dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 69 z 119
Pokaż wyniki od 1.361 do 1.380 z 2379
  1. #1361
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Może być oddzielone lub nie.
    Potrzebuję jednostki MAX 7-8kW.
    Do tego wyrzut z WM ,można jeszcze nad tym pomyśleć,pomysł nie wydaje się zły-skoro PC i tak tam stanie.....
    Wyrzut z WM to 120m3/h, parę procent tego co potrzebuje pompa.
    Niewydzielenie części poddasza w której będzie stała pompa to będzie absurd - pompa będzie wychładzać to poddasze do temperatury niższej, niż ta panująca zewnątrz.
    Oczywiście, ze znajdzie się firma, która Ci tak zrobi. W końc ich interesuje, źeby zrobić i zarobić, a jak widza, że jednym z głównych warunków potencjalnego klienta jest to, aby nie mieć jednostki zawnętrznej przy domu, to przecież nie zaoponują...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #1362
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    W przypadku zamkniętego pomieszczenia-zapewne masz 100% racji.Nie rozważamy jednak takiego przypadku.chciałbym,byś nie miał racji.Producent o tym nie wspomina,bo nie jest to konieczne do samego działania PC.A tutaj dochodzi samo posiadanie GWC (na same potrzeby PC) oraz WM,a pewnie i innego "stałego dolotu" powietrza.
    GWC to możesz sobie dla ręku założyć, ale nie dla pompy, która potrzebuje kilka tyś m3/h.
    Zapytaj architekta, czy wie ile powietrza potrzebuje pompa i i ile go schładza.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #1363
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wyrzut z WM to 120m3/h, parę procent tego co potrzebuje pompa.
    Niewydzielenie części poddasza w której będzie stała pompa to będzie absurd - pompa będzie wychładzać to poddasze do temperatury niższej, niż ta panująca zewnątrz.
    Oczywiście, ze znajdzie się firma, która Ci tak zrobi. W końc ich interesuje, źeby zrobić i zarobić, a jak widza, że jednym z głównych warunków potencjalnego klienta jest to, aby nie mieć jednostki zawnętrznej przy domu, to przecież nie zaoponują...
    A jeśli wydzielę część dachu,nad częścią gosp.i garażem,gdzie zastosuję pewnie słabsze ocieplenie i zrobię tam wyrzut z WM i tam wrzucę hedn.zewn PC?Ma to sens?Muszę gdzieś upchnąć to z elewacji.Nie po to wydaję krocie na płytki klinkierowej,by powiesić tam taką szkaradę
    Zrobię tam dodatkową czerpnię powietrza z zewnątrz.Powinno wystarczyć.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 14-06-2015 o 19:51

  4. #1364
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    załóż sobie coś takiego...
    http://allegro.pl/ShowItem2.php?item...ars_rule_id=91
    koszta podobne a przynajmniej efekty są znacznie lepsze ...

    Tylko to trzeba zamontować na dachu. po drugie za bardzo nie rozumiem systemu uzupełniania jeżeli ciepła woda ma grawitacyjnie spływac ze zbiornika.

  5. #1365
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    A jeśli wydzielę część dachu,nad częścią gosp.i garażem,gdzie zastosuję pewnie słabsze ocieplenie i zrobię tam wyrzut z WM i tam wrzucę hedn.zewn PC?Ma to sens?Muszę gdzieś upchnąć to z elewacji.Nie po to wydaję krocie na płytki klinkierowej,by powiesić tam taką szkaradę
    Zrobię tam dodatkową czerpnię powietrza z zewnątrz.Powinno wystarczyć.
    Dla mnie sens żaden.
    Po pierwsze musisz wyprowadzić z poddasza wychłodzone powietrze, które "przeszło" przez jednostkę pompy. Bo to powietrze będzie chłodniejsze, niż powietrze zewnętrzne i jeśli dopuścisz, by znów "przeszło" przez jednostkę pompy, to paradoksalnie, pogorszysz jej sprawność
    Jak wyprowadzisz 4000 m3 powietrza w ciągu godziny ?
    Zastanawiam się, jak odbierzesz to powietrze z pompy i jaką średnice otworu w elewacji (dachu) będziesz musiał mieć, źeby wylatujące powietrze nie wydawało dżwięku, jak F-16. Ładne też to nie będzie
    No, ale Twój architekt na pewno to wszystko przemyślał.

    Przecież jednostka zewnętrzna nie musi wisieć na elewacji. Postaw ją 2-3m od domu, obuduj klinkierem, posadź jakieś krzewy...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-06-2015 o 20:30
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #1366
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Moźesz podać linka do dokumentacji technicznej, gdzie jest potwierdzony taki COP w temperaturze -23C ?
    To nie są edane tylko realne . Użytkuję takie urządzenia.

  7. #1367
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    To nie są edane tylko realne . Użytkuję takie urządzenia.
    Skoro Pan użytkuje to dla czego się Pan boi zainstalować je u mnie abym mógł zużywać do 30kWh/m2? Przecież na wszystkich możliwych forach ma Pan moją ofertę na sprawdzenie swoich teorii jedynie słusznych a ja jako królik doświadczalny opiszę je.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  8. #1368
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    A jeśli wydzielę część dachu,nad częścią gosp.i garażem,gdzie zastosuję pewnie słabsze ocieplenie i zrobię tam wyrzut z WM i tam wrzucę hedn.zewn PC?Ma to sens?Muszę gdzieś upchnąć to z elewacji
    a ja to nawet widzę. ale...
    pomieszczenie odizolowane od domu albo system kanałów szczelny i odizolowany od pomieszczenia tak, że sam wymiennik ma kontakt z powietrzem zewnętrznym "wspomaganym" wylotem z reku. znaczy wentylator pompy ciągnie powietrze spod dachu przy odpowiednio małym oporze. tu nie wiem, czy nie byłoby za duże podciśnienie, żeby nie wysysać za dużo z chałupy.
    jakby się udało z -15 podnieść temp do +2 to COP rośnie z 2,5 do 3,5. jest o co walczyć
    mała pompa to jakieś 2500m3/h to wymagałoby wyrzutni fi 400mm. to jeszcze do przełknięcia
    GWC dla takich przepływów, no nie wiem, na pewno duże.
    a może krok dalej, GWC, później pod dach i dopiero na parownik?
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A jaki to ma sens ?
    Po drugie, czy Ty widziałeś, jak czasem skuta lodem bywa jednostka zewnętrzna po defrostach ?
    Co zrobisz z tym lodospadem, będziesz odkuwal ?
    nie znam się zbyt dobrze na pompach i może rzeczywiście tu jest problem

  9. #1369
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Bez kabli w podlodze nie dasz rady.To takie proste a ludzie... nie mysla
    Jestem akurat przed zmianą podług. więc żaden problem zamontować kable w podłodze. Tylko nie wiem czy Brzęczkowski zdąży, bo nie odzywa się po moich mailach a chcę, żeby on czy jego firma mi to zamontowała. No i oczywiście wezmą pełne zobowiązanie za te 30kWh/m2. Nie wiem czego on się boi jak taki pewny. A czas mnie trochę goni. Poczekam bo to się pewnie mi będzie w sumie opłacać.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  10. #1370
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    a ja to nawet widzę. ale...
    pomieszczenie odizolowane od domu albo system kanałów szczelny i odizolowany od pomieszczenia tak, że sam wymiennik ma kontakt z powietrzem zewnętrznym "wspomaganym" wylotem z reku. znaczy wentylator pompy ciągnie powietrze spod dachu przy odpowiednio małym oporze. tu nie wiem, czy nie byłoby za duże podciśnienie, żeby nie wysysać za dużo z chałupy.
    jakby się udało z -15 podnieść temp do +2 to COP rośnie z 2,5 do 3,5. jest o co walczyć
    mała pompa to jakieś 2500m3/h to wymagałoby wyrzutni fi 400mm. to jeszcze do przełknięcia
    GWC dla takich przepływów, no nie wiem, na pewno duże.
    a może krok dalej, GWC, później pod dach i dopiero na parownik?

    nie znam się zbyt dobrze na pompach i może rzeczywiście tu jest problem
    Jeden z forumowiczów,sprawdza wyrzut z WM na zewn jednostkę PC.Więc coś jest na rzeczy.Tutaj,trzeba by tylko rozważyć "dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza ciepłego" pod dach.Jak się okazuje (fotohobby)-z samego GWC i WM,to zbyt mało.Może jakieś pomysły?
    Gdyby ,przy -15deg na zewnątrz,mieć pod dachem -5deg dla PC -jest o co grać.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 16-06-2015 o 14:50

  11. #1371
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A co Ci podgrzeje powietrze o 10 deg ?
    Wiesz juź, jak wyrzucisz schłodzone powietrze z poddasza ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-06-2015 o 15:35
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #1372
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    może w szambo włożyć
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  13. #1373
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A co Co podgrzeje powietrze o 10 deg ?
    Nie wiem o jaką wartość uda się ogrzać powietrze pod moim dachem,bo go póki co nie mam.To było w sensie odpowiedzi na post kolegi zibuch.
    Reasumując.
    Gdybym dostarczył w wydzielone pomieszczenie pod dachem o powierzchni X m2,ilość powietrza Y (gdzie Y to ilość powietrza na zapotrzebowanie dla PC)-to wyrzut z WM i GWC powinien mi to powietrze Y ogrzać.O ile?Nie wiem.Może niewiele.Wiem jedno,planuję i tak wyrzut z GWC (tylko na te potrzeby) i WM pod dach i chyba na początek stanie tam PC.Jeśli znajdę sposób,na dostarczenie tam pozostałej ilości potrzebnego powietrza.

  14. #1374
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    może w szambo włożyć
    Nie włożyć,tylko zainstalować
    Są i tacy,co szukają w "szarej wodzie" oszczędności.Nie ma się co śmiać.
    Szambo ma potencjał,przecież to mała biogazownia przydomowa.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 16-06-2015 o 16:08

  15. #1375
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Pozostanie dostarczenie reszty m3 powietrza.
    Tylko skad... i o jakiej temp gdy na zewnatrz -15*C
    Może większa średnica/przepływ przez GWC?Tylko gdybam.

  16. #1376
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Może większa średnica/przepływ przez GWC?Tylko gdybam.
    A co ci da większy przepływ, oprócz zwiększenia energii na wentylatory ?
    Pomyśl...
    GWC o danej długości ma jakaś tam moc. Żalóżmy, ze potrafi podgrzać 150m3/h powietrza o 8deg.
    Czy sądzisz, że jeśli przepuścisz przez nie 1500m3/h powietrza,kto nadal będzie podgrzane o 8 deg ??
    Nie, będzie podgrzane o mały ułamek tej wartości, co zresztą można dokładnie wyliczyć.
    O stratach energii elektrycznej juz pisałem.

    Zwiększenie średnicy tez jest nieefektywne, bo powietrze w GWC nagrzewac się przecież od ścianek.
    O strumieniu z wyrzutu WM nawet nie wspominaj, bo to marne 100-120m3/h , mocno ograbione z energii przez rekuperator.

    Wiec nawet nie myśl o jakimś "kopie dla COPa".
    Zyskasz tylko tyle, że ci jednostka zniknie ze ściany, pojawi się za to otwór fi500, przez który będziesz słyszał pracująca jednostkę i wylatujące powietrze.
    I zapewne wyższy koszt instalacji.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-06-2015 o 16:33
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #1377
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Wentylator w takiej pompie ma średnicę około fi 500, więc umieszczając jednostką zewnętrzną plecami do podmurówki można dosyć sprawnie pozbyć się powietrza przez szczeliny między pokryciem a murłatą - krokwie robią kilkanaście centymetrów odstępu.

    Z tym lodem to chyba spory problem i najtrudniejszy do rozwiązania. Woda odpłynie, ale dla spuszczenia lodu trzeba jakąś dziurę w elewacji zrobić, albo w podsufitce.

    Na koniec sprawa COP. Z pewnością pod blachą (szczególnie ciemną) powietrze będzie cieplejsze niż na zewnątrz. Trudno jednak oszacować o ile wzrośnie jego temperatura w stosunku do temp. otoczenia przy wymianie całego powietrza na poddaszu co około 5 minut. Tak naprawdę trzeba by było założyć wentylator i mierzyć różnicę temperatur między poddaszem a otoczeniem przy włączonym i wyłączonym przedmuchu. Inaczej pozostaną domniemania, co zostanie wykorzystane przeciwko nowatorowi.

  18. #1378
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    a nie prościej dogrzewać się prądem w ujemnych temperaturach...?
    ile jest godzin w sezonie grzewczym z temperatura tak niską że COP pompy mocno spada...?

  19. #1379
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    W
    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Wentylator w takiej pompie ma średnicę około fi 500, więc umieszczając jednostką zewnętrzną plecami do podmurówki można dosyć sprawnie pozbyć się powietrza przez szczeliny między pokryciem a murłatą - krokwie robią kilkanaście centymetrów odstępu.
    Jakiej podmurówki ? Jakie szczeliny ?
    Przecież ta ścianka powinna być ocieplona od góry, a ocieplenie mai łączyć się z ocieplaniem zewnętrznym i wewnętrznym (stropu).
    Ja mam szczelinę 1-2cm pomiędzy pokryciem, a styropianem wklejonym pomiędzy wiązarami.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-06-2015 o 21:23
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #1380
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a nie prościej dogrzewać się prądem w ujemnych temperaturach...?
    ile jest godzin w sezonie grzewczym z temperatura tak niską że COP pompy mocno spada...?
    Jasiek,ale ja chcę się też "chłodzić" pompą.Moja żona nienawidzi klimy nawiewnej-nie ma wyjścia,chłodzimy podłogą.Szukam poprawienia/umiejscowienia jedn.zewn PC -tak aby poprawić jej warunki pracy.
    BTW.Napisałem do firmy z linku (od ogrzewania powietrznego),Póki co nie ma odzewu.Jestem ciekaw,czy lecą z seryjna produkcją.

    Dzięki Panowie za sprowadzenie mnie na ziemię.Posłucham co maja do powiedzenia branżyści z biura projektowego.Pewnie będzie podobnie jak tutaj.
    Ja i tak nie chcę używać GWC do chłodzenia/grzania pomieszczeń użytkowych/mieszkalnych.Jeśli firma od GWC powie ,że ma to sens to "wydech" GWC będzie bezpośrednio pod dach,tak jak z WM.

Strona 69 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony