dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie

    Hej, pytanie:
    chce powiększyć kuchnię od strony sąsiada poprzez niedużą dobudowkę. Chcialbym sciane przysunąć maksymalnie, 3 m od lini granicznej. Problem tylko, ze w scianie tej przewiduję okno. Sąsiedzi się zgadzają, lecz wykonawca ostrzega mnie, że teraz ich zgoda już nie wystarcza, gdyż prawo budowlane nie pozwala na to nawet w razie uzyskania takiej zgody. Czy to prawda?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Ściana z oknem nie może być bliżej granicy z sąsiadem niż 4 m - paragraf 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie zmienia tego zgoda sąsiada.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję! Właśnie uzyskałem potwierdzenie tego, co piszesz w Wydziale Architektury UM. Ale - dopiero, gdy skontaktowalem sie z urzędnikiem, prowadzącym sprawy naszego osiedla. W informacji natomiast siedzie dwoje ludzi i udzielają mylnych informacji. Powiedzieli mi bowiem, że moge składać projekt z oknem, i jak mam zgodę sąsiadów, to dostanę pozwolenie Wydziału.
    Co za profesjonalizm!!!!

  4. #4

    Domyślnie

    Ale podpowiem Ci, że możesz zrobić w ścianie przeszklenie z luksferów lub cegły szklanej

  5. #5

    Domyślnie

    Rozważaliśmy to. Zastanawiam się jednak, czy luksfery bądź cegły szklane nie wyziębią nam pomieszczenia...

  6. #6

    Domyślnie

    A propos, ściana bez okien, zgodnie z prawem, nie może być bliżej granicy niż 3m, mam rację ? Interesuję mnie to, bo chciałbym postawić garaż jak najbliżej granicy.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Odbiegnę trochę od głównego wątku ale chciałbym przytoczyć ciekawą historyjkę usłyszaną od moich przesympatycznych cieśli z Podhala.
    Biznesmen chciał wybudować na swoim gruncie pietrowy obiekt handlowy. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem sąsiada co zablokowało wydanie pozytywnej decyzji dla inwestora. Jaki znalazł się na to sposób? Rewelacyjnie prosty. Biznesmen wyodrębnił ze swojej działki 1-metrowy pas ziemi leżacy wzdłuż granicy z sasiadem a następnie sprzedał go. Nowy, "szczęśliwy" sąsiad bezzwłocznie wyraził zgodę na inwestycję i tym samym zakończył przewidywany, wielotetni spór prawny.
    Biorąc nawet pod uwagę, że w tej opowieści mogło być co nieco "góralskiego bajania" - wniosek jest jeden - DA SIĘ ZROBIĆ.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wowka - pomysł super. Niedawno było w telewizji jak to we Wrocławiu chcą wyburzyć osiedle, bo coś tam było nie tak. Nie znam wszystkich szczegółów, ale jeżeli nie cała wina, to duża część leży po stronie urzędasów i sąsiadów pieniaczy. Wniosek jeden - prawo należy tak zmienić, by urzędnik odpowiadał finansowo (on a nie urząd, bo ten finansujemy my z podatków), a protesty powinno być przyjmowane po wpłacaniu wadium (osoby o niskich dochodach mogłyby wnosić o zwolnienie, ale musiałyby wstępnie udownodnić, że zaskarżanie decyzji ma sens) przepadającego po przegraniu odwołania.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Niestety to co mowili gorale to prawda.
    Przyklad bylego burmistrza Zakopanego, nazwisko pominmy.
    Chcial wybudowac pasaz handlowy w centrum miasta z przeszklona czescia komunikacyjna w srodku (jak na zgnitym dzikim zachodzie) ale sasiedzi sie na to nie chcieli zgodzic (substancja zabytkowa).
    Facet podzieli dzialki tak aby ta z pasazem byla w srodku a pozostale jego, ja otaczaly. Nikogo juz nie musial sie pytac o zgode poniewaz nie mial sasiadow a na budowe na dzialce srodkowej uzyskal osobne pozwolenie.

  10. #10

    Domyślnie

    Frankai, ale nie mozna klasyfikować zgłaszających protest generalnie jako pieniaczy. Co bys zrobil, gdybym Ci wywalił okna blisko granicy, z widokiem na Twoj taras - znalazłszy fajny kruczek prawny? Nie każdy ma kupę szmalu na adwokata, nie każdy ma (tak jak np. ja) znajomych, którzy coś doradzą i ewentualnie pomogą załątwić.
    Inni moi sąsiedzi wyrazili zgode, by z kolei ich sąsiedzi przysuneli garaż do ich granicy. No a tamci ich jakos tak podebrali (manipulując tą zgodą), że teraz mają ich duży garaż dokładnie graniczący z działką. A do tego okno - ale nie bezposrednio na ich dzialke, lecz wychodzące na nią pod kątem 90 stopni, więc i tak piękny widok na posesję.
    Teraz się do siebie nie odzywają.

  11. #11

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz, z podziałami to nie takie proste, podział musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego...

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Alanta - masz rację ale Pitbull napisał kim była osoba wnosząca o podział (moi przesympatyczni górale mówili o tej samej osobie). Niestety takie sytuacje się zdarzają.
    Ponadto nie wiem czy dokonany podział był sprzeczny z planem zag. przestrz.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  13. #13

    Domyślnie

    Jedno metrowy pas jest za wąski nawet na drogę, czy ciąg pieszo-jezdny...

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Alanta - mój teść dokupił do swojego gruntu od całkiem obcej osoby, leżący w granicy pas ziemi o szerokości 2 m i długości 280 m. Taki podział sąsiedniej działki powstał w wyniku podziału masy spadkowej.
    Tak więc czy 1 m czy 2 m, niewielka różnica. A fakt autentyczny.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Wowka ma racje. Mozesz kupic nawet 30 cm pas ziemi dowolnej dlugosci ale na nim nic nie zbudujesz a przeciez nie chodzi o budowanie tylko o akt notarialny wlasnosci i graniczenie. Jak jest ilus wlascicieli to podzial tez jest rozny.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Uzupełnienie do mojej poprzedniej wypowiedzi.
    Ten 2 metrowy pas ziemi teść kupił za tzw. psi pieniądz gdyż te 2 m x 280 m stanowiło mniej niż minimum wymagane dla gospodarstwa rolnego. W związku z czym sprzedająjący od swojej ziemi musieli płacić podatek jak za parcelę budowlaną . Nie opłacało to im się kompletnie tak więc sprzedali to b. chętnie.

  17. #17

    Domyślnie

    Przyznaję, że w kwestiach urbanistycznych niezbyt się orientuję, i z ciekawością śledzę ten wątek, wiem tylko, że kiedy kupowałam działkę dzieląc ją jednocześnie, pytaliśmy gminę o zgodę na taki podział.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Masz racje podzial dzialek wynika rowniez z Planu Zagospodarowania Przestrzennego (tak jak w Twoim przypadku). Podzial moze tez wynikac ze spadku i podzialow miedzy spadkobiercow i wtedy gmina nie ma nic do tego.

  19. #19

    Domyślnie

    No więc jednak miałam rację, jeśli biznesmen chciał wydzielić CELOWO pas działki na własne życzenie(a nie w wyniku podziałów spadkowych) to musiał uzyskać zgodę gminy. Wyobrażacie sobie co by było, gdyby każdy sobie chciał dzielić dziłkę, jak mu się podoba

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Napisalem "rowniez". Nie kazdy Plan taki podzial okresla, podobnie jak nie na kazdym terenie jest dowolnosc stawianie dowolnych form budynkow, poza tym to dotyczylo burmistrza ktory ma pod soba Wydzial Budowlany i on zatrudnia pracownikow - to jest fakt.
    Ale na pewno nie w kazdej Gminie by sie to udalo.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony