dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1

    Domyślnie Podsumowanie 7 lat po zakończeniu budowy

    Witam Was wszystkich po kilku latach nieobecności na forum. Sporo się zmieniło, wygląd forum ale też dawnych znajomych nie widzę. Tak to juz bywa. Gdy budowałem dom od samego początku czytałem i zadawałem pytania na tym forum. Bardzo mi to pomogło uniknąć wielu problemów i błędów. Niestety domeną takich for jest to, że piszą na nim głównie osoby, które same szukają informacji i są (daj Boże) o jeden etap budowy przed pytającym. Zawsze podczas budowy poszukiwałem informacji osób, które mają dłuższe doświadczenie z budową. Ja nie znalazłem ale obiecałem sobie, że jeżeli skończę budowę to za klika lat tu wrócę i napiszę swoje uwagi z użytkowania tego co zbudowałem. Jeżeli to kogoś zainteresuje to chętnie rozwinę temat, natomiast na początek chciałbym w telegraficznym skrócie napisać o mojej budowie.
    * Projekt gotowy Oliwia z pracowni Archipelag, ale cały parter przeprojektowany (gdzieś w moich postach to opisywałem). Wprowadzone zmiany uważam za bardzo funkcjonalne. Dom został świadomie podzielony na część ogólną i dla rodziców (parter) oraz część dla dzieci (poddasze).
    * Garaż wybudowałem podwójny, ale o 0,5 do 1m za wąski. MIerzyłem na Golfa i Cinquecento a teraz mam nieco większe auta i jest ciasno. Nie zrobiłem odwodnienia liniowego garażu - to jest błąd - dzięki spadowi woda zatrzymuje się na uszczelce bramy i tam zamarza co z biegiem czasu tworzy w garażu kałużę wody, która nie zamarza mimo, że garaż nie jest ogrzewany.
    * Ściany z betonu komórkowego białego 36,5 cm na pióro-wpust i cienką warstwę kleju firmy AHG(?) z Żelisławic - uważam za błąd. Materiał drogi i nie tak równe ściany jak było w folderach. NIerówność wynika z błędów wykonawcy ale rózneż z niedokładności wykonania elementów. Kłopotliwe jest także wieszanie cięższych rzeczy na ścianie - wymaga dłuższych, droższych srub i kołków. Teraz budował bym z ceramiki albo z tańszego betonu komórkowego (szarego) 24cm+styropian. Natomist jeżeli chodzi o izolację cieplną to wszystko ok. Trzy lata mieszkałem bez tynkowania i nie było żadnych oznak przemarzania czy mostków termicznych.
    * Dachówka betonowa Euronit - jestem zadowolony. Po 9 latach od ułożenia wygląda dobrze, spadły mi wprawdzie dwa małe fragmenty, które były docięte, ale to wina dekarza a nie dachówki.
    * Rynny plastikowe Galeco. Parwie idealne, ale na obydwóch łącznikach rynien, które mam cieknie. Uszczelniałem, cudowałem ale nic nie dało.
    * Brama garażowa segmentowa Wiśniowski 4x2,2m bez napędu. Nie mam zastrzeżeń. Nic się nie dzieje. Nic przy niej nie robiłem.
    * Tynki wewnętrzne gipsowe nakładane maszynowo - jestem zadowolony. Co prawda są bardziej miękkie niż wapienne, ale sprawdzają się i w razie uszkodzenia łatwo naprawić gipsem
    * Okna plastikowe Oknoland złoty dąb dwustronnie + styropianowe skrzynie RKS z żaluzjami zewnętrznymi. Okna bez zarzutu. Żadnych problemów od chwili montażu. Skrzynki RKS ze styropianu - TOTALNA PORAŻKA! Dłuższe lekko odkształciły się podczas zalewania stropu (ok. 1 cm na 2,5m) i już są problemy z zasuwaniem żalusji - haczą, nie da się normalnie zamontować karniszy, bo styropian nie trzyma. Same żaluzje bez zarzutu.
    * Strop Teriva (nie pamiętam numeru). W zasadzie ok. ale pustaki były bardzo słabe i część podczas zalewania stropu popękała wchłaniając dość dużo dodatkowego betonu. Czy płyta nie była by lepsza?
    * Tynk zewnętrzny. Ponieważ ściany nie były idealnie równe położyłem 5 cm styropianu (nie zaszkodziło) i na to tynk cienkowarstwowy wapienny (biały) a na to ciemnozielona farba silikonowa. Totalna pomyłka. Każde otarcie, obicie tynku momentalnie widać bo wychodzi biały tynk! Trzeba było albo zabarwić tynk w masie (podobno niezalecane przez producenta) albo użyć tynku silikonowego czy silikatowego (nie pamiętam już nazw).
    * Ogrzewanie gazowe (gaz ziemny) + kominek z płaszczem wodnym. Gaz jak gaz. Piec Immergas z zamknietą komora spalania Eolo Mini (chyba) + zasobnik wody (ze względu na kominek). Kominek (Turbokominek Makroterm) to mistrzostwo świata! Grzeje kaloryfery, podłogówkę i CWU. W tą zimę spaliłem ok. 6 m3 drewna bukowego i było dość ciepło. Wadą kominka jest syf w salonie (zawsze trochę nakopci i zawsze coś się z niego wysypie) i to, że w salonie jest 5-6 stopni więcej niż w reszcie domu. Dom ok. 500m3 od ogrzania.
    * Ogrzewanie mieszane podłogówka/kaloryfery - tu mam problem trudno to wyregulować. Albo instalator zrobił błąd albo ja czegoś nie rozumiem. W przyszłości chcę wymienic piec na kondensacyjny - podobno pomoże
    * Odkurzacz centralny (mam go dopiero pół roku) - fajne rozwiązanie, bardzo wygodne jest chodzenie z samą lekką rurą, zwłąszcza podczas odkurzania schodów ale żeby to było warte 5x tyle co dobry odkurzacz tradycyjny?

    To tyle. Obiecałem sobie, że to kiedyś podsumuje i zrobiłem to. Jeżeli się przyda to fajnie a jeżeli nie to mam jeden post więcej .
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w waszych budowach.

    Tomek.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Fajnie że Ci się chciało napisać! Takie rady są bardzo cenne dla budujących. Jeżeli masz jeszcze więcej doświadczeń (a na pewno masz) to chętnie poczytam.

  3. #3

    Domyślnie

    Doświadczeń jest cała masa. Część juz zapomnianych, część jeszcze w pamięci. Gdyby was coś konkretnie interesowało to pytajcie a ja w miarę możliwości odpowiem. Ale wierzcie mi: budować warto. Świetna przygoda, kupę stresów a na koniec można położyć się na kanapie, popatrzeć w sufit i powiedzieć: zrobiłem to! - bezcenne

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj Tomku, z zainteresowaniem przeczytałam twój post,jestem właśnie w trakcie przeprowadzki i nie mam jeszcze doświadczeń mieszkańca domu ale z tego powodu który podałeś nie chciałam kominka z płaszczem wodnym i wiem,że to jest dobra decyzja,co do reszty to się okaże.Jeżeli jeszcze nasuną ci się jakieś uwagi to pisz,pozdrawiam...

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gnieka

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Dobrzeń Wielki
    Posty
    65

    Domyślnie

    Bardzo ciekawy post,czytałam jednym tchem i prosimy i więcejjestem w trakcie sso i zastanawiam się nad podłogówką,najpierw nie wyobrażałam sobie kafli bez podłogówki a teraz zaczynam wątpić w to "cudo",po co mi podłogówka,kaloryfery i kominek?czy kominek bez płaszcza ogrzewa tylko trochę dół?dom 130m i ogrzewanie z elektrowni czyli takie jak w bloku.Dodam jeszcze że jestem zmarzluchem a mąż ma alergię na kurz,więc czy warto robić podłogówkę?

  6. #6
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Witam.Jestem pod wrażeniem.Bardzo mi się podoba ,że są tacy jak ty.Brawo za posta.Mam pytanie.
    Kominek (Turbokominek Makroterm) to mistrzostwo świata! Grzeje kaloryfery, podłogówkę i CWU. W tą zimę spaliłem ok. 6 m3 drewna bukowego i było dość ciepło. Wadą kominka jest syf w salonie (zawsze trochę nakopci i zawsze coś się z niego wysypie) i to, że w salonie jest 5-6 stopni więcej niż w reszcie domu.
    Ile dokładnie lat go użytkujesz i jaki to konkretnie model.


    pzdr.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Fajny post, oby więcej takich, może za parę lat też coś takiego wysmaruję ....jedna rzecz mnie tylko ciekawi, masz ogrzewanie mieszane ( podłogówka i kaloryfery ) i chcesz montować kocioł kondensacyjny? Z tego co przeczytałem tutaj na forum kondensyk sprawdza się najlepiej przy całkowitej podłogówce. Ale może się mylę?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnieka Zobacz post
    Bardzo ciekawy post,czytałam jednym tchem i prosimy i więcejjestem w trakcie sso i zastanawiam się nad podłogówką,najpierw nie wyobrażałam sobie kafli bez podłogówki a teraz zaczynam wątpić w to "cudo",po co mi podłogówka,kaloryfery i kominek?czy kominek bez płaszcza ogrzewa tylko trochę dół?dom 130m i ogrzewanie z elektrowni czyli takie jak w bloku.Dodam jeszcze że jestem zmarzluchem a mąż ma alergię na kurz,więc czy warto robić podłogówkę?
    Dawaj podłogówkę, kurz w domu to normalne zjawisko, a zwłaszcza w nowym domu ( sam mieszkam od ponad 4 miesięcy i jeszcze widzę kurz "pobudowlany" ), ja mam dół domu i góra łazienka w podłogówce i bardzo to sobie chwale ( zwłaszcza wiatrołap gdy dzieciaki wpadają z syfem na butach i po 30 minutach wszystko suche ).

  9. #9
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelkokosz Zobacz post
    Fajny post, oby więcej takich, może za parę lat też coś takiego wysmaruję ....jedna rzecz mnie tylko ciekawi, masz ogrzewanie mieszane ( podłogówka i kaloryfery ) i chcesz montować kocioł kondensacyjny? Z tego co przeczytałem tutaj na forum kondensyk sprawdza się najlepiej przy całkowitej podłogówce. Ale może się mylę?
    Niestety nie mylisz się i jest to brutalna prawda.Coś chcemy a technicznie rozwiązanie to i tak nie sprawdzi się w chałupie.Ot i cała prawda..... bo kocioł kondensacyjny powinien współpracować z instalacją niskotemperaturową aby móc w pełni skorzystać z dobrodziejstw kondensacji i odzysku energii.Tego nie zmienimy ale skoro upieramy się przy piecu kondensacyjnym(zresztą chyba ze dwa razy droższym) jeśli z instalacją grzejnikową, musimy mieć świadomość,że i tak nie wykorzystamy jego zalet.Czyli pieca.Można przewymiarować instalację z grzejnikami (jeśli nie chcemy podłogówki w 100%) ale czy to ma sens?Przecież jak mi wiadomo, na grzejnikach nie uzyskamy tak niskotemperaturowej instalacji jak przy podłogówce ,no chyba ,że przekornie obłożymy grzejnikami większą ilość ścian.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 03-05-2012 o 08:14

  10. #10

    Domyślnie

    Co do modelu kominka to pamiętam tylko, że to 18kW i z dwiema pompami. Używam go od 8 lat (rok przed zamieszkaniem). Uważam go za najlepszą inwestycję w domu. Tanio i bardzo ciepło.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Hey,
    wątek o podobnej tematyce już istnieje:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ponownie/page5
    co oczywiście nie zmniejsza cennych informacji z tegoż

    Potwierdzam upierdliwość braku odwodnienia liniowego w garażu. Chociaż mam spadek to topniejący śnieg z aut spływa do bramy i tam przymarza do uszczelki bramy... nie wiem jak to poprawić...
    WARTO? WARTO!

  12. #12

    Domyślnie

    Witam.Jestem na tym samym etapie mieszkania w moim domku co TomekM,więc dopiszę swoje trzy grosze.Dom parterowy z mieszkalnym poddaszem z pracowni Horyzont.(zmieniliśmy: kąt nachylenia dachu-większe i bardziej ustawne poddasze,przeprojektowaliśmy parter-potrzebowaliśmy dodatkowej łazienki przy pokoju przeznaczonym dla jednego z naszych rodziców,schody-przewidziane w projekcie okrągłe,jakoś do mnie nie przemawiały.Zmieniliśmy tez ich usutuowanie.)Dom wybudowany z bloczków gazobetonowych,ocieplonych styropianem o gr.15cm.Tynk silikatowy Kabe(bezproblemowy),dach kryty blachodachówką( od strony północno-wschodniej zielenieje),rynny metalowe(kapią w miejscach metalowo gumowych łączników),ocieplenie połaci dachowej:25 cm wełny isover(jest ok.ale teraz dałabym 30cm),okna plastikowe(moze kiedyś wymienie na drewniane,choć nie mam do nich zastrzezeń)strop drewniany(zawsze taki chciałam)jak dobrze wykonany to w użytkowaniu bezproblemowy.Jak dotąd niewystąpiły pęknięcia na płytach gk zarówno w częsci parterowej-sufity podwieszane,jak i w całej suchej zabudowie poddasza.(a tyle się na ten temat nasłuchałam),ogrzewanie gazowe(piec z zasobnikiem),kaloryfery(trochę mnie denerwują)+centralnie usytuowany kominek(sprawdzał się doskonale,ale w tym roku padł-zastąpie go "kozą"o podobnej mocy),Wnętrza malowane farbami Tikkurela(sprawdzają się znakomicie,zwłaszca przy posiadaniu dwóch sporych rozmiarów psów).Garaż jednostanowiskowy,dobudowany do bryły budynku z odwodnieniem liniowym,niestety w tym roku przebudowany na biuro(czsy sie zmieniają)Taras z modrzewiu syberyjskiego(uciążliwe olejowanie,ale sprawdza się)Nawierzchnia bruk kamienny(trochę kłopotliwe odśniezanie)ogrodzeniełot w całości drewniany wykonany z modrzewiu syberyjskiego zabezpieczony najpierw drewnochronem a potem sadolinem, w tym roku po raz pierwszy wymagał odnowienia.
    JOAZ.
    JOAZ

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał q-bis Zobacz post
    ...
    Potwierdzam upierdliwość braku odwodnienia liniowego w garażu. Chociaż mam spadek to topniejący śnieg z aut spływa do bramy i tam przymarza do uszczelki bramy... nie wiem jak to poprawić...
    Mam tak samo jak Ty...
    Wiesz co, wydaje mi sie ze sensownie moze wyjsc zamocowanie ok. 30cm od bramy garazowej listwy aluminiowej -wzdluz drzwi garazowych, zeby odcinala dostep wody do uszczelki. Mysle ze taka ok. 1-2cm wysokosci ale od sciany do sciany, zeby nie bylo "przeciekow".
    Nie wiem czy czegos takiego nie zrobie w przyszlosci, woda bedzie zbierac sie i tak ale nie dojdzie do bramy a mozna ja spokojnie pozniej usunac np. na zewnatrz etc.
    Myslalem wczesniej nad liniowym ale z wyprowadzeniem do szamba i zrezygnowalem bo ponoc "smrod" z szamba wydostaje sie do garazu no i ... kicha.
    Moglem prosto do gruntu ale tez ktos mi powiedzial ze wczesniej czy pozniej zamuli sie piachem, ziemia etc. i znowu kicha.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  14. #14
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekM Zobacz post
    Witam Was wszystkich po kilku latach nieobecności na forum. Sporo się zmieniło, wygląd forum ale też dawnych znajomych nie widzę. Tak to juz bywa. Gdy budowałem dom od samego początku czytałem i zadawałem pytania na tym forum. Bardzo mi to pomogło uniknąć wielu problemów i błędów.
    .....
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w waszych budowach.

    Tomek.
    Witamy ponownie na forum

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar interona
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-355
    Posty
    242

    Domyślnie

    Droga Redakcjo, posty takie jak TomkaM - bezcenne. Może by tak utworzyć oddzielny wątek na stronie głównej? W dziale "O Was"? Np. "Z perspektywy byłego inwestora" Albo "Własny dom z perspektywy czasu"? etc. Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Bardzo skorzystałem z rad forumowiczów i w zasadzie wszystko jest ok, poza jedną rzeczą. Instalacja wentylacji mechanicznej i reku wykonane przez jednego znanego forumowego dżedaja, jest spieprzona. A sam dżedaj ma zero poczucia obowiązku, nie odpisuje na maile i nie odbiera telefonów. Czeka mnie wymiana reku na firmowe , niestety instalacji tak łatwo nie wymienię, bo rury idą pod pod wylewką. Popełniono wiele błędów na etapie kładzenia, zrobiono to niechlujnie, część pomieszczeń nie ma wentylacji.
    Wentylacja jest tak niewydolna, że skończyło się na dziurze w kuchni i rura z okapu poszła na zewnątrz ;(

    Poza tym to super sprawdziły się:
    1. porototerm 25cm i 15 cm grafitowego styro
    2.30-40 cm wełny na poddaszu;
    3. blachodachówka z posypką ceramiczną, wydaje sie wieczna do tego śnieg nie spada a deszcz nie chałasuje;
    4. podłogówka w całym domu, bez żadnego sterowania w poszczególnych pętlach, tylko siłownikiem pogodowym na mieszaczu. Raz ustawiona, trzyma temp. cały sezon, nie kręce, nie intersuje się, mam z głowy temat;
    5. zasilanie CO ekogroszkiem, gdzie piec współpracuje z buforem 1000l, gdzie jest wężownica do CWU. Koszty grzania CO+cwu dla 3 os rodziny, 270m2 = 3000zł/rok;
    6.garaż na dwa duże samochody i odwodnienie liniowe na linii bramy- nie przemarca, rynna stanowi dodatkową izolację termiczną; trochę za mały spadek, ale jest ok.
    7. 90m2 piwnicy z garazem - genialne. JEst tam tez kotłowania, hobby, spizarnia, mały apartamencik z łazienką - dom na skarpie;
    8. drenaz wokół budynku, na żelbetonie styrodur 12cm, potem folia kubelkowa i w workach kamienie , potem geowłóknia i zasypane. Na dole rury drenarskie, ściany są suche jak pieprz;


    To co bym zmienił, to podłogówke w drugiej łazience pusciłbym z powrotu z ręcznikowca a nie osobną pętlę. Podłogówka jest tak wydajana, ze zasila wodą o temp 25, max 27stC, a to dla łazienki trochę za mało.
    Ostatnio edytowane przez qwert ; 23-06-2012 o 21:28

  17. #17
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Cytat Napisał interona Zobacz post
    Droga Redakcjo, posty takie jak TomkaM - bezcenne. Może by tak utworzyć oddzielny wątek na stronie głównej? W dziale "O Was"? Np. "Z perspektywy byłego inwestora" Albo "Własny dom z perspektywy czasu"? etc. Pozdrawiam
    Świetny pomysł - dziękujemy

  18. #18

    Domyślnie

    Mam nadzieje że niedługo tez sie pochwale paroma spostrzeżeniami. Takie posty jak wyżej daja dużo więcej niż niejedne debaty na forach tematycznych

  19. #19

    Domyślnie

    Wprowadziłem się w 2000 roku . Dom 274 m kw. pow. całkowitej . Cztery kondygnacje (mała miejska działka). Ściany zewnętrzne trójwarstwowe BK 24 + steropian 5 + szczelina 3 + BK 12 + steropian 5 . Jestem bardzo zadowolony . Okna 3 szyby - super , nigdy nie są oszronione . Okna Sokółki niestety nie mogę pochwalić za jakość. Drzwi sosnowe bardzo udane , lokalny rzemieślnik . Dach dwuspadowy 20 cm wełny + dachówka ceramiczna holenderka duńskiej firmy Dan Tegl (jest super-jakość i wygląd ) . Rynny i opierzenia miedziane . Haki co 30 cm . Drabinki przeciwśniegowe nie są potrzebne . Dach bez zarzutu . Elewacja - tynk cienkowarstwowy silikonowy barwiony w masie firmy STO . 12 lat i nadal dobrze wygląda . CO grzejnikowe (grzejniki miedziano aluminiowe firmy Convector - super się sprawują ) kocioł na gaz ziemny Vaillant z otwartą komorą 25 kW . Ostatniej zimy ogrzewałem tylko dwie kondygnacje . Koszt 3700 PLN / sezon w tym ciepła woda . W nieogrzewanych pomieszczeniach była cały czas temperatura dodatnia. CWU z pojemnościowego 160 litrów podgrzewacza wody Vaillant 7,5 kW . Jestem bardzo zadowolony . Średni miesięczny koszt za ciepłą wodę 160 PLN . CWU i CO osobno - bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie . Garaż 28 m kw. w budynku . Rozwiązanie nietrafione bo za mały na dwa auta i wyziębia zimą budynek . Podłogi panele z wierzchnią warstwą oryginalnego dębu belgijskiej firmy Parcy . Po 12 latach jak nowe (są stale konserwowane ) . Panele kosztowały 12 lat temu 83 zł za metr ale warto było . Tynki cementowo wapienne cekolowane . Wszystko w porządku . Zrobiłem dodatkowe WC w piwnicy gdzie jest garaż co było dobrym posunięciem . Na pewno nie robił bym tyle balkonów bo podnoszą koszt budowy rzadko są wykorzystywane i są kłopotliwe w utrzymaniu. Są non stop brudzone przez ptaki i co dwa lata trzeba malować barierki . Obecnie mam 56 lat i ponownie bym się budował - może jeszcze się porwę . Teraz postawił bym dom o takim samym metrażu lecz parterowy na dużej działce pod miastem . No i z innym planem budynku - teraz są lepsze rozwiązania . Generalnie budowa własnego domu była dla mnie niesamowitą przygodą .

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    zastanawiam się nad podłogówką,najpierw nie wyobrażałam sobie kafli bez podłogówki a teraz zaczynam wątpić w to "cudo",po co mi podłogówka,kaloryfery i kominek?czy kominek bez płaszcza ogrzewa tylko trochę dół?dom 130m i ogrzewanie z elektrowni czyli takie jak w bloku.Dodam jeszcze że jestem zmarzluchem a mąż ma alergię na kurz,więc czy warto robić podłogówkę?
    Mam podłogówkę wszędzie (tylko w łazienkach po grzejniczku do suszenia ręczników). Na parterze 1/2 kafle + 1/2 parkiet (11 mm). Na górze deski 16 mm i jest super. Zimą można chodzić po domu bez kapci.

    Jeśli chodzi o komfort to podłogówka nie ma konkurencji.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony