dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 71
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post

    Jeśli chodzi o komfort to podłogówka nie ma konkurencji.
    Jeśli chodzi o inne aspekty to też . Bo bezwładność często prezentowana jako wada, jest dla mnie jej kolejną zaletą.

    Co się sprawdziło (to co mi przychodzi na szybko do głowy) - mieszkam 2 lata:
    - bloczek komórkowy 24 plus 16 styropian - szybko się buduje, łatwo tnie, prosto wykonuje się w nim instalacje, można powiesić obrazek bez użycia wiertarki (tak samo przykręcić listwy podłogowe i inne rzeczy do ściany)
    - kocioł 1F kondensacyjny małej mocy
    - panele na podłogówce
    - veluxy, bardzo sobie chwalę, zwłaszcza obróbkę płytą OSB, z gzymskiem, który eliminuje mostek termiczny
    - wnęka nad wanną zrobiona poprzez przyklejenie 12 cm styropianu na ściankę kolankową i wydrążenie półki

    Co bym zrobił inaczej:
    - na ściankach działowych na poddaszu wylałbym mały wieniec (teraz zdarzają się pęknięcia od pracującego dachu)
    - zrobiłbym nawiew powietrza na poddasze (mam nawiew GWC rurowym, ale tylko na parter)
    - w moim przypadku zastanowiłbym się nad balkonem - prawie nie korzystamy
    - bramę bym zrobił chyba ocynkowaną a nie malowaną
    - więcej miejsca na szafy
    - zastanowiłbym się nad blachą trapezową zamiast blachodachówki - podobają mi się takie z rzadkim przetłoczeniem, nowocześnie wyglądające
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    A tak w ogóle to podobny temat już był.
    Kto ma wolną godzinkę na czytanie to zapraszam:
    "Co byś zmienił(a), budując jeszcze raz"
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #23

    Domyślnie

    Witam,
    temat jest podsumowanie, więc podsumuję zarówno plusy jaki i minusy, które postaram się wykluczyć przy kolejnej budowie, bo mam nadzieję na jeszcze jedną budowlaną przygodę.
    Budowałam dom jako samotna mama nowonarodzonego berbecia, który teraz ma 5 lat i w domu jest przeszczęśliwy - to największy plus.
    Pozostałe na plus to:
    Ściany z porothermu 24 cm + styropian szary platinum+ 15 cm, na dachu 25 cm wełny
    dachówka ceramiczna Creaton, rynny stalowe rukki, pelne deskowanie dachu (na strychu wystarczyło położyc podłogę z OSB)
    pompa ciepła - warto było zapłacić przede wszystkim za komfort i za obecne rachunki
    podlogówka wszędzie, a w łazienkach na dodatkowej pętli grzejniki drabinkowe z grzałkami elektrycznymi - bomba do podsuszenia ręczników czy na szybko prania
    rekuperator z Rekuperatory.pl - fachowcy (szkoda, że ze względu na koszty zrezygnowałam z GWC)
    oczyszczalnia biologiczna - niemal bezobsługowa
    zmiękczacz wody - koniec problemów z kamiennym osadem
    odkurzacz centralny, ale szufelka w kuchni mało wykorzystywana, teraz zrobilabym taką rurkę wyciąganą z szafki kuchennej
    kominek spartherm z boczną szybą - zimowy relaks przy nim bezcenny
    płyta indukcyjna, zlewozmywak i bateria blanco
    dodatkowy pokój na parterze - miał być telewizyjny, ale jet bawialnią syna (dziecko jest blisko, a bałagan znika po zamknięciu drzwi)
    duże płytki na całym dole, a deska trójwarstwowa na górze - kapci nie używamy wogóle
    przejście do garażu z wiatrołapu przez małą garderobę, a tam wszystkie kurtki, buty, czapki, torebka (w wiatrołapie czyściutko)
    21 m garaż w bryle - wsadzanie i wysadzanie malucha w ciepłym, suchym garażu bezcenne, miejsce na rowery, kosiarkę. I przy ostatnich gradobiciach byłam spokojna o auto.
    brama Normstal z silnikiem - działa i już
    okna drewniane Braci Kowalskich i drzwi wejściowe też - firma z klasą
    rolety zewnętrze z silnikami na piętrze - w czasie burz niezastąpione, latem chronią przed słońcem, a zimą przed mrozem
    duża kotłownia - służy za letnią kuchnię na czas przetworów, sypialnię i jadalnię kota i psa
    spory strych nad całym domem
    garderoby przy każdej sypialni
    i bidet w łazience - nieoceniony
    na ganku i tarasie płyty Libet Impressio - fajnie wyglądają, mokre nie sliskie i szybko schną
    Minusy:
    za duży dom - dom w wiciokrzewie z Archonu i zbyt skomplikowany - za szybka decyzja (następny będzie z dwuspadowym dachem (chyba konkursowy z Muratora, bo lepszego nie znalazłam)
    za duży ogród - 19a - choć psu nie przeszkadza
    balkony - droga ozdóbka, czasem na jednym suszy się pranie, na drugi wychodze posprzątać po ptakach
    podbitka - niepotrzebne koszty - nadbitka chyba lepsza
    tynk silikatowy Relius - brudna elewacja, a teraz nie mogę dokupić wiaderka
    kostka Libet Via castello - za miękka, zdarzają się odpryski
    murowany komin do kominka - systemowy byłby płytszy
    brak GWC - odczuwałam to w upalne dni
    za duży zasobnik na ciepłą wodą - do wymiany w przyszlości

    Ale i tak było warto
    AnnaP.

  4. #24

    Domyślnie

    To ja skorzystam z wątku i się podepnę z pytaniem do bardziej doświadczonych. Jestem na etapie wyboru ogrzewania w domu. Tzn podstawę już mam - piec kondensacyjny + kominek z płaszczem (także do cwu). Piszecie w samych superlatywach o podłogówce rozłożonej w całym domu. Ja mam jednak wątpliwości, czy robić ją w każdym pomieszczeniu (rozważam cały parter lub tylko przedsionek, kuchnia łazienka).

    Skąd moje wątpliwości? W zimie zamierzam ogrzewanie oprzeć głównie na kominku. Wiadomo gaz też musi być, ale kominek z pewnością będzie miał u mnie sporo roboty. Zastanawia mnie taki fakt, który usłyszałem od użytkowników podłogówki: grzejniki szybciej oddadzą ciepło wytworzone przez kominek, niż podłogówka.

    Nie wyobrażam sobie przychodzić do domu po pracy i czekać np godzinę aż podłogówka nagrzeje mi pomieszczenia. Ponoć grzejniki zadziałają dużo szybciej. Co sądzicie o tym ?
    Ostatnio edytowane przez minki ; 19-07-2012 o 14:48
    ---
    Mieszkam

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jasne, że grzejniki mają mniejszą bezwładność. Ale bezwładność w ogrzewaniu podłogowym sama z siebie jest zaletą -- zmniejsza bowiem wahania temperatur.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Jeśli kominek ci nagrzeje podłogówkę to podłoga będzie ciepła jeszcze następnego dnia.
    U mnie (zimą) po załączeniu się pieca dopiero po godzinie czuć cieplejszą podłogę, a temperatura pomieszczenia zaczyna się podnosić po 3 godzinach.
    Brzmi to kiepsko ale tak na prawdę temperatura przez 24 godz. bez załączenia się pieca nie jest w stanie wiele spaść (1-2 stopnie).

    Mam podłogówkę wszędzie. Na dole 1/2 glazura, 1/2 parkiet 11 mm (dwuwarstwowy), +mały grzejnik do ręczników w łazience.
    Na piętrze (poddaszu użytkowym) podłogówka wszędzie - deski bambusowe 16 mm, glazura w łazience +grzejniczek do ręczników.
    Dla mnie REWELACJA. Zimą można chodzić bez kapci.
    Podłogówka daje ciepło równomiernie i tam gdzie jest najbardziej potrzebne - w nogi.

    Bezwładność można uznać za wadę lub zaletę.
    Jeśli planujesz grzać dom kominkiem to myślę że właśnie podłogówka zapewni ci lepszy komfort. Jeśli napalisz w kominku to temperatura ci wzrośnie bardzo szybko - przy kominku będzie wręcz za gorąco, ale kiedy w kominku się wypali temperatura szybko spadnie. Podłogówka ci zakomoduje to ciepło i będziesz miał ciepło następnego dnia rano (chyba że lubisz wstać o 4tej nad ranem i rozpalać w kominku?)

    Ale poszukaj podobnych wątków - myślę że był ten problem już omawiany. Nie mam kominka (choć w poprzednim domu miałem i świadomie teraz go nie zrobiłem) więc mój wywód jest czysto teoretyczny.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 19-07-2012 o 20:29
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Ja pierdykam....

    Forum to jest rzecz nie do okiełznania...
    Wchodzi ktoś na topik o wnioskach z zakończonych budów a tu za sprawą minki wątek przeradza się w dyskusję o wyższości podłogówki nad kalafiorami lub odwrotnie - a takich na forum jest już 50...

    WARTO? WARTO!

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że jakiś mod zrobi z tym porządek...

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał q-bis Zobacz post
    Ja pierdykam....

    Forum to jest rzecz nie do okiełznania...
    Wchodzi ktoś na topik o wnioskach z zakończonych budów a tu za sprawą minki wątek przeradza się w dyskusję o wyższości podłogówki nad kalafiorami lub odwrotnie - a takich na forum jest już 50...

    Ktoś ma podłogówkę w całym domu i o tym pisze, to się do tego odnoszę, bo mnie ciekawi temat. Kto inny pewnie zapyta o odkurzacz centralny albo coś innego. Chyba od tego jest forum? To była drobna dygresja w temacie, myślę, że jak ktoś tu wpadnie to jeszcze może z niej korzystać. Ale nie kontynuuje pytań żeby nie wkładać kija w mrowisko.

    panfotograf, KrzysztofLis2, dzięki za odpowiedź.
    ---
    Mieszkam

  10. #30
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe uwagi - może w "Muratorze" je opiszemy?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Bardzo ciekawe uwagi - może w "Muratorze" je opiszemy?
    I co ADMIN zamknął wszystkim usta?

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar luca32
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    51-353
    Dzielnica
    kielczow
    Posty
    86

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Jestem tu pierwszy raz , czytam wasze posty i bardzo sie ciesze ze tu trafilem.
    Wraz z zona jestesmy w trakcie planow i chcemy sie dowiedziec jak najwiecej o waszych doswiadczeniach tych zlych i tych dobrych , mam nadzieje ze znajde tu wszystkie potrzebne mi informacje .
    AnnaP mam pytanko , jak jest tak naprawde z ta oczyszcalnia , zastanawiamy sie nad budowa ale podobno w ogrodzie jest odczuwalny nie mily zapach ???

  13. #33

    Domyślnie

    Spostrzeżenia po 5 latach.
    Na początek plusy czyli z czego jestem zadowolony:
    - dach dwuspadowy zamiast czterospadowego, kopertowego itp. Jak komuś bardzo się podobają dachy czterospadowe itp. to niech obejrzy w takim domu od środka pokoje ze skosami. Jeden skos w pomieszczeniu to o jeden za dużo, dwa skosy w pokoju to już tragedia. A dwuspadowe i tak mi się bardziej podobają.
    - garaż z zapasem miejsca na graty (kosiarka, rowery, narzędzia ogrodnicze, nie wiadomo co) i regały, półki. Drugi samochód stoi od 5 lat obok garażu ale na wiosnę robię wiatę garażową przylegająca do domu z miejscem na drewno.
    - zsyp na bieliznę. W górnej łazience otwieramy drzwiczki, wrzucamy brudy i automagicznie znajdują sią one w odległości 1m od pralki na parterze. Fajne, nie?
    - dodatkowy pokój dla gości, komputer dla dzieciaków itp. Często służy też jako miejsce składowania prania przed prasowaniem i pochowaniem do szaf
    - dodatkowe miejsce na graty. U mnie jest to stryszek nad domem (niski) i nad garażem.
    - zadaszony taras z wyjściem z kuchni. Szkoda, że prowadzą na niego drzwi balkonowe a nie na profilu drzwiowym z możliwością zamontowania klamki, zamka i zamykaniem z zewnątrz
    - podłogówka. Szkoda, że tak mało i szkoda, że z mieszaczem termostatycznym. Następnym razem 100% podłogówki zasilanej bezpośrednio z kotła.
    - gazowy kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Kiedyś miałem w mieszkaniu dwufunkcyjny i była tragedia.
    - brodzik z kafelków w posadzce w małej łazience na parterze i zasłonka zamiast kabiny. Zazwyczaj ta łazieneczka służy jako WC więc kabina by tylko niepotrzebnie zmniejszała pomieszczenie. No i kabiny nie trzeba czyścić.
    - szerokie schody – 225 cm podzielone na 2 biegi. Można się wyminąć.
    - przedzielenie pokojów na poddaszu ścianą w kształcie _________|”””””””””””””� ��, wnęki zabudowaliśmy szafami.
    - brak balkonu. Balkon w domu jest po prostu niepotrzebny. Hobbystycznie przyglądam się zamieszkałym domom z balkonami bez balustrad i za każdym razem utwierdzam się w moim wyborze.
    - spiżarnia z nieocieploną podłogą przylegająca przez nieocieploną ścianę do nieogrzewanego garażu
    - pomieszczenie gospodarcze (kotłownia, pralnia, suszarnia, stołówka dla kota)
    - nabitka zamiast podbitki. Dużo taniej a też ładnie. Mniej kłopotliwe i tańsze wykonanie
    - membrana zamiast deskowania z papą. Dużo taniej a dla mieszkańców nie ma żadnej różnicy.
    - ocieplenie. Warto ponadstandardowo ocieplić dom.
    - w miarę duża kuchnia oddzielona od pokoju dziennego
    - włączniki oświetlenia na wysokości pasa
    - zewnętrzne tynki silikonowe.

    Co się nie sprawdziło:
    - skosy pochylone 40 st przy ściance kolankowej 1m. Skosy mogą być fajne jak się zaczynają na wysokości +1,80m. Trzeba było zmniejszyć kąt nachylenia dachu i kolankową wznieść na 2m. Kalenica by została na tej samej wysokości, nie byłoby lukarn i okien dachowych a zwykłe okna w wysokiej ściance kolankowej.
    - dom dwupoziomowy. Łażenie po schodach jest niewygodne chociaż z drugiej strony kardiolodzy polecają
    - studnia wbijana (abisynka). Przestała dawać wodę po 3 latach.
    - parapety z konglomeratu. Są zimne a i tak przez firanki nie widać ich rzekomego piękna.
    - okiennice. I tak są zawsze otwarte.
    - tarasy z płytek chodnikowych z posypką z piaskowca. Łatwo się brudzą.
    - halogeny. Właśnie sukcesywnie wymieniam na LEDy
    - okna plastikowe z Oknoplastu. Po 5 latach znowu by trzeba je wyregulować, w jednym nie przekręca się do końca klamka, drzwi tarasowe coś trzeszczą przy otwieraniu
    - ręcznie kładzione tynki cementowo-wapienne. Tynki OK ale przy urządzaniu ogrodu mieliśmy duży problem z oczyszczeniem gleby z rozlanej zaprawy. To samo zresztą dotyczy ścian z pustaków ceramicznych bez zamków pionowych – jak taczkami wozili zaprawę to też rozlewali.
    - za wysoko się wynieśliśmy nad poziom ogrodu. Teraz zrobiłbym niżej.
    - instalacja komputerowa z gniazdkami, wykorzystałem tylko 1 gniazdo do podczepienia routera WiFi (i tak musiałem użyć przedłużacza ze skrętki). Reszta jest bezużyteczna i taka już pozostanie. Teraz pociągnąłbym ze strychu tylko ze 2 skrętki do 2 alternatywnych lokalizacji routera.
    - instalacja elektryczna. Obwody zewnętrzne (napęd bramy, oświetlenie zewnętrzne itp.) powinny być na 1 wspólnej różnicówce.
    - podwójne opłytowanie zabudowy skosów i sufitów podwieszanych na poddaszu. Na łączeniach ze ścianami murowanymi i tak się porobiły pęknięcia, z pojedynczą płytą byłoby pewnie tak samo.
    - deska trójwarstwowa badi. Miała być twarde jak dąb a jest miękka

    No i takie niewiadomoco:
    - dachówka ceramiczna angobowana. Fajna jest ale jak ktoś myśli jak ja kiedyś, że połać nachylona na północ nie będzie zarastać mchem (bo angoba itp.) to niech zmieni zdanie. Zarasta jak każda inna. Nie przeszkadza to zresztą niczemu. Można było kupić tańszą.
    - izolowanie skosów i sufitów podwieszanych wełną. Nic się nie dzieje ale teraz zrobiłbym jakimś Ekofibrem czy czymś podobnym. Drapie w gardle jak się wchodzi na strych.
    - kominek z DGP. Jak go odpalamy to niestety część domu jest niedogrzana (szczególnie łazienki- podłogówka). Pomyślałbym mocno o kominku z płaszczem wodnym albo zupełnie bym wyluzował i wstawił jakiś taniutki wkład bez dystrybucji lub kozę dla nastroju.
    - cyrkulacja CWU – kotłownia jest obok małej łazienki i pod dużą łazienką, kuchnia też niedaleko, chybanie było warto. Załącza się 2 razy dziennie na 10 minut.
    - droga glazura, armatura, kabina itp. Patrząc z perspektywy czasu trochę przegięliśmy z wykończeniówką.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar luca32
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    51-353
    Dzielnica
    kielczow
    Posty
    86

    Domyślnie

    DUZY BOBAN brzmi wszystko niezle , chyba podjoles dobre decyzje co do swojego domu , dobre informacje na przyszlosc dla takich jak np ja [przed budowa].pozdrawiam

  15. #35

    Domyślnie

    Czyli Duży Bobanie mam rozumieć, że zamiast kabiny lepsze zasłonki ? i to się sprawdza ?
    P.S U mnie w pracy również są zasłony, ale niestety u samego dołu jakiś grzybek przypałętał się, bo ciągle zasłona mokra...
    Poza tym bardzo fajne zestawienie plusów i minusów.
    Pozdrawiam
    PC PW Panasonic 9kW- 1fazowa, model: KIT-WC09J3E5-1, PV Risen 450 Wp 22 szt. 9,9kWp, inwerter Afore BNT010KTL https://tinyurl.com/4sdb5sje
    120m2 użytkowej+40m2 garaż, dom parterowy z dużymi przeszkleniami, w odsłoniętej zabudowie(silne wiatry), strych nieużytkowy bez ocieplenia (dach wielospadowy), ocieplenie: strop 20cmλ040, ściany 15cmλ033, podłoga 10cmλ040. Wentylacja grawitacyjna, okna trzy szyby z ciepłą ramką. Podłogówka na całości. CO+CWU-6000kWh https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ahxq

  16. #36

    Domyślnie

    Witam,
    To ja też się podepnę z pytaniem do bardziej doświadczonych forumowiczów.
    Pytanie do użytkowników podłogówek, na której macie panele/drewno. Czy jest duża różnica odczuwalna pomiędzy temperaturą chodząc po płytkach i po drewnie? Czy pod drewnem macie podłogówkę gęściej położoną?
    Będę wdzięczna za podpowiedzi.
    Pozdrawiam.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drimeth Zobacz post
    Witam,
    To ja też się podepnę z pytaniem do bardziej doświadczonych forumowiczów.
    Pytanie do użytkowników podłogówek, na której macie panele/drewno. Czy jest duża różnica odczuwalna pomiędzy temperaturą chodząc po płytkach i po drewnie? Czy pod drewnem macie podłogówkę gęściej położoną?
    Będę wdzięczna za podpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Witam mam w całym domu podłogówkę, na parterze kafle na poddasze panele gr. 8mm. Panele cieplejsze, ogólnie podłogi chłodne (temp. zasilania w tym roku nie przekroczyła 28 stopni, steruje pogodówka) na powierzchni podłogi jest jeszcze mniej, w domu 22-23 stopnie, dom dobrze ocieplony 20styro na ścianach i 30 wełny w dachu. WM. Pozdrawiam.

  18. #38

    Domyślnie

    bardzo dziękuję za ten wątek.
    bardzo przydatne tematy. Gratuluję, ze wogóle Wam się chciało.

    Pozdrawiam

  19. #39

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo malachio

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    ja również podsumuję, chociaz dopiero 3 lata od zakończenia budowy.
    żeby było krótko, jedna najważniejsza rzecz - miejsce na ziemi. najwieksza radość daje nam poczucie, że to jest jedyne miejsce na ziemi, w którym czujemy sie dobrze. czyli dobry wybór działki. reszta to tylko dodatek, w domu wszystko mozna zmienić, chociaz na razie odpukac nie ma potrzeby.....

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony