dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jaka puszkę zakopie w ziemi?

    witam musze przedłużyc kabel ziemny do lamp ogrodowych.
    chce aby połączenie było trwałe
    czy w puszcze hermetycznej dojdzie do skroplenia wody i zwarcia.
    dziekuje za podpowiedz


    dodam ze mam automatyczne nawadnianie i puszka moze byc narazona na zalewanie
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Te puszki nie nadają się do takich zastosowań. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, to kup coś takiego:

    http://katowice.zpue.pl/osprzet-tyco...n-i-sn,53.html

    (pierwszy z brzegu strzał z gógla na hasło "mufa kablowa").

    Popytaj o takie mufy w lokalnych hurtowniach elektroinstalacyjnych, powinni mieć.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    W miejscu, gdzie potrzebujesz przedłużyć ten kabel nie potrzebujesz lampy, albo zestawu gniazd? Można przewody połączyć wewnątrz lampy, albo słupka z gniazdami na wysokości np. 60-70 cm i też takie rozwiązanie się sprawdzi.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Ja mam zakopana puszke hermetyczna, ktora przed zakopaniem zasilikonowalem i nawet w duze deszcze nic sie nie dzieje.

  5. #5

    Domyślnie

    jesli chcesz tylko przedluzyc to mufa, a jesli mozesz to zrob przedluzenie od poprzedniej lampy albo urzadzenia, -tak masz pewniej

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał selius Zobacz post
    Ja mam zakopana puszke hermetyczna, ktora przed zakopaniem zasilikonowalem i nawet w duze deszcze nic sie nie dzieje.
    Wydaje Ci się. Zwłaszcza, jeśli użyłeś silikonu sanitarnego, bądź innego popularnego, octowego, twoje przewody sobie właśnie z wolna korodują. Silikon (tego typu) się kiepsko sprawdza w roli masy hermetyzującej, głównie z powodu wywoływania korozji miedzi.
    Oczywiście to nie jest tak, że jutro Ci tą instalację szlag trafi, ona może działać nawet latami (całkiem niedawno wymieniałem taką ziemną mufę, która latami działała dzięki izolacji składającej się ze słoika z dziurawą, plastikową pokrywką i chyba całej rolki taśmy izolacyjnej PVC - to chyba z dziesięć lat działało, zanim nie zaczęło regularnie bezpieczników wywalać), ale kiedyś może przestać.
    Jeśli z jakichś przyczyn nie ma wyjścia i trzeba odwalać prowizorę, to jako masę doszczelniającą najlepiej użyć jakiejś żywicy dwuskładnikowej. Zastanawiam się, czy jakieś masy bitumiczne (ale nie wodne!), czy choćby uszczelniacz dekarski na bazie silikonu nie byłby też dobry.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Znalazłem jeszcze cos takiego



    jakis zestaw naprawczy z zywicą.
    Tak czy siak kazde rozwiązanie to wydatek około 100.

    dziwne lecz w puszcze na elektrozawory gardeny prktycznie nie ma zaizolowanych przewodów ( idą na listwie 0 izolacji ) moze dlatego ze tam przychodzi niskie napiecie.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Eee, to słoik epidianu plus utwardzacz wyniesie Cię może ze 30-40zł. Do tego puszka za kilka zł i masz zestaw niskobudżetowy.

    Ale nie wiem, czy nie taniej (i lepiej) wyjdzie z czymś takim:

    http://promocyjneceny.com.pl/index.p...t&prod_id=3382

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dzieki.
    Moj problem polega na tym ze (moj elektryk tak twierdzi) te kable ziemne ktorych mam wkopane 400 m/b są polączone na 1 roznicówce z częscią gniazdek w domu
    Podobno da sie to jeszcze zmienic i rozdzielić ale na początku nie oddzieliłem częsci zewnętrznej instalacji od wewnętrznej dlatego na tą chwilę probuję wykonać tak to połaczenie aby nie było problemu z przebiciem i zanikiem prądu w domu.

    w dodatku jest automatyczne podlewanie i dosc sporo wody na dzialce.

    Na tą chwilę widzę ze na ogród przydaloby sie co majmniej 4 obwody.
    3 obwody na poszczegolne lampy
    1 obwod taras
    2 obwod czesc działki
    3 obwod częsc dzialki
    4 obwod domek narzędziowy i drewutnia (marzę o oswietleniu domku i drewutni)
    na prądzie chyba nie warto oszczędzać
    zainwestowalem w kabel ziemny to te wihajstry tez przełknę.
    pozdrawiam
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    No tak... instalacja zewnętrzna na jednej różnicówce z częścią bądź wręcz całą wewnętrzną, to kardynalny, choć niestety częsty błąd. Nie ma żadnego problemu z przerobieniem tego, o ile tylko jest jeszcze miejsce w rozdzielni, więc zrób to koniecznie.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11

    Domyślnie

    Hermetyzacja puszek i połączeń nie ma związku z różnicówkami i układem w rozdzielnicy.
    Jeśli puszki będą wpuszczać wilgoć to wywali różnicówkę, nie tą to inną, ale w końcu ją wywali.
    Połączenie musi być wykonane perfekcyjnie, bo jak zacznie wywalać to trzeba rozkopać pół ogrodu w poszukiwaniu tej jednej jedynej felernej puszki.

    Są gotowe zalewy żywicowe do hermetyzacji stosowane w elektronice.
    Cena ok. 100-150zł za 1kg opakowanie, zależy od producenta. Do nabycia w TME.
    1kg żywicy starczy na 10-15 takich puszek.

    Są też dostępne żele, trochę droższe, ale mają tą zaletę że złącze (kostka lub WAGO) można wydłubać po latach.
    Żywica zastyga na amen lub prawie na amen.

    W tym przypadku chodzi o połączenie i wyprowadzenie 3 kabli (2 zasilające i 1 odejście do lampy).
    Zapewne nie byłoby tematu, gdyby kable miały odpowiedni zapas i były łączone w lampach/gniazdach ogrodowych.
    Niestety goście od kostki brukowej czy ogrodów nie myślą o tym, zostawiają 10cm zapasu kabla i robią swoje bo liczą się metry roboty a nie kabla.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post

    W tym przypadku chodzi o połączenie i wyprowadzenie 3 kabli (2 zasilające i 1 odejście do lampy).
    Zapewne nie byłoby tematu, gdyby kable miały odpowiedni zapas i były łączone w lampach/gniazdach ogrodowych.
    Niestety goście od kostki brukowej czy ogrodów nie myślą o tym, zostawiają 10cm zapasu kabla i robią swoje bo liczą się metry roboty a nie kabla.
    Moi mysleli jednak ja zmieniam zdanie i to akurat moja wina.
    z biegiem powstawania ogrodu zmianie ulega jego podswietlenie - tego czasami nie da sie przewidziec.
    oczywiscie mozna zostawic 2 kilometry kabla , nie neguję.

    a co z takimi lampami ?
    tez łączymy w lampach ? gniazdach ?


    Panie Robert o 5 jeszcze Pan nie spi czy juz ????
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    a co z takimi lampami ?
    tez łączymy w lampach ? gniazdach ?
    Ten dziwny szpic do wbijania odkręcasz i wyrzucasz. Następnie przykręcasz lampę do jakiegoś stałego elementu ogrodu np. kamienia, czy specjalnie wykonanego fundamentu (może być wkopany bloczek betonowy). Ten kawałek przewodu wymieniasz, albo dajesz mufę i od każdej lampy prowadzisz pod ziemią jeden przewód do skrzynki umieszczonej w jakimś dogodnym miejscu. Do skrzynki zasilanie będzie szło jednym przewodem, na którym możesz mieć wyłącznik i dodatkowo np. zmierzchówkę, czy sterownik czasowy.

    Jeśli tylna część obudowy jest odpowiednio duża, a przewód nie jest zalany czymś w stylu żywicy, to można też z tyłu odbudowy wkręcić dwa dławiki i zasilać kolejną lampę z poprzedniej.
    Ostatnio edytowane przez mateusz806 ; 17-08-2012 o 20:41

  14. #14

    Domyślnie

    Chcę wyprowadzić zasilanie ziemne do przyszłej altany w ogrodzie 3 x 2,5 mm². Na razie tylko wyprowadzić poza elewację domu, bo za chwilę będę ocieplał styropianem. Jak to zakończyć na razie? Jakąś studzienkę lub puszkę w ziemi, a potem przy ciągnięciu do altany połączyć mufą?
    Ostatnia odpowiedź w tym wątku 9 lat temu. Są jakieś nowsze rozwiązania?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Chcę wyprowadzić zasilanie ziemne do przyszłej altany w ogrodzie 3 x 2,5 mm². Na razie tylko wyprowadzić poza elewację domu, bo za chwilę będę ocieplał styropianem. Jak to zakończyć na razie? Jakąś studzienkę lub puszkę w ziemi, a potem przy ciągnięciu do altany połączyć mufą?
    Ostatnia odpowiedź w tym wątku 9 lat temu. Są jakieś nowsze rozwiązania?
    https://www.tim.pl/kapturek-termokur...RoCB5IQAvD_BwE Zagrzej taki (oczywiście średnicę dopasuj do kabla) na końcu żeby woda się nie dostawała . Zapamiętaj gdzie zakopane i tyle. Potem zrobisz mufę chyba, że wiesz gdzie będzie altana stała to zostaw zwinięty zakopany odpowiedni zapas kabla.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Albo mufka żywiczna, albo puszka elektryczna ale + złączki żelowe WAGO

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony