dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 119
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 2379
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    a myślisz że to samo może też dotyczyć podłogówki akumulacyjnej?
    a co ?
    będziesz gromadził całe lato w niej ciepło ...?

    oczywiście da się wszystko ...
    tylko że włożona kasa nigdy się nie zwróci ...
    a wypadało by żeby jaszcze coś na siebie zarobiło ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Nie do końca się z tobą zgodzę.Jeżeli będziesz budował GMC jako osobną rzecz, to faktycznie sens ekonomiczny jest wątpliwy .Jeżeli jednak w trakcie budowy się o tym pomyśli to koszty są banalne.Fundament pod dom jest.Jest.Izolacja na ścianach fundamentu i chudziaku jest.Jest.Czyli masz już magazyn o pojemności (w moim przypadku)225 ton piachu.Kolektor słoneczny działa i pompuje płyn do bufora ciepła a z bufora z powrotem do kolektora.Jeżeli na trasie powrotu z bufora zainstalowałem wężownicę z PEX-a ,to poniosłem tylko koszt tego PEX-a.Pompa przy kolektorze i tak pracuje.Może być co najwyżej ciut większy opór przepływu.Nadmiar ciepła z kolektora słonecznego gromadzony jest w piasku pod domem,w zasadzie za cenę wężownicy z PEX-a.Co do strat,to zależą od tmp.takiego złoża .Ja jestem zainteresowany złożem niskotemperaturowym.

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    wszystko OK tylko ja mam np 2 pętle do GGWC - 1 jest pod domem - po to by mieć niższą temperaturę z niej - gdybym ładował ten "akumulator" 1 negowało by drugi układ

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    No to masz super układ.Jedna pętla niech robi jako GGWC,a drugą tą pod domem podłącz do kolektor o ile masz .Warunek .Odpowiednia dł.pętli.GGWC pod domem,to niezbyt dobry pomysł.Obniżasz tmp.pod posadzką .

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Nie do końca się z tobą zgodzę.Jeżeli będziesz budował GMC jako osobną rzecz, to faktycznie sens ekonomiczny jest wątpliwy .Jeżeli jednak w trakcie budowy się o tym pomyśli to koszty są banalne.Fundament pod dom jest.Jest.Izolacja na ścianach fundamentu i chudziaku jest.Jest.Czyli masz już magazyn o pojemności (w moim przypadku)225 ton piachu.Kolektor słoneczny działa i pompuje płyn do bufora ciepła a z bufora z powrotem do kolektora.Jeżeli na trasie powrotu z bufora zainstalowałem wężownicę z PEX-a ,to poniosłem tylko koszt tego PEX-a.Pompa przy kolektorze i tak pracuje.Może być co najwyżej ciut większy opór przepływu.Nadmiar ciepła z kolektora słonecznego gromadzony jest w piasku pod domem,w zasadzie za cenę wężownicy z PEX-a.Co do strat,to zależą od tmp.takiego złoża .Ja jestem zainteresowany złożem niskotemperaturowym.
    grunt przyjmie wszystko...
    tylko ile odda z powrotem ...?
    całe lato będę ogrzewał piach pod chałupą zużywając energie elektryczną na pompkę itp., zanim będę faktycznie tego potrzebował to już znaczna część się rozproszy ...
    do jakiej temperatury rozgrzejesz grunt i jak długo się ta temperatura utrzyma ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Witam! Jaśku świetnie, że założyłeś ten wątek
    Najbardziej interesowałoby mnie podgrzewanie cwu, a raczej zwu do użytku w kuchni, która jest oddalona od pieca gazowego, a blisko czerpni i sporo wody, trzeba będzie puszczać, zanim ciepła doleci do kranu. Cyrkulacja raczej nie wchodzi w grę, bo piec będzie 2funkcyjny bez bufora.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  7. #47

    Domyślnie

    Dołóż przed kranem jakiś mały bojlerek i już!
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    Mam pytanie do Jaśka w sprawie wstępnego podgrzewania ZWU:
    Na zdjęciach sterownika można zauważyć iż temp. wody w zasobniku zimnej wody oscyluje w okolicach 20 stopni. Wiadome jest że temperatura 20 - 50 C to jest optymalna temperatura do rozwijania bakterii z grupy Lagionella. Czy stosuje jakieś zabezpieczenie przed namnażaniem się tej bakterii? Czy nie obawia się wystąpienia tego problemu?
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał T0MII Zobacz post
    Mam pytanie do Jaśka w sprawie wstępnego podgrzewania ZWU:
    Na zdjęciach sterownika można zauważyć iż temp. wody w zasobniku zimnej wody oscyluje w okolicach 20 stopni. Wiadome jest że temperatura 20 - 50 C to jest optymalna temperatura do rozwijania bakterii z grupy Lagionella. Czy stosuje jakieś zabezpieczenie przed namnażaniem się tej bakterii? Czy nie obawia się wystąpienia tego problemu?
    odpowiem tak...
    każda jedna rura z wodą zamontowana w domu wcześniej czy później osiąga temperaturę pokojową np. 23*
    nieraz przez kilka dni nie korzystamy z danego kranu ...
    taka sama szansa na legionelę jest w każdym jednym domu...

    w ciągu dnia zbiornik osiąga temp. pokojową...
    wieczorem podczas kąpieli itp. jest opróżniany z tej podgrzanej i uzupełniany świeżą o temp. wody z sieci...
    co dzień cykl się powtarza ...
    czym to się różni od rury w ścianie ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    w ciągu dnia zbiornik osiąga temp. pokojową...
    wieczorem podczas kąpieli itp. jest opróżniany z tej podgrzanej i uzupełniany świeżą o temp. wody z sieci...
    co dzień cykl się powtarza ...
    czym to się różni od rury w ścianie ?
    Różni się i to bardzo.
    W rurze cała woda jest wymieniana na nową.
    Natomiast w zbiorniku niekoniecznie.
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    Generalnie z tego co mnie uczono - obecnie są trendy żeby izolować zw właśnie po to żeby zimna woda była zimna

    Pamiętaj że prawdopodobieństwo wystąpienia lagionellozy wzrasta wraz z pojemnością i z tego np. wynika nam przy projektowaniu instalacji cwu kryterium trzech litrów odcinków niecyrkulowanych. Trzy litry to będzie jakieś pewnie 20 metrów rury. To w sumie nie mało - pewnie w typowej łazience tyle mb nie będzie.
    Lagionella chętniej/częściej rozwija się w zasobnikach, zbiornikach - tam gdzie woda stoi, gdzie nie ma wymiany całej objętości a bardziej rozcieńczanie.
    Nie chodzi mi o to żeby zanegować Twój pomysł, pytam tylko czy przemyślałeś sprawę pod tym względem.
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  12. #52

    Domyślnie

    Czy ktos moze zweryfikowac czy bakterie L moga sie rozwijac w wodzie puszczonej z wodociagow ?? Jesli tak i by sie tam latwo dostawaly to wydaje mi sie ze bysmy mieli niezly porcent populacji na wymarciu...

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    wy tak zawsze trzęsiecie portkami...???
    poczytajcie sobie...
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella
    w zbiorniku to tak ...
    ale w rurze to już nie ...
    jakim cudem jeszcze żyjemy ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał T0MII Zobacz post
    Generalnie z tego co mnie uczono - obecnie są trendy żeby izolować zw właśnie po to żeby zimna woda była zimna
    powodzenia z tym izolowaniem...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    musiałby dać z 10 cm piany na każdą rurę - czyli bruzdy w ścianach na małą rurkę jak do wielkiej rury kanalizacyjnej - koszt wykonania i samej piany niewspółmierny do korzyści - lepiej zainwestować w jakiś "wynalazek"

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    powiedzcie mi ilu "solarowców" przegrzewa swoje 300-400 L zbiorniki...
    jak słoneczko da radę to i owszem...
    jak nie... to nie...
    cała reszta to samo...
    masz ustawione np. raz na tydzień ...
    przez resztę czasu ok.45*...
    bakterie namnażają się 2-3 dni...
    trzeba by przynajmniej co drugi dzień...
    o przelewaniu gorącą wodą rur nawet nie wspomnę ...

    układy zraszające trawniki też dezynfekujecie?
    przecież te rurki zakopane płytko pod ziemią grzeją się do ponad 20*w lecie...
    parę dni nie podlewamy i co?
    przecież w tych rurkach jest woda razem z bandą bakterii...
    po włączeniu cząstki wody latają wszędzie a my je wdychamy...

    przeżyliśmy ptasią grypę, świńską...
    może woda z kranu nas nie wykończy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał T0MII Zobacz post
    Generalnie z tego co mnie uczono - obecnie są trendy żeby izolować zw właśnie po to żeby zimna woda była zimna
    Kolega się raczej zagalopował. Owszem, rury z ciepłą i zimną wodą powinno się izolować OD SIEBIE, gdyż często lecą jednym traktem czy kanałem, wręcz przylegając do siebie, więc jeśli nic się nie dzieje, wymienią się ciepłem i w jednej i drugiej będzie w okolicach 30*. A właśnie zakres 30*-40* najbardziej im sprzyja, a poniżej 20*-25* (zależnie od źródła) właściwie nie ma się czego bać. Jak ktoś jest b. przywiązany do środków ostrożności, powinien nie tylko okresowo przegrzewać zbiornik, ale także odkręcić krany na parę minut i potraktować tą gorącą wodą także rury.

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Dołóż przed kranem jakiś mały bojlerek i już!
    A bojlerek zasilany prądnicą z rowerka? Jak sobie napedałuję to podgrzeję wodę i będzie ok.
    Moim zdaniem lepiej wykorzystać coś, co już mamy niż dokładać kolejny pożeracz prądu.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Na bakterie L. to stosuje się jakieś "elektrody" ze srebra, czy coś podobnego?!
    Bardziej obawiałbym się skażenia w ujęciu, co się zresztą zdarzało niedawno w kilku miejscowościach w Polsce.
    A poza tym dla świętego spokoju można swoją wodę dać do badania w sanepidzie.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Rodzina ma działkę pod miastem .Odwiedzają tą działkę od wiosny do jesieni co sobotę i niedzielę.Woda na działce rozprowadzona jest płytko pod ziemią w okolice altany a potem po wierzchu do zaworów czerpalnych.Z wody korzysta się co 6-7 dni od kilkudziesięciu lat. Nikt nigdy nie słyszał o Legionelli.Wodę można pić prosto z kranu( sanepid co roku bada ujęcie).Z tego ujęcia korzysta kilkadziesiąt działkowiczów.

Strona 3 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony