w tym temacie to podzielę się wynikiem po roku użytkowania kotłowni zasilanej propanem.

    Na wstępie polecę każdemu, aby zrobił sobie obliczenia zapotrzebowania na energię na stronie ciepłowłaściwe.
    W moim przypadku zarówno zużycie węgla jak i gazu obliczone tam są trafne.

    Ekogroszkiem paliłem 9 lat i przez cały rok piec nie był wygaszany, spalałem rocznie między 3800 - 4200 kg. Oczywiście ogrzewanie oraz CWU
    Propanu zużyłem 2500 l.
    W tym czasie nic się nie zmieniło w budynku w sensie termoizolacji, ilości mieszkańców, dalej pozostała ta sama instalacja grzejnikowa itp, więc dane są dość miarodajne.

    Celowo nie podaje metrażu i konstrukcji budynku bo porównywanie budynków i wyciąganie wniosków na tej podstawie o potencjalnym zużyciu nie ma sensu, jest zbyt wiele innych indywidualnych czynników, które mają wpływ na zużycie.

  11. #1291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    Na wstępie polecę każdemu, aby zrobił sobie obliczenia zapotrzebowania na energię na stronie ciepłowłaściwe.
    Brzmi jak marketing sprzedawców gazu, bo CW drastycznie zawyża ilość kWh. Po dyskusji na FM Juzef wrzucił nawet wytłuszczoną informację o tym, że CW nie uwzględnia zysków słonecznych ani bytowych - a to pokrywa w nowym domu zdecydowaną większość kWh. W starym różnica będzie % mniejsza (w kWh taka sama, bo zyski nie zależą od termoizolacji) - ale dalej istotna.

  12. #1292

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Brzmi jak marketing sprzedawców gazu, bo CW drastycznie zawyża ilość kWh. Po dyskusji na FM Juzef wrzucił nawet wytłuszczoną informację o tym, że CW nie uwzględnia zysków słonecznych ani bytowych - a to pokrywa w nowym domu zdecydowaną większość kWh. W starym różnica będzie % mniejsza (w kWh taka sama, bo zyski nie zależą od termoizolacji) - ale dalej istotna.
    Uwielbiam na tym forum to doszukiwanie się w każdym normalnym poście marketingu, handlu, podważanie niepodważonego, udowadnianie nieudowodnionego itd. Dlatego jako sprzedawca gazu spamuje w każdym temacie na temat propanu nabijając gigantyczną ilość 70 postów przez ostatnie 9 lat.
    Gratuluję Ci, zostałem zdemaskowany i prześwietlony na wskroś.

    A teraz do rzeczy:
    Po pierwsze nie napisałem ani jednego słowa czy jestem zadowolony czy nie, czy polecam czy nie, a jedynie przedstawiłem suche fakty z mojej eksploatacji, bez żadnych subiektywnych doznań, obliczeń, wyników, ochów i achów.
    Po drugie obliczenia na CW polecam, bo u mnie się sprawdziły, jak można się domyślić z mojego postu dom nie jest nowy, może dlatego. Wiedziałem też, ile spalam węgla i jeżeli wyszła mi taka cyfra to po przeliczeniu na gaz mogłem wywnioskować, że też będzie się zgadzać.
    A do nowych domów do których ty się odwołujesz to jest projekt, w którym pisze przecież ile energii trzeba dostarczyć, więc nie trzeba tego liczyć w internecie.
    Po trzecie mało mnie interesują teoretyczne dywagacje i dyskusje na temat zysków słonecznych i związane z tym przekłamanie na CW, bo z tych zysków nici jeżeli ktoś lubi ciemne rolety lub zasłony.A drugi może lubić szklarnie i zyski będzie miał większe i też powie że się nie zgadza z obliczeniami, nie śledzę tego, nie znam Juzefa, nie będę z tym polemizował. Ciągnące się w nieskończoność teoretyczne dyskusje na temat wyższości jednego rozwiązania na drugim i obliczanie wszystkiego do trzeciej cyfry po przecinku nie dla mnie.

    Mój post był kierowany do innej grupy ludzi.

  13. #1293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    nie napisałem ani jednego słowa czy jestem zadowolony czy nie, czy polecam czy nie, a jedynie przedstawiłem suche fakty z mojej eksploatacji, bez żadnych subiektywnych doznań, obliczeń, wyników, ochów i achów.
    Jak nie pamiętasz, co napisałeś to przypomnę. I wytłuszczę:
    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    Na wstępie polecę każdemu, aby zrobił sobie obliczenia zapotrzebowania na energię na stronie ciepłowłaściwe.

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    Po drugie obliczenia na CW polecam,
    No weź się zdecyduj. Polecasz, czy nie?

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    bo u mnie się sprawdziły
    Jak możesz twierdzić, że się sprawdziły, jak nie znasz zużycia na samo CO?

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    A do nowych domów do których ty się odwołujesz to jest projekt, w którym pisze przecież ile energii trzeba dostarczyć, więc nie trzeba tego liczyć w internecie.
    Po pierwsze te obliczenia nie uwzględniają usytuowania domu na terenie Polski (przynajmniej nie słyszałem, żeby projektanci adaptujący to przeliczali). Po drugie nie uwzględniają orientacji domu względem stron świata. Po trzecie nie uwzględniają zmian w czasie adaptacji i potem budowy (np. użycia materiałów o lepszej lambdzie). Po czwarte są często pełne błędów (konkretny przykład). I last but not least - są liczone po to, żeby był papierek do PnB.
    Nie ważne, gdzie liczysz - ważne, na ile skuteczny jest algorytm. I są darmowe narzędzia do tego - np. możesz całkiem porządnie policzyć wersją próbną Audytor OZC czy zupełnie darmowym BuildDeskiem.


    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    Po trzecie mało mnie interesują teoretyczne dywagacje i dyskusje na temat zysków słonecznych i związane z tym przekłamanie na CW, bo z tych zysków nici jeżeli ktoś lubi ciemne rolety lub zasłony.
    Nie znam takich, co zimą zasłaniają okna w dzień. To chyba jakieś teoretyczne dywagacje?
    Pozostają też zyski bytowe.

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    nie znam Juzefa, nie będę z tym polemizował. Ciągnące się w nieskończoność teoretyczne dyskusje na temat wyższości jednego rozwiązania na drugim i obliczanie wszystkiego do trzeciej cyfry po przecinku nie dla mnie.
    To nie jest trzecia cyfra po przecinku. Wyniki różnią się kilka razy przy nie uwzględnianiu zysków.

    Cytat Napisał scarface26 Zobacz post
    Mój post był kierowany do innej grupy ludzi.
    Do takich, co wierzą we wróżby z fusów?

  14. #1294
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adacho6

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam.

    Czy mógłbym prosić o aktualną cenę propanu.
    Z góry dziękuję.

  15. #1295
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @Kaizen

    Mam pytanie: - Jaki jest temat wątku?

  16. #1296
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Trochę drożej.
    Ostatnio cena ulega zmianie nawet 2 razy w tygodniu



    1,26 zł/litr brutto - dostawa - 1 000+ litrów.

    1,22 zł/litr brutto - dostawa - 1 500+ litrów.

    Dostawy na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego


    centrumgaz.eu
    tel. 603 940 156
    mail: [email protected]

  17. #1297
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adacho6

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dziękuję za info.

  18. #1298

    Domyślnie

    Rozglądam się za zbiornikiem naziemnym 2700. Czy ktoś może polecić firmę na Śląsku (działka zlokalizowana w pow. gliwickim), która sprzedaje i montuje zbiorniki?

    Mam ofertę na używany zbiornik z UDT ważnym do 2023 za 4400zł. Dobra cena? Jak zapatrujecie się na używane zbiorniki? Czy to jakakolwiek różnica poza krótszym terminem rewizji wewnętrznej? Liczę na to, że do 2023 będę miał już dostęp do sieci gazowej, a nie jestem przekonany do dzierżawy.

    Z góry dzięki za odpowiedź.

  19. #1299
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Polecenie poszło na priv.

    Po wykonaniu instalacji zbiornikowej najprawdopodobniej przejście na gaz z rury nie będzie ekonomicznie uzasadnione. Ogrzewanie propanem jest tańsze.
    W tej sytuacji zakup zbiornika używanego jest bez sensu.
    -------
    Ale gdybyś podejmował taka decyzję. Oferta na zbiornik jes ok. 2x niższa, ale za 2-3 lata konieczna będzie rewizja pełna. Wydatek od kilkuset do ok. 2 000 zł.
    Uważaj na zbiorniki z Niemiec po 20 i więcej latach użytkowania..
    ------
    Jeśli jesteś w 100% przekonany do gazu z rury i pewien /?/, że za 2 lata .PGNiG pociągnie nitkę, rozważ podłączenie do baterii butli 33/35 kg. Wyjdzie taniej niż cały proces inwestycyjny we własny zbiornik.

  20. #1300
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arrr

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-415
    Posty
    18
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jeśli liczysz na sieć to: może być w 2023, może być w 2021 albo 2031 lub każdej innej dacie. Ja w 2015 roku dostałem wszystkie papiery, PSG rozpoczęło nawet na papierze budowę sieci i... zatrzymało ją bo zmienił się oddział prowadzący inwestycje. Sieć została zbudowana w 2017 po kolejnej zmianie oddziału od inwestycji, ale ja nie miałem specjalnie wyboru i od 2016 do rur uszykowanych na GZ mam podłączony wkopany własny zbiornik - dzięki poleceniu greengaz - i mimo że od 3 lat mam sieć metr od siebie to zostaję przy propanie bo ogólnie koszty CO+CWU+kuchenka są prześmieszne - nawet po doliczeniu przedziwnych przeglądów UDT Gorzów i znajomych "autoryzatorów" roczny koszt wynosi poniżej 3.000PLN dla przyzwoicie ocieplonego domu o PU=180m2 (zużycie wynosi ok. 9.500kWh rocznie). Polecam własny zbiornik - jedyny rozsądny wybór jeśli chodzi o tradycyjne sposoby. Dziś chyba poszedłbym po całości w ogrzewanie i gotowanie prądem, pompę ciepła z buforem i obowiązkowo 10kW PV - kasa na start większa, ale instalacja o sprawności niemal 100%

Strona 65 z 89

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony