dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    inspiracje:
    http://www.dkagardendesign.co.uk/gallery01.html
    http://www.anthonypaullandscapedesig...ns_france.html

    Jeśli chcesz robić geometryczne rabaty, to kłóca się one z łukami ścieżek.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 30-03-2012 o 17:44

  3. #23

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Witaj malkul
    Myślicie dziewczyny że to "nie nada"???
    Kurcze ja nie lubię takich jednoznacznych rzeczy, znaczy jak kanciate to kanciate a jak łuki to już łuki...
    Tak jak szukam sposobu na połączenie natury z całym jej dobrodziejstwem z uporządkowaniem - tak myślałam że łuki z kantami też można połączyć - zwłaszcza że są po rożnych stronach domu, no i tak na upartego to kanty i łuki to też geometryczne twory
    Hmmm może faktycznie rokoko się z tego zrobi...

    Tylko że z drugiej strony to lawenda ma pokrój takiej miękkiej półkuli - poduszeczki... i ja myślałam o takich pasach lawendy - czyli pasy ale takie miękkie jakby...
    Pierwotnie też miała być lawenda w jednej dużej rabacie.


  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Hmm
    kurcze może faktycznie przewaliłam trochę... Mam dzisiaj wolne, wypiłam ze 2 litry pepsi, leci dobra muzyka, i tak mnie trochę niesie

    Tak chyba za dużo się tam dzieje, no to taka wersja będzie pasowała:

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    można połączyć łuki z kątami, ale wówczas łuki muszą wyraziste, jako łuki konkretnych okręgów, mających powiązanie z architekturą domu lub otoczenia.

    Ja bym przedłużyła ten łuk ścieżki i połączyła ze ścieżką z drugiej strony domu:


    Przedłużona ściezka może być ze żwiru a nie z kostki.

    Trawa ozdobna - Helictotrichon sempervirens albo zamiast trawy jukka podsadzona srebrną rogownicą
    Trzy drzewka - glediczja lub strzyżona grusza wierzbolistna (wygląda trochę jak oliwka)

    Na wprost ścieżki prowadzącej z tarasu na trawnik powinna znaleźć się rabata z elementem podkreślającym oś widokową np. dużym terakotowym dzbanem.

    Uzyskasz coś w ten deseń:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 30-03-2012 o 19:08

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A w terakotowych donicach na tarasie:

    Budleja Blue Chip

    Z tym, że trzeba będzie chowac do garażu lub zadołować na zimę.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    można połączyć łuki z kątami, ale wówczas łuki muszą wyraziste, jako łuki konkretnych okręgów, mających powiązanie z architekturą domu lub otoczenia.

    Trzy drzewka - glediczja lub strzyżona grusza wierzbolistna (wygląda trochę jak oliwka)

    Na wprost ścieżki prowadzącej z tarasu na trawnik powinna znaleźć się rabata z elementem podkreślającym oś widokową np. dużym terakotowym dzbanem.
    Kojarzycie film Ghost Writer - Autor widmo. Dom w którym toczy się fabuła to dom moich marzeń
    Podoba mi się połączenie prostych uporządkowanych form z dziką przyrodą.

    Dlatego też nie chcę łuków w nadmiarze, dom ma prostą bryłę, i będzie pomalowany w proste formy. Ścieżka od wschodu jest po łuku z przyczyn czysto praktycznych:
    1. pies tak tratuje trawnik
    2. ścieżka będzie dalej od okien gościnnej sypialni
    A zarazem jest przeciwwagą dla reszty kanciatej.

    Poza tym wschód nie musi chyba rzutować na południe - to są dwa odrębne obszary nie mające ze sobą bezpośredniego powiązania
    Czy się mylę?
    Jeżeli się mylę -chociaż z lotu ptaka działki oglądać nie będę - to ten łuk od wschodu ma promień 8m, średnicę 16m, ostatecznie mogę zrobić jakieś jej nawiązanie na południowej stronie aczkolwiek nie chętnie.

    W donicy co roku na tarasie lądują potężna Agawa (ponad metr średnicy) i jej kilka nieco mniejszych córek Połączenie Agawy i Lawendy jest moim najulubieńszym połączeniem.

    Glediczja odpada - wygląda prawie jak akacja albo sumak octowiec... Zupełnie nie w moim guście.
    Za to te grusze - piękne - prawie jak Chorwacja albo Korsyka Ehhh
    Może faktycznie na zasadzie kontrastu mogły by wyrastać z polany lawendowej... Tylko kurcze jak to będzie grało ze sporym laskiem brzozowym w tle???

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Zamówiłam na początek sadzonki:
    - 40szt barwinek pospolity - kilkadziesiąt już mam posadzonych,
    - 25szt fiołek wonny,
    - 40szt Hedera Helix - większość kupionych w zeszłym roku albo ledwo rośnie albo się nie przyjęła - złej jakości sadzonki.
    - 20szt Lawenda Wąskolistna,

    Jaką niską trawę która rośnie kępami - taką podobną do niedźwiedziego furta - mogę posadzić od południa przy lawendzie?
    Trawnik w tym miejscu jest marny.
    No chyba że za sugestią Elfir machnę olbrzymią rabatę lawendową

    Nie mogę znaleźć tych Host które sobie wymyśliłam...

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z traw polecam ci większe niż kostrzewa sina.
    Bardziej owies Helictotrichon sempervirens lub kostrzewę Mariera.

    Lawendę można rozmnażać z siewu. Uwaga - kiełkuje w świetle, więc nie można przykrywać ziemią, tylko nasiona wklepać delikatnie w grunt.

    Zamawianie sadzonek fiołka to przerost formy nad treścią. Starczy kupić nasiona i rozsypać. Są bardzo ekspansywne i łatwo się sieją.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Zamawianie sadzonek fiołka to przerost formy nad treścią. Starczy kupić nasiona i rozsypać. Są bardzo ekspansywne i łatwo się sieją.
    ... Eh... jak się nie wie to się płaci...
    Teraz to już będę wiedziała - na usprawiedliwienie napiszę że były tanie.
    Z lawendą też zapamiętam

    Nie mogę znaleźć Bukszpanu 'Suffruticosa'. Na moje poduchy bukszpanowe.
    Kostrzewa Meiera bardzo ładna Owies też fajny
    Sugerujesz ją właśnie do tej małej rabaty z bukszpanami czy generalnie jako trawę godną uwagi?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    te trawy nadają się na suche, niezbyt żyzne nasłonecznione miejsca.
    Ponieważ obie sa zimozielone nadaja się w reprezentacyjne miejsca.

    Bukszpan w pełnym słońcu wymaga żyznej, lekko wilgotnej gleby, bo inaczej będzie sechł zimą.

    Z ciekawych traw obejrzyj sobie Sporobolus heterolepsis - niestety, nie jest zimozielona.

    stąd: http://www.rfc-online.ru/?page=139&art=265

    A do kostrzew podobna jest szczodlicha siwa i strzęplica sina. A także sesleria nitida.
    Tę ostatnia masz na zdjęciu z chelsea:

    A tu w towarzystwie fiołka rogatego:
    http://www.flickr.com/photos/8335206@N06/4433617860/
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 31-03-2012 o 21:49

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie


    Bukszpany mają być od Północnego-Wschodu.

    Może jeszcze raz dla jasności, plan ogólny:


    Z bliska:
    - Bukszpan - Pn/Wsch - sucho, ale mogę podlewać - cień - bukszpan "Suffruticosa" podobno wolno rośnie, więc pomyślałam sobie że na pierwszych kilka lat można by wsadzić też trawę:

    Potem jak bukszpany będą rosły i jeżeli przypadną mi do gustu to stopniowo mogę pozwalać im na rozrośnięcie się i wyparcie trawy - pożyjemy zobaczymy
    Inspiracja bukszpanowa:



    - Hosty - Północ - jednak latem jest tu trochę słońca, wilgotno - 2 rodzaje Host + Parzydło Leśne + zadarnienie Barwinek pospolity + Kilka Irysów Syberyjskich na próbę


    - Lawenda - Południe - pełny palnik - tu myślę o ew jakiejś trawie rosnącej kępkami w stylu Niedźwiedziego furta.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    te trawy nadają się na suche, niezbyt żyzne nasłonecznione miejsca.
    Ponieważ obie sa zimozielone nadaja się w reprezentacyjne miejsca.

    A do kostrzew podobna jest szczodlicha siwa i strzęplica sina. A także sesleria nitida.

    A tu w towarzystwie fiołka rogatego:
    http://www.flickr.com/photos/8335206@N06/4433617860/
    Połączenie fiołka i sesleria nitida boskie!

    Za małą głowę mam na to wszystko
    Jest tyle pięknych rzeczy które można wpasować w
    minimalistyczno-nowoczesno-naturalistyczny
    ogród

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pod bukszpany wybierz szybko rosnącą turzycę zimozieloną Carex flacca "Bias". Na przeciętne wymagania wodne.
    Albo Liriope spicata - znoszącą susze trawopodobną bylinę (tylko nie pomylić z Liriope muscari!)

  16. #36

    Domyślnie

    martadela ja sobie cichutko tu podczytuję Nic się nie martw, moja głowa też okazała się za mała na te sprawy a jak się ma wygórowane ambicje (jak ja) to juz całkiem doooppaaa trzymam kciki za Ciebie i twój projekt ogordowy

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Praca mnie przygniotła... Na szczęście już się odgruzowuję...

    Jedyne co mi się udało zrobić przez ostatnie 2tyg to posadzić bluszcze i barwinki. Lawenda grzecznie czeka na swoją kolej.
    Ekipa do elewacji wchodzi za 2 tyg. Czyli za 3 mogę zacząć walczyć ze ścieżkami

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie


    Kocham ten kraj... Tu terminy są po to by miło sobie pogawędzić. Dzięki temu właśnie jak niebiosa pozwolą elewację będę miała za 2 tygodnie...

    Taaa

    Elewacja mocno mnie wstrzymuje. Nie mogę zrobić spustów rynien i odprowadzenia z nich wody, więc nie mogę zrobić ścieżek... jak ścieżek to i podjazdu i tarasu...

    Ehh ci Ułani.

    W ogrodzie cisza, znaczy ptaki się wydzierają jak szalone jednak nic poza tym się nie dzieje.
    Ach przepraszam - podlewam i koszę, koszę i podlewam, cholerny trawnik.

    Mamusie dostały bana na jakiekolwiek "kukułki".
    Załatwiłam sprawę szybko i boleśnie, co ostatnio przyniosły, podałam dalej - sąsiadom - przeszło jak ręką odjął. Polecam świetna metoda

    Nic tak nie wkurza jak "niemoc". Siedzę, patrzę na kwitnące żurawki i czekam.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ze wstydem: odgrzewam...
    Mam nowe postanowienie przednoworoczne
    Wreszcie zacząć urządzanie ogrodu!!!

    Kończymy kłaść kostkę - to znaczy - o ile aura pozwoli to Panowie skończą w tym tygodniu
    Nic nie będzie stało na przeszkodzie by zacząć obsadzać rabaty... Ach, no tak, mamy grudzień przecież

    Ponieważ czas w miejscu nie stoi, to i w głowie kłębią się wielkie stada nieokiełznanych myśli. W efekcie kilka wizji się wyklarowało a kilka innych utonęło w odmętach chciejstwa. Brakuje mi samodyscypliny, a przede wszystkim wiedzy - w tej kwestii głupiam i głupiam umrę

    Ale żeby nie było tak przygnębiająco to potwierdzam że wszelkie kukułkowe działania Mamuś zostały całkowicie opanowane Z czego jestem wielce dumna.

    Coś tam sobie dłubałam w ziemi i takie oto mam spostrzeżenia:
    - dziesiątki dzisiątków barwinków i heder pod brzozami się męczą - brzoza to bardzo wredny sąsiad wszystko wypija i biedne ledwie rosną
    - jednak jest wyjątek od reguły: fiołki wonne posadzone w zagłębieniu, przy samym pniu dużej brzozy, od strony zachodniej, rosną jak oszalałe - deszcz zacina od zachodu i woda spływa po pniu pięknie je podlewając, kwitły kilka razy w tym roku
    - parzydło leśne z kłącza, posadzone od północy wyglądało w tym roku jak mała pietruszka - warto kupować wyrośnięte sadzonki
    - hosty są bardzo fajne do póki nie dorwą się do nich ślimaki - dam im w tym roku jeszcze szansę, jednak rozważam wymianę na RH fińskie
    - barwinek od północy rośnie rewelacyjnie i kwitnie jak oszalały
    - irysy syberyjskie nie są w pełni "wodolubne" - jak podniósł się poziom wody w sadzawce to się biedaki potopiły
    - irysy takie zwykłe, wściekle fioletowe posadziłam 80szt w 4 prostokątnych sekcjach - jedną doszczętnie coś wyżarło - reszta wyglądała obłędnie
    - lawenda od południa rośnie świetnie - na wiosnę będę ją przesadzać z tymczasowego stanowiska.
    Koniec końców będzie automatyczne podlewanie w najbliższym sąsiedztwie domu - bez tego nie ma szans.

    Na tarasie będzie skrzynia z ziołami - za daleko mam teraz, muszę biegać jakieś 50m do warzywnika - a ponieważ z pamięcią u mnie kiepsko to kursów robię kilka

    Warzywnik wyjdzie z ziemi - będzie w skrzyniach drewnianych - też będzie miał podlewanie.
    3 ogórki dla małej rodziny to aż nadto. Pomidory niewymagające podwiązywania to pomyłka.
    Własna rzodkiewka jest rewelacyjna - botwinka zresztą też. Wiem też, że ze źle przygotowanej, gliniastej gleby, bardzo ciężko jest wyjąć marchewkę

    A jak wygram w totolotka to na 100% zrobię sobie ekologiczny basen tzw "biosłim"

    Mam pytanie: jakieś 3 lata temu posadziłam 5 leszczyn około 3 letnich - czyli teraz mają 6lat. Był 1, słownie jeden, orzeszek Co jest źle?

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    poszukaj host o niebieskich liściach, Sieboldiana- większość z nich ma liście których ślimaki tak nie lubią- o mocnych, wyrazistych nerwach.
    Parzydło może Cię w tym sezonie zaskoczyć- ono tak ma- małe, małe, a nagle duuże.
    Hedera powinna dać radę, nawet pod brzozami. Tyle że przez kilka pierwszych sezonów się przyjmuje oi zastanawia, potem ruszy. Jak tak siedzi i mało przyrasta, daj jej coś do jedzenia i co wodę przytrzyma póki brzozy znowu tam nie wlezą korzeniami- kompostu, przekompostowanej darni, próchnicy- jak już ruszy , to pójdzie.
    Warzywnik w skrzyniach bardzo lubię- wygodny, ładny, same zalety.
    Marchewce nie dawaj obornika, nawet przekompostowanego-dopiero 2 lata po nim można ją uprawiać. Inaczej będzie rozgałęziona, wielopniowa.
    Z warzyw polecam Ci szpinak nowozelandzki- ja bardzo go lubię, sprawdza się super. Chyba że nie lubisz szpinaku.
    REKLAMA

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony