dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Maksymalna odległość pomiędzy kolektorami a zbiornikiem

    Witam

    Planuje instalację kolektorów na budynku oddalonym od domu. Liczę że maksymalna odległość pomiędzy solarami a zbionikiem wyniesie około 30 metrów.
    Czy ktoś ma podobną instalację (odległość) ?
    Czy w ogóle jest sens takiej instalacji ?
    Jakie będą ewentualne straty ciepła dla takich odległości ? (w porównaniu ze zwykłą instalacją w tym samym budynku)
    Na co trzeba zwrócić uwagę ? (rodzaj kolektorów, rodzaj zbiornika, rodzaj przewodów, itd.)

  2. #2

    Domyślnie

    Ja myślę, że nie będzie większego problemu pod warunkiem zwiększenia standardowej izolacji grubości 13mm na jakąś powyżej 20mm. Podobno są nawet 30mm.
    Nie wiem ile kosztuje taka izolacja i czy czasem taniej nie wyjdzie dołożyć dodatkowy kolektor w to miejsce. Musisz poszperać w internecie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja myślę, że nie będzie większego problemu pod warunkiem zwiększenia standardowej izolacji grubości 13mm na jakąś powyżej 20mm. Podobno są nawet 30mm.
    Nie wiem ile kosztuje taka izolacja i czy czasem taniej nie wyjdzie dołożyć dodatkowy kolektor w to miejsce. Musisz poszperać w internecie.
    O ile instalacja nie będzie szła w ziemi to na tą" standardową" kauczukową solarną nałóż zwykłą szarą o grubości też 13mm i zabezpiecz taśmą aluminiową na około przed UV

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    O ile instalacja nie będzie szła w ziemi
    No niestety będzie w ziemi.
    Czy można gdzieś znaleźć jakąś tabelkę z informacją o wielkości strat ciepła w zależności od odległości kolektora od zbiornika ?
    Czy są jakieś optymalne odległości, po przekroczeniu których straty ciepła rosną radykalnie ?

  5. #5

    Domyślnie

    Była swego czasu strona prowadzona przez firmę Viessmann i tam był artykuł na temat rur. Dzisiaj jak sprawdzałem to witryna nie działa. Jak ruszy to podam link.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    autko

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Debica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał bzado Zobacz post
    Witam

    Planuje instalację kolektorów na budynku oddalonym od domu. Liczę że maksymalna odległość pomiędzy solarami a zbionikiem wyniesie około 30 metrów.
    Czy ktoś ma podobną instalację (odległość) ?
    Czy w ogóle jest sens takiej instalacji ?
    Jakie będą ewentualne straty ciepła dla takich odległości ? (w porównaniu ze zwykłą instalacją w tym samym budynku)
    Na co trzeba zwrócić uwagę ? (rodzaj kolektorów, rodzaj zbiornika, rodzaj przewodów, itd.)
    Witam
    Kolego powiedz mi czy zrobileś ta instalke i jesli tak to jak to dziala. Pytam bo rowniez chce dac kolektory poza domem na wiacie na dzrzewo lacznie miedzy kolektorami i zbiorniekim bdzie 30m w tym 15 w ziemi i sie zastanawiam czy ma to sens

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony