dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 69
  1. #21
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Pani Marynato, ma Pani rację, ale nie zmienia to faktu, że przy zachowaniu pewnych warunków inwestor budujący dom dostanie bezzwrotną pomoc w wysokości 40 tys. zł. Dlaczego są kryteria otrzymania tych pieniędzy, między innymi koniecznie kredyt - to pan Prezes tłumaczy w wywiadzie.

    Andrzej Papliński, Murator

  2. #22

    Domyślnie

    inwestor budujący
    Nie ogólnie inwestor,a inwestor gotowy na współpracę i dzielenie się dotacją z bankiem.
    Wiele osób,które nawet nie ma potrzeby brać kredytu,będzie zmuszone do jego zaciągnięcia,więc jakim cudem dostanie 40 tyś?
    Dlaczego są kryteria otrzymania tych pieniędzy, między innymi koniecznie kredyt - to pan Prezes tłumaczy w wywiadzie.
    A żeby dotrzeć do tych złotych myśli trzeba zakupić numer Muratora czy znajdziemy to gdzieś w sieci?
    Ostatnio edytowane przez marynata ; 26-06-2012 o 15:00

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raźny Zobacz post
    Z tego co wyczytałem w artykule to jest po prostu reklama energooszczędności. Za którą podatnicy zapłacą skromne 300 mln zł.... Z czego pewnie trafi ponad połowa dotacji do banków... tej firmy z przetargu, która będzie to sprawdzać. W dodatku trafi tylko do 16 000 tys. inwestycji. A tych w skali obowiązywania "reklamy" to będzie choć 1/20 całości inwestycji mieszkaniowych??? Kiepska reklama i bym powiedział nawet, że zrobi antyreklamę słusznej idei. Wielu zniechęci! Takie rozdzielanie naszych podatków.

    To ja już bym wolał aby ta kasa szła do starostw, gmin. Inwestor składałby wniosek do starostwa, gminy, w projekcie architekt określa i tak już zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewani domu. Urzędnik patrzy na projekt czy będzie np. pasywny i klepie pieczątkę, że wniosek przyznany jeśli spełnia wymogi. Ten kto wyciąga rękę po dotacje musi się liczyć z wizytą nadzoru budowlanego, który sprawdza czy dom wybudowano zgodnie z projektem. Nie trzeba szukać specjalnej firmy, przetargów robić, audytorów bo przecież kontrolerzy z Nadzoru budowlanego się znają chyba na swoim fachu nieco i akurat jednego w gminie mogą wysłać na szkolenie z OZC..... jeśli, któryś już nie ma takich uprawnień. Skoro Pan Prezes nie chce być zbyt pedantyczny bawiąc się w testy szczelności. Tym bardziej, że to tylko 16 000 tys domów w całej Polsce w skali kilku lat.... Wtedy inwestor mógłby liczyć na owe 20 - 40 tys zł. a tak dostanie może 8 - do 15 tys. za które co najwyżej waciki może kupić wiecie komu...
    Dokładnie tak i będzie tak jak zawsze:1)musisz mieć kredyt w wybranym banku-wybranym przez instytucje patrz wyżej w praktyce najdroższym dla inwestora2) zwrot dostaniesz ileśtam procent z kapitału, a odsetki najdroższe płac sobie sam 3) zapłać marżę bankowi i wreszcie chodź jak pies koło tego interesu i zapłać za wniosek bo jak zapomnisz w nim choćby kropki to odpadasz . W praktyce szacuję za ta enegrgooszczędność to będzie można wyszarpać jakieś 5-6 k

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    I aż miło się w sercu robi, że są jeszcze optymiści (... będzie można wyszarpać 5-6kzł...).
    Te programy ukierunkowane są na pomoc bankom, a nie nam inwestorom. To one są beneficjentami tych programów, a inwestorzy są tylko listkiem figowym tego procederu.
    Czemu nie mozna składać bezpośrednio oświadczeń o wykonanych pracach podnoszących energooszczędność budynku? Po co wykonywać audyt,droga redakcjo?, Czy naprawdę nikt bez obliczeń i pieczątki nie pojmie że budynek bez ocieplenia zżera więcej energii niż ocieplony np.20cm styropianu? Czy też zastosowany kocioł kondensacyjny daje oszczędności energii w porównaniu z kotłem węglowym?
    Gdyby komuś zależało naprawdę na oszczędzaniu energii nie stosowałby takiej fikcji jak przekazywanie pieniędzy bankom, które będą udzielać oprocentowanych pożyczek inwestorom ( którzy w najlepszym razie wyjdą na zero, a dotacja trafi w łapy banku)

  5. #25

    Domyślnie

    A jaki interes ma rząd,żeby propagować solary czy pompy ciepła?Przecież gdyby kupowano je masowo,byłyby tanie i ludzie by tanio mieli,a z czego wtedy będą składki,podatki,akcyzy,kary za nademisję co2??Przecież to czysty pieniądz.Uzależnić ludzi od innych paliw i dawaj podnosić dokąd wytrzymają.Odwlec wszystko w czasie ile się da.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Dlaczego są kryteria otrzymania tych pieniędzy, między innymi koniecznie kredyt - to pan Prezes tłumaczy w wywiadzie.
    Pan prezes przedstawia argumenty, dla jakich chce zmuszać inwestorów do współpracy i dzielenia się dotacją z bankami komercyjnymi. To, że są to argumenty pana prezesa nie oznacza automatycznie, że to czysta prawda objawiona i największa mądrość w świecie. Możemy przedstawić wiele kontr-argumentów, udowadniając, że są sposoby, aby dofinansowanie bez udziału banku odbyło się w sposób tańszy, szybszy, skuteczniejszy, pewniejszy i bezpieczniejszy ze strony państwa jak i inwestora, itd. Jest mały feler - nie zarobią na tym banki, a pośrednio także osoby, które nie dały tym bankom zarobić.

    Droga Redakcjo - fajnie by było, abyście bardziej identyfikowali się z inwestorami i ich interesem, bo to w końcu z nich żyjecie. O ile będziecie mieli sympatię inwestorów, banki i tak będą Wam płaciły za reklamę, bez niej także i banki przeniosą się gdzieś indziej zostawiając Was na lodzie.

  7. #27
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Sposób dystrybucji dotacji może budzić kontrowersję, ale fakt że nie tylko wielka energetyka, wielkie podmioty otrzymują wsparcie, ale też prywatna osoba budująca dom - to jest jakiś przełom. O tym pisze "Murator"...

  8. #28

    Domyślnie kac moralny

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Sposób dystrybucji dotacji może budzić kontrowersję, ale fakt że nie tylko wielka energetyka, wielkie podmioty otrzymują wsparcie, ale też prywatna osoba budująca dom - to jest jakiś przełom. O tym pisze "Murator"...
    Przeanalizowałem to dokładnie i stwierdza, że to ciągle dotacja wielkich instytucji - tym razem banków - a inwestor to dostanie kupę roboty papierkowej i przekonanie, że dostał dotację. No chyba ,że siądzie i policzy wszystko dokładnie to wtedy zostanie mu tylko kac moralny.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Sposób dystrybucji dotacji może budzić kontrowersję, ale fakt że nie tylko wielka energetyka, wielkie podmioty otrzymują wsparcie, ale też prywatna osoba budująca dom - to jest jakiś przełom. O tym pisze "Murator"...
    Jak widać Redakcja uparcie popiera propagandę sukcesu pana prezesa Rączki i nie chce(bo nie wierzę żeby nie umiała myśleć i liczyć) obiektywnie rozpoznać tematu.

  10. #30
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Jak widać Redakcja uparcie popiera propagandę sukcesu pana prezesa Rączki i nie chce(bo nie wierzę żeby nie umiała myśleć i liczyć) obiektywnie rozpoznać tematu.
    Nie redakcja tylko autor wywiadu.
    Podobne obliczenia robiono dla dopłat do kolektorów słonecznych. Zamiast 45% jest realnie netto 30% kosztów inwestycji.
    A zwrot 30% kosztów to nadal spora kwota, po którą warto sięgnąć. Podobnie będzie zapewne z nowym programem. Jest on jakąś pomocą dla inwestorów - dlatego chętnie o tym napisaliśmy i będziemy obserwować co dalej.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Droga Redakcjo - fajnie by było, abyście bardziej identyfikowali się z inwestorami i ich interesem, bo to w końcu z nich żyjecie. O ile będziecie mieli sympatię inwestorów, banki i tak będą Wam płaciły za reklamę, bez niej także i banki przeniosą się gdzieś indziej zostawiając Was na lodzie.
    Andriuss,masz u mnie piwo!
    Redakcjo, masz szansę stanąć na czele ruchu obrony drobnych inwestorów!
    To naprawdę bardziej opłaci ci się niż stanie na straży interesów banków!

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Nie redakcja tylko autor wywiadu.
    Podobne obliczenia robiono dla dopłat do kolektorów słonecznych. Zamiast 45% jest realnie netto 30% kosztów inwestycji.
    A zwrot 30% kosztów to nadal spora kwota, po którą warto sięgnąć. Podobnie będzie zapewne z nowym programem. Jest on jakąś pomocą dla inwestorów - dlatego chętnie o tym napisaliśmy i będziemy obserwować co dalej.
    Do opodatkowania jako dochód jeszcze.

    Redakcja nie chce dalej uparcie zrozumieć o czym tu mówimy,proszę cofnąć się w postach.
    To że 10 tyś jest lepsze niż 0 to wiadomo.

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Intencja NF jest taka: I tak znajdą się chętni, aby zainkasować choćby 20 KPLN, bo tak czy inaczej zbudowaliby dom spełniający kryteria. Niestety takich wariatów jak my trochę w skali kraju się znajdzie. Wobec czego nie mamy prawa demonstrować choćby najmniejszego niezadowolenia, bo przecież 20 KPLN jest lepsze niż 0 KPLN, a co nas to obchodzi, że kolejne 20 KPLN zarobi na tym bank komercyjny, do współpracy z którym zostaniemy zmuszeni. Przecież pieniądze wspólne, czyli podatki, to pieniądze niczyje, więc sprawy nie ma.
    Pytamy prezesa Raczki dlaczego część pieniędzy przeznaczonych na dotacje dostaje bank.Normalne pytanie o publiczne czyli wspólne nasze pieniądze.

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Aj waj

    ja mam mieszkanie które wynajmuję

    wspólnota zażyczyła się ocieplić

    zaciągnęła kredyt

    i dostała to dofinansowanie

    oczywiście dofinansowanie było mniej więcej równe oprocentowaniu kredytu

  14. #34
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Pewnie był to kredyt na termomodernizację, więc może to była premia termomodernizacyjna.

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    egon20041

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Beznadziejne te kredyty tak samo jak dofinansowanie do kolektorów (niby w reklamie jest ze do 60%) jak przychodzi co do czego to wychodzi zaledwie 30% do tego formalnosci z tym zwiazane, odprowadzenie podatku od kredytu w rozliczeniu rocznym, zdolnosc kredytowa.
    Gra nie warta swieczki.
    Niby zapotrzebowanie na ciepla wode przez cale lato tyle ze w tym roku to mizernie to widze, ale starczy bo sie rozpisałem nie na temat.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    eee takie dopłaty sa bez sensu .. - skoro ja jestem z tych "biedniejszych" inwestorów - na kredyt mnie nie stac, buduje sie lekko "na hurra" - w tej chwili wiem ze kasy mi nei starczy, ale moze ktos pomoze, ktos pozyczy, ktos powie jak co zrobic i moze sie uda .... i dlatego biore piec na wszystko za 2,5 tys. - kompletnie nieekologiczny ... a takim jak ja wlasnie by sie doplata przydala ... chociazby na docieplenie

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    A ja tam uważam, że dotacji w ogóle być nie powinno. Żadnych.

    Tylko pytanie -- jak zagospodarować te pieniądze z NFOŚiGW, które przecież mają być wydawane właśnie na tego typu cele? Może dawać jednostkom samorządu terytorialnego na budowę biogazowni, albo spalarni odpadów?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #38

    Domyślnie

    Masz całkowitą rację,tylko tych pieniędzy jednorazowo jest stosunkowo do takich inwestycji mało,a jeszcze jak przejdą przez bank to zostaje tyle co przysłowiowy kot napłakał.

  19. #39

    Domyślnie

    A co z inwestorami którzy już się pobudowali ? ja mam 30kWh/m2/rok , chętnie przyjmę od Państwa Polskiego 20tyś zł bezzwrotnej dotacji
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie

    Malutka pomyłka. Dom energooszczednu Eu=30 kWh/m2 rok, dom niskoenergetyczny 50kWh/m2 rok. Wskaźniki dotycza energii użytkowej. O całkowitym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania mówi energia koncowa. Reszta to 100% prawdy, obecnie budowane domy nadają się tylko do remontu. Takie projektowanie i swiadomośc inwestorów. jeżeli chcesz uniknąć kosztownych pomyłek wykonaj audyt projektu, zawsze można coś zmienić !

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony