dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie czy ubity gruz może służyć za podbudowę?

    a ja mam pytanko - mam drogę wykonaną z gruzu ( między innymi czerwona cegła pełna pewnie przedwojenna) - jakieś 30-40 cm - ubity przez klika lat, jeździły podczas budowy ciężkie samochody..(grunt piasek) - planuje część z tej warstwy zdjąć gdyż za wysoko... kostka docelowa to granit pewnie rozmiar 9-11 lub 6-8.. (przeznaczenie to posesja więc ruch osobowy)
    - czy tak owa podbudowa trochę odchudzona nadawała by się pod kostkę?
    - czy rozmiar 6-8 czy też 9-11 byłby pewniejszy?

  2. #2

    Domyślnie

    Kostka 9x11 dobra jest pod auto ale do chodzenia wygodniejsza 7x9 lub 6x8.
    Zdejmowanie warstwy gruzu zwykle kończy się wywiezieniem całości, bo nigdy nie kładzie się gruzu fachowo, tylko sypie w błoto byle dojechać autem na budowę.
    A potem robota x2.

  3. #3

    Domyślnie

    czyli lepiej gruzu nie ruszać i wykorzystać jako podbudowę albo wywieść całość?

  4. #4

    Domyślnie

    To powinna ocenić osoba, która będzie kładła kostkę. Chodzi o grubość warstwy i co najważniejsze o poziomy.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    encefalo

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    57

    Domyślnie

    - jak gruz to tylko cementowy który się nielasuje
    - i jeśli ma niebyć 2x roboty to dobrze najpierw wykorytować podjazd i dopiero sypać ten gruz

    i tak jak blechert sugeruje

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    Ja mam wykorytowany wjazd no ok 40cm, a łączna grubość gruzu to nawet 60-70cm. Gruz czysty, bez ziemi, betonu komórkowego i innych śmieci.Teren mam niski i musiałem się podnieść. Uklepane to jak beton.
    Teraz robię przymiarki pod kostkę granitową - z podbudową mam na to ok 15-18cm. Nie za mało? Kostka chyba 6x8. Transport mam własny, zaczynam szukać w dobrej cenie.
    Jak bardzo karkołomnym zadaniem jest układanie tego we własnym zakresie? Jakieś 180m2...
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie podbudowa kostki

    czy można wykorzystać kamienie jako element podbudowy pod kostkę do przejazdu sam. osobowego? Mam parenaście taczek takich kamieni....
    Proszę o komentarze w dzienniku..

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANNNJA Zobacz post
    czy można wykorzystać kamienie jako element podbudowy pod kostkę do przejazdu sam. osobowego? Mam parenaście taczek takich kamieni....
    Najlepsza podbudowa to materiał, który się klinuje między sobą. Kamienie lepiej zachować na architekturę ogrodową (murki, skalniaki itp). Budując swój podjazd odżałowałem ok 2500zł na dwie wanny gruzu betonowego (odpady z produkcji kostki, frakcja 32-64). Kilkanaście taczek i tak starczy tylko na jakieś 10m2, czyli 3-4 metrów bieżących podjazdu
    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał StolarzS Zobacz post
    Ja mam wykorytowany wjazd no ok 40cm, a łączna grubość gruzu to nawet 60-70cm. Gruz czysty, bez ziemi, betonu komórkowego i innych śmieci.Teren mam niski i musiałem się podnieść. Uklepane to jak beton.
    Teraz robię przymiarki pod kostkę granitową - z podbudową mam na to ok 15-18cm. Nie za mało? Kostka chyba 6x8. Transport mam własny, zaczynam szukać w dobrej cenie.
    Jak bardzo karkołomnym zadaniem jest układanie tego we własnym zakresie? Jakieś 180m2...
    Nie robiąc tego wcześniej, ułożyłem ponad 200m2 betonowej kostki. Podbudowa z betonowego gruzu (ok 40cm) i piasku - nie używałem cementu. Mija trzeci rok, powierzchnia bez zarzutu. U znajomych ćwiczyłem też układanie granitu (4/6) w tzw. "łuskę". Najważniejsze jest planowanie z wyprzedzeniem, przy tym zajęciu korekty nieprzewidzianych zdarzeń są pracochłonne
    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    Ze zwykłą kostką miałem już styczność, nawet ułożyłem kiedyś parę chodniczków.
    Ale z granitem trochę się cykam - chodzi o uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni bez górek. Długość wjazdu to 40m. Nie wyobrażam sobie podbudowy bez cementu.
    U sąsiada ekipa układa kostkę i używają niwelatora. Nie wiem czy 2-metrowa poziomnica mi do tego wystarczy...
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Cześć,

    Czy myślicie, że jako podbudowę można wykorzystać elementy ogrodzenia betonowego ?
    Słupki, betonowe panele ?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Cześć,

    Czy myślicie, że jako podbudowę można wykorzystać elementy ogrodzenia betonowego ?
    Słupki, betonowe panele ?
    Jeśli to beton, to tak.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    No to jest jakiś tam beton.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony