dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 87

Temat: Rekuperator o wydajności 400m3 do domu 220m2 4-5 osób.

  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Hepatus

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    3

    Domyślnie Rekuperator o wydajności 400m3 do domu 220m2 4-5 osób.

    Witam!

    Jestem na etapie wyboru rekuperatora, otrzymałem ofertę z trzech firm, w dwóch sugerują rekuperatory o wydajności 550 a nawet 650m3/h,
    Natomiast mój instalator zaproponował mi rekuperator o wydajności 400m3/h i według ich wyliczeń, rekuperator ten jest
    wystarczający. W domu będzie mieszkać maksymalnie 5 osób, dwóch nie ma jeszcze nawet w planach .

    Powierzchnia domu to 220m2 w tym duży salon 70m. Co ciekawe w projekcie mam rekuperator o wydajności 350m2/h.

    Różnica w cenie rekuperatorów 400 a 600 jest spora, dochodzi różnica w cenie montażu gdzie droższe rekuperatory są również
    droższe w montażu w efekcie mam 8-10 tysięcy różnicy w cenie instalacji 400`tki a 600tki. Pytanie czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie użytkowe ?
    Dom jak dom, ma po prostu większy salon stąd powierzchnia, ilosć osób zamieszkujących się nie zmienia.

    Jeżeli policzymy kubaturę 220m x 2.65 wysokości pomieszczeń x 0.7 wychodzi 400m3/h.

    Pozdrawiam
    Paweł

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Raczej wystarczy.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hepatus Zobacz post
    w efekcie mam 8-10 tysięcy różnicy w cenie instalacji 400`tki a 600tki. Pytanie czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie użytkowe ?
    Dla Ciebie nie ma to uzasadnienia. 400 w zupełności wystarczy a i tak pewnie zawsze będzie pracować poniżej 50% mocy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4

    Domyślnie

    centralka 400 do kubatury 400 to już trochę na wyrost ale jest dobrze, dzięki temu "wyrostowi" wentyle dłużej pochodzą, ale 600 to już przepałowanie, szczególnie w zimie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Istotą wentylacji nie jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu,tylko utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza.Za wilgotność odpowiada nawilżacz.Pomnóż kubaturę przez 0,5 a wyjdzie ci optymalny rekuperator.Powietrze w domu nie ty zanieczyszczasz,a meble,kleje,lakiery,roztocza i inne zyjątka.Druga faza działania to dobranie odpowiedniego nawilżacza(o ile istnieje) aby utrzymać komfortowe 40-45% wilgotności.Rekuperator to tylko drenaż kieszeni,bazujący na frazesie eko.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Istotą wentylacji nie jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu,tylko utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza.Za wilgotność odpowiada nawilżacz.Pomnóż kubaturę przez 0,5 a wyjdzie ci optymalny rekuperator.Powietrze w domu nie ty zanieczyszczasz,a meble,kleje,lakiery,roztocza i inne zyjątka.Druga faza działania to dobranie odpowiedniego nawilżacza(o ile istnieje) aby utrzymać komfortowe 40-45% wilgotności.Rekuperator to tylko drenaż kieszeni,bazujący na frazesie eko.
    ciekawa teoria chociaż bezsensowna
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Bądź tak miły i wytłumacz dlaczego bezsensowna,bo może ktoś w to uwierzy i tragedia gotowa.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Istotą wentylacji nie jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu,tylko utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza.
    bezsens, prawidłowo wentylowany dom ma czyste powietrze i właściwą wilgotność
    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Za wilgotność odpowiada nawilżacz.
    a może osuszacz, a może oba na raz?
    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    .Powietrze w domu nie ty zanieczyszczasz,a meble,kleje,lakiery,roztocza i inne zyjątka.
    co ty powiesz, przejdź się na dobrą grochówkę i to wystarczy by twoi bliscy zmienili zdanie w tym temacie o ile w ogóle mieli takie jak ty
    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Druga faza działania to dobranie odpowiedniego nawilżacza(o ile istnieje) aby utrzymać komfortowe 40-45% wilgotności..
    druga faza to odpowiednie ustawienie wentylacji na sterowniku, nawilżacz to walka ze skutkami a nie przyczynami
    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Rekuperator to tylko drenaż kieszeni,bazujący na frazesie eko.
    oczywiście, został wymyślony tylko po to byś teorię spisku głosił prawda?

    tragedii nie ma, każdy może gadać co chce, nawet że kopernik była kobietą
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    1.Prawidłowo wentylowany dom zimą ma czyste powietrze i nieprawidłową wilgotność.W domu o prawidłowej wilg.powietrza,w 1m3 powinno być ok.7gram pary wodnej.W zimie masz na zewnątrz w 1m3 ok.1,4g.Z tej tylko przyczyny wentylacja nie może być prawidłowa aby wilgotność wewnątrz była prawidłowa.
    2.Masz rację.Przy nieprawidłowej wentylacji również osuszacz.
    3.Tu nie przyznam racji.Wszystko zależy od wychowania.Ja wychodzę do toalety.Ale nawet jak nie zdążę,to ten gaz jest mniej szkodliwy od formaldechydów z naszych mebli.Zresztą akurat ten przykład jest za solidną wymianą powietrza.
    4.Skutkiem prawidłowej wentylacji jest właśnie przesuszenie powietrza,bo jeżeli ma być skuteczna to zimą musi przesuszać
    5.Prawidłowa instalacja wentylacyjna -kompletna będzie bardzo droga.A to co serwuje się na rynku to półśrodek .Niby wentyluje a oszukuje.Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych ,tylko prawdy,ale ta prawda by była gorzej sprzedawalna.
    Co do Kopernika to pewności nie mam.Nie znałem osobiście tej persony.

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    tego umysłu nie wyprostujesz.. to jak walka z wiatrakami.
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  12. #12

    Domyślnie

    a ja się zgadzam [częściowo] z nydar
    najważniejsza jest odpowiednia wentylacja!
    jak byśmy mieli łagodne zimy i nieco mniej upalne lato to faktycznie rekuperacja nie byłaby, aż tak potrzebna.
    We Francji na południu stosuje się wentylację mechaniczną bez odzysku energii [ bo tam nie ma wielkich różnic temperatur]
    ale już na północy [ i w górach] opłaca się stosować wentylację mechaniczną z rekuperatorem!

    Uwielbiam głosy lobby anty-oszczędnościowego!
    Jak ktoś nie chce inwestować w rekuperator i oszczędzać energii to przecież nie musi.
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  13. #13

    Domyślnie

    utrzymanie prawidłowej wilgotności to równowaga miedzy wymianą a produkcją pary więc wentylacja może być prawidłowa, fakt e ciężko ten efekt uzyskać na centralkach bez sterownika,
    skuteczność wentylacji to przepisy albo indywidualne odczucia użytkownika, wg przepisów przesuszenie będzie, tyle ze aż dziw mnie łapie dlaczego u mnie w domy nie jest za sucho, cuda jakieś chyba bo wm działa
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ardziu Zobacz post
    tego umysłu nie wyprostujesz.. to jak walka z wiatrakami.
    mój umysł chcesz prostować a masz czym?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    U mnie też występują cuda na kiju (według nydara przynajmniej), bo wilgotność zimą przy stale pracującej WM nigdy nie spada poniżej 40%.
    Po prostu produkcja wilgoci w domu uzupełnia brakującą ilość pary wodnej w powietrzu. Było to wałkowane z dokładnymi obliczeniami z rok temu, nie chce mi się tego powtarzać. Średnia wydajność WM u mnie to ok. 150 m3/h. Gdybym miał 600-tkę pracującą ze średnią wydajnością 300 m3/h, to oczywiście byłoby za sucho zimą. A tak jak jest mam dobrze, i w podobny sposób projektuję instalacje, i nikt nie narzeka*
    * mam jednego klienta z domku szkieletowego, gdzie Jan-Gaz 350-tka chodzący na 1-2 biegu zbytnio wysusza powietrze. Ale niestety dom nie jest ideałem szczelności, i to nie rekuperator jest przyczyną zbytniego wysuszenia domu...

  16. #16

    Domyślnie

    proponuję zakup prostego higrometru i ustawienie wydajności wentylacji najpierw wg norm
    a później ewentualne korekty jeżeli będzie zbyt wilgotno.

    W zimie z reguły wentyluje się trochę mniej intensywnie.
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_l Zobacz post

    W zimie z reguły wentyluje się trochę mniej intensywnie.
    czyżby w zimie potrzeba było mniej świeżego powietrza, czy może w lecie wentylujemy na siłę ?
    a może po prostu w zimie chcemy zaoszczędzić trochę energii kosztem jakości powietrza ...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    mój umysł chcesz prostować a masz czym?
    Nie denerwuj się,bo ci żyłka pęknie.To było do mnie a nie do ciebie.
    Ja może bym się nie odzywał w kwestii rekuperatorów,tylko nie wyrabiam jak wciskacie kit,że jak jest mróz to u was jest >30%przy sprawnej-skutecznej wentylacji.Co nie któremu się co najwyżej wymksnie,,w zimie z reguły wentyluje się trochę mniej intensywnie".
    Przy 200m3/h (średni domek 400m3) w mroźną pogodę potrzeba 10-11l wody na dobę aby było 40%.O czym wy piszecie jakie uzyski wielkości wiadra na dobę.

  19. #19

    Domyślnie

    nydar, to ty kitu nie wciskaj, przyjedź, zmierz i posyp się popiołem bo wilgotność > 30%,
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Zjawiska które opisuje nydar - czyli nagłe skoki wilgotności w zależności od temperatury na zewnątrz mogą się pojawić w dwóch przypadkach:
    - duży dom, wymagający intensywnej wentylacji (aby zapewnić wymagane przepływy dla poszczególnych pomieszczeń), stale powyżej 200-250 m3/h przy przeciętnej rodzinie
    - mniejszy dom, ale wybudowany wedle "genialnych pomysłów" jednego takiego - czyli z nawalonym ociepleniem od środka i folią paroizolacyjną od wewnątrz, z zerową akumulacja wilgotności, też będzie zmieniał wilgotność w funkcji temperatury zewnętrznej, z może godzinnym opóźnieniem, bo tutaj akurat prosta logika nydara jak najbardziej działa - wilgotność powietrza zależy wyłącznie od wilgotności nawiewanego powietrza i jakichś tam chwilowych zysków wilgoci. I jeśli nie "wlejemy" do takiej chaty wiadra na dobę, to będzie 10% wilgoci w mrozy.

    U mnie w domu, tak jak i pewnie u Kangaxa i u innych użytkowników WM, którzy mają znacznie powyżej 30% wilgoci zimą, są po prostu ceglane mury, wapienne tynki, betonowe stropy, wszystko o wadze dobrych kilkudziesięciu ton, które doskonale regulują wilgotność - przy okresowym nadmiarze akumulują, a zimą przy mrozach oddają. Ponieważ mrozy nigdy nie trwają zbyt długo, to właśnie min. z oddających wilgoć elementów budowlanych pochodzi "brakująca" nydarowi wilgoć. I nawiewając powietrze z rekuperatora o wilgotności względnej np. 7% zimą, w chacie normalnej, murowanej, utrzymuje się 40-45% i bardzo powoli spada.
    W chacie ze styropianu natychmiast zrobi się 10% (zgodnie z logiką - powietrze samo się nie nawilży) i nie będzie się dało oddychać bez nawilżacza.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony