dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 110
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    d**ol**

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-339
    Posty
    59

    Domyślnie

    Dla mnie te dotacje to wielka lipa. Ktoś znaczy unia narzuciła nam że musimy ograniczyć emisje CO 2 do kiedyś tam itp. No ok -się pytamy a jak my to mamy zrobić a no budować domy z zmniejszoną emisją CO 2 itd itp. No ale żeby przestawić społeczność budującą lub ich w pewien sposób przymusić na takie budowanie to trzeba ponieść większe wydatki . A skąd my mamy wziąć na to a no my wam damy ( unia ) jakieś środki itp. Wszystko by było fajnie gdyby sprawa wyglądała w ten sposób . Domy budujemy energooszczędne lub /pasywne przez co zmieniamy emisje CO2 i sami mamy jako budujący później oszczędności wynikające z mniejszych nakładów poniesionych na to ogrzewanie i wszystko jest cacy . Tylko ja się pytam dla czego jestem zmuszony brać kredyt na to . A może ja nie che brać bo nie muszę i mam na budowę takiego domu . Czemu nie ma w tym programie furtki dla inwestora który pokrywa całość z własnych środków bo ma na to i jak spełnia wymagania stawiane i potem to się zweryfikuje to mu się wypłaca te 30 lub 50 tyś zwrotu. Dla czego ja muszę brać kredyt na dom i płacić za prowizje odsetki od kredytu i te inne sprawy . Dla czego jak mam alternatywę wybudować dom za 300 tyś normalny a energooszczędny za 350 tyś to różnicy nie mogę dostać po przez zwrot - dofinansowanie tylko muszę brać kredyt na to wszystko.

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    to jest Polska właśnie

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Tłumaczy się to tym, że NFOŚ nie ma infrastruktury do prowadzenia programu.

    Czyli co nie mają konta?
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar stanley79
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01 Zobacz post
    Tłumaczy się to tym, że NFOŚ nie ma infrastruktury do prowadzenia programu.

    Czyli co nie mają konta?
    Pytałem o to w NFOŚIGW i odpowiedzieli to co podają na swojej stronie www i w sumie jest to do "zrozumienia i ogarnięcia" nawet przez takiego laika jak ja:
    NFOŚIGW nie ma sztabu ludzi którzy chodziliby po budowach i weryfikowali czy dom spełnił te czy inne wymagania - zrobią to za nich banki (przy okazji zarobią, wiem). NFOŚIGW musiałby zatrudnić sztab ludzi, przeszkolić ich etc. To oczywiście skrytykowałaby inna grupa społeczeństwa...
    "Kto pyta - mniej błądzi"
    Jeszcze buduje(my)

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanley79 Zobacz post
    NFOŚIGW nie ma sztabu ludzi którzy chodziliby po budowach i weryfikowali czy dom spełnił te czy inne wymagania - zrobią to za nich banki (przy okazji zarobią, wiem). NFOŚIGW musiałby zatrudnić sztab ludzi, przeszkolić ich etc. To oczywiście skrytykowałaby inna grupa społeczeństwa...
    Wnioskuję jednak, aby zamiast bankom przekazać obowiązek weryfikacji mnie i moim kolegom. Inteligentne jesteśmy, szczególnie razem ze szwagrem, młode i dynamiczne chłopaki, tak więc przy preferencyjnej stawce 400 PLN / h, czyli taniej, też będzie pan zadowolony. Gdyby ktoś miał problemy z sarkazmem: nie, nie mam nic wspólnego z branżą ogólnobudowlaną, nawet nie mam szwagra.

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanley79 Zobacz post
    Pytałem o to w NFOŚIGW i odpowiedzieli to co podają na swojej stronie www i w sumie jest to do "zrozumienia i ogarnięcia" nawet przez takiego laika jak ja:
    NFOŚIGW nie ma sztabu ludzi którzy chodziliby po budowach i weryfikowali czy dom spełnił te czy inne wymagania - zrobią to za nich banki (przy okazji zarobią, wiem). NFOŚIGW musiałby zatrudnić sztab ludzi, przeszkolić ich etc. To oczywiście skrytykowałaby inna grupa społeczeństwa...
    Jaki sztab ludzi. Wystarczy że ogłosili by nabór na ludzi czy ekipy z uprawnieniami a sami się do nich zgłoszą i jeszcze będą mogli pewnie przebierać jak w ulęgałkach, a nie robią nabór dla banków. Szkolić ich już nie muszą bo ci ludzie już mają kwalifikacje. Wystarczy że w każdym województwie będzie 5 takich ekip do weryfikacji. I prosta zasada, inwestor zgłasza budynek do weryfikacji,przyjeżdżają panowie z miernikami i przyrządami brzydko mówiąc g......o ich powinno obchodzić czy mam okna takie czy inne, ocieplenie takie czy inne, WM takie czy inne, ważny powinien być wynik pomiarów . Weryfikacja przeszła to potrącają z wypłaty na dotację powiedzmy3, 4 czy 5K a resztę przelewają na konto inwestora, nie przeszła to obciążają inwestora i sprawa załatwiona. Nie ma biurokracji, ukrytych kosztów czy innych dodatkowych wydatków. Proste jak drut tylko jak już tu mówiliśmy co zrobić z tą całą armią urzędników, bankowców, czy czegoś tam innego po drodze.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 07-01-2013 o 16:11
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #47
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar stanley79
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    plusfoto i andriuss - wasze pomysły wezmę pod uwagę jeśli np będę urzędnikiem NFOSiGW lub bedę potrzebował waszej "pomocy".
    Całkiem serio - weryfikacja odbywa się na podstawie wystawionego certyfikatu energetycznego (wiadomo kto wystawia). jestem na etapie załatwiania tego certyfikatu i przymierzam się do wyboru pompy ciepła. jak będę miał konkretną pompę z parametrami - będę miał konkretne wyliczenia na zapotrzebowanie energetyczne. To jak ociepliłem dom+reku+pompa ciepła daje nam zapotrzebowanie na poziomie niższym niż wymagane 15kWh/m/rok.
    "Kto pyta - mniej błądzi"
    Jeszcze buduje(my)

  8. #48
    Banned
    pannawlosciach

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-802
    Posty
    34

    Domyślnie

    sposób zwrotu pieniędzy, kto bada energooszczędność domu i na jakim etapie, co kiedy budynek w projekcie spełnianp. pasywność ale gamonie zepsuli podczas wykonania są mostki temiczne i brakuje do pasywniaka tyci tyci, kto to mierzy komisja, itp

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sympatic

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-002
    Posty
    23

    Domyślnie

    Kto na tym na pewno zarobi nie ponosząc żadnego ryzyka inwestycji?

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    I pojawiła się lista banków:

    Decyzja dotyczy następujących banków:
    Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
    SGB-Bank S.A.,
    Bank Ochrony Środowiska S.A.,
    Bank Zachodni WBK S.A.,
    Getin Noble Bank S.A.,
    Nordea Bank Polska S.A.
    oraz Deutsche Bank PBC S.A.
    O terminach przystąpienia banków do programu poinformujemy w momencie podpisania przez nie umów o współpracy z NFOŚiGW
    .

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    a.no

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    76
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    witam,?
    czy można strać się o dofinansowanie NF40 budując dom metodą gospodarczą?
    Wykonywać samodzielnie niektóre etapy wykończeniowo instalacyjne (bez faktur za robocizne).
    pozdr., Artur

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Na moje rozumienie to nie potrzeba faktur za robociznę. Muszą być projekty branżowe: CO i WM oraz muszą być raporty z ich regulacji. Badanie szczelności domu.
    Także wykonanie tych instalacji może być samodzielne po prostu później ktoś musi to wyregulować i wypełnić raport

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jfilemonowicz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Podczas targów BUDMA, byłam na spotkaniu w sprawie dotacji i przyznam że informacja o tym że dotacja jest opodatkowana ?!?! lekko mnie zszokowała !
    Architekt z powołania.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A dlaczego? Każda nawet ta na święte panele jest. Zresztą pisaliśmy o tym wcześniej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jfilemonowicz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ponieważ jak zwykle podawana jest kwota "dotacji"... a co z niej zostanie... to już mniej istotne... PR się liczy

    (od kwoty dotacji trzeba odjąć : weryfikację projektu, weryfikację budynku, koszty kredytu i podatek... kwota maleje drastycznie)
    Architekt z powołania.

  16. #56
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar damiozii
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Po pierwsze trzeba zaznaczyć że dofinansowanie jest skierowane do osób "świadomych" i pewnych iż chcą wybudować dom energooszczędny, a nie dla osób "dadzą mi dofinansowanie to się zastanowię i może wybuduję".
    Nie należy podchodzić do budowy domu tylko pod kątem koszów, dom energooszczędny to przede wszystkim dużo lepsze warunki bytowe oraz doświetlone pomieszczenia, mniej kurzu itd. - nie chcę się rozwodzić bo zostanę uznany za ekologa czy coś.

    Mnie tylko trochę denerwuje że ludzie podchodzą do tematu tylko od strony kosztów czy się opłaca nie biorąc innych elementów pod uwagę (oczywiście rozumiem że koszty to podstawa). Jak dla mnie wybudowanie budynku który w lecie będzie miał powiedzmy "darmową klimę" (mówię o glikolowym pionowym wymienniku ciepła), a do tego w zimie znaczne oszczędności energii to dobry pomysł. Szczególnie biorąc pod uwagę że w części mi się zwrócą wydatki

    Znalazłem ciekawe biuro i ciekawe projekty domów energooszczędnych, gdzie jasno jest napisane:
    "Program dopłat do budynków energooszczędnych jest skierowany do świadomych inwestorów, którzy są pewni, że chcą zbudować dom o niskich kosztach utrzymania, są gotowi przeznaczyć na ten cel odpowiednie środki, przeprowadzić cały proces inwestycyjny według ścisłych procedur i uzyskać dopłatę z NFOŚiGW."

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Witamy świadomego inwestora. Nie zapomnij jak przejdziesz całą paranoiczną procedurę poinformować nas o efektach . POWODZENIA
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Przyglądam się temu programowi, na razie cięzko coś konkretnego powiedzieć, bo żaden bank nie wprowadził dopłat do oferty.
    Ale pomału dojrzewa we mnie przekonanie, że jedyne, co mogę wygrać na tej dopłacie, to opłacony stos dokumentów, który nie jest mi do niczego potrzebny.
    Będę budował dom energooszczędny, i kwotę, którą mógłbym uzyskać z dotacji, musiałbym przeznaczyć na wygenerowanie dokumentacji, by dotację uzyskać.
    Oprócz projektów wykonawczych, dochodzi podatek, koszty kredytu, koszty weryfikacji i dodatkowa kasa związana z tym, że trzeba wybrać sprzęt, zgodny z narzuconym,i parametrami.
    Czy to ma sens? Chyba nie.
    Krzysiek

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    No i już wiadomo, kto może zostać weryfikatorem : http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-kra...fikatorow.html
    Może to być tylko osoba posiadająca udokumentowane doświadczenie w sporządzaniu audytów energetycznych.

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Może to być tylko osoba posiadająca udokumentowane doświadczenie w sporządzaniu audytów energetycznych.
    No nie mów że pół roku trzeba było czekać na taką informację. Takie "cóś" powinno być ogłoszone na drugi dzień po ogłoszeniu programu a nie po pół roku. Stracony czas. Ale to POLSKA WŁAŚNIE
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony