dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekczar

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    13

    Domyślnie zakup domu na działce rolnej

    Witam,
    zamierzamy kupić z żoną nowy dom, a właściwie pół bliźniaka na działce 650 m2. Dom stoi na działce rolnej i w wydziale architektury w starostwie powiedzieli nam że lepiej tego nie kupować bo to nie jest do końca zgodne z prawem (nie jesteśmy rolnikami). Natomiast deweloper który chce nam to sprzedać mówi ze jest wszystko ok i nie ma się czym przejmować bo wszystko jest zgodnie z prawem. Dom ma być na dniach oddany do użytku (pozwolenie na użytkowanie). Byłem wczoraj u notariusza (mam koło siebie więc chciałem zapytać), ale powiedział mi że nie spotkał się z taką sytuacją. Dodam że w gminie nie ma planów odrolniania tych działek, a dom jest w KW jako siedlisko.
    Proszę o poradę (najlepiej potwierdzoną w jakichś przepisach) czy możemy z czystym sumieniem kupić ten dom i spokojnie mieszkać?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam tez mam dom postawiony na ziemi rolnej i jest to zgodne z prawem .Zreszta wiele domow w okolicy jest wybudowanych na takiej ziemi,gdyz zgodnie z prawem mozna budowac na ziemi rolnej na tzw.WZtke i zeby cos wybudowac ,wcale nie potzreba odralniac dzialki.Watpie aby ktos wybudowal blizniak jako siedlisko ,zreszta aby budowac zabudowe siedliskowa to trzeba byc z mocy prawa rolnikiem ,wiec deweloper nie moglby tego zrobic .Muisz dokladnie sprawdzic dokumenty ,bo dosc mglisto to na razie wyglada.Pzdr
    Regulamin forum

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekczar

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    A jakie dokumenty trzeba by sprawdzić? Dom jest napewno wybudowany zgodnie z prawem bo jest pozwolenie na budowę no i będzie niedługo pozwolenie na użytkowanie. Tylko chodzi mi o tą działkę.
    To nie jest jakiś duży deweloper - poprostu gość kiedyś kupił kilka działek, zołyżył firmę budowlaną i teraz buduje domy i sprzedaje.
    W starostwie żonie powiedzieli że nie można mieszkać na działkach rolnych i że niedługo mają zacząć to sprawdzać (ale czy z jakimiś konsekwencjami!? - nie powiedzieli).
    Więc faktycznie mglisto to wygląda.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam stad wniosek ze w starostwie g... sie znaja .Mozna miec dom postawiony na dzilce rolnej i wcale jej nie odralniac,zreszta nikt nie stara sie ich wtedy odrolniac ,gdyz podatek od ziemi rolniej jest nizszy niz od budowalnej .Jezlei dom jest budowany zgodnie z prawem ,ma przyznany numer i odbior to nie powinno byc problemow ,ale lepiej wszytsko sprawdzic w gmnie .Wez papiery domu i idz do gminy i jakiegos prawnika specjalizujacego sie w prawie budowlanym .Pzdr
    Regulamin forum

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    OJJJJJ.
    1. Na WZiZT nie zawsze można budować – zwłaszcza jak nie ma dobrego sąsiedztwa.
    2. Zawsze działka musi być „odrolniona” – wyjątek zabudowa zagrodowa.
    3. Bliźniak mieści się w pojęciu zabudowy zagrodowej.
    4. Jeśli dom zostanie oddany do użytkowania, to może być sprzedany „nierolnikowi” – tu nie ma żadnych przeszkód prawnych.
    5. Kupno domu nieodebranego, związane jest z cesją PnB, a tu jest wymaganie aby nabywca spełniał wszystkie warunki poprzednika, czyli w tym przypadku musi być rolnikiem ustawowym.
    6. Jeśli dom będzie sprzedany „nierolnikowi”, to z automatu ziemia zostanie „odrolniona”.
    7. Najważniejsze – dom musi stać na wydzielonej (wyodrębnionej) działce z własną KW inaczej nie warto kupować.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekczar

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    13

    Domyślnie

    Odnośnie pkt 6 : czy jeżeli kupimy ten dom (z pozwoleniem na użytkowanie) to ta działka na 100% zostanie odrolniona z automatu???
    Z tego co już zdążyłem doczytać to działki odrolnia (przekształca) gmina, a w gminie powiedzieli żonie że nie ma w planach odrolnienia działek w tym obszarze.
    Co do pkt 7 to jest wydzielona działka w KW, osobna na ziemię i na budynek. Budynek jest jako siedlisko.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Pod określeniem „odrolnienie” kryje się kilka pojęć.
    Po kupnie domu przez „nierolnika ustawowego” gmina powinna naliczać podatek od nieruchomości, a nie podatek „rolny”. To ich sprawa i ich ewentualna strata, nabywcy domu w niczym nie „utrudni” to życia, jeśli gmina nie „odrolni” – no może poza brakiem możliwości postawienia na tym gruncie czegokolwiek, poza tym co już jest zbudowane.

    Brak możliwości klasycznego „odrolnienia” w niczym Ci nie koliduje.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekczar

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    13

    Domyślnie

    czyli rozumiem że mogę spokojnie kupić ten dom i mieszkać bez obawy że ktoś za jakiś czas (kilka lub kilkanaście lat) się przyczepi że płacę podatek od ziemi rolnej a nie od nieruchomosci? Bo z tego co zrozumiałem to już leży w obowiązku gminy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie martw się, zapłacisz od nieruchomości i gruntowy - bez względu czy "odrolnią" czy też nie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Problem jest jeden zasadniczy po oddaniu domu do użytkowania nie postawisz na tej działce ( zgodnie z prawem) już niczego innego nawet na zgłoszenie , żadnych altanek, wiat, oczek wodnych nawet utwardzenie terenu ( kostka), budynków gospodarczych do 25 m2, ogrodzenia od strony drogi, przyłączy nawet remontu nie zrobisz bo to wymaga zgłoszenia. Zostaje ci bieżąca konserwacja
    6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
    • zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
    • budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekczar

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    13

    Domyślnie

    Każdą pierdołę trzeba zglaszać? Czy wystarczy tylko to zgłosić czy trzeba też uzyskać pozwolenie? Np. na wyłożenie kostki brukowej na podjeździe i drodze dojazdowej (bo nie ma jeszcze).
    Czy to wogóle jest często spotykane żeby deweloper sprzedawał dom na działce rolnej czy poprostu ja trafiłem na jakiś przekręt?

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    malina-design

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-363
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    planujemy wraz z żoną zakupić nieruchomość w postaci domu. Dom jest budowany przez osobę prywatną która jest rolnikiem na działce zagrodowej (RM). Sprzedający chce sprzedać dom w stanie deweloperskim ze wszystkimi wymaganymi pozwoleniami i odbiorami. Proszę o informację czy ja jako osoba prywatna niebędąca rolnikiem mogę taki dom zakupić na działce zagrodowej? Czy nie będą z tego wynikały jakieś dalsze problemy, a jeżeli tak to jakie? W nadzorze budowlanym zwrócili mi uwagę na kwestię przeznaczenia użytkowania tzn. że rolnik buduje dla siebie dom na działce rolnej i użytkuje to zgodnie z przeznaczeniem czyli jako działkę rolną. Ja jak kupię jako nierolnik to prawdopodobnie zmieni się przeznaczenie, gdyż ja nie będę użytkował działki jako rolnik tylko jako osoba prywatna nie będąca rolnikiem - czy faktycznie tutaj może być jakiś problem? Proszę o odpowiedzi na powyższe pytania oraz informację czy grożą mi jakieś inne komplikacje o których mogę nie mieć pojęcia? Powierzchnia działki to 22a. Prosze o porady.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W Polsce nie można kupić budynku - tylko zabudowaną działkę.
    Jakie jest przeznaczenie działki w MPZP?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Pytanie na jakiej klasie gruntu stoi budynek?

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    malina-design

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-363
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W Polsce nie można kupić budynku - tylko zabudowaną działkę.
    Jakie jest przeznaczenie działki w MPZP?
    § 21
    1. Wyznacza się tereny zabudowy zagrodowej, oznaczone na Rysunku planu symbolami 01- 26
    RM;
    2. Podstawowe przeznaczenie:
    1) zabudowa gospodarstw rolnych wraz wchodzącymi w ich skład budynkami mieszkalnymi,
    oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz
    przetwórstwu rolno-spożywczemu;
    3. Dla terenów oznaczonych symbolami RM dopuszcza się:
    1) lokalizację wbudowanej funkcji usługowej o charakterze komercyjnym, o powierzchni
    odpowiadającej definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zawartej w przepisach
    odrębnych;
    2) realizację zieleni urządzonej, trawników, skwerów, placów zabaw;
    3) lokalizację obiektów małej architektury;
    30
    4) realizację dróg wewnętrznych, parkingów;
    5) realizację ciągów pieszych i ścieżek rowerowych;
    6) lokalizację sieci, urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej i komunalnej.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    malina-design

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-363
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Pytanie na jakiej klasie gruntu stoi budynek?
    RIIIb

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    malina-design

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-363
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    z tego co widzę to mnie ta ustawa ni dotyczy. Ale nadal pozostaje kwestia tego że po kupnie działki zagodowej (RM) z zabudowanym nowym domem będę użytkował ten teren niezgodnie z MPZP gdyż jest on przeznaczony do użytkowania przez rolnika a ja rolnikiem nie jestem. Czy tutaj cos mi grozi i czy mam racje i słuszne obawy?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony