dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Wieniec i nadproże - jak połączyć zbrojenie?

    Przymierzamy się do zbrojenia stropu monolitycznego wraz z wieńczem i nadprożami (będą betonowane razem) i mam pewne wątpliwości.

    Czytam projekt i zastanawiam się jak połączyć ze sobą zbrojenie wieńca oraz nadproży (tych są dwa rodzaje: wysokie nad oknami, i niższe nad przejściami wewnątrz). Zakładam że nie należy przerywać samych wieńców w miejscach gdzie występują nadproża ale dokładać pręty nadproży i wiązać je wspólnie. Nie mam pewności jednak czy nie należy "uwspólnić" pewnych prętów, szczególnie gdy np, górne pręty wieńca są grubsze jak górne pręty nadproża?

    Czy możecie podpowiedzieć jak to rozwiązać (staramy się budować raczej samodzielnie w miarę możliwości)?
    Niżej rysunek z wieńcem (W1) i dwoma typowymi rodzajami nadproży (N1, N5). Czy W1+N1 "uwspólnić" jak w wariancie A, czy napakować jak w B? Co do W1+N5 chyba trzeba dać wszystkie pręty (bo wieńcowe tutaj cieńsze od nadprożowych)?



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop-zbrojenie-wn-1b.jpg
Wyświetleń:	2389
Rozmiar:	82,1 KB
ID:	125108

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    W1+N1-wariant A ok, B-zdecydownie nie
    W1+N5-pręty górne nadproża zakotwić w wieńcu, zbrojenie górne wieńca przerwać na odcinku nadproża. dublowanie zbrojenie nie ma sensu, chyba, że jest to jakieś krótkie nadproże, to wtedy ok nie opłaca się przecinać prętów na odcinku np 1m
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    .........że zapytam-Ty masz nadproża równo z wieńcem a co za tym idzie ze stropem?

  4. #4

    Domyślnie

    SKUT13, dzięki za odpowiedź (ponownie)! Cholera osioł jestem - co do N5 pomyliłem się (choć gapię się w projekt non-stop) , w tym nadprożu górą mam fi 12 (tylko dołem fi 16), sprawa więc chyba jasna, wszystko więc zrobię wg. schematu A Pozdrawiam.

    grayzone, góra stropu wieńca i nadproży jest jedna. Nadproża i wieniec tak mam wymiarowany (na przekrojach i w opisie). Mam też nadproża nad drzwiami, robione na budowie oraz L19, te robiłem wcześniej (osobno, bo niżej) i powyżej nich poszedł jeszcze wiersz muru.

  5. #5

    Domyślnie

    No i znów się trochę zawiesiłem Jak widzę w projekcie zbrojenie podporowe mam opisane jako "fi 12 co 15" (dołem: 2kier. fi 12 co 15), co jak sądzę wyklucza raczej popularne rozwiązanie z odginaniem co drugiego dolnego do góry przy podporach (szczególnie że w wielu miejscach górne sięga >1/3 rozpiętości!) i oznacza użycie "podwójnych L-ek".

    Pytanie moje jest następujące: jaką średnicę i gęstość prętów rozdzielczych przyjąć (na rys. żółte kropki) dla prętów górnych? Chyba nie musi to być również fi12 co 15, może wystarczy jakie fi 8 co 30 (bo i bez tego ten nasz strop 140m2 jak sumuję weźmie ze 3,5 t stali ) ? Niżej uproszzcony rysunek i fragment proj. konstrukcji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbr-podp-1a.jpg
Wyświetleń:	743
Rozmiar:	57,2 KB
ID:	125746

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K2-2a.jpg
Wyświetleń:	686
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	125749

    Pomożecie...?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    No i znów się trochę zawiesiłem Jak widzę w projekcie zbrojenie podporowe mam opisane jako "fi 12 co 15" (dołem: 2kier. fi 12 co 15), co jak sądzę wyklucza raczej popularne rozwiązanie z odginaniem co drugiego dolnego do góry przy podporach (szczególnie że w wielu miejscach górne sięga >1/3 rozpiętości!) i oznacza użycie "podwójnych L-ek".

    Pytanie moje jest następujące: jaką średnicę i gęstość prętów rozdzielczych przyjąć (na rys. żółte kropki) dla prętów górnych? Chyba nie musi to być również fi12 co 15, może wystarczy jakie fi 8 co 30 (bo i bez tego ten nasz strop 140m2 jak sumuję weźmie ze 3,5 t stali ) ? Niżej uproszzcony rysunek i fragment proj. konstrukcji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbr-podp-1a.jpg
Wyświetleń:	743
Rozmiar:	57,2 KB
ID:	125746

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K2-2a.jpg
Wyświetleń:	686
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	125749

    Pomożecie...?
    Pomożemy.Zbrojenie rozdzielcze jest po to aby pręty zbrojenia głównego połączyć razem i by w czasie zalewania betonem pozostały na miejscu.Przeważnie jest to gładka 6 - więc może być też 8.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Napisz coś o grubości stropu, bo jeżeli jest "przyzwoita(nie np 12cm) to zbrojenie wygląda na przyjęte z dużym zapasem, nie liczone. ktoś poleciał z automatu #12 co 15 wszędzie gdzie się nie da, co w typówkach zdarza się dość często.
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Napisz coś o grubości stropu, bo jeżeli jest "przyzwoita(nie np 12cm) to zbrojenie wygląda na przyjęte z dużym zapasem, nie liczone. ktoś poleciał z automatu #12 co 15 wszędzie gdzie się nie da, co w typówkach zdarza się dość często. Przęsło wewnętrzne kwadratowe o małej rozpiętości ma takie samo zbrojenie, co przęsło skrajne o większej rozpiętości ( na dodatek z racji proporcji boków pracujące praktycznie jednokierunkowo). zbrojenie podporowe i zbrojenie obwodowe też #12/15 o wszystko śmierdzi z daleka. Może bezpiecznie, ale kompletnie nieekonomicznie
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał SKUT13 Zobacz post
    Napisz coś o grubości stropu, bo jeżeli jest "przyzwoita(nie np 12cm) to zbrojenie wygląda na przyjęte z dużym zapasem, nie liczone. ktoś poleciał z automatu #12 co 15 wszędzie gdzie się nie da, co w typówkach zdarza się dość często.
    Strop gruby na 15cm (beton wpisany B25) wyżej pełne piętro (mury również silka18, działówki ósemki), dalej sufit GK, dach blachodachówka na kratownicy drew.

    Też mi się to mocno zbrojone zdaje, przed sumowaniem spodziewałem się 2,5-3 t. Z ew. przeprojektowaniem myślę ale nie wiem czy byłby sens, jeśli by tonę urwać to i może tak, choć czas nas goni. Na marginesie podobny dylemat mam z kratownicą na dach, poprosiłem o projekt dla zbijanej samemu aby móc wybrać: robię sam albo zlecam "Mitka". I dziś pewnie bym zbijał sam ($) ale jak widzę przekroje elementów wszystkie 8x20cm i 12 kubików to dobre drewno wyjdzie pewnie tyle co Mitek z montażem


    O to rozdzielcze pytam, bo w sumie nie byłem pewien jego funkcji. Jeśli ganz egal fi 6 czy 8 to pewnie zamówię @6 (chyba żebrowane lepsze?).

    Darek, SKUT - dzięki, pzdr.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    No to grubo ktoś poszedł. Tak na oko nie powinno wyjść więcej niż 2000-2500(sama płyta bez wieńców i nadproży)
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał SKUT13 Zobacz post
    No to grubo ktoś poszedł. Tak na oko nie powinno wyjść więcej niż 2000-2500(sama płyta bez wieńców i nadproży)
    Aktualnie mi wychodzi sama płyta 2650 (1500 dolne + 1150 górne) plus te rozdzielcze cieńsze liczę ~120. Dozbrojenie nadproży pewnie ~150, wieniec pręty 450 plus strzemiona ze 150, i schody 2bieg. (jeszcze zupełnie nie liczyłem)... Tyle samych długości, jak mi się to zagospodaruje na prętach 12m jeszcze nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 18-07-2012 o 20:00

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Masakra co się dzieje- sprzedają chłam w postaci projektów typowych, nie robiąc nawet zestawień stali, a za wszystko płaci inwestor w myśl zasady: ' tani projekt= droga budowa. Pół biedy, jak "przegięcie" jest w stronę bezpieczną. Ostatnio robiłem audyt konstrukcji typówki i na 15 sprawdzonych elementów w 12 były błędy, z czego kilka bardzo poważnych, grożących w najlepszym wypadku awarią a może i katastrofą. Najśmieszniejsze, że to nie autor typówki odpowiada za to, tylko ten kto to adaptuje.
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał SKUT13 Zobacz post
    Masakra co się dzieje- sprzedają chłam w postaci projektów typowych, nie robiąc nawet zestawień stali, a za wszystko płaci inwestor w myśl zasady: ' tani projekt= droga budowa. Pół biedy, jak "przegięcie" jest w stronę bezpieczną...
    Tym bardziej że w typówkach to się rozchodzi na wielu klientów, i pewnie mają od tych beta-testerów jakieś uwagi czy komentarze dot. tych ew. błędów i nieścisłości (sam napisałem litanie, choć jakiś grubych "negatywnych" błędów jak pamiętam nie zauważyłem). Mam nadzieję że u mnie przegięć w stronę niebezpieczną nie ma, z przezbrojonym/przepłaconym stropem jeszcze można żyć.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KONBET

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-003
    Posty
    96

    Domyślnie

    Witam! Proszę się trzymać średnic i rozmieszenia wg projektu, nie redukować przekroju czynnego zborjenia ani wysokości konstrukcyjnej nadproża lub wieńca. Zazwyczaj zbrojenie dolne w elemencie posiada większą średnicę niż górne. Jeśli już Pan zamierza to połączyć to tylko rozwiązanie A

    Pozdrawiam

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mietku
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Posty
    30
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Wieniec zbrojenie - pomocy

    Witam,

    prosze o pomoc w ogarnięciu zbrojenia wieńca.

    Mam w projekcie wieniec 20x25cm umieszczony pod płytą grubości 15cm, całość tworzy belke 25x35 i jest również nadprożami nad wszystkimi oknami.
    Zbrojenie w projekcie to wieniec 4x fi12 i tu moje pytanie jak te prety rozmieścić? Czy tylko w wieńcu(w strzemionach 15x20) pod płytą czy zrobic wieksze strzemiona (20x30) i dać górą płyty 2 pręty i dołem wieńca 2 pręty?
    Oczywiście zbrojenie nadproży jest dodatkowe.

    proszeo wasze rady!

    dzieki
    M.
    Moje zmagania przy Cyprysowej - DIY http://forum.muratordom.pl/showthrea...IY#post7466036

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Na pewno masz wieniec POD płytą? Tak czy inaczej powinieneś mieć to rozrysowane w projekcie.
    U mnie wieniec wygląda tak:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wieniec.jpg
Wyświetleń:	3520
Rozmiar:	4,1 KB
ID:	407500  

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mietku
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Posty
    30
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dzieki za szybka odp.
    u mnie podobny rysunek maja tylko belki wewnątrz-podciągi.

    a jedyny rys. wienca to taki:
    w dodatku sa tu inne dane niz w opisie....


    czy dobrym rozwiazaniem bedzie dac prety dla wieńca górą i dołem w strzemionach 20x30cm ?
    A wszystkie nadproża dozbroic dodatkowo wg projektu?

    czy weiniec uzbroic w strzemionach 15x20?

    prosze o rady


    dzieki
    M.
    Moje zmagania przy Cyprysowej - DIY http://forum.muratordom.pl/showthrea...IY#post7466036

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał mietku Zobacz post

    czy dobrym rozwiazaniem bedzie dac prety dla wieńca górą i dołem w strzemionach 20x30cm ?
    A wszystkie nadproża dozbroic dodatkowo wg projektu?

    czy weiniec uzbroic w strzemionach 15x20?
    Strzemiona w wieńcu robisz o 4-5cm mniejsze niż przekrój wieńca. Dla wieńca 25x25 strzemiona 20 x 20 do 21 x 21

    Mocowanie murłaty przez takie kątowniki to jakieś nieporozumienie. Murłata przenosi sporę obciążenie poziome od krokwi - rozpór dachu, wiec to wszystko będzie wyciągane. tradycyjna szpilka lub dwie w parze są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

  19. #19

    Domyślnie

    ten rysunek to konstruktor nie robił .
    na rysunku masz fi 10 nie 12 słupki 20 na 20 a z rysunku wynika że 20 =25.

    Dajesz strzemiona 20 na 30
    i kotwy 16 mm maks gdzie kupisz 20 mm?no i ta blaszka przy krokwi

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mietku
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Posty
    30
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wiem Panowie wiem, całą reszte zostawmy na pozniej....

    czy moglibyscie sie skupic na tym elemencie zaznaczonym na czerwono ponizej na zdjęciu:


    i tu moje pytanie:
    czy w tym wieńcu ułozyć prety tak jak czerwone punkty?
    czy od dołu idąc czerwone i niebieskie?

    bo w opisie mam napisane ze wieniec na 20x25cm

    dzieki
    M.
    Moje zmagania przy Cyprysowej - DIY http://forum.muratordom.pl/showthrea...IY#post7466036

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony