dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie duży deszcz = woda w piwnicy (rysunki)

    Witam.
    Mam starą chatę i duzy problem z wodą w piwnicy. Jak widać piwnica nie jest pod całym budynkiem tylko pod częścią. W części głebiej pod budynkiem wylałem nową posadzkę dając grubą folię, więc posadzkę mam suchą - widać za to jak woda próbuje się przedrzeć między ścianą a posadzką. Ściany oczywiście mokre. W drugiej czesci podczas pory deszczowej woda wybija z dziur i pęknięć w posadzce. Jak widać na rysunku ok 2 m obok domu jest (nieużywana) studnia. Poziom wody w tej studni to w porze suchej 80cm w porze mokrej 60cm od powierzchni. Poziom posadzki piwnicy jest ok 80cm poniżej gruntu. Czyli jak widać w porze deszczowej 20cm wody w piwnicy. Aby się nie zbierała udrożniłem starą nieużywaną instalację "kanalizacyjną" do stawu poniżej, jednak ciągły przepływ wody "do" i "z" piwnicy z tego co wyczytałem nie wrózy dobrze fundamentowi. Codziennie wypompowuje też wodę ze studni do dna. Studnia ok 2,5-3m głebokości. Traktuję te rozwiązania jako doraźne. Planuję też w najbliższej porze suchej zakleic mocną zaprawą cementową ubytki posadzki którymi wybija woda, jednak obawiam się, że woda, jak to woda znajdzie sobie nowe wejście.
    Dom jest stary, ceglany, fundament kamienny. Ściany w piwnicy w większosci betonowe, miejscami z kamieni polnych na zaprawę chyba glinianą. Budynek stoi na wzniesieniu. W rowie powyżej podczas deszczu płynie duża ilość wody.

    Jak w sposób trwaly rozwiazać ten problem? Poza zasypaniem piwnicy.
    Czy drenaż wokół budynku da się zrobic przy tak wysokiej wodzie i przy starym fundamencie kamiennym bez ławy? Czy firmy robiące cos takiego maja ubezpieczenia na wypadek zawalenia się budynku? Jaki może być orientacyjny koszt? Znacie jakieś firmy z północnej Wielkopolski?

    Czy odprowadzenie wody podziemną rurą ze studni do stawu coś pomoże (obnizy poziom wody gruntowej)? Czy wyłożenie rowu powyżej domu betonowymi korytami (by woda tam tylko spływała i nie wsiąkała) ma sens?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	41,9 KB
ID:	123904
    Ostatnio edytowane przez piciek ; 05-07-2012 o 07:59
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Moim zdaniem izolacja przeciwwodna pionowa ścian fundamentowych...nic innego tu nie pomoże..oczywiście kopiąc drenaż zmniejszysz udział wód opadowych w zalewaniu piwnicy, ale z tego co mówisz problem dotyczy wód gruntowych, których zwierciadło znajduje się powyżej poziomu piwnicy...w dodatku sprawdź, czy wykonana izolacja pod wylewkę to przeciwwodna czy może przeciwwilgociowa, bo jak ta druga to też powinna iść do poprawki...
    Aby obniżyć zwierciadło wód gruntowych potrzebowałbyś kilku studni z na bieżąco odpompowywaną wodą...dość kosztowne rozwiązanie i tymczasowe

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Chodzi Ci o izolację ścian fundamentowych domu czy ścian piwnicy? Bo jak widzisz tylko jedna ściana piwnicy jest ścianą fundamentową domu. Z izolacją posadzki, to tam gdzie mi wybija woda nie ma prawdopodobnie żadnej izolacji. Myślę, by tam wylać, nową posadzkę, ale i tak będzie się pociło ze ścian. więc najbardziej zależałoby mi na obniżeniu wód gruntowych. Jeśli chodzi o odpompowanie wody ze studni to nie muszę jej odpompowywać. Mam taki spadek terenu, że wpięcie rury (myslałem o głębokosci 1,2-1,5m) załatwi sprawę. Tylko czy to obniży poziom wody? Myslałem, aby dać odprowadzenie wody ze studni i drenaż obok domu (rysunek). Tam obok domu (gdzie zaznaczyłem drenaż) w zeszłym roku wybijała woda na powierzchnię. W tym roku już nie wybija, jest jakieś 20cm pod ziemią. Dlatego myślę, że drenaż tamtego miejsca jest zasadny. Tylko zanim wydam pieniądze na prace ziemne, żwir i rury chciałbym wiedzieć, czy to coś da?

    PS. Specjalista jakiej dziedziny może się podjać ekspertyzy i podać skuteczny sposób pozbycia się tej wody.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	50,4 KB
ID:	124032
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  4. #4

    Domyślnie

    Może należałoby zrobić murek oporowy po stronie przeciwnej do studni. Odpowiednio oddalony i odpowiednio głęboki.Z drenażem i studnią z której wypompowywałbyś wodę
    zamiast z piwnicy http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2714215

    Generalnie poczytaj wątek z linku bo chyba masz podobną sytuację jak tam..( i jak u mnie )

    Pytanie dodatkowe - jak masz rozwiazaną sprawę deszczówki ? -znaczy gdzie i jak daleko od domu ją odprowadzasz, bo to może mieć duże znaczenie
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Deszczówkę mam rozwiązaną (narazie) niekorzystnie, ale uważam, że te kilkaset litrów z dachu nie podnosi poziomu wody gruntowej.
    Jeśli chodzi o mur oporowy, to pewnie byłoby dobre rozwiazanie, tylko mam mało miejsca. Moja dzialka kończy się jakieś 2m od domu. Wiąże się to ze zniszczeniem murków, płotu i chodnika. Zorrk, jesli mozna wiedziec, to jaki mialeś problem i co pomogło/niepomogło?
    Mi najbardziej zalezy na obniżeniu wody gruntowej. Czy moj sposób drenu i odprowadzenia wody ze studni przedstawiony na rysunku w poprzednim poście coś pomoze?

    I jeszcze jedno. Czy izolacja ścian piwnicy od środka jest możliwa. Znalazłem na tu forum takie preparaty jak: hydrostop, penetron. Czy dają radę? Są polecane w jednym czy dwój postach, tylko nie wiem, czy to jakaś płatna protekcja Na posadzkę dam folię albo papę na lepiku i wyleję nową posadzkę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	52,7 KB
ID:	124295
    Ostatnio edytowane przez piciek ; 08-07-2012 o 14:29 Powód: dodałem rysunek z rozwiazaniem deszczówki
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam podobny -znaczy taki sam- kształ terenu i też piwnicę od tej strony. Tyle że wodę gruntową dużo głębiej.
    U mnie problemem była raczej woda opadowa- Zupełnie zmieniłem odpływy z rynien i póki co jest sucha piwnica. Dodatkowo
    dodałem drenaż w miejscach w których mogłem (budynek ze schodkowych fundametem,bez ław) - ale to świeża sprawa i nie wiem czy to będzie miało dodatkowo znaczenie.

    Co do lepików od środka to jestem sceptyczny po przeczytaniu połowy interentu na ten temat.

    Jaki masz rodzaj gruntu?
    Czy zawsze była woda w piwnicy?
    Czy sąsiedzi mają ten sam problem?
    Czy masz możliwość kopania w rowie?
    Czy woda długo stoi w rowie?
    Czy przeprowadzka jest z tego domu czy do tego domu?
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Rodzaj gruntu - niewiem.
    Czy byla woda w piwnicy zawsze? - Niewiem - ostatnie kilka lat tak. Kiedyś (~40lat temu) była w piwnicy łazienka, to cholera wie. Teraz. Jeszcze miesiąc, dwa temu było sucho.
    Sąsiadów po mojej stronie drogi nie ma (tzn są kilkadziesiąt metrów ode mnie i też są wyżej). Ci po przeciwnej stronie drogi są 2m wyżej ode mnie i nic mi nie wiadomo, by mieli problem.
    Rów z drogą należy do gminy, ale gmina ma go w rowie Drobne prace typu pogłębianie, czyszczenie robię samemu.
    Woda w rowie płynie, bo ma spadek. Choc jak sie zatkal przepust pod wjazdem, to woda przelała sie wierzchem. Dokładnie nie wiem jak to było, gdyż u nas lalo w nocy a ja tam nie mieszkam.
    Przeprowadzka będzie do tego domu.

    Jeśli chodzi o środki izolujące "od środka" to z tego co wyczytalem, taki hydrostop wnika 10cm wgłąb betonu. Czekam na odpowiedź co do ceny. Penetron kosztuje ponad 20zł/kg, czyli worek 25kg ponad 600zł. Sporo, jesli okazaloby się, ze nic nie daje. Tanio, jeśli by cudownie działał
    Ostatnio edytowane przez piciek ; 09-07-2012 o 08:30
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  8. #8

    Domyślnie

    Jak dobrze rozumiem z co najmniej dwóch stron masz górkę.
    Codziennie pompujesz 2 metry wody. Sporo tej wody.
    Masz rów którym płynie mnóstwo wody, która zapewne trafia pośrednio pod piwnicą do studni.Od rowu nie możesz się odciąć murem oporowym..

    Ciężko..

    Jak daleko jest staw, jak duży i jak jego lustro ma się do twojej piwnicy?
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Górke widoczna mam z jednej strony. Rów coprawda jest lekko z górki, ale już działka sąsiada obok mojej chaty jest na tej samej wysokości. Jak nazbieram więcej gruzu, to troche sobie teren podniosę od jego strony. Codziennie pompuję 2m wody ze studni. Jak wypompuję, to widzę jak woda nacieka między kręgami. Rowem plynie mnóstwo wody tylko podczas ulewy (normalnie jest suchy) - dlatego chciałbym go wylożyć korytami betonowymi - tanie rozwiazanie i nie będę musiał go tak często kosić Staw jest sporo poniżej domu - lustro wody ze 2-3m poniżej piwnicy. Jest oddalony jakieś 20-25m od domu. Ma jakieś 800m2 i max do pasa głębokości i obok płynie rowek (ok 0,5m szerokości, 20cm głębokości - woda bystro plynąca). Wymiary tak na oko, ale oko mam dobre Jeśli chodzi o mur oporowy to jest wykonalny, ale troche uciążliwy. Łatwiej zdrenować studnie i teren z boku domu. Napewno też muszę zrobić deszczówkę. I co dalej?
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  10. #10

    Domyślnie

    ten murek oporowy to trochę będzie ciężko zrobić w odległości 2m od domu. Fundament pewnie nie jest głęboki na tyle aby dół murku zrobić
    poniżej piwnicy ..kicha.
    jak możesz z boku drenaż zrobić to przemyśl to.
    I koniecznie od strony studni. Z folią kubełkową i izolacją przeciwilgotnościową i tego typu czarami.
    lepiej pomopować z drenażu niż z piwnicy.
    Same oczywistości..

    Tylko skąd tyle wody?
    Myślałem że może z jeziora ale widzę że nie.

    Aż tak niestety się nie znam..chyba wiecej nie pomogę.

    Ta woda zawsze w tej studni jest ? Nawet jak długo nie pada i codziennie pompujesz?
    Ostatnio edytowane przez zorrk ; 09-07-2012 o 20:19 Powód: Dodatkowe pytanie
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Dziś rano bylo tylko metr poniżej ziemi (tradycyjnie wypompowałem do dna). Zaznaczę, ze najwyższy poziom dotychczas to 60cm poniżej poziomu ziemi. Z piwnicy źródełko też wybija coraz słabiej. Drugie pomieszczenie prawie wyschło. Czyli troche woda gruntowa zaczyna opadac. Pożyjemy zobaczymy.
    A odpowiadając na Twoje pytanie, to woda jest zawsze, ale gdy piwnica jest sucha, to tam nie zagladam i nie wiem jaki jest poziom - wtedy nie pompuję. Jakbym zrobił z niej odpływ do stawu/rowka to mógłbym do niej wpuszczać deszczówkę.
    Ostatnio edytowane przez piciek ; 10-07-2012 o 11:49
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał piciek Zobacz post
    ....
    A odpowiadając na Twoje pytanie, to woda jest zawsze, ale gdy piwnica jest sucha, to tam nie zagladam i nie wiem jaki jest poziom - wtedy nie pompuję. Jakbym zrobił z niej odpływ do stawu/rowka to mógłbym do niej wpuszczać deszczówkę.
    A może jakbyś zrobił odpływ do stawku to piwnica była by zawsze sucha?
    Można by spróbować od tego.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zorrk Zobacz post
    A może jakbyś zrobił odpływ do stawku to piwnica była by zawsze sucha?
    Można by spróbować od tego.
    No o tym pisalem juz w pierwszym poście
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  14. #14

    Domyślnie

    A no tak...

    Czyli ..
    1. Nie wiemy skąd bierze się woda.
    2. Nie wiemy zatem jak się od niej odciąć.
    2,5 -nie wiemy czy ten rok jest mokry i masz problem czy rok jest suchy i problem dopiero będzie kiedy rok będzie mokry....(jeszcze więcej wody)
    3. Możemy spróbować obniżyć poziom wód gruntowych za pomocą rury ze studni do stawu.



    4. Poczytałem trochę o tych srodkach ,hydrostop i penetron - ciekawe, po odcięciu się od źródła wody zapewne zapewniłyby suche ściany; ale ta cena...
    Ostatnio edytowane przez zorrk ; 12-07-2012 o 20:49
    Pozdrawiam

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    porucznikzbik

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-765
    Posty
    26

    Domyślnie

    Wydaje mi się że na pewno będzie konieczna izolacja przeciwwodna pionowa ścian fundamentowych, i jednak postarałbym się obniżyć poziom wód gruntowych.

  16. #16

    Domyślnie

    Moze pomożecie i mi. Moi rodzice maja stary dom , jeszcze przed wojenny bliźniak. Przez wszystkie domy na naszej ulicy jest zrobiony w piwnicy drenaż , niestety nasz sasiad zatkał drenaż i zbiera sie u nas woda w piwnicy , przez co musimy codziennie wypompowywać wodę . Nasz dom jest pierwszym domem od strony lasu i niestety nie mamy możliwości zatkania , wodociągi stwierdziły ze nie mogą nam pomoc. Co zrobic? Nie wiemy nawet czy sa plany tych drenażow, cala woda z lasu i działek jest nas w domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony