dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 26
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 520
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaw Zobacz post
    ....Obecnie budowane domy mają najczęściej niska pojemność cieplną i na pewno nie zakłada się akumulacji ciepła w nocy czyli niższej temperatury w dzień jak nocą raczej odwrotnie ... Nigdy nie twierdziłem że moje opracowanie jest idealne ale jest bliższe prawdy....
    A jeżeli chodzi o możliwość awarii to osobiście wolę wymieniać kocioł kondensacyjny jak pompę ciepła...
    Przepraszam, że tak pokroiłem pana posta ale chciałem się odnieść jedynie do pozostawionych kwestii.
    Zacznę jednak, że pana pierwszy post jest wyjątkowo nieobiektywny i nie ma za cel poszukiwanie prawdy, a jedynie udowodnienie własnej tezy. Oczywiście część z odpowiedzi można ocenić w podobny sposób.
    Teraz konkretniej. Jakie znaczenie dla wyciągnięcia wniosków ma stwierdzenie, że większość budowanych domów ma niską pojemność cieplną? Jeśli ustalimy, że PC może być korzystniejszym rozwiązaniem w danym przypadku, to tendencje rynkowe nas nie interesują, tylko żeby wykorzystać jej zalety wybieramy np. silikat jako materiał konstrukcyjny, bez uszczerbku dla naszego portfela.
    Pana opracowanie nie jest bliższe prawdy, bo prawdy pan nie szuka. Prawda jest taka, że zarówno jeden jak i drugi typ ogrzewania może być lepszy w zależności od charakterystycznych okoliczności i indywidualnych parametrów każdej inwestycji. Podeprę się własnym przykładem.
    Dla mnie koszt przyłącza gazowego(160mb), kotła i dodatkowego komina to ok. 22000 pln, a PC (markowe urządzenie) i kolektora poziomego (samemu wykonanego), to ok. 25000 pln. Różnice według moich szacunków zwróci się w niecałe 2 lata.
    Jeśli zaś chodzi o awarie, to nie należy zakładać, że obydwa urządzenia mają taką samą trwałość, jak również tego, że całe będą do wymiany. Przecież może się zdarzyć, że w ciągu 25 lat bezawaryjnej pracy PC piec kondensacyjny wymienimy 3 razy. Myślę, że jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że zdarzy się odwrotnie.
    Teraz proszę mi odpowiedzieć co jest korzystniejsze, PC czy piec kondensacyjny? A może nie ma jednoznacznej odpowiedzi?

  2. #22

    Domyślnie

    Ciekawe stwierdzenie "1m3 gazu, to NA PEWNO 10kWh" - bardzo prosilbym poprzec to w jakis sposob. No oczywiscie, jesli przyjmie Pan, ze 1m3 gazu to 36MJ, to trudno, zeby nie wyszlo Panu, ze 1m3 = 10kWh :] (jakims trafem 3.6MJ = 1kWh). Ja wartosci kalorycznowsci gazu dostalem od PGNiG i norma mowi o 31MJ (mowa o gazie wysokometanowym, niezazotowanym. Azotowane gazy to ok 20MJ, a w niektorych miejscach tylko takie sa dostepne).

    Niestety trzeba tez uwzglednic to, ze zyjemy w Polsce i majac podlaczenie do gazu nie placimy za rzeczywiscie pozyskana z niego energie (tak jak w niektorych panstwach zachodnich, bo oczywiscie tylko takie rozwiazanie ma sens), tylko za jego OBJETOSC - ktora notabene nie mowi NIC o tym za co placimy. Gdybysmy placili za energie, juz w ich interesie byloby, zeby gaz byl dobrej jakosci. Poniewaz jest inaczej, interes jest odwrotny (im gorszej jakosci gaz, tym wiecej go spalimy, im wiecej go spalimy, tym spolki gazowe wiecej zarobia - identyczny proceder jak w przypadku chrzczonych paliw na stacjach benzynowych).

    Jesli uwaza Pan rowniez, ze sprawnosci kotlow uzyskiwane podczas testow laboratoryjnych wynoszace 100% to prawdziwa wartosc, sadzi Pan zapewne rowniez, ze auto, ktore wg producenta ma spalac w miescie 5.5l rzeczywiscie tyle spali. To nie jest urzadzenie elektryczne i bardzo latwo manipulowac tutaj danymi.

    Rownoczesnie sadzi Pan , ze gaz bedzie drozal wolniej - bardzo prosze napisac, na jakiej podstawie tak Pan sadzi? Czy Pan ogladal wykresy progresji cen paliw z ostatnich nastu lat? Jesli nie, to prosze to zrobic i moze zweryfikuje Pan swoja opinie. Prosze rowniez wziac pod uwage, ze energie elektryczna moze byc wytwarzana autonomicznie - zarowno Panstwo Polskie, jak i kazde gospodarstwo domowe. W przypadku gazu - uzaleznieni jestesmy od poziomu odkrecenia kurka Gazpromu - to oni moga dowolnie dyktowac jego ceny - z pradem nie ma takiego ryzyka. Jesli ceny gazu poszybuja niebotycznie w gore (powtarzam - progresja podwyzek ceny gazu jest na poziomie 5-6 krotnosci inflacji), bedzie Pan musial przekonywac swoich klientow, do przejscia na pompe ciepla. Jesli ceny pradu poszybuja niebotycznie w gore - inwestycja w fotowoltaike zasilajaca pompe rozwiaze ten problem, zapewniajac BEZKOSZTOWE ogrzewanie.


    I prosze nie pisac jako argumentu, ze "Pan WOLI wymieniac kotly gazowe, niz pompy ciepla" - to zupelnie nie ma znaczenia co Pan osobiscie woli, a pozwala jedynie zrozumiec jakie podloze maja informacje zawarte w Pana wypowiedziech.

    A zeby skutecznie ogrzewac dom w taryfie nocnej, wystarcza wlasciwosci akumulacyjne ogrzewania podlogowego, jesli NIE - mozna wesprzec sie buforem. Kociolek elektryczny + BUFOR (2.400zl) to i tak kilkukrotnie mniejsza inwestycja niz kotlownia gazowa - ktora NIGDY sie nie zwroci.
    Ostatnio edytowane przez I***ia ; 05-06-2012 o 13:03
    Reklama zabroniona regulaminem FM

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Taniej założyć grzejniki elektryczne .Za 2400 można mieć komplet na dom
    Tu była reklama....

  4. #24

    Domyślnie

    Witam
    A ja jako użytkownik PC NIBE 1145 + bufor wypowiem się następująco:
    "Sezon 2011/2012 za całą energie dla domu 260 m2 (w czym garaż 45 m2) zapłaciłem 3800" Zakładając że wszystko mam na prąd - indukcja, pralka, zmywarka, dom w LED , 2 telewizory (chodzące prawie 12 godzin dziennie - mam małe dzieci ) wynik jest niesamowity,
    Mój kolega który posiada prawie identyczny dom za energie elektryczną zapłacił 2700 + 3800 za GAZ +5 m3 drzewa w tym samym okresie.
    Dodam że ja w domu mam non stop 23 stopinie
    Teraz trochę matematyki
    - on wydał za piec (wypasiony z funkcjami takimi jak ma NIBE) 13 000 zl + gaz instalacja 3000 = 16000.
    - Ja wydałem 35 tysiące z NIBE z buforem + kolektor poziomy (wykonałem go sam)
    Różnica 19 000
    Roznieca w sezonie 2700+3800+800=7300 minus moje 3800 = 3500 PLN w wydatkach miesięcznych
    Oboje dodatkowo mamy kolektory słoneczne
    Jak widać zwrot w 5 - 6 lat.
    Czy się opłaca sami sobie odpowiedzcie. Rozumiem, że wszyscy szukają plusów i minusów takich instalacji - szkoda że co nie wszyscy są użytkownikami takich systemów. Kolega mój bardzo żałuje decyzji jaką podjął a porównujemy koszty praktycznie co 1 kw.
    Tak, więc Panom tym którzy posiadają pompy gratuluje i oszczędności życzę.

    No i oczywiście dziękuje Temu forum bo pomógł mi bardzo w podjęciu , jak się okazuje na dzisiaj , WLASCIWEJ DECYZJI
    POZDR
    Tomek

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    E*x**M

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    60

    Domyślnie

    tu generalnie najważniejsza jest idea i oczywiście oszczędność, tej wielkości dom gdyby miał poprawne izolacje wyniósł by maks. 1200 pln rocznie CO +CWU w taryfie nocnej. Pompa ciepła pracuje tylko tyle ile wymaga tego budynek i nic więcej. Czasami jest też tak, że pozostałe media elektryczne pobierają nawet więcej prądu niż PC o czym klient nawet nie chce wiedzieć. Praktycznie przy takim nastawieniu do PC nie trzeba było jej zakładać.
    Pzdr http://exotherm.pl/
    Tu była reklama...

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_Wen Zobacz post
    Witam
    A ja jako użytkownik PC NIBE 1145 + bufor wypowiem się następująco:
    "Sezon 2011/2012 za całą energie dla domu 260 m2 (w czym garaż 45 m2) zapłaciłem 3800" Zakładając że wszystko mam na prąd - indukcja, pralka, zmywarka, dom w LED , 2 telewizory (chodzące prawie 12 godzin dziennie - mam małe dzieci ) wynik jest niesamowity,
    Mój kolega który posiada prawie identyczny dom za energie elektryczną zapłacił 2700 + 3800 za GAZ +5 m3 drzewa w tym samym okresie.
    Dodam że ja w domu mam non stop 23 stopinie
    Teraz trochę matematyki
    - on wydał za piec (wypasiony z funkcjami takimi jak ma NIBE) 13 000 zl + gaz instalacja 3000 = 16000.
    - Ja wydałem 35 tysiące z NIBE z buforem + kolektor poziomy (wykonałem go sam)
    Różnica 19 000
    Roznieca w sezonie 2700+3800+800=7300 minus moje 3800 = 3500 PLN w wydatkach miesięcznych
    Oboje dodatkowo mamy kolektory słoneczne
    Jak widać zwrot w 5 - 6 lat.
    Czy się opłaca sami sobie odpowiedzcie. Rozumiem, że wszyscy szukają plusów i minusów takich instalacji - szkoda że co nie wszyscy są użytkownikami takich systemów. Kolega mój bardzo żałuje decyzji jaką podjął a porównujemy koszty praktycznie co 1 kw.
    Tak, więc Panom tym którzy posiadają pompy gratuluje i oszczędności życzę.
    No i oczywiście dziękuje Temu forum bo pomógł mi bardzo w podjęciu , jak się okazuje na dzisiaj , WLASCIWEJ DECYZJI
    POZDR
    Tomek
    Czy możesz napisać jak śmiga Ci ta pompka? Obsługa, elektronika itd.
    Mam już u siebie 1245 ale jeszcze nie podłączoną.

    Pozdrawiam

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_Wen Zobacz post
    "Sezon 2011/2012 za całą energie dla domu 260 m2 (w czym garaż 45 m2) zapłaciłem 3800" Zakładając że wszystko mam na prąd - indukcja, pralka, zmywarka, dom w LED , 2 telewizory (chodzące prawie 12 godzin dziennie - mam małe dzieci ) wynik jest niesamowity,
    Mój kolega który posiada prawie identyczny dom za energie elektryczną zapłacił 2700 + 3800 za GAZ +5 m3 drzewa w tym samym okresie.
    A masz podlicznik na PC? Bo bez tego to takie porównywanie (z innym domem) jest bardzo mało miarodajne.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał I***ia Zobacz post
    Ciekawe stwierdzenie "1m3 gazu, to NA PEWNO 10kWh" - bardzo prosilbym poprzec to w jakis sposob. No oczywiscie, jesli przyjmie Pan, ze 1m3 gazu to 36MJ, to trudno, zeby nie wyszlo Panu, ze 1m3 = 10kWh :] (jakims trafem 3.6MJ = 1kWh). Ja wartosci kalorycznowsci gazu dostalem od PGNiG i norma mowi o 31MJ (mowa o gazie wysokometanowym, niezazotowanym.
    Po co kombinować i robić komuś wodę z mózgu.
    Dane z PGNiG
    "PGNiG SA dostarcza swoim klientom pięć rodzajów gazu ziemnego:

    1. gaz ziemny wysokometanowy typu E (dawniej GZ-50):
    * ciepło spalania - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego - nie mniejsze niż 34,0 MJ/m3 1) ) – Taryfa jednakże stanowi, że nie może być mniejsze niż 38,0 MJ/m3, za standardową przyjmując wartość 39,5 MJ/m3
    * wartość opałowa - nie mniejsza niż 31,0 MJ/m3 1)
    * przykładowy skład:
    - metan (CH4) - około 97,8 %
    - etan, propan, butan - około 1%
    - azot (N2) - około 1%
    - dwutlenek węgla (CO2) i reszta składników - 0,2 %"

    http://www.pgnig.pl/dladomu/gaz_ziemny

    Cytat Napisał tomek_glw Zobacz post
    Podobno coś w gazie nie tak z jego kalorycznością.
    Parametry gazu zawsze można skontrolować i żądać od dostawcy rekompensaty w przypadku niezgodności z taryfą.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-06-2012 o 11:13
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #29
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wszystko mozna
    Ale są sytuacje ze dostarczony zostanie Nam gaz o niższej kalorycznosci niz podają normy.
    A biedny użytkownik rzadko wie co może i jak w Takiej sytuacji....

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Wszystko mozna
    Ale są sytuacje ze dostarczony zostanie Nam gaz o niższej kalorycznosci niz podają normy.
    A biedny użytkownik rzadko wie co może i jak w Takiej sytuacji....
    To nie tak, jakość gazu jest ciągle monitorowana, zawsze do sprawdzenia na w/w stronie, zakładka "monitoring jakości gazu"

    http://www.pgnig.pl/dladomu/mapa_par...w_jakosciowych
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    hmm moze troche zbocze z tematu, ale jaka polecilibyscie pompe ?? i najwazniejsze gdzie ja kupic, ale za rozsadne pieniadze !- chodzi mi o powietrzna pompe do co i cwu (przez caly rok ) taka pompe max do 8kW, (dom 110m2)
    zastanawiam sie czy wogole kupowac pompe i jakbym sie zamknął powiedzmy w 16tys. to biore pompe a jak nie to nie ..
    pozdro.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał mostek Zobacz post
    gdzie ja kupic, ale za rozsadne pieniadze !- chodzi mi o powietrzna pompe do co i cwu (przez caly rok ) taka pompe max do 8kW, (dom 110m2)
    Uderz na PW do miki121.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_glw Zobacz post
    Czy możesz napisać jak śmiga Ci ta pompka? Obsługa, elektronika itd.
    Mam już u siebie 1245 ale jeszcze nie podłączoną.

    Pozdrawiam
    Witam
    smiga smiga co prawda musialem sie naucyzc jej obslugi ale jak juz wszystko opanowalem to jest ok. Jak Pan ja odpali to prosze pytac. Jak Pan wysle e-maila to podam Panu numer

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Uderz na PW do miki121.

    mialem nadzieje ze wiecej zdobede tu informacij ...

  15. #35
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No widzę że użytkownicy pomp które zamontowałem robią mi reklamę

  16. #36
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mostek Zobacz post
    mialem nadzieje ze wiecej zdobede tu informacij ...
    A masz jakieś typy??
    Czy jeszcze nie masz żadnych typów??

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał mostek Zobacz post
    mialem nadzieje ze wiecej zdobede tu informacij ...
    Zadaj konkretne pytanie to otrzymasz odpowiedź. Ja wybrałem po dogłębnej analizie ofert PC firmy Atlatnic i taką też polecam. Przegrała z Panasonic-kiem i Daikin-em. A instalował ją miki121 i jego mogę też polecić.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    no wlasnie poki co to typów nie mam ;/

  19. #39
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A to wtedy jest problem
    Ja ogólnie mogę zaproponować Tobie z powietrznych pomp Atlantica i Nibe a z gruntowych tylko NIBE

  20. #40

    Domyślnie

    W temacie opłacalności:
    dostałem właśnie fakturę rozliczeniową za en. el. od grudnia 2011 do czerwca 2012. Średnia cena brutto 0,4542 zł/kWh. Po przeliczeniu wyszło, że pod koniec sezonu grzewczego 1 kWh energii cieplnej kosztował mnie 15 groszy, obecnie (tylko cwu) ok. 20 groszy. Szczególiki w arkuszu.

Strona 2 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony