dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 70
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1397
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie "Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe, enerooszczędne 106m2

    Inauguracja

    [Nie zakładam dodatkowego wątka z komentarzami, myślę, że i z nimi tutaj będziee wystarczająco czytelnie]

    Z uwagi ,że projekt trzeci tydzień leży w Urzędzie, gdzie ubiega się o wydanie PnB, mam chwilę czasu, aby napisać, jak tam w ogóle znalazł, i co będzie działo sie, kiedy stamtąd wróci
    Dlaczego "Powrót z wielkiej płyty" ? Dlatego, że mieszkamy w niej teraz i dlatego, że obydwoje z Żoną dorastaliśmy w domach i dzielnicy, do której chcemy teraz wrócić. Nie kieruje nami chęć powiększenia powierzchni życiowej, bo na tą aktualnie nie narzekamy, ale klimat dzielnicy, kawa na tarasie, ogień w kominku itp, itd


    Działka
    Tak właściwie, to pomysł wykiełkował w sierpniu 2011. Trudno już dojść do tego, co było katalizatorem, czy to gorszy tydzień windy w naszej klatce , skazujący nas na wędrówkę na 10piętro, czy list od kochanej Spółdzielni Mieszkaniowej informujący o kolejnej podwyżce opłat... Przyjmijmy raczej, ze to było to skutkiem popołudnia spędzonego w rodzinnym domu Żony i decyzji, aby wreszcie zrobić porządek "w papierach" i dokonać przepisu części działki budowlanej na Nią.
    Tak ,czy inaczej to był okres w którym zarejestrowałem się na tym forum, zacząłem studiować przepisy prawa budowlanego, pożarowego, MPZP, aby sprawdzić, cow ogóle można na tej działce wybudować..
    Bo działka choć powierzchnią nie odbiega od działek sąsiadujących (760m2), z uwagi na istniejące na pozostałej części budynki, ma dość nieregularny kształt, zbliżony do literu L - no i jest dość wąska.
    Ostatecznie okazało się, że można budować, jednak wydzielić działkę można PO zakończeniu, a nie PRZED rozpoczęciem budowy (inaczej zbyt wiele zabiorą "granice").
    To pewien problem w przypadku ubiegania się o kredyt, na szczęście nie dla wszystkich banków.
    Jaka jest działka pod nasz dom ? 760m2 z wszystkimi mediami w granicy, w spokojnej dzielnicy, 25 minut spacerem od rynku naszego miasta, 5 minut od lasu, stadionu i kąpieliska.


    Projekt
    Jak już pisałem od sierpnia zeszłego roku zacząłem dopasowywać projekty do działki, możliwości finansowych i naszych potrzeb, oczywiście
    Przez długi czas wydawało sie, że z działka warunkuje postawienie domu parterowego z poddaszem użytkowym. Jeśli tak miałoby być, to bezwzględnym faworytem byłby Z79, pracowni Z500:
    http://www.z500.pl/projekt/Z79,Prost...wuspadowy.html
    Co ciekawe-był to dokładne drugi projekt, jaki otworzyłem, drugi na liście ulubionych (po nim było na liści chyba z 40)
    Jednak kwestie schodów, skosów nie przekonywały mnie do poddasza użytkowego. No i szukałem domu o powierzchni użytkowej ok 100m2, a przy tym jestem zdania, że dom o takiej powierzchni taniej wybudowac na jednym poziomie, niż idąc w poddasze. Dlatego zacząłem szukac parterówek o szerokości nie większej,niż 9m. Moimi faworytami były:
    http://www.mgprojekt.com.pl/sloneczny-z-garazem
    http://www.z500.pl/projekt/Z258,To-z...-prostoty.html
    aż wreszcie natrafiłem na :
    http://www.archipelag.pl/projekty-do...k&SearchForm=1

    Eryk, który idealnie wpisał się w działkę, który bardzo nam się spodobał i którego od razu zacząłem ....zmieniać

    rzut oryginalny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	eryk1.jpg
Wyświetleń:	4374
Rozmiar:	40,6 KB
ID:	124310
    i po zmianach:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	eryk2.jpg
Wyświetleń:	5097
Rozmiar:	38,4 KB
ID:	124311

    Zmiany było podyktowane głównie zorientowaniem na kierunki świata i sąsiadującymi z domem budynkami.
    Dodatkowo, chcieliśmy wydłużyć bryłe z 14 na 15metrów (po pół metra na salon i strefę nocną). Dodatkowo przeprojektowac fundamenty na płytę, zmienić materiał konstrukcyjny ścian na silkę 18cm i wiązary zamiest tradycyjnej więźby.
    I wierzcie mi - byłem o 2 kliknięcia od zakupu tego projektu

    OK, teraz zaczynają grać w linale LŚ siatkarze, więc o tym, jak w końcu wyglada mój projekt - w następnym odcinku

    Nie zakładam doatkowego wątka z komentarzami, myślę, że i bez niego ten będzie wystarczająco czytelny
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-07-2012 o 07:51

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Projekt c.d.

    Byłem już 2 kliknięcia od zakupu "Eryka", ale coś mnie tknęło i postanowiłem w biurze współpracującym z Archipelagiem sprawdzić, ile będą kosztowały mnie zmiany, jakie sobie obmyśliliśmy.
    Przypominam,że miało to być
    - wydłużenie bryły o 1m
    - zmiana posadowienia na ciepłą płytę fundamentową (dla z uwagi na ograniczenia mostków termicznych, duża akumulacyjność i szybkość wykonania)
    - zmiana materiału ścian na silikat 18cnm (akumulacyjność, duża wytrzymałość, no i parę m2 w domu się robi więcej, w porównaiu do ścian 24cm)
    - zmiana więźby na wiązary
    - zmiana ukłądu pomieszczeń

    koszt projektu 2000zł, koszt zmian 2600 (z adaptacją)...
    Na szczęście moja siostra miała namiar na szkolnego kolegę, współwłaściciela firmy architektoniczno-projektowej. Jeśli dodam jeszcze, że projektanci preferują domy w nowoczesnym stylu, przedstawili korzystną cenowo propozycję i przede wszystkim - z okien domu widza moją działkę i co się na niej dzieje podjąłem decyzję - zamawiamy projekt na podstawie mojej koncepcji zmian "Eryka".


    W tym czasie wykonałem jeszcze badanie gruntu dla projektanta płyty:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG0218.jpg
Wyświetleń:	2165
Rozmiar:	62,5 KB
ID:	124318 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG0222.jpg
Wyświetleń:	1611
Rozmiar:	76,3 KB
ID:	124319

    Po dwóch miesiącach prac projekt był gotowy:



    na planie zagospodarowania terenu zaznaczyłem ostateczny przebieg granic po wydzieleniu działki.


    no i oczywiście pobiegałem załatwić prąd wodę i kanalizację. Gaz sobie odpuszczamy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Projekt - podsumowanie

    No i w ten sposób powstała parterówka:
    - powierzchni 106m2, poddasze nieużytkowe
    - płyta fundamentowa żelbetowa 20cm i 20 cm stydopianu pod nią (10cm XPS, 10cm EPS200)
    - ściany silikat drążony 18cm, 20cm styropianu grafitowego
    - dach: wiązary prefabrykowane
    - strop drewniany na dolnym pasie wiązarów, ocieplenie 40cm wełny, jeśli się uda także zamkniętokomórkowa pianka PUR 5cm pod wełną
    - ogrzewanie podłogowe 100%
    - wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii
    - okna 3-szybowe
    - źródło ciepła: powietrzna pompa ciepła, lub piec na pellet.
    - brak instalacji gazowej.

    Tylko tyle i aż tyle Wszelkie sugestie co tu można jeszcze poprawić mile widziane
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-07-2012 o 07:52
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A aktualnie:

    - asolt liczy mi OZC, niezbędne dla doboru pompy (kotła)
    - zaczynam casting na ekipę, która wykona SSO.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Koszt robocizny SSO.

    Zlecenie, jakie wystawiłem na Oferteo i Oferię określa zakres robót na:
    - wykonanie płyty fundamentowej 131m2
    - wymurowanie ścian z wieńcami i komina
    - położenie dachówki (BEZ wykonania więźby, bo będą wiązary, które zamontuje producent.

    W odpowiedzi dostałem 10 propozycji od wykonawców z okolic Rybnika.
    Ceny: od 18 tyś (sic !) do 45 tyś zł (SIC !!)
    Fakt, faktem - najwięcej opiewało na 23-28tyś zł i pewnie z tej grupy wyłoni się zwycięzca.
    Dla mnie ważne są dwie rzeczy: aby płyty nie wykonywał po raz pierwszy na mojej budowie i miał doświadczenie we wznoszeniu ścian silikatami na klej
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-07-2012 o 19:32
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wiązary dachowe

    Dotarła pierwsza wycena wiązarów dla naszej parterówki. Za projekt, wykonanie i montaż 24400 brutto.
    Na pierwszy rzut oka drogo, ale pas dolny wiązara tworzy już belki stropu. Trzeba będzie sprawdzić oferty na montaż więźby i belek stropu...
    Wiązar miałby wyglądać tak:



    Prosząc o wycenę zaznaczyłem, że chodzi mi o takie zaprojektowanie wiązarów, aby dawały on wolną przestrzeń w ich środkowej części. Tu udało sie wygospodarować przestrzeń i szerokości 3,8m i wysokości ponad 1,9m na sporej części . Sporo miejsca na graty
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-07-2012 o 19:43
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Fajnie że masz projekt indywidualny! Brawo! Wszystko fajnie, a czemu silikat drążony? a bez drążenia to gorzej? Też rozważam grubość silikatu ale na razie chcę zostać przy 24 cm... Grubszy silikat to większa akumulacyjność ściany...
    A czy opłacają sie okna trzyszybowe od poludnia i zachodu? I czy będą miały pelne otwieranie skoro wentylacja będzie nawiewno-wywiewna? I ten odzysk - to rekuperator, tak? Skoro nie masz gazu to czy rekuperator się oplaca? Może sie opłaci skoro pelety drogie... A ciekawe czy ktos ma kominek na pelety z ukrytym podajnikiem peletu...
    Zazdroszczę wiazarów, są ok.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Co do silikatów to jest nadal kwestia wyboru. Konstruktor wrzucił drążone, chyba dlatego, że wsp U ściany minimalnie lepszy, a wytrzymałość bloczków i tak wystarcza z naddatkiem
    Na pewno pełne mają przewagę w akumulacji. Ale tu swoje zrobi też 20cm żelbetu + wylewka.
    Ekipa murarzy zapewne podniosłaby rękę za drążonymi, ale to nie sejm .
    24cm z parterówce wydaje mi się niepotrzebną stratą przestrzeni (w końcu przy każdej ścianie nośnej pomieszczenie jest o 6cm większe). W moim przypadku sam salon zyskuje "z niczego" 0,8m2.
    Okna trzyszybowe - uważam, że szczególne na zachodzie się opłacaja. Tam już niestety zimą słońce nie opiera się bezpośrednio, wiec większego wpływu na ilość pozyskanej energii słonecznej nie mają, a współczynnik U jednak lepszy. Otwieranie będzie pełne, choćby dla wygody mycia

    Nie rozumiem pytania o rekuperację przy braku gazu ? W sumie to każda energia cieplna, niezależnie, z czego została uzyskana jest (mnie lub bardziej) cenna i warto ją choć w części odzyskać.
    Zresztą - nie liczę na jakieś wielkie profity z odzyskanej energii, nie liczę kiedy "to się zwróci"...
    WM ma być dla komfortu, a rekuperator po to, by z anemostatów -15C zimą nie spływało. Dlatego planuję jakiś nie drogi Mitsubishi Lossnay 250, Tywent 250.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-07-2012 o 22:03
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Ja kiedyś byłam przeciwna wentylacji mechanicznej, teraz już nie ale chętnie pounikam rekuperatora na rzecz glikolowego gruntowego wymiennika ciepła. Przekonal mnie znany tu Pan Adam, że korzyść z reku jest wprost proporcjonalna do kosztowności paliwa. Jeśli mialabym paliwo "za darmo" to po co płacić z odzyskiwanie darmowego? wtedy to juz dopłacanie. A powietrze lekko podgrzane czy lekko schłodzone może być z GWC... Ale do konca nie wiem jak to u nas wyjdzie z paliwem, wypada nam sie podłączyc do gazu wiec twedy moze i u nas byloby reku...
    A skoro parterówka to co tu ma do rzeczy wygoda mycia okien? Łatwo do nich dojść z dworu przecież? Ciągle mnie gryzie pokusa nieotwieralnych okien, najlepiej gdy pokoj ma różne okna, to wtedy te małe mam otwieralne a te duze nie. Gorzej mam gdy na elewacji są okna od pomieszczeń które nie maja dodatkowych małych okien, Mozna też zrobić otwieralny tylko lufcik. Może ktos robi nieotwieralne identyczne z otwieralnymi a tańsze? Żeby grało w elewacji... Zawsze to i korzysć antywlamaniowa i mniej pilnowania zapomnianych otwartych okien...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie wiem, jak to wygląda kosztowo (GWC kontra reku). Ja GWC jednak nie planuję.
    Co do kwestii fixów - jeśli będą, to tylko to w ścianie szczytowej, między kuchnią a salonem, no i pewnie 2 z 3 okien tarasowych. albo 1 z 2, jeśłi będzie suwanka.
    Reszta klasyczna - w końcu WM nie oznacza, ze trzeba się skazać na wiecznie zamknięte okna.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wyniki OZC - już są

    asolt przysłał wyniki swoich obliczeń i kilka propozycji, co zrobić, aby je jeszcze podciągnąć. Na chwilę obecną, zgodnie z tym, co zapisano w projekcie wyglądają one tak:



    tak więc, dom na chwile obecną wygląda na nieco ponad "5-litrowy", całkowita, roczna ilość energii potrzebnej na ogrzanie go to 5536 kWh, a moc szczytowa (czyli moc źródła ciepła, które będzie potrafiło zapewnić 21C przy temp zewn -20C) to 3,8kW.
    Alborytm obliczeń asolta uwzględnia już mostki, ale z uwagi na niedokładności montażu te wartości powiększam o 15%.

    No i jeszcze podział strat:



    Najłatwiej będzie zmniejszyć straty przez strop, przez zwiększenie grubości izolacji - i tak pewnie zrobię...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-07-2012 o 21:23
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    asolt ma sprawdzić i podesłać wynik dla 40cm wełny na stropie, bez ocieplania dachu. Wtedy ściany szczytowe poddasza będę odizolowane od wieńca.
    I myślę, ze poniżej 50kWh/m2/rok da się zejść.
    Tym masz jednak 2 cm styro więcej... A jaką lambdę styro posłałeś w założeniach ?

    I dlaczego silikat bez piora-wpustu ? Obawiasz sie szczelin ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To w ramach ciekawostki, bo asolt podesłał aktualizacje zapotrzebowania po dołozeniu 20cm wełny na strop. Zapotrzebowanie zspadło o 10% ( o 600kWh) do 46,8 kWh/(m2·rok)
    Koszt tej operacji to około 1200zł...
    Teraz zależy ile kosztuje 1 kWh... Jeśłi z czystego prądu, to 0,45zł, więc zyskać można 270 zł rocznie (zwrot po 5 latach).
    Przy pompie p-w koszt 1kWh to około 0,18zł, czyli zwrot po około 11latach...
    Gaz to około 0,25zl za 1kWh - zwrot po około 8latach.

    Jednak te wyliczenia dotyczą dzisiejszych cen energii, a że ta będzie rosła, czas zwrotu inwestycji będzie spadał.
    Więc warto...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 13-07-2012 o 08:27
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    24cm z parterówce wydaje mi się niepotrzebną stratą przestrzeni (w końcu przy każdej ścianie nośnej pomieszczenie jest o 6cm większe). W moim przypadku sam salon zyskuje "z niczego" 0,8m2.
    Nie do konca liczysz chyba poprawnie. U mnie sciana 36cm "wisi" po zew stronie sciany fundamentowej. Czy zrobilbym sciany 24 czy 36cm wielkosc pomieszczen sie nie zmienia. Chyba, ze u Ciebie jest to jakos inaczej zupelnie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Moment.
    Jeśłi dom ma ma planach szerokość 9m, to jeśli mamy dwa warianty ściany, w jednym bloczek 24cm +20cm ocieplenia, w drugim bloczek 18cm + 20cm ocieplenia, to wewnątrz domu, odległości pomiędzy tymi ścianami wyjdą odpowiednio 9,00-0,24-0,2-0,24-0,2= 8,12m i 9,00-0,18-0,2-0,18-0,2=8,24.
    I nie ma znaczenia, czy stoją na ścianie fundamentowej, czy płycie.
    Wymiary zewnętrzne budynku i łączna grubość ścian determinują wymiary wewn.
    W moim przypadku na każdy metr bieżący ściany zewnętrznej "dostaje się" 0,06m2. Do tego dochodzi ściana wewnętrzna nośna
    To daje 2,6m2 "z niczego"
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 30-07-2012 o 23:58
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Dlatego ze "masz inaczej".
    U mnie na scianie fundamentowej grubosci 24 cm sa polozne bloczki 36cm. Plaszczyna sciany i bloczkow pokrywa sie od wewnatrz budynku. Tak samo by b ylo w przypadku sciany grubosci 24 cm.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Masz specyficzną sytuację, ale gdyby każda z ław ( a może tylko ścian fundamentowych) była o przesunięta 12cm na zewnątrz i zlicowana z bloczkami od zewnątrz, to mógłbyś, decydując się na bloczku 24cm, na jednym metrze bieżącym wygrać aż 0,12m2
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 31-07-2012 o 00:20
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Nie, nie. Ja juz niec nie moge u siebie wygrac. Chyba ze sciany budynku zejda ze scian fundamentowych

    BTW: Duzy dom bardzo fajnie wyglada na projekcie. Kosztorys jest juz mniej "usmiechniety", a realia kosztowe przyprawiaja inwestora o lzy w oczach. Dodatkowych paru m2 mogl bym juz nie udzwignac.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No tak, napisałem "mógłbyś", a powinienem "mogłeś"
    Ale w Twoim przypadku to faktycznie tylko dodatkowe zmartwienie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nuuudaaa...
    Zdążyłem porozmawiać i ocenić kilka ekip od SSO, wybrać ofertę na wiązary, pojechać na wakacje, wrócić, a Urząd przez 50dni nie zrobił nic w sprawie mojego PnB.
    Do tej pory, załatwiając mapę do celów projektowych, przyłącza, opinię na temat szkód górniczych byłem mile zaskoczony, bo wszystkie dokumenty otrzymywałem przed terminem, no i na samym finiszu Urząd postanowił wykorzystać cały, przysługujący mu okres...
    Wygląda na to, że większość prac SSO/SSZ odbędzie się jednak na wiosnę... Z jedna strony - nic mnie nie goni, z drugiej - szkoda...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 70

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony